Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#478123
GTS έγραψε:Αυτα που βλεπω στο δρομο Leaseplan ειναι value editions. Πχ δεν θα δεις 228 M Sport σαν του Μορφεους με πλαισιο Leaseplan.

Καλά αυτό δεν είναι σοβαρή στατιστική. Όπως δεν είναι σοβαρή στατιστική το γεγονός ότι μου έλεγε o account manager μας της Leaseplan ότι έχει δώσει 2 Stelvio Launch Edition που είναι ότι πιο φορτωμένο υπάρχει.

Πχ πάρε εδώ customized Giulietta με xenon, οροφή, pdc, 170αρα.

https://www.leaseplan.gr/car/chatsmpak/alfa-romeo/giulietta/tb-170-hp-distinctive-1-4/71f4bfa2-4bf5-4bcc-aa1f-675dcab6e570

Ορίστε και Μ σαν το δικό σου αλλά αυτόματο, με αισθητήρες ολούθε, led κτλ.

https://www.leaseplan.gr/car/hatchback/bmw/1-series/118i-1-6-m-sport/d6402acf-bacf-43c0-b609-5f18d2bc2955

Το 95% των leasing είναι poverty edition και ένα 5% είναι τα υπόλοιπα. Κι αυτό ισχύει για όλες τις leasing.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 25 Ιαν 2018, 15:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#478125
Deleted User 1 έγραψε:Το 95% των leasing είναι poverty edition και ένα 5% είναι τα υπόλοιπα. Κι αυτό ισχύει για όλες τις leasing.

Amen! :s_whiteflag :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#478128
GTS έγραψε:Αυτα που βλεπω στο δρομο Leaseplan ειναι value editions. Πχ δεν θα δεις 228 M Sport σαν του Μορφεους με πλαισιο Leaseplan.


Σημερα, στην μπανανια πλεον, γενικως δεν προκειται να δεις 228 Μ sport...Μια του Μορφεα, αντε να κυκλοφορει αλλη μια.
Βλεπεις ομως καμποσες 220d M sport. Για προτεκτορατο που ειμαστε δυστυχως, και πολυ ειναι...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#478130 Δε νομίζω ότι υποστήριξε κανείς ότι τα leasing είναι πλούσια στην πλειοψηφία τους. Αυτό το έδωσα σαν απάντηση στον GTS που είπε ότι συγκεκριμένα η Leaseplan έχει μόνο φτωχά αυτοκίνητα, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#478134
Anonymous Founder έγραψε:Κάποιος πάλι αγαπητέ Nikos! θα έλεγε πως έχεις εσύ εμμονές ν' αποδείξεις πως το αμάξι σου είναι καλύτερο απ' ότι είναι.
Και για κάποιο λόγο σου φταίω εγώ.
Εσύ δεν ανέφερες το δικό σου εταιρικό στην κουβέντα; Για ποιο λόγο ξαφνικά σου φταίω εγώ; :help:
Έκανες μήπως αποκλειστική κουβέντα με τον GTS; Αν σε ενοχλούν οι υπόλοιποι, την επόμενη φορά καλό είναι να χρησιμοποιήσεις τα πμ.
Είπες λοιπόν κάτι, και μιας και είσαι και σε φόρουμ, κάποιος άλλος μπορεί να πει κάτι αντίθετο, έτσι δεν είναι τα φόρουμ; Αν σε ενοχλεί αυτό, καλύτερα να μην πεις τίποτε την επόμενη φορά.
Έτσι είναι η συμμετοχή σε τέτοιες κοινότητες, υπάρχει και ο αντίλογος κάποιες φορές. Αλλού ίσως δεν είναι έτσι , μπορεί να δίνουν πάντα συγχαρητήρια και να σου λένε πως είσαι γαμάτος και το εταιρικό σου έχει πολύ πλούσιο εξοπλισμό και πως τα diesel είναι τα καλύτερα, οι 6 ταχύτητες πολλές, το Bluetooth προαιρετικό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Αλλά από την στιγμή που εκτίθεσαι δημόσια, μπορείς να περιμένεις και την κριτική και την αντίθετη άποψη. Το αυτό και για όλους, μηδενός εξαιρουμένου.


Εκτίθεσαι.

Όχι δεν ανέφερα το δικό μου αυτοκίνητο στη κουβέντα. Βλέπεις να γράφω πουθενά τι γαματο είναι με τον πλούσιο εξοπλισμό που έχει? Θέλω να μου το δείξεις σε παρακαλώ.

Μίλησα για τη leaseplan, γενικά. Όχι για το δικό μου. Βγάζεις δικά σου συμπεράσματα.

Διάβασε πάλι και σταμάτα να έχεις εμμονές.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#478138 @Deleted User 1
Μόνον φτωχά αυτοκίνητα δεν έχει κανένας υποθέτω. Κυρίως φτωχά αυτοκίνητα έχουν όλοι.
Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ όταν λες πως το 95% είναι poverty editions.
poverty edition /= πλούσια

@Nikos!
Μάλλον βλέπω μια εμμονή με εμένα, μόνον και μόνον γιατί σου είπα κάποια πράγματα όπως είναι. Ξέρεις, καμιά φορά και η ειλικρίνεια είναι καλό πράγμα, δεν είναι ό,τι καλύτερο η υποκρισία.
Άλλος εκτίθεται, όχι εγώ:
Nikos! έγραψε:Όλα τα αυτοκίνητα που έχουμε είναι με επιπλέον εξοπλισμό από τις εκδόσεις που είναι ήδη πλούσιες.

Προφανώς στο όλα συμπεριλαμβάνεται το δικό σου.

Άρα, εσύ λες πως το δικό σου είναι πλούσια έκδοση (που δεν ισχύει) και πως έχει έξτρα εξοπλισμό (ισχύει, έχει το Bluetooth, αλλά αυτό θα έπρεπε να είναι standard).

Χαλάρωσε λίγο λοιπόν και δέξου καμιά φορά και την αντίθετη άποψη. Εδώ έχουμε χαρεί όλοι για την αμαξάρα που πήρες και έχουμε πει τα καλύτερα. Δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια και για το εταιρικό, αυτό για δουλειά είναι. Έχεις βαλθεί με το ζόρι τόσα χρόνια να μας πείσεις για το πόσο γαμάτο είναι, λες και από αυτό κρίνεται δεν ξέρω τι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#478140 Για leaseplan ισχυει πανευρωπαικα οτι τα περισσοτερα ειναι εργαλεια δουλειας. Υπαρχει βιντεο στο youtube με τα αμαξια που εχουν ολλανδια τα περισσοτερα ειναι ντηζελ value.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#478142 Μα σε όλες τις εταιρίες τα περισσότερα είναι εργαλεια δουλειάς και κάποια λίγα είναι παροχή. Τι κόλλημα είναι αυτό τώρα? Δηλαδή θες να μας πεις ότι η Hertz πχ έχει περισσότερες Mercedes στο στόλο της απ' ότι i10 με τάσια? :dizzy:

Τα ποσοστά που ισχύουν για κάθε εταιρία, ισχύουν και για τη Leaseplan.

Anonymous Founder έγραψε:@Deleted User 1
Μόνον φτωχά αυτοκίνητα δεν έχει κανένας υποθέτω. Κυρίως φτωχά αυτοκίνητα έχουν όλοι.
Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ όταν λες πως το 95% είναι poverty editions.
poverty edition /= πλούσια

Σωστά καταλαβαίνεις μόνο που το θέμα με το Νικο είναι άλλο. Εγώ απαντούσα στον GTS ξαναλέω. Τώρα ποιος θεωρεί τι για το Skoda του Νίκου λύστε το μόνοι σας. Δε με απασχολεί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#478144 @Deleted User 1
Δεν με απασχολεί να εξαιρέσω τον Nikos! ή τον εαυτό μου από αυτό που ισχύει για τους άλλους. Όλα τα εταιρικά συνήθως είναι φθηνές εκδόσεις, εκτός από θέσεις executives.
Αυτό ισχύει γενικώς, για όλες τις εταιρείες leasing. Προφανώς ισχύει και για την Leaseplan που αναφέρθηκε σαν εξαίρεση.

Δεν υπάρχει κάτι να λυθεί, δεν έχω προσωπικά με κανέναν (το αντίθετο μπορεί να μην συμβαίνει, αλλά δεν είναι δικό μου πρόβλημα να λύσω).
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#478168 Για πειτε εταιρειες που νοικιαζουν οχηματα για 2-3 μηνες...περαν απο τις γνωστες εταιρειες ενοικιασεων, προσφερουν τετοια υπηρεσια και οι τυπου leaseplan?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#478169
Zeus έγραψε:Για πειτε εταιρειες που νοικιαζουν οχηματα για 2-3 μηνες...περαν απο τις γνωστες εταιρειες ενοικιασεων, προσφερουν τετοια υπηρεσια και οι τυπου leaseplan?

Europecar?

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#478178
Zeus έγραψε:Για πειτε εταιρειες που νοικιαζουν οχηματα για 2-3 μηνες...περαν απο τις γνωστες εταιρειες ενοικιασεων, προσφερουν τετοια υπηρεσια και οι τυπου leaseplan?


https://www.avis.gr/corporate-car-hire/avis-flex
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#478199
Anonymous Founder έγραψε:
Nikos! έγραψε:Όλα τα αυτοκίνητα που έχουμε είναι με επιπλέον εξοπλισμό από τις εκδόσεις που είναι ήδη πλούσιες.

Προφανώς στο όλα συμπεριλαμβάνεται το δικό σου.

Άρα, εσύ λες πως το δικό σου είναι πλούσια έκδοση (που δεν ισχύει) και πως έχει έξτρα εξοπλισμό (ισχύει, έχει το Bluetooth, αλλά αυτό θα έπρεπε να είναι standard).

Χαλάρωσε λίγο λοιπόν και δέξου καμιά φορά και την αντίθετη άποψη. Εδώ έχουμε χαρεί όλοι για την αμαξάρα που πήρες και έχουμε πει τα καλύτερα. Δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια και για το εταιρικό, αυτό για δουλειά είναι. Έχεις βαλθεί με το ζόρι τόσα χρόνια να μας πείσεις για το πόσο γαμάτο είναι, λες και από αυτό κρίνεται δεν ξέρω τι.


Σωστά, προφανώς και συμπεριλαμβάνεται.

Στο πανευρωπαικό συμβόλαιο που έχουμε σαν εταιρία με τη leaseplan, το δικό μου (που εσύ ξεκίνησες να αναφέρεις, όχι εγώ...έτσι για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) αντιπροσωπεύει το 0,01% του fleet.

Λες ο σκοπός μου από αυτή τη λέξη που τσίμπησες (το πλούσιες εννοώ :rtfm: ), να ήταν η αναφορά στο δικό μου? :dizzy:

Πριν από αυτό το σχόλιο λοιπόν προηγήθηκε η γενική κατάσταση που επικρατεί στις leasing εταιρίες:

Μάλιστα με leaseplan επιλέγεις ό,τι εξοπλισμό θέλεις εσύ όταν το παραγγέλνεις φτάνει να χωράει στο μίσθωμα, αλλά με λίγο σπρώξιμο από εδώ κι από εκεί τελικά κάτι κάνουν.


Μ'αρέσει πάντως πως εξελίχθηκε η συζήτηση από πλευράς σου έχοντας δει και θέλοντας τόσο πολύ να σχολιάσεις το "Όλα τα αυτοκίνητα που έχουμε είναι με επιπλέον εξοπλισμό από τις εκδόσεις που είναι ήδη πλούσιες."

:inlove:

Anonymous Founder έγραψε:Δεν είπα πως είναι φτωχή, είπα πως δεν είναι πλούσια, όταν λείπουν πράγματα όπως το Bluetooth.
Κοινώς, δεν είναι η πρώτη, βασική έκδοση, είναι η δεύτερη. Αυτό με τίποτε δεν την κάνει πλούσια, απλώς δεν είναι φτωχή (γιατί έχει και πιο κάτω εξοπλιστικά). Αν ήταν πλούσια θα ήταν η κορυφαία εξοπλιστικά και πιθανόν θα είχε και μερικά εξτρά.
Πρέπει να ξεκινάμε κάθε φορά από τα βασικά; Τι διάβολο, μέτοχοι είστε στην εταιρεία; :dizzy:

Απλό είναι: το αυτοκίνητο που έχεις, είναι το δεύτερο φθηνότερο diesel Octavia που μπορεί ν' αγοράσει κάποιος. Για να βρεις φθηνότερο, θα πας στο τρικύλινδρο 1000άρι. Έχει το μικρότερο διαθέσιμο diesel μοτέρ και έχει το δεύτερο επίπεδο εξοπλισμού. Δεν το κάνει λοιπόν τέρμα βασικό, το κάνει λίγο πιο πάνω. Αυτό δεν είναι πλούσιο, αλλιώς θα χάσουμε το νόημα των λέξεων.
Ούτε το δικό μου Golf Highline είναι πλούσιο όταν έχει μεν Bluetooth ή Android Auto ή αισθητήρες εμπρός-πίσω, αλλά δεν έχει φωτοχρωμικούς καθρέφτες ή αυτόματα φώτα και υαλοκαθαριστήρες και παίζω με τους λεβιέδες κάθε φορά, για ν'αναφέρω μόνον μερικά.
:dizzy:
Δεν είναι βασικό λοιπόν, δεν του λείπουν χοντρά πράγματα, αλλά του λείπουν αυτά που θα το χαρακτήριζαν πλούσιο.

Μ' αρέσει που έχει γίνει και το Leasing καλό πράγμα σε ένα αμάξι και το προτείνουμε. Το ότι συνήθως είναι από τα πρώτα πράγματα που προσπαθούν να κρύψουν οι μαντράδες, θα είναι τυχαίο. Ακόμη και το επιχείρημα για τα τακτικά σερβις δεν ισχύει, γιατί δεν έχει σημασία αν γίνονται τακτικά, αλλά αν γίνονται σωστά και με τι υλικά. Και οι δικοί μας στην Καρέντα τα κάνουν, δεν θα πρότεινα όμως σε κανέναν να πάρει ένα σαν μεταχειρισμένο επειδή κάνει τα σερβις στην Καρέντα, ήμαρτον.


Πάρε ένα σχόλιο για το οκτάβια να γράψεις τώρα ό,τι θέλεις and you can quote me on this one: είναι το καλύτερο καθημερινό αυτοκίνητο που έχω μέχρι τώρα. Ναι. Τι?

Χάπι?

Τώρα παίξε... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#478201
Deleted User 1 έγραψε:Μα σε όλες τις εταιρίες τα περισσότερα είναι εργαλεια δουλειάς και κάποια λίγα είναι παροχή. Τι κόλλημα είναι αυτό τώρα? Δηλαδή θες να μας πεις ότι η Hertz πχ έχει περισσότερες Mercedes στο στόλο της απ' ότι i10 με τάσια? :dizzy:

Τα ποσοστά που ισχύουν για κάθε εταιρία, ισχύουν και για τη Leaseplan.

Anonymous Founder έγραψε:@Deleted User 1
Μόνον φτωχά αυτοκίνητα δεν έχει κανένας υποθέτω. Κυρίως φτωχά αυτοκίνητα έχουν όλοι.
Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ όταν λες πως το 95% είναι poverty editions.
poverty edition /= πλούσια

Σωστά καταλαβαίνεις μόνο που το θέμα με το Νικο είναι άλλο. Εγώ απαντούσα στον GTS ξαναλέω. Τώρα ποιος θεωρεί τι για το Skoda του Νίκου λύστε το μόνοι σας. Δε με απασχολεί.


Ωραιο το 118 που εβαλες. Αυτο που θελω να πω οτι θα δεις πολλα μοντελλα με value επιλογες στον εξοπλισμο και δεν θα δεις αμαξια με σπορ επιλογες. Το 118 ειναι εξαιρεση. ΠΧ δες τα περισσοτερα εταιρικα Q2 τι εξοπλισμο εχουν και πως μπορεις να τα φιταξεις αν κανεις τις δικες σου παραμετρους.

Το Οκταβια του Νικου εχει καλο επιπεδο εξοπλισμου για την χρονια του. Φυσικα καθε χρονο τα αμαξια εχουν περισσοτερα πραγματα στανταρ και κατι που ηταν πλουσιο μερικα χρονια ποιο πριν τωρα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Οποτε δικιο εχει να λεει οτι εχει καλο εξοπλισμο για αυτο που ειναι και οταν το πηρε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#478205 Αυτος με το καλυτερο εταιρικο τι κερδιζει τελικα;