Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#461477 Το πρόβλημα είναι μην ξεχνιούνται και έρχονται μετά από χρόνια προσαυξημενα :lipsealed:

Πιθανότερο να μειωθεί η εισπραξιμότητα με αυτή την έλλειψη κινήτρου.
Άβαταρ μέλους
By taurus
#461841 Σίγουρα θα χαθεί η εισπραξιμότητα, αλλά από την άλλη ποτέ δε συμφώνησα με την έκπτωση. Ότι τι; Αν πληρώσεις εντός Χ ημερών, η παραβίαση του STOP (πχ) είναι λιγότερο επικίνδυνη;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#461847 Δεν είναι έκπτωση, μην πέφτεις στην παγίδα του μανιακου καταναλωτή. Είναι διπλασιασμός του προστίμου όταν δεν το πληρώσεις εντός x ημερών. Έτσι να το σκέφτεσαι. Μάθαμε τώρα, ολόκληρο κράτος να λέει έκπτωση, λες και πλήρωσε ποτέ κανείς την αρχική τιμή του. Κστσαπλιαδισταν. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#461866 +1 Αν και μαλλον "εξυπναδα" του νομοθετη εξ αρχης ειναι!

Γιατι οπως γραφονται τα ποσα στην κληση, αρα υποθετω και στον νομο, φαινεται σαν εκπτωση αν τα πληρωσεις εντος 10 ημερων...
Άβαταρ μέλους
By avel
#462725 "προβλέπεται απευθείας αφαίρεση πινακίδων και άδειας οδήγησης για 60 ημέρες στις περιπτώσεις [...] χρήσης της λωρίδας εκτάκτου ανάγκης (Λ.Ε.Α.)"

Μπράβο!!!

Αλλά θα εφαρμοστεί; Πολύ αμφιβάλλω.

"Ε αφού όλοι τη χρησιμοποιούν, πώς να τους σταματήσω και να τους γράψω; Αστους να τη χρησιμοποιούν ωχαδερφέ κι εσύ" - ελληνάρας μπάτσος
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#556926 μου ηρθε κληση για παρανομο παρκαρισμα στο αεροδρομιο Χιου.
η παραβαση εγινε 16/10/2009 και το κοστος 40 ευρω.

τα μπουρδελα γραφουν στην επιστολη ''παρακαλουμαι να φροντισετε για την εμπροθεσμη πληρωμη''

τα μπουρδελα που εκαναν 10 χρονια να στειλουν μια κληση,τωρα θελουν εμπροθεσμη πληρωμη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#556945
dimviii έγραψε:τα μπουρδελα που εκαναν 10 χρονια να στειλουν μια κληση,τωρα θελουν εμπροθεσμη πληρωμη. :lol:

don't worry , από μόνοι τους δεν μπορούν να εισπράξουν φράγκο , ειδάλλως θα το είχαν κάνει.
Μόνο αν τα δώσεις οικειοθελώς εσύ .
Άβαταρ μέλους
By gianik
#556963
mousatos έγραψε:
dimviii έγραψε:τα μπουρδελα που εκαναν 10 χρονια να στειλουν μια κληση,τωρα θελουν εμπροθεσμη πληρωμη.

don't worry , από μόνοι τους δεν μπορούν να εισπράξουν φράγκο , ειδάλλως θα το είχαν κάνει.
Μόνο αν τα δώσεις οικειοθελώς εσύ .
Νομίζεις...

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#557041
dimviii έγραψε:μου ηρθε κληση για παρανομο παρκαρισμα στο αεροδρομιο Χιου.
η παραβαση εγινε 16/10/2009 και το κοστος 40 ευρω.

τα μπουρδελα γραφουν στην επιστολη ''παρακαλουμαι να φροντισετε για την εμπροθεσμη πληρωμη''

τα μπουρδελα που εκαναν 10 χρονια να στειλουν μια κληση,τωρα θελουν εμπροθεσμη πληρωμη. :lol:


Στα δύο χρόνια δεν παραγράφονται οι παραβάσεις του ΚΟΚ;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#557045
gianik έγραψε:Νομίζεις...

Όσα πήραν κι από εμένα μετά από 6 χρόνια για το matiz που δεν υπάρχει πλέον. Το απόλυτο μηδέν.
Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι μέσω των τελών κυκλοφορίας αλλά πως να εισπράξουν από κάτι που δεν υπάρχει πιά;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557072
Serf έγραψε:Μήπως να κάνεις ένα ερώτημα στον συνήγορο του πωλητή κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό;

< Note >


εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις που εκαναν πολλα χρονια να τους σταλει η κληση.βεβαια 10 χρονια δεν ειχε τυχει να ξανακουσω. :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 21 Δεκ 2018, 18:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557073
mousatos έγραψε:
gianik έγραψε:Νομίζεις...

Όσα πήραν κι από εμένα μετά από 6 χρόνια για το matiz που δεν υπάρχει πλέον. Το απόλυτο μηδέν.
Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι μέσω των τελών κυκλοφορίας αλλά πως να εισπράξουν από κάτι που δεν υπάρχει πιά;


εγω ημουν με νοικιαρικο στη Χιο.
Μου κανει εντυπωση που αναφερει οτι η κληση κοπηκε για παρκαρισμα στο αεροδρομιο,
Στο αεροδρομιο παω να το παραλαβω μολις φθασω,και ξαναπαω οταν ειναι να φυγω.
Ειλικρινα δεν θυμαμαι να εχω παρκαρει ποτε παρανομα εκει.Απο εκεινα τα χρονια μεχρι και σημερα στη Χιο νοικιαζω απο Χερτζ,και η Χερτζ εχει δικες της οριοθετημενες θεσεις για τα αυτοκινητα της. :hmmm:
Ας πουμε οτι ειχα παρκαρει παρανομα για χαρην της συζητησης.
Παω παρκαρω πχ στις 7 το απογευμα και εχω πτηση στις 8.
Παντα οταν παρκαρω παω και πληρωνω γιατι εχει γραφειο η Χερτζ μεσα στο αεροδρομιο.
Ποτε κοπηκε η κληση? Εαν η κληση κοπηκε πχ στις 10 το βραδυ?
Και αφου το αυτοκινητο τσεκαρετε μολις το παραδωσω (χλμ γρατζουνιες βενζινη κλπ) γιατι αφου ηταν παρκαρισμενο παρανομα δεν το μετακινησε ο υπαλληλος?
περιεργα πραγματα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#557108 Απο ποιόν είναι η κλήση ;Απο την Χερτζ;Απο τον δήμο;Τροχαία ;Αν είναι απο δύο τελευταίους που βρήκαν τα στοιχεία σου;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557132 Δημος Χιου.Προφανως ρε Βιλλ απο την εταιρια ενοικιασεως.