Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By stam69
#50229 Δεν βρήκα σχετικό topic και ανοίγω νέο.

Εικόνα

Ας υποθέσουμε ότι κινούμαστε, βλέποντας ακριβώς ό,τι δείχνει η εικόνα: έχουμε stop, δεξιά μας διπλός δρόμος με νησίδα, αριστερά μας ...τίποτα, απέναντι διάζωμα. Προφανώς, τα αντιθέτως κινούμενα αυτοκίνητα (που ΔΕΝ έχουν stop :lipsealed:) μπορούν να πάνε είτε ευθεία είτε να στρίψουν αριστερά και να μπουν στο διπλό δρόμο με τη νησίδα. Επίσης προφανώς, οφείλουμε να σταματήσουμε και να παραχωρήσουμε προτεραιότητα στα αυτοκίνητα που έρχονται από δεξιά μας. Τους μαλ...κες που έρχονται από απέναντι και στρίβουν αριστερά, πώς τους πείθουμε ότι ΔΕΝ έχουν προτεραιότητα και πρέπει να μας περιμένουν να περάσουμε; Κάνω λάθος, μήπως; :tomato:

Το stop είναι, βέβαια, βλακωδώς τοποθετημένο έτσι. Ο δρόμος με τη νησίδα που πάει δεξιά, οδηγεί στην κάτω είσοδο της Πανεπιστημιούπολης (για όσους ξέρουν). Ουσιαστικά είναι είσοδος-έξοδος ιδιοκτησίας και κανονικά το stop έπρεπε να είναι εκεί (όπως και ήταν αρχικά). Όπως είναι τώρα, η νησίδα και η καμπυλότητα του δρόμου κόβουν τελείως την ορατότητα και ουσιαστικά το stop το περνάς στα τυφλά, αφού αν σταματήσεις στη νησίδα και βγάλεις μούρη όσο πρέπει για να ελέγξεις, το αυτοκίνητο που τυχόν έρχεται από δεξιά, θα πέσει πάνω σου. Αρκετοί "ντόπιοι" :shifty: αγνοούνε επιδεικτικά το εικονιζόμενο stop και το περνάνε "αέρα". Δεν ξέρω ποιες σκοπιμότητες εξυπηρέτησε η μετακίνηση του stop αλλά καμμιά μέρα θα γίνει κανένα καλό μπαμ εκεί...

Απόψεις;
Άβαταρ μέλους
By nass
#50247 Νομίζω ότι εφ΄όσον έχεις STOP οι μαλ...κες από απέναντι που στρίβουν αριστερά έχουν προτεραιότητα και εσύ θα πρέπει να τους περιμένεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λάθος η σήμανση.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#50249 Θα προσπαθησω να δωσω μια καποια εξηγηση για το STOP.
Αν δεν κανω λαθος εκει απεναντι που ειναι τα ταξι εχει φαναρι.....Βλεπουμε ακομη αυτοκινητα να στριβουν απο την Ουλαφ Παλμε για να μπουν μαλλον στη Πανεπ/λη.Οταν μετα αναψει πρασινο και ερθουν αυτοκινητα και απο το απεναντι ρευμα πρεπει να διευκολυνθουν ολοι αυτοι στη κινηση τους να μπουν στο δρομο δεξια γιατι σε περιπτωση ΜΗ προτεραιοτητος θα δημιουργηθει μποτιλιαρισμα και θα κλεισουν την Ουλαφ Παλμε,γνωστο δρομο πυκνης κινησης για οσους κυκλοφορουν απο κεινα τα μερη...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#50254 Εφόσον υπάρχει Stop (P2), παραχωρείς προτεραιότητα σε όποιον και αν πλησιάσει την διασταύρωση, δεν πα να έρχεται και....κατακορύφως από πάνω :lol:

Αν υπήρχε πινακίδα παραχώρησης προτεραιότητας (P1), να το συζητούσαμε, αν και πάλι θα έπρεπε, εφόσον εσύ έχεις την πινακίδα, να ελέγξεις πριν περάσεις, άρα αν υπήρχε άλλο αυτοκίνητο από οποιαδήποτε κατεύθυνση και πάλι θα έπρεπε να παραχωρήσεις προτεραιότητα. Απλώς το Stop (P2) είναι πιο "απόλυτο"....
Άβαταρ μέλους
By stam69
#50356 Σύμφωνα με τον ΚΟΚ:
Πινακίδα P-2: Υποχρεωτική διακοπή πορείας
(1) Η πινακίδα αυτή, που τοποθετείται πριν από κόμβο, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος πριν από την είσοδο στον κόμβο και παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην οδό, προς την οποία πλησιάζει.
(2) Η αυτή πινακίδα που τοποθετείται σε άλλα σημεία πλην κόμβου, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέου εκκίνηση μέχρις ότου βεβαιωθεί ο οδηγός του ότι μπορεί να το πράξει χωρίς κίνδυνο.

Τα κόκκινα είναι δική μου επισήμανση. Προφανώς είμαστε στην πρώτη περίπτωση, οπότε η παραχώρηση προτεραιότητας ισχύει ΜΟΝΟ για τα οχήματα που κινούνται στον κάθετο δρόμο. Τα οχήματα που στρίβουν αριστερά από το δικό μου δρόμο, δεν έχουν προτεραιότητα (όπως άλλωστε ισχύει σε όλες τις διασταυρώσεις). Πρέπει να περιμένουν. :iconcool:

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η εντύπωση ότι "αφού έχω STOP περιμένω όλους τους άλλους". Είναι μήπως σαν το "είμαι από δεξιά, άρα έχω προτεραιότητα, άρα θα μπω με τσαμπουκά αριστερά στη λωρίδα σου γιατί μπροστά έχει παρκαρισμένο κι άμα με χτυπήσεις, με πληρώνεις";
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#50372
stam69 έγραψε:Σύμφωνα με τον ΚΟΚ:
Πινακίδα P-2: Υποχρεωτική διακοπή πορείας
(1) Η πινακίδα αυτή, που τοποθετείται πριν από κόμβο, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος πριν από την είσοδο στον κόμβο και παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην οδό, προς την οποία πλησιάζει.
(2) Η αυτή πινακίδα που τοποθετείται σε άλλα σημεία πλην κόμβου, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέου εκκίνηση μέχρις ότου βεβαιωθεί ο οδηγός του ότι μπορεί να το πράξει χωρίς κίνδυνο.

Τα κόκκινα είναι δική μου επισήμανση. Προφανώς είμαστε στην πρώτη περίπτωση, οπότε η παραχώρηση προτεραιότητας ισχύει ΜΟΝΟ για τα οχήματα που κινούνται στον κάθετο δρόμο. Τα οχήματα που στρίβουν αριστερά από το δικό μου δρόμο, δεν έχουν προτεραιότητα (όπως άλλωστε ισχύει σε όλες τις διασταυρώσεις). Πρέπει να περιμένουν. :iconcool:

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η εντύπωση ότι "αφού έχω STOP περιμένω όλους τους άλλους". Είναι μήπως σαν το "είμαι από δεξιά, άρα έχω προτεραιότητα, άρα θα μπω με τσαμπουκά αριστερά στη λωρίδα σου γιατί μπροστά έχει παρκαρισμένο κι άμα με χτυπήσεις, με πληρώνεις";

Το ερμηνευεις λαθος ΙΜΗΟ. Η οδος στην οποια πλησιαζεις ειναι αυτη που οι αλλοι στριβουν αριστερα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#50376 Ομως αν θεωρήσεις ότι ο δρόμος με τη νησίδα κάνει στροφή 90ο (όπως και έχει δικαίωμα :) ) και ακριβώς πάνω στη στροφή υπάρχει διασταύρωση με άλλο δρόμο, στον οποίο κινείσαι εσύ, και έχεις STOP, τότε αυτομάτως λύνεται το πρόβλημα: τα οχήματα που στρίβουν αριστερά ήδη κινούνται στο δρόμο, στον οποίο εσύ θέλεις να μπεις, και άρα πρέπει να τους παραχωρήσεις προτεραιότητα.

(Οτι είπε και ο παραπάνω)
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#50380
stam69 έγραψε:Σύμφωνα με τον ΚΟΚ:
Πινακίδα P-2: Υποχρεωτική διακοπή πορείας
(1) Η πινακίδα αυτή, που τοποθετείται πριν από κόμβο, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος πριν από την είσοδο στον κόμβο και παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην οδό, προς την οποία πλησιάζει.
(2) Η αυτή πινακίδα που τοποθετείται σε άλλα σημεία πλην κόμβου, σημαίνει υποχρεωτική διακοπή πορείας του οχήματος στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέου εκκίνηση μέχρις ότου βεβαιωθεί ο οδηγός του ότι μπορεί να το πράξει χωρίς κίνδυνο.

Τα κόκκινα είναι δική μου επισήμανση. Προφανώς είμαστε στην πρώτη περίπτωση, οπότε η παραχώρηση προτεραιότητας ισχύει ΜΟΝΟ για τα οχήματα που κινούνται στον κάθετο δρόμο. Τα οχήματα που στρίβουν αριστερά από το δικό μου δρόμο, δεν έχουν προτεραιότητα (όπως άλλωστε ισχύει σε όλες τις διασταυρώσεις). Πρέπει να περιμένουν. :iconcool:

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η εντύπωση ότι "αφού έχω STOP περιμένω όλους τους άλλους". Είναι μήπως σαν το "είμαι από δεξιά, άρα έχω προτεραιότητα, άρα θα μπω με τσαμπουκά αριστερά στη λωρίδα σου γιατί μπροστά έχει παρκαρισμένο κι άμα με χτυπήσεις, με πληρώνεις";


Εφόσον όπως είπες οι αντιθέτως κινούμενοι δεν έχουν Stop, αυτό που έγραψα και λέει καθαρά ο ΚΟΚ, και που φυσικά θα ισχύσει σε περίπτωση ατυχήματος, προκύπτει από το δικό μου Bold και κόκκινο. Μπορείς πάντως να το δοκιμάσεις και να μας πεις τα αποτελέσματα :lol:
Άβαταρ μέλους
By avel
#50389
stam69 έγραψε:παραχώρηση προτεραιότητας στα οχήματα τα οποία κινούνται στην οδό, προς την οποία πλησιάζει.

[...]οπότε η παραχώρηση προτεραιότητας ισχύει ΜΟΝΟ για τα οχήματα που κινούνται στον κάθετο δρόμο.


Όχι, μόνος σου το υπέθεσες αυτό με τον "κάθετο" δρόμο. Καλλιστα μπορεις να πεις οτι πλησιαζεις στην οδο, οπου κινουνται οχηματα, τα οποια στριβουν αριστερα!


stam69 έγραψε:Τα οχήματα που στρίβουν αριστερά από το δικό μου δρόμο, δεν έχουν προτεραιότητα (όπως άλλωστε ισχύει σε όλες τις διασταυρώσεις). Πρέπει να περιμένουν. :iconcool:


Αυτο θα ισχυε αν δεν ειχες stop.

Φαντασου τι θα αλλαζε αν δεν υπηρχε το stop αυτο και στη διασταυρωση δεν υπηρχε κανενα στοπ.

*Τότε* μονο θα ισχυαν αυτα που λες. Θα ειχες προτεραιοτητα εναντι στους απεναντι, και θα επρεπε να παραχωρεις προτεραιοτητα στους εκ των δεξιων, αυτους που βγαινουν απο την πανεπιστημιουπολη.

Το στοπ λοιπον αλλαζει το οτι πρεπει να ακινητοποιηθεις και να παραχωρησεις προτεραιοτητα πλεον και στους δυο.


Αλλο υποθετικο σεναριο: ας πουμε οτι, εκτος απο σενα, ειχαν και αυτοι που ερχονται απο απεναντι στοπ. Τότε θα είχες μεν προτεραιοτητα εναντι αυτων σε περιπτωση που συναντιοσασταν, αλλά και οι δυο κατευθυνσεις θα επρεπε να παραχωρησουν προτεραιοτητα σε αυτους που βγαινουν απο την πανεπιστημιουπολη!


Δε διαφωνω ότι η διασταυρωση ειναι λιγο κακοφτιαγμενη. Αυτο που θα ηθελα να υπηρχε στις διασταυρωσεις στην Ελλαδα ειναι καλυτερη διαγραμμιση που να βοηθαει τον οδηγο και πινακιδες που να δειχνουν τη φορα του κυριου δρομου όπως στη Γερμανία ή άλλες χώρες της ΕΕ:

Εικόνα

Ταυτόχρονα η διαγράμμιση θα έπρεπε να τόνιζε αυτή τη διαταξη και να είχε διακεκομμένες γραμμές οπου υπαρχει παραχωρηση προτεραιοτητας.


Παρ'ολα αυτα δεν υπαρχει παρανοηση στη συγκεκριμενη περιπτωση, το στοπ ειναι 100% σαφες και σιγουρα κανεις λαθος αν νομιζεις οτι εχεις προτεραιοτητα. :)
Άβαταρ μέλους
By kacey
#50403 stam69

αυτος που ερχεται απο απεναντι και στριβει αριστερα (για εκεινον) μπροστα σε εσενα που φτανεις στο ΣΤΟΠ ("δειχνοντας" σου ετσι τη πορτα του συνοδηγου, σωστα το καταλαβα?), τωρα πια εχει εισελθει στο δρομο που ειναι καθετος μπροστα σου. Και φυσικα πρεπει να σταματησεις να περασει.
Άβαταρ μέλους
By stam69
#50410 @nass:
Η σήμανση είναι λάθος γιατί δημιουργεί κίνδυνο για ατύχημα.

@DAP:
Η εξήγηση για το STOP είναι απλούστερη (όπως μου τα είπαν, τουλάχιστο): Όταν φτιάχτηκε η Αττική Οδός, ο μόνος κεντρικός δρόμος της Καισαριανής έγινε η συντομότερη οδός για όσους κατευθύνονταν προς κέντρο. Σε ώρες αιχμής, ήταν πρακτικά αδιάβατη για τα αυτοκίνητα και επικίνδυνη για τους πεζούς. Σημειώθηκαν μάλιστα και μερικά τροχαία με μαθητές, κλείσανε μαχητικά (sic) το δρόμο οι κάτοικοι και κατέληξαν σε συμφωνία ο Δήμος Καισαριανής με το Πανεπιστήμιο να μένει ανοιχτή η πάνω πύλη τις ώρες αιχμής ώστε να διοχετεύεται η κυκλοφορία απόι την ΑΟ προς το κέντρο μέσω της Πανεπιστημιούπολης. Το πρόβλημα ήταν το STOP στην έξοδο, που καθυστερούσε την κυκλοφορία ενώ ο κάθετος δρόμος (η Τσάφου) δεν είχε καθόλου κίνηση. Η λύση, απλή: μετέφεραν το STOP στην Τσάφου, προφανώς χωρίς να υπολογίσουν τις συνέπειες. Κλασσική προχειρότητα.

@all: ΟΚ, έχετε δίκιο (ο δρόμος στον οποίο πλησιάζω είναι ο ...απέναντι, επειδή κάνει στροφή 90 μοιρών :s_crazy :dizzy: :dizzy: Ή, με την ερμηνεία του avel, κινούμαι στην οδό προς την οποία πλησιάζω! :dizzy: :dizzy: Η περίπτωση να ισχύει η απλή ερμηνεία, δεν παίζει;

Ενημερωτικά, όπως φαίνεται από τη φωτό, ο δρόμος (Τσάφου) συνεχίζει και ευθεία, δεν πάει υποχρεωτικά αριστερά. Διακοπή πορείας κάνω έτσι κι αλλιώς, γιατί είναι αδύνατο να περάσεις χωρίς να ελέγξεις. Η διακοπή πορείας, όμως, είναι ανεξάρτητη από την παραχώρηση προτεραιότητας, γι' αυτό και τα μνημονεύει ο ΚΟΚ ως ξεχωριστές ενέργειες.
Άβαταρ μέλους
By stam69
#50413
kacey έγραψε:stam69

αυτος που ερχεται απο απεναντι και στριβει αριστερα (για εκεινον) μπροστα σε εσενα που φτανεις στο ΣΤΟΠ ("δειχνοντας" σου ετσι τη πορτα του συνοδηγου, σωστα το καταλαβα?), τωρα πια εχει εισελθει στο δρομο που ειναι καθετος μπροστα σου. Και φυσικα πρεπει να σταματησεις να περασει.

Αν έχει ήδη εισέλθει στο δρόμο που είναι κάθετος μπροστά μου, προφανώς δεν χρειάζεται να τον αφήσω να περάσει - έχει ήδη περάσει. Τι να αφήσω;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#50422 Κακώς και εσύ και οι άλλοι "μπερδεύεστε" με το ποιος εισήλθε από ποιο δρόμο, υπό ποια γωνία και με ποια πρόθεση. Ο ορισμός του Stop είναι ξεκάθαρος: πλησιάζεις σε διασταύρωση οποιασδήποτε μορφής και έχεις Stop ? Ακινητοποιείς το όχημα και παραχωρείς προτεραιότητα σε οποιονδήποτε. Ακόμα και από κάποιον αντίθετα διερχόμενο, ο οποίος έχει βγάλει flash και θέλει να στρίψει περνώντας από μπροστά σου (εφόσον είπαμε ότι αυτός δεν έχει αντίστοιχο Stop). Αν έχει και αυτός Stop (ίσως πιο πιθανή περίπτωση), τότε ισχύει το "εκ δεξιών", δηλαδή πρακτικά αυτός που βλέπει τη δεξιά πόρτα του άλλου έχει προτεραιότητα....
Άβαταρ μέλους
By avel
#50427
stam69 έγραψε:Η λύση, απλή: μετέφεραν το STOP στην Τσάφου, προφανώς χωρίς να υπολογίσουν τις συνέπειες. Κλασσική προχειρότητα.


Ποιες συνέπειες; Ότι κάποιοι κακοί οδηγοί δεν ξέρουν να σταματούν στο stop?

Καλά έκαναν και το μετακίνησαν.

Επιπλέον δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η εμμονη με την εμφανιση αυτου του στοπ. Ιστορικα, αυτη η διασταυρωση αρχικα δεν ειχε πουθενα στοπ, και αυτο το στοπ έχει τουλαχιστον 3 - 4 χρονια που ειναι εκει, μπορει και παραπανω.


stam69 έγραψε:@all: ΟΚ, έχετε δίκιο (ο δρόμος στον οποίο πλησιάζω είναι ο ...απέναντι, επειδή κάνει στροφή 90 μοιρών :s_crazy :dizzy: :dizzy: Ή, με την ερμηνεία του avel, κινούμαι στην οδό προς την οποία πλησιάζω! :dizzy: :dizzy: Η περίπτωση να ισχύει η απλή ερμηνεία, δεν παίζει;


Η απλη ερμηνεια για μενα ειναι: "μόνο εγω εχω στοπ, αρα ολοι οι αλλοι εχουν προτεραιοτητα". Μαλλον εσυ το κανεις πολυπλοκο.
Άβαταρ μέλους
By stam69
#50443 Ο ΚΟΚ λέει άλλα: παραχωρείς προτεραιότητα στα οχήματα που κινούνται στο δρόμο προς τον οποίο πλησιάζεις, όχι στα αντιθέτως κινούμενα που στρίβουν και διασταυρώνουν την πορεία σου. Πόσο πιο απλά να το γράψω; Τώρα αν εσύ θέλεις να τον ερμηνεύσεις όπως σε βολεύει και γράφεις ιστορίες ότι ο δρόμος στον οποίο πλησιάζω είναι αυτός στον οποίο ...ήδη κινούμαι, τι να πω;

Το "έχεις STOP, άρα παραχωρείς προτεραιότητα σε όλους τους άλλους" προφανώς και δεν ισχύει - δεν το γράφει πουθενά. ο ΚΟΚ.

Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι αφού δεν βγάζω άκρη με εσάς εδώ, δεν θα βγάλω άκρη ούτε με το μέσο ούγκ που κυκλοφορεί στο δρόμο. Ευχαριστώ.