Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By alexm
#844304 αυτο ακριβώς. γενικά το panda μου φάνηκε ένα πολύ κακό πακέτο, που σώζεται μόνο από την εμφάνιση του
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#844321 Hybrid ούτε για πλάκα δεν είναι πάντως το συγκεκριμένο κι ας λέει ό,τι θέλει.
Είναι πολύ παλιό πακέτο πια και το μοτέρ του ακόμη παλαιότερο.
Και πανάκριβο, όπως όλα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#844346 Το μοτερ παρουσιάστηκε κάπου το 2020 αν δεν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#844363 Έχεις δίκιο, εγώ έκανα λάθος. 3κύλινδρο 1000άρι διαβάζω, είναι όντως καινούριο μοτέρ. Υβριδικό πάντως δεν είναι! :lol:
https://www.ultimatespecs.com/car-specs ... ybrid.html
Άβαταρ μέλους
By nikos
#844366
alexm έγραψε:
dimviii έγραψε:Γιαρις νοικιαρικο βενζινα χιλιαρι με σιδερενιες ζαντες.
Ενα ατομο,χωρις ερκοντισιο 700 χλμ στη Κρητη απο Ιεραπετρα μεχρι Χανια,με αρκετο Ηρακλειο κεντρο,και Χανια ο εφερε στα 4,3. Προσεκτικη οδηγηση,αλλα και απροσεκτη να ηταν δεν θα πηγαινε πανω απο 4,6 ξερω εγω.
Τα τελευταια βενζινομοτερ εχουν καταναλωσεις σχεδον διζελ.
Καπου τοσα εκαψα παλι και με ιμπιζα χλιαρι στη Μυτιληνη πριν μερικες εβδομαδες.


παντως εγώ που έκανα καμια 1000αρα χιλιόμετρα με panda hybrid καινουργιο, έκαψε τον πάτο του (κοντά στα 6,5λτ/100χλμ)
Αν τα χλμ τα έκανες και εσύ στη Κρήτη τότε θα είχες παρόμοια κατανάλωση.
Δεν αρκεί παιδιά να αναφέρουμε σκέτη τη κατανάλωση αφού διαφέρουν οι συνθήκες του καθενός
Άβαταρ μέλους
By alexm
#844413 Η διαδρομη ήταν Καλαμαριά - Νικήτη και τούμπαλιν καθώς και Καλαμαριά - Φούρκα Χαλκιδικής.
Στις ίδιες διαδρομές το i10 1.2 είναι πιο ήσυχο, με καλύτερη ανάρτηση και χαμηλότερη κατανάλωση.
Μπορεί να φταιει το ότι με 70 άλογα πιεζόταν πολύ το μοτέρ, αλλά σαμπως και το γιαρις κάπου τόσα δεν έχει;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#844423
nikos έγραψε:
alexm έγραψε:
dimviii έγραψε:Γιαρις νοικιαρικο βενζινα χιλιαρι με σιδερενιες ζαντες.
Ενα ατομο,χωρις ερκοντισιο 700 χλμ στη Κρητη απο Ιεραπετρα μεχρι Χανια,με αρκετο Ηρακλειο κεντρο,και Χανια ο εφερε στα 4,3. Προσεκτικη οδηγηση,αλλα και απροσεκτη να ηταν δεν θα πηγαινε πανω απο 4,6 ξερω εγω.
Τα τελευταια βενζινομοτερ εχουν καταναλωσεις σχεδον διζελ.
Καπου τοσα εκαψα παλι και με ιμπιζα χλιαρι στη Μυτιληνη πριν μερικες εβδομαδες.


παντως εγώ που έκανα καμια 1000αρα χιλιόμετρα με panda hybrid καινουργιο, έκαψε τον πάτο του (κοντά στα 6,5λτ/100χλμ)
Αν τα χλμ τα έκανες και εσύ στη Κρήτη τότε θα είχες παρόμοια κατανάλωση.
Δεν αρκεί παιδιά να αναφέρουμε σκέτη τη κατανάλωση αφού διαφέρουν οι συνθήκες του καθενός


ναι δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες,αλλα δεν θα βρεις Ιταλικο που θα ειναι οικονομικοτερο απο Ιαπωνεζικο στα ιδια κιλα/αλογα .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#844429 Το μοτέρ του Panda πού το βρήκε η Fiat; Θα μου έκανε εντύπωση να το εξέλιξε από το μηδέν, δεν βγάζει νόημα.
EDIT: Κι όμως, δικά της είναι! :lipsealed:
https://www.team-bhp.com/forum/internat ... gines.html
Άβαταρ μέλους
By edmond
#844478 Υποτίθεται πως αντικαθιστά τον αειθαλή 1,2
Φαντάζομαι επίσης πως θα είναι και το τελευταίο μοτέρ που εξέλιξε στην κατηγορία του, λίγο πριν τον πλήρη εξηλεκτρισμό.
Μου διαφεύγει επίσης και ένας 4κύλινδρος που έχει το γκρούπ, νομίζω στην αρχή ήταν 1,3 και στη συνέχεια έγινe 1,5 ή κάτι τέτοιο.
Αν δεν είσαι στην πρώτη γραμμή των εξελίξεων(FIAT), δεν σου δίνουν και πολύ σημασία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#844677
dimviii έγραψε: δεν θα βρεις Ιταλικο που θα ειναι οικονομικοτερο απο Ιαπωνεζικο στα ιδια κιλα/αλογα .


Νομίζω πως πρέπει να είναι νόμος της φύσης ότι ένα Ιταλικό μοτέρ ΠΑΝΤΑ θα καταναλώνει παραπάνω από τον ανταγωνισμό του. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#844681
edmond έγραψε:Υποτίθεται πως αντικαθιστά τον αειθαλή 1,2
Φαντάζομαι επίσης πως θα είναι και το τελευταίο μοτέρ που εξέλιξε στην κατηγορία του, λίγο πριν τον πλήρη εξηλεκτρισμό.
Μου διαφεύγει επίσης και ένας 4κύλινδρος που έχει το γκρούπ, νομίζω στην αρχή ήταν 1,3 και στη συνέχεια έγινe 1,5 ή κάτι τέτοιο.
Αν δεν είσαι στην πρώτη γραμμή των εξελίξεων(FIAT), δεν σου δίνουν και πολύ σημασία.
Ναι ο firefly υπάρχει και σε 1.3 και σε 1.5 .Τον φοράει το 500Χ .Πολύ δυνατός αλλά έχει μέση στο 9.0.
Απροβληματιστος μέχρι τώρα ούτε λάδι ούτε ψυκτικό έχω συμπληρώσει πότε .
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#846356 Είμαι μόλις στο 2ο γέμισμα, οπότε το δείγμα μου είναι ακόμα στατιστικά ασήμαντο.

2 πρόσφατες διαδρομές >1 ώρας, εσωτερική περιφερειακη Λονδίνου και ανατολικά:
Εικόνα
(5 l/100km)

και επαρχιακή βόλτα με ελάχιστη κίνηση
Εικόνα
(4.9 l/100km)

Για την ώρα πάντως βλέπω μακροπρόθεσμα να μένω άνετα λίγο κάτω από το μ.ο. του μοντέλου στο Spritmonitor (5,76). Για μη υβριδικό αμάξι που πιάνει 0-100 σε κάτω από 9 δευτερόλεπτα, η κατανάλωση είναι ΙΜΟ αξιοπρεπέστατη.


edmond έγραψε:Εικόνα
Μηδένισα πριν καμιά βδομάδα και έκατσε στο 4 στρογγυλό.

Σε μεικτές συνθήκες είναι αυτό; Το καινούριο Yaris παίζει να είναι άλλο μισό λίτρο παρακάτω.

markvag έγραψε:Νομίζω πως πρέπει να είναι νόμος της φύσης ότι ένα Ιταλικό μοτέρ ΠΑΝΤΑ θα καταναλώνει παραπάνω από τον ανταγωνισμό του. :lol: :lol:

Soul food. :rtfm: Οι άλλοι ταΐζουν άλογα, οι Ιταλοί έχουν να ταϊσουν cavalli και ψυχές.

dimviii έγραψε:Γιαρις νοικιαρικο βενζινα χιλιαρι με σιδερενιες ζαντες.
Ενα ατομο,χωρις ερκοντισιο 700 χλμ στη Κρητη απο Ιεραπετρα μεχρι Χανια,με αρκετο Ηρακλειο κεντρο,και Χανια ο εφερε στα 4,3. Προσεκτικη οδηγηση,αλλα και απροσεκτη να ηταν δεν θα πηγαινε πανω απο 4,6 ξερω εγω.
Τα τελευταια βενζινομοτερ εχουν καταναλωσεις σχεδον διζελ.
Καπου τοσα εκαψα παλι και με ιμπιζα χλιαρι στη Μυτιληνη πριν μερικες εβδομαδες.

Μιλάμε για το προηγούμενο Yaris (<2020), σωστά; Σε αυτή τη περίπτωση είναι πολύ καλό νούμερο, όταν οδήγησα το 1000άρι (μοντέλο 2016) απογοητεύτηκα από τη κατανάλωση του. Είχα πετύχει 5.9 (2 άτομα, 1 βαλίτσα, περίπου 70% αυτοκινητόδρομος, 10% κίνηση στο Εδιμβούργο, 20% επαρχιακός).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#846382
Zorz έγραψε:Μιλάμε για το προηγούμενο Yaris (<2020), σωστά; Σε αυτή τη περίπτωση είναι πολύ καλό νούμερο, όταν οδήγησα το 1000άρι (μοντέλο 2016) απογοητεύτηκα από τη κατανάλωση του. Είχα πετύχει 5.9 (2 άτομα, 1 βαλίτσα, περίπου 70% αυτοκινητόδρομος, 10% κίνηση στο Εδιμβούργο, 20% επαρχιακός).


οχι το τελευταιο ηταν Ζορζ.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#848867 Επειδή ακούω κάτι νιαουρίσματα λίγο παρακάτω :shifty: ευπειθώς αναφέρω:
Πήγαινέλα χωριό και πέριξ σούμα 650χλμ
Ζήτησε τζάστ 30 λίτρα ήγουν 4,6 στα εκατό.
Με 120 στο πήγαινε και 130 στο γύρνα.
Και με μια στάση εκατέρωθεν για τσίσα 5'.
5' θέλεις μόνο να πριζώσεις :shifty:
Νιάου.