Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#776136
Anonymous Founder έγραψε:Το fuel.gr δείχνει σε πόθον ανήκει το πρατήριο, άρα βρίσκεις αν είναι εταιρικό ή όχι.

Η εφαρμογή για κινητά έχει επιλογή "προβολή σε λίστα", εκεί βλέπεις εύκολα αν είναι Μυρτεα αε ή Καλυψώ και πατώντας στην πινέζα στο εμφανίζει στον χάρτη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776151 Θενκς, με λιγο ψαξιμο γινεται δουλιτσα! Κατεβασα και το αππ. Θα βαλω στα αγαπημενα οσα βενζιναδικα με ενδιαφερουν κι οταν ειμαι κοντα θα γεμιζω. Για την ακριβεια θα βαζω 20-50 ευρω, αναλογα ποσο φορτωμενος ειμαι με χρημα :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776174
Anonymous Founder έγραψε:Μόνον γέμισμα, αν δεν θέλεις να δίνεις ευκαιρία να σε κλέψουν.


Μωρε στη θεωρια το ξερω και μαλιστα το εφαρμοζα για πολλα χρονια... Απλα τελευταια μου ερχονται καπως στριμοκωλα τα 60 λιτρα ρεζερβουαρ με 2+ € που εχει παει το τεμαχιο :oops:

Και κατι ακομα που εχω ακουσει απο ταξιτζηδες και δεν ξερω αν εχει βαση. Τους λενε παντα γεμισμα με τη μεσαια σκαλα. Η αντλια εχει 2 σκαλες που κουμπωνει και την αφηνεις απο το χερι να γεμιζει μονη της, με μιση ή φουλ πιεση. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#776188 Κι εγώ, σε πόλη χωρίς καμία πρόταση γνωστού, βλέπω ενδεικτικά τις αξιολογήσεις στο fuelgr και μετά στο maps. Και φυσικά να μην είναι συγκριτικά φτηνό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776201 Μετά από 1 εβδομάδα στην εξωτική και ερωτική Χαλκιδική (Σάντυ Χαλκιδική δεν έχει :rtfm: ), η κατανάλωση της μπεμπέκας ήταν στα 7,57 lt / 100χλμ

Συνθήκες; Εγνατία με 120-140χαω, επαρχιακός σε ορεινή Χαλκιδική (με παιδιά που ζαλίζονται και σχετική κίνηση, όχι κάτι τραγικό όμως ευτυχώς) + κάτι ψιλά στο πρώτο πόδι. Α, και λίγο Θεσσαλονίκη, το όλον 597χλμ. Δράμα η εκκίνηση και ο τερματισμός. Γέμισα πριν φύγω, γέμισα κάπου 45 λίτρα όταν γύρισα...

Σχεδόν πάντα το AC σε λειτουργία (εκτός από κάτι βραδυνές βόλτες)
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#777370 ΛΑΓΟΝΗΣΙ - ΓΥΘΕΙΟ - ΝΕΑΠΟΛΗ - ΚΥΘΗΡΑ - ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ = 1400 km

550 εξ'αυτων περιπου στα Κυθηρα καθαρα

Μεση Καταναλωση 6,7lt

Συνολο βενζινης απλης 95 : 210 €

Χαλαρα εθνικη 120-140 , με λιγα στιγμιαια ανοιγματα μεχρι 180

Αυτοκινητο Ford Puma 2021 125ρι - 3 ατομα φουλ φορτωμενο - Αρκετα μεγαλη χρηση AC.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#777404
mmarkom έγραψε:
Αυτοκινητο Ford Puma 2021 125ρι - 3 ατομα φουλ φορτωμενο - Αρκετα μεγαλη χρηση AC.

Έπεσε και το τελευταιο Ιταλικό καστρο :omg:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#777422 34,2mpg σε μικτές συνθήκες, με 6 άτομα συνήθως (οκ, τα δύο παιδιά).

(Honda FRV 1.8)Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#777433 Τριπ


alexandros.K έγραψε:
mmarkom έγραψε:
Μεση Καταναλωση 6,7lt


Τοσο εγραψε το τριπ ή το υπολογισες εσυ ?
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#777436
dimviii έγραψε:
mmarkom έγραψε:
Αυτοκινητο Ford Puma 2021 125ρι - 3 ατομα φουλ φορτωμενο - Αρκετα μεγαλη χρηση AC.

Έπεσε και το τελευταιο Ιταλικό καστρο :omg:


:lol: :lol:

Τι να κανω, αφου δεν εχουν γκαμα σε λογικα λ7 και δεν προβλεπω να καταφερω να μαζεψω για μια 280ρα Τζουλια.

Μεταχειρισμενο δεν ηθελα να παρω κατι οποτε δεν εμειναν και πολλες επιλογες, επεσα και εγω στα "πανωσηκώματα" που δεν γουσταρω
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#778110 Με τον Κουλη στο τιμονι το ειδαμε κι αυτο! Μα τη μπαναγια ρε παιδια, πρωτη φορα στη ζωη μου κατεβαινω Αθηνα με ενα ρεζερβουαρ :thumbsup:

Γιατι πρωτη φορα καταφερνω να μην πατησω ουτε μια φορα το γκαζι πανω απο το προκαθορισμενο. Ολο το ταξιδι με κρουιζ στα 150 και δεν εσπασα και το αυγο αναμεσα στο ποδι και το γκαζι (τις λιγες φορες που το πατησα).

Σπιτι-σπιτι, 515 χιλιομετρα, 54 λιτρα βενζινη, 4 ωρες και 5 λεπτα. 110€ βενζινη και 34.45€ για 12 διοδια (11 στην Εθνικη και 1 Αττικη). Ο δρομος γαματος πλεον, ζητημα να αφησα γκαζι σε 3 σημεια που θα ηταν χοντραδα να στριψω με 150. Πριν πολλα χρονια για να κανω 4 ωρες ηθελε κασκαντεριλικια...

Με το που την πηρα γραμμη οτι με βγαζει με 1 ρεζερβουαρ, τους λεω "Ελπιζω να μην κατουργιεται κανενας. Δε χαλασαμε το μουαγιεν για καυσιμο κριμα να το χαλασουμε για κατουρημα". Οχι πως καταλαβε κανενας, αλλα ειπαν οτι δεν τους ερχεται κατουρημα :s_biggrin

Με λιγα λογια επεσα στα 10.49 λτ / 100 χμ. Γυρω στα 13 εχω δει με κρουιζ στα 160 και καμποσα "ξεχασματα" που το πατουσα χωρις να το καταλαβω και 16-17 λιτρα εκαψα μια φορα που το πηγα ολο ταπα.

Μπαιδεγουει ημουνα και τυχερος. Δεν με περασε κανενας σε ολη τη διαδρομη, αλλιως δεν ξερω πως θα αντιδρουσα. Απο την αλλη μερια το ξανασκεφτομαι και λεω "Θεουλη μου πηγαινα 4 ωρες μονο με 150 και δε βρεθηκε ενας χριστιανος να με περασει? Σε τι κοσμο μεγαλωνουμε τα παιδια μας ΓΤΠΜου" :s_cry

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#778113 Γιώργη μήπως να κόψεις λίγο ρυθμό καθαρά από πλευράς ασφάλειας;

Ο λόγος των αποστάσεων ακινητοποίησης, είναι στο τετράγωνο ο λόγος των ταχυτήτων...

Επίσης εξίσου σημαντικό είναι ότι, έχοντας διανύσει τα 3/4 της απόστασης ακινητοποίησης, έχεις ακόμα το 1/2 της αρχικής ταχύτητας.
Δηλαδή μόνο στα πολύ τελευταία μέτρα έχεις ρίξει σημαντικά την ταχύτητα σου...