Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#758410
dimviii έγραψε:Θα δούμε όταν γυρίσει,μέσα στην Αθήνα είχε 5,2 μέση


παλι με 5,2 γυρισε.
Αθηνα-Κοζανη-Θεσσαλονικη-Κοζανη-Ιωαννινα-Κοζανη-Σπηλαιο Γρεβενων-Κοζανη-Αθηνα.
Σε επαρχιακους δρομους νορμαλ,στις εθνικες απο 120-150,και 2-3 φορες το κρατησε στις 3000 στροφες για 30-40χλμ για ξεκαπνισμα dpf
3000 στροφες με 6η=148 χλμ/ωρα
Δεν ειναι κακο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#758411
kostis20 έγραψε:Βέβαια έχει .Εγώ τώρα που το έχω συνέχεια ανοιχτό σε 9000 km έχει δουλέψει 18 ώρες!

< >


τωρα που αλλαξα μπαταρια στο αλλο κλιο και δουλευει σωστα το σταρτ/στοπ θα δω εαν κατεβασει,μιας και τα δρομολογια που κανει η γυναικα ειναι συγκεκριμενα.
Πριν την αλλαγη μπαταριας και το σταρτ στοπ να μην δουλευει σχεδον ποτε, ειχε 6,5.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#761085 νταξ, με τη βενζίνη που επιδοτήθηκα σήμερα σχεδίαζω γύρο Ευρώπης και λίγα λέω, κ λίγα λέω , λέω :shifty:

Άβαταρ μέλους
By Scotch
#761369 Χαλαρές βολτούλες στο νησί (με επιστροφή). Από τις χαμηλότερες καταναλώσεις που έχω πετύχει μέχρι στιγμής (χωρίς να το επιδιώξω).
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#761411 Ζέστανε ο καιρός,έπεσε η κατανάλωση! Nissan micra 1.5 diesel k14 , 652χιλιομετρα 29,74 λίτρα! Μικτή χρήση πόλη και επαρχιακό δρόμο(30-70)
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#761432 τα νεα τις προηγουμενες ημερες εγραφαν οτι
29.4.2022 για ΑΦΜ που λήγουν σε 6 και 7

μπαινω σημερα και λεει 8 και 9.

Οτι να ναι. Τριμπουρδελα ολοι τους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761438
bibendum έγραψε:τα νεα τις προηγουμενες ημερες εγραφαν οτι
29.4.2022 για ΑΦΜ που λήγουν σε 6 και 7

μπαινω σημερα και λεει 8 και 9.

Οτι να ναι. Τριμπουρδελα ολοι τους.

Αλλαξαν τις ημερομηνιες και το πηγαν 0,1,2 μετα 3,4,5, χθες 6,7 και σημερα 8,9.
Απο αυριο ολοι οσοι δεν μπηκαν στις μερες τους.

Τριτη και Τεταρτη σχεδον ολη μερα ηταν κατω το συστημα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#761443 Ο πολίτης θα μπορεί να επιλέξει τον τρόπο της άυλης ψηφιακής κάρτας. Σε αυτή την περίπτωση, θα πηγαίνει στο βενζινάδικο και θα πληρώνει με αυτή την άυλη χρεωστική κάρτα.

μονο αυτο διαβαζω. Πως θα τη χρησιμοποιει δεν ειδα πουθενα; πρεπει το smartphone να εχει nfc ? πρεπει να κατεβει καποιο app? την καρτα πως την στελνουν? πουθενα δεν βρηκα απαντηση σε αυτα.

ρωταω επειδη ειναι για τους γονεις μου να δω ποσο απλο ειναι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761446
bibendum έγραψε:Ο πολίτης θα μπορεί να επιλέξει τον τρόπο της άυλης ψηφιακής κάρτας. Σε αυτή την περίπτωση, θα πηγαίνει στο βενζινάδικο και θα πληρώνει με αυτή την άυλη χρεωστική κάρτα.

μονο αυτο διαβαζω. Πως θα τη χρησιμοποιει δεν ειδα πουθενα; πρεπει το smartphone να εχει nfc ? πρεπει να κατεβει καποιο app? την καρτα πως την στελνουν? πουθενα δεν βρηκα απαντηση σε αυτα.

ρωταω επειδη ειναι για τους γονεις μου να δω ποσο απλο ειναι.

Ναι πρεπει να εχει NFC το κινητο οπως και να κανεις την διαδικασια με την τραπεζα για την καρτα. Η καρτα ειναι ψηφιακη και παρεχεται απο την τραπεζα που θα δηλωσεις.
Επισης διαβασα οτι αν εχεις κοινο μειλ με καποιον, περιπτωση γονεων - παιδιων, δεν μπορουν και οι δυο να παρουν το fuel pass.
Εκανα την δικη μου χθες και αυριο θα δοκιμασω να κανω της :inlove: γιατι δεν τα καταφεραμε την Τριτη. Εβγαζε σφαλμα χωρις να λεει τι


Εβαλαν οι κεραταδες τον κοσμακη να δηλωνει ενω αρκουσε να τα βαλουν απο μονοι τους. Στην ΑΑΔΕ ξερουν τα παντα, μειλ, ΙΒΑΝ, αριθμους κυκλοφοριας, εισοδηματα. Αλλα πως θα σε κανουν να αισθανθεις επαιτης;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#761469 Διαλεγες οποια τραπεζα ηθελες?
Γιατι μονο Αλφα και viva wallet μου εβγαζε και εβαλα αλφα.
Τεσπα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761482
bibendum έγραψε:Οτι πρεπει να εχει nfc το λεει καπου;
Οχι αλλα λεει αυτο:
Μέσω έκδοσης άυλης ψηφιακής κάρτας (Viva Wallet ή Alpha Bank) που χρησιμοποιείται με κατάλληλο smartphone.

και,

H άυλη ψηφιακή κάρτα χρησιμοποιείται (μέσω του smartphone στο οποίο θα εγκατασταθεί) σε όλα τα πρατήρια καυσίμων της χώρας, μέσω των POS, όπως οποιαδήποτε κάρτα.
https://vouchers.gov.gr/

Υπαρχει αλλος τροπος να λειτουργησει ψηφιακη καρτα απο το κινητο χωρις nfc?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#761491 Δεν ξέρω ποιος άλλος τρόπος υπάρχει για αυτό ρωτάω.

Και άντε το ξεπερνάμε αυτό.

Ποια είναι η εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσει κάνεις; Αυτό το λέει κάπου;