Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Govus
#671491
Focusman91 έγραψε:Περιστέρι-Τουμπα-κατι ψιλοβολτες γυρω γυρω-Περιστερι.
1026 χλμ.
6,9 λτ/ χλμ.
81 χλμ. Μέση ταχύτητα.
Χωρίς στάση, κινηση και απαγορευμένες ταχύτητες, έκανα 4 ώρες και 40 λεπτά.
Με λίγη προσπάθεια ο χρόνος πλέον πέφτει κάτω από 5 ωρες.


Αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα, είναι τα διόδια :rant: ...
Καλύτερα μέχρι Λάρισα απ' τον "παλιό" (μία ώρα παραπάνω και καμμιά 40άρα χλμ. λιγότερα) και τα ρέστα δυο (μεγάλα :eat: ) κουτιά τρίγωνα απ' τον Ήλιο :inlove: !
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#671508
edmond έγραψε:Ακόμα και ο ντιμσάμπας, θα βαρέσει αναβολή με τέτοια νούμερα
Ο Dimsabas καίει το 1/3 με το νέο του απόκτημα, αλλά πρέπει να κάνει και πετάλι.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671586
Focusman91 έγραψε:Περιστέρι-Τουμπα-κατι ψιλοβολτες γυρω γυρω-Περιστερι.
1026 χλμ.
6,9 λτ/ χλμ.
81 χλμ. Μέση ταχύτητα.
Χωρίς στάση, κινηση και απαγορευμένες ταχύτητες, έκανα 4 ώρες και 40 λεπτά.
Με λίγη προσπάθεια ο χρόνος πλέον πέφτει κάτω από 5 ωρες.

Παλιότερα το κουβαδάκι μου, έκαιγε λιγότερο νομίζω.

Ford Fiesta mk7 1,6 βενζ..

< Note 8 >



Πριν από 11 μήνες που ανέβηκα Θεσσαλονίκη έκανα συνολικά 1200χλμ, έκαψα 86,52 λίτρα 100αρας που σημαίνει 7,21λτ/100χλμ με το Leon των 180 ίππων και 225 πέλμα ελαστικό. Ταχύτητες εντός ορίων εκτός από μια φορά που έγινε κυνηγητό με μια Cayenne και χτύπησα άνω των 230km/h μετά την Κατερίνη στο πήγαινε.
Στάσεις 2 στο πήγαινε και 1 ή 2 στο γύρνα (δεν θυμάμαι ακριβώς)
Έχω e-pass όμως και αυτό μου γλίτωσε και ώρα ταξιδιού και καύσιμο από το σταμάτημα.
2 άτομα με αποσκευές
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#671646
Dimsabas έγραψε:Από 5 ως 6 ευρώ τα 100 να ούμε...Εικόνα


το οτι κρατιέσαι ακόμα και κάτω απο τα 9 λίτρα στα 100 χλμ στην κατανάλωση του υγραερίου είναι ενα μικρό θαύμα ,μάλλον είναι οικονομικός ο κινητήρας του corolla , εγω όταν είχα το mondeo (1.8) έπεφτα λίγο κάτω απο τα 10 λίτρα (9, κάτι.. ) στο υγραέριο μόνο σε ταξίδι με ταχύτητες ΚΤΕΛ!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#671654
Dimsabas έγραψε:Δεν είναι θαύμα, είναι αποτέλεσμα του απαλού κι αργού τρόπου οδήγησης.


Σαμπας στην προσπαθεια για τα 8 λιτρα

Άβαταρ μέλους
By panos2171
#671798 Κι εγώ κάποτε κατάφερα να κάψω κάπου στα 7λ. Δεν το ξανατολμισα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#671854 Τα κοιτάνε τα μικρά πετρέλαια αυτά και γελάνε :lol:

100.000 χλμ έκλεισα στο φίατ. Με όλα τα γεμίσματα - αδειάσματα η μέση κατανάλωση για το 4κίνητο περίπτερό μου είναι 5.188 λτ/100 χλμ.

Το καλύτερο κατανάλωσης (σε πλήρες άδειασμα ντεπόζιτου) παραμένει το 3.9 λτ/100 σε διαδοχικά καλοκαιρινά ανέβα κατέβα Χαλκιδική και το χειρότερο 7.73 λτ/100 σε μια από τις πατριδογνωσίες (2 άτομα + φουλ μπαγκάζια + μπαγκαζιέρα + ερ κον σε σημεία + υψόμετρα 4ψήφια)

Μετρήθηκαν 215 γεμίσματα καυσίμου, σύνολο 5230 λίτρα καυσίμου.
Μέσο κόστος χιλιομέτρου 0,068 €/χλμ. Καλύτερο 0,055 €/χλμ και χειρότερο 0,097 €/χλμ. (απλά ενδεικτικό γιατί αν το 3.9λτ/100χλμ συνέβαινε με τις σημερινές τιμές καυσίμου θα ήταν 3,8 € / 100 χλμ)

σημειωτέον 10/12 μήνες με ψιλο εκτοσ-δρομίσια λάστιχα και 2/12 μήνες με χειμερινά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#671856 Εγω εδω και 2 δεκαετιες δε μετραω την καταναλωση, γιατι μου χαλαει εντελως η διαθεση για οδηγηση :s_cry

Οταν ειμαι σε μεγαλες φτωχιες/τσιγκουνιες πηγαινω λιγο αργοτερα να γλυτωσω κανενα λιτρο, μεχρι να ξεχαστω και να τα κανω κωλος παλι :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#671879 Ρε σεις έψαξα στο παλιό φόρουμ την κατανάλωση που είχα κάνει όταν κατέβηκα από Κομοτηνή Αθηνα, χωρίς να περάσω ποτέ τα 110 χλμ.
5,9 είχε γραψει, ήτοι όσο ανακοινώνει το εργοστάσιο.
Και φορούσα και χειμερινά ελαστικά τότε.
Πάει πολύς καιρός που έχω να δω τέτοια νούμερα.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671883 Το εντυπωσιακό στην τελευταία είδηση είναι πως κατάφερες να το βρεις, δεδομένης της τραγικής νέας πλατφόρμας στο φόρουμ των 4τροχών....
:lol: