Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#469881 Βρε καλά κάνει και βάζει άμα θέλει.
Θυμήθηκα τώρα κάπου αρχές 2005 που είχα πάρει αυτοκίνητο, που ενώ δεν είχε διαφορά η 100αρα του έβαζα... (βέβαια έκανε λιγότερο από ευρώ το λίτρο).
Ένιωθες ωραία :-)

Βάζω και τώρα άμα την έχει προσφορά καμία φορά αλλά μόνο με την ελπίδα ότι "καθαρίζει" λίγο το σύστημα, τίποτα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#470138
rocsta έγραψε:
rocsta έγραψε:Clio iii 1.2 tce100 με μεικτη κινηση σε ολες τις συνθηκες με 8/10 οικονομικη οδηγηση, 8.6l/100km. Ποπολαρεεεεεεε με κολλησες!!!!!

Sent >
Λίγο λίγο το μαθαίνω! Εικόνα

Sent >
Γιατι 9.1lt το tce;

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#470150 Pop effect.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#470320
rocsta έγραψε:Έλα ντε...
Του αδερφού μου εντός πόλης :Εικόνα
Σε ανοικτούς δρόμους με οικονομική οδήγηση πέφτει και κάτω από 7. Και είναι και φίλοι με τον pop....:-)
Άβαταρ μέλους
By Thanix
#470377 Να το προσέξετε αυτό με τον ποπολαρο... κόψτε πάρε δώσε όσο είναι νωρίς! Δεν είναι να παίζεις με αυτά.-


< using BoobsPower!
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#470381 Επειδή μηδένισα τον #2 χιλιομετρητή του πεζώ (308 e-hdi με τα 115, euro5), στα τελευταία 9500 χιλιόμετρα μου είχε μέση 5 στα 100 στρόγγυλα. Και μην μου πείτε κλέβει, στο δεύτερο δεκαδικό πάντα έχω απόκλιση (στο ίδιο πρατήριο) στη διαίρεση.

Μου έκανε όμως μια ματσακονιά ο βενζινάς, στο τελευταίο γέμισμα να μην θέλει να πέσει κάτω από 5,5 μάλλον μάπα πετρέλαιο. Έβαλα σε τσεκαρισμένο πρατήριο στη Σαλονίκη, και στην επιστροφή, μετά από μηδενισμό, έπεσε στα 4,8- στα 130 περίπου, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στην οικονομία και όσο σταθερά γίνεται με την μ@λακια που δέρνει τον μέσο χρήστη της οδού, pas mal!


Πάντως αυτή πρέπει να είναι και η κορυφή της εξέλιξης στα πετρέλαια τουλάχιστον για επιβατικά. Όσο τα στουμπώνουν με αντιρρυπαντικά τόσο χειρότερα θα πάνε. Προβλέπω να το λιώνω αυτό το αμάξι :metalo:


Η γριά σουμπαρούκλα για την ίδια χρήση δεν έπεφτε σε διψήφιο νούμερο, ποτέ :lol:
Και αυτό για ελάχιστο, για μέγιστο όσο τραβάει η ψυχούλα σου, όταν έκανε η κατοστάρα 0,80 είχα κάψει πολλές φορές μισό ρεζερβουάρ στα 150 χιλιόμετρα...

Το μηχανάκι καίει 6-6,5 στα 100 αλλά κυρία, μέχρι 140. Αυτό του δρόμου. Το άλλο το δίχρονο, το υπολογίζω 2 ώρες το ρεζερβουάρ :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By rafi
#470578
belgarion έγραψε:
rocsta έγραψε:Έλα ντε...
Του αδερφού μου εντός πόλης :Εικόνα
Σε ανοικτούς δρόμους με οικονομική οδήγηση πέφτει και κάτω από 7. Και είναι και φίλοι με τον pop....:-)
Μολις γυρισω χανια θα στειλω φωτο στα 6,1


.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#472195
rafi έγραψε:
belgarion έγραψε:
rocsta έγραψε:Έλα ντε...
Του αδερφού μου εντός πόλης :Εικόνα
Σε ανοικτούς δρόμους με οικονομική οδήγηση πέφτει και κάτω από 7. Και είναι και φίλοι με τον pop....:-)
Μολις γυρισω χανια θα στειλω φωτο στα 6,1


.
Με ματιασατε και ανεβηκε κατα 0.1lt.. Λοιπον η διαδρομες ειναι 70% επαρχιακος η εθνικη. Στις ευθειες παω οικονομικα συνηθως αλλα του δινω αλυπητα στις προσπερασεις και σε κατι κομματια με στροφες που περναω καθε μερα..
ΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#472675
Giuseppe Busso έγραψε:http://www.motorauthority.com/news/1114569_if-your-car-recommends-premium-gas-should-you-use-it?ta&utm_campaign=trueAnthem%3A+Trending+Content&utm_content=5a552d5204d3014e4919d224&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο αλλά ρίξτε μια ματιά.



Τω καιρώ εκείνω στην αμερική, η σουμπαρούκλα ζητούσε πρήμιουμ, το έγραφε και στην τάπα. Όσες φορές μπήκε mid-grade ή απλή, σβαρνίζονταν. Το επιβεβαίωσα και σε blind test που έβαζε άλλος βενζίνα.

Το civicακι της (πρώην) :inlove: ότι και να το έβαζες το ίδιο ήταν. Οπότε έχει μια βάση ο ισχυρισμός του άρθρου.

Εδώ να πούμε ότι η αμερικάνικη regular πρέπει να είναι κάτουρο σε σχέση με τις ευρωπαϊκές, οι εκεί καταναλωτές ξινίζονται άμα τους πεις premium με το ζόρι, οπότε συνιστά μεν την καλή αλλά είναι ρυθμισμένα να πάνε και με την απλή.

Και μιας που είμαστε στο τόπικ της οικονομίας, τότε έκαιγα 19mpg ήτοι ~13 λίτρα στα 100 αλλά η βενζίνα στα $2 το γαλόνι... άστο να καίει :inlove:


Τώρα στα καθ'ημάς, όσες φορές χρειάστηκε να βάλω βενζίνα στην βαρντάρσκα και έβαλα 98, το αμάξι πήρε άλλον αέρα, ακόμα και το astraκι. Οπότε η καλή βενζίνα άμα μπορεί η χαρτογράφηση να την εκμεταλλευτεί, χαμένη δεν πάει.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#472751
Giuseppe Busso έγραψε:http://www.motorauthority.com/news/1114569_if-your-car-recommends-premium-gas-should-you-use-it?ta&utm_campaign=trueAnthem%3A+Trending+Content&utm_content=5a552d5204d3014e4919d224&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο αλλά ρίξτε μια ματιά.


'Εχουν βγάλει 2 reports ( αναφορές ? :hmmm: ) σχετικά με την χρήση απλής και "premium" βενζίνης στο Αμέρικα.

U.S. Drivers Waste $2.1 Billion Annually on Premium Gasoline

Don’t Be Fueled: Premium Not Always Worth the Price

Στο Additional Resources -> Full Report έχει τα πλήρη κείμενα με νούμερα, μετρήσεις κ.τ.λ.

P.S. οι αμερικάνοι δεν μετράνε τα οκτάνια όπως στην Ευρώπη οπότε το 88 εκεί είναι ~91 εδώ, το 91, ~95 και το 92-93, ~98