Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697514 Για να έχω τη μέγιστη αυτονομία. Για τη μακροζωία της μπαταρίας το λες; Όταν δεν επίκειται "ταξίδι", φορτίζω μέχρι 80% και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 30%. Στη BMW ωστόσο μου είπαν πως αν δεν φορτίζω πλήρως τις μπαταρίες, μάλλον κακό τους κάνω. Τι ισχύει τώρα στα σίγουρα, άγνωστο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#697551 Ακόμα καλύτερο είναι το 30-60%, αν βέβαια επαρκεί για τα καθημερινά ΚΑΙ δε βαριέσαι να το μπριζώνεις κάθε βράδυ αντί για κάθε δύο. Το 100% αναφέρεται από κάποιους ότι πρέπει να γίνεται μία φορά το μήνα για balancing των κελιών.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697567 Μια χαρά ακούγεται και το 30-60% (= 70-140km εντός πόλης), θα το δοκιμάσω.
Εξάλλου με τον φορτιστή το plugging-unplugging είναι υπόθεση δευτερολέπτων, ακόμη κι αν πρέπει να το φορτίζω καθημερινά.

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699483 Χιλιόμετρα που διένυσα 406, λίτρα που πήρε 17,06.Κόστος γεμισματος 22,50€ με 1,319 τιμή λίτρου..Από τις πιο χαμηλές μικτής χρήσης καταναλώσεις που έχω δει ως τώρα.Nissan micra 1.5 dci 18’

Οι μετρήσεις γίνονται πάντα από γέμισμα σε γέμισμα !
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#699940 Αθήνα-Κόρινθος, με +40 κιλά βάρος, αλλά πολύ χαλαρά (cc @ 110km/h) αυτή τη φορά. Σύμφωνα με το tc, 15,7kwh/100km, 94,2 km/h μέση, σύνολο διαδρομής 95 km. Ξεκίνησα με 99% και έφτασα με 49%. Άρα πολύ χλωμό να με έβγαζε και για να γυρίσω χωρίς τζούρα. Δεν έχω ασχοληθεί μόνο καθόλου με το preconditioning της μπαταρίας, μήπως κάνει διαφορά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#700300 Πάντως με 110 προσπερνούσα αρκετούς, πέρα από νταλίκες, οπότε θεωρητικά και με 100 δεν θα ήταν επικίνδυνα (πλην της όποιας βαρεμάρας). Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά, να δω τι διαφορά θα κάνει.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700322 Θεωρώ πως η επιστροφή στην Αθήνα, λογικά θα χρειαστεί λιγότερη ενέργεια, γιατί είναι κατηφορική. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να παίζεις με τα νεύρα σου και την τύχη σου.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#700329 Εγώ αυτές τις δοκιμές τις κάνω για να μάθω το αυτοκίνητο και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως όταν θα επιχειρήσω πιο μακρινή διαδρομή. Διαφορετικά, δεν θα σκεφτόμουν καθόλου την ούτως ή άλλως αστεία κατανάλωση ή την αυτονομία, εφόσον υπάρχουν σημεία φόρτισης και άνεση χρόνου.

Για κάποιο περίεργο λόγο πάντως στην επιστροφή πάντα έχω υψηλότερη κατανάλωση (γενικά, όχι μόνο με το ηλεκτρικό). Είναι σίγουρα πιο κατηφορική η επιστροφή;

Edit: Πολύ ευχαριστημένος GB. Έτσι κι αλλιώς αυτοκίνητο πόλης πήρα. Αλλά αν μπορώ (που μπορώ απ' ό,τι βλέπω) να κάνω κι αυτές τις εξορμήσεις, που δεν υπολόγιζα, είμαι ακόμη πιο ευχαριστημένος.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#700331
Anonymous Founder έγραψε:Θεωρώ πως η επιστροφή στην Αθήνα, λογικά θα χρειαστεί λιγότερη ενέργεια, γιατί είναι κατηφορική. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να παίζεις με τα νεύρα σου και την τύχη σου.... :lol:


Πως γινεται αυτο; η Κορινθος ειναι παραθαλασια (οκ δεν ξερω ακριβως που βρισκεται το σπιτι του) και μενει Αθηνα νομιζω βορεια προαστεια οποτε λογικα θα εχει υψομετρικη διαφορα ανηφορικα ομως συνολικα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#700337
Scotch έγραψε:Edit: Πολύ ευχαριστημένος GB. Έτσι κι αλλιώς αυτοκίνητο πόλης πήρα. Αλλά αν μπορώ (που μπορώ απ' ό,τι βλέπω) να κάνω κι αυτές τις εξορμήσεις, που δεν υπολόγιζα, είμαι ακόμη πιο ευχαριστημένος.

< >


Εφόσον το βλέπεις έτσι, τότε έκανα λάθος. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700342
Scotch έγραψε: Εγώ αυτές τις δοκιμές τις κάνω για να μάθω το αυτοκίνητο και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως όταν θα επιχειρήσω πιο μακρινή διαδρομή. Διαφορετικά, δεν θα σκεφτόμουν καθόλου την ούτως ή άλλως αστεία κατανάλωση ή την αυτονομία, εφόσον υπάρχουν σημεία φόρτισης και άνεση χρόνου.

Για κάποιο περίεργο λόγο πάντως στην επιστροφή πάντα έχω υψηλότερη κατανάλωση (γενικά, όχι μόνο με το ηλεκτρικό). Είναι σίγουρα πιο κατηφορική η επιστροφή;

Edit: Πολύ ευχαριστημένος GB. Έτσι κι αλλιώς αυτοκίνητο πόλης πήρα. Αλλά αν μπορώ (που μπορώ απ' ό,τι βλέπω) να κάνω κι αυτές τις εξορμήσεις, που δεν υπολόγιζα, είμαι ακόμη πιο ευχαριστημένος.

Εμένα η εντύπωσή μου είναι πως από Μέγαρα και μετά (προς Κόρινθο) είναι ανηφόρα κυρίως, με την εξαίρεση στην Μότορ Οιλ. Μάλλον κάνω λάθος όμως, αφού λες πως έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Παραθαλάσσια είναι και η Αθήνα βέβαια (η ευρύτερη περιοχή εννοώ, όχι το Γαλάτσι ξέρω γω...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#700419
Giuseppe Busso έγραψε:Εφόσον το βλέπεις έτσι, τότε έκανα λάθος. :s_howdy

Για να καταλάβεις Γιάννη, α) το lexus έχω να το οδηγήσω από τότε που πήρα το μικρό και β) δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω σε ΜΕΚ (ούτε καν plugin hubrid) :s_smile Τώρα, αν είμαι ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο ηλεκτρικό, δεν έχω μέτρο σύγκρισης μιας και δεν έχω οδηγήσει άλλα.