Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#437219 Αν είναι μέσα ο ποπολάρος, η κατανάλωση θα αυξηθεί κατά 35%.

Δεν χρειάζεται καν να οδηγεί, η φυσική παρουσία αρκεί! :rtfm: :lol: :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#446252 Περίπου 500χλμ με 21,5λτ πετρέλαιο. :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:

Όχημα: Fiat 500L 1.3mjet πάντα με 4 άτομα μέσα και ταχύτητες ακριβώς στα όρια του κάθε δρόμου που κινήθηκε

Το πήρα να γράφει 4.5λτ/100 και λέω κλάιν, μέχρι να το δώσω θα χει πάει 6+. Τελικά το έδωσα με 4.2λτ. :thumbsdown: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#446431 Πως πήγαινε γενικά; Κράταγε τα κεκτημένα ή ήθελε μαστίγωμα; Και δεν εννοώ για κυνήγι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#446569
edmond έγραψε:Πως πήγαινε γενικά; Κράταγε τα κεκτημένα ή ήθελε μαστίγωμα; Και δεν εννοώ για κυνήγι.
Ταχυτητες 120-130 τις κραταγε ανετοτατα. Δε νομιζω οτι χρειαστηκε ποτε να ξεπερασω τις 3000σαλ.

<+
Άβαταρ μέλους
By markvag
#446692
Kon5 έγραψε:Ο Μάρκος με βενζίνη καίει τα μισά :shifty: :svivhaha:


:shifty: :shifty:

Ταξίδι σε εθνική με 120-140χαω είμαι ένα κλικ πιο κάτω από 7 με την μπεμπέκα. :twisted: Βάζεις μια 6η και πας...

Πόλη, μπορεί και 15 αν έχει μποτιλιάρισμα, καθημερινά πήγαιν' έλα στη δουλειά κάπου στα 10-11

Όταν πετυχαίνω σωστό δρόμο χωρίς κίνηση και παιδιά, αγνοώ, σίγουρα πάνω από 15... :twisted: :twisted: :twisted: :shifty:


Edit: Σε Σουτζούκι Swift 1,3d, με το μοτέρ της Fiat με τα 75 ατίθασα (και 5άρι κιβώτιο) σε ταξίδι για δουλειά από αεροδρόμιο Θεσ/νίκης μέχρι Προμαχώνα και πίσω με ταχύτητα κάπου στα 120, έκαψα 5,2, μετρημένο στην αντλία. :thumbsdown: Με την μπεμπέκα είμαι στα 7 για το ίδιο ταξίδι, σιγά την οικονομία... Και μου πήρε και το κεφάλι το σουτζούκι... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By KonTaz
#447008
21 quadra έγραψε:
KonTaz έγραψε:Toyota iQ 1000cc βενζίνη
2 άτομα με αποσκευές
Air Condition ανοιχτό


Κηφισιά-Αίγιο πόρτα-πόρτα
ΜΩΤ:114.7(e-pass,Α.Ο και ξερό ψωμί)
Μέση κατανάλωση:7.1

Αίγιο-Λιμάνι Ραφήνας
ΜΩΤ:120.6(τα ίδια με από πάνω)
Μέση κατανάλωση:7.4


Πολύ υψηλές μέσες που δεν νομίζω ότι βγαίνουν με αυτό ( και όχι μόνο ) το αυτοκίνητο, ίσως να κάνω και λάθος αλλά αν μας έλεγες όλα τα στοιχεία, δηλαδή πως έβγαλες τις μέσες ταχύτητες, ίσως και να είναι έτσι.


Τις τιμές δεν τις έβγαλα εγώ αλλά το trip computer του αυτοκινήτου
Για το πως έγινε είναι πολλοί οι παράγοντες:
1)Απουσία κίνησης και γνώση της διαδρομής
2)Σπίτια κοντά στην Εθνική όδο,δηλαδή πάνω από 2-3 λεπτά χωρίς φανάρια χρειάζονται για να φτάσω στον προορισμό μου
3)E-pass,το αμάξι δεν ακινητοποιήθηκε σχεδόν καθόλου σε ολόκληρο το ταξίδι και γέμισμα όλων των ταχυτήτων μετά από τα διόδια μέχρι να πιάσω την επιθυμητή ταχύτητα
4)Μαστίγωμα του αμαξιού για να κρατήσει ταχύτητες ταξιδιού σταθερά με 130+(εκτός από τα σημεία που φοβόμουν μπλόκο ή κάμερα).Συνήθως κινιόμουν με 140-150 ανάλογα την ορατότητα(κίνηση δεν υπήρχε).Σε κάποια σημεία δηλαδή έβαζα και 4η ταχύτητα :svivhaha:

Προφανώς αυτές οι ταχύτητες και οι καταναλώσεις είναι εκτός του επιθυμητού σημείου λειτουργίας ενός τέτοιου αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#447022 είμαι Κρητη και εχω κλιο διζελ αυτοματο.Παροτι δεν εχει γληγορο αυτοματο,ειναι καλυτερο μακραν από το χειροκινητο.
Μεση για 360χλμ μεχρι τωρα συμφωνα με το τριπ 4,9 χωρις μαστιγώματα,αλλα και χωρις να με περναει κανεις.
30κ χλμ εχει. Ακομα μια φορα δεν μου αρεσαν το Κοντιεκοκοντακτ.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#451960
teddx έγραψε:Ωραιος, επιτελους και ενας με σωστο τροπο μετρησης της καταναλωσης.


< Smart ultra >


Ο τρόπος αποτύπωσης ειναι σωστός , αλλα παίζει ρόλο κ η διαδρομή ...
ειναι αλλιώς να εχεις το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής εντός πόλης , αλλιώς να κανεις το καλαμάρια - σινδο μεσα απο την πόλη , αλλιώς το Χαριλάου πανόραμα - Παπανικολάου ... που έχει όλο ανηφόρες κατηφόρες. Μέσος όρος μπορεί να ειναι ο ίδιος αλλα ζορίζεται πιο πολύ ο κινητήρας σε ανηφόρα .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#451994 Το 2.24v δακτυλίδι - λιμάνι Πατρας 230χλμ έκαψε 20 λίτρα. Φουλαρισμένο ήταν και ξαναφουλαρα Εν όψει της εκδρομής στην Ιταλία.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#452052 Είναι πολύ καλή μέτρηση της κατανάλωσης ποσοτικά και κυρίως λογιστικά. :lol: Δεν είπε ο άνθρωπος ότι θα κάνει ποιοτική ανάλυση.

Κατά τ'άλλα, δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνει κάποιος στη Σίνδο ή στο Παπανικολάου. :lipsealed: