Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#428917
rocsta έγραψε:
Zeus έγραψε:Βρυξέλλες-Κολωνία-Γάνδη...Ως επι το πλείστον σταθεροποιητής στα 130, στη Γερμανία για αρκετό διάστημα σταθερά στα 180, καμια προσπάθεια για επίτευξη χαμηλής κατανάλωσης, παρά μόνο επέλεξα λειτουργία eco pro σε κάποιο σημείο της διαδρομής (οταν βαρέθηκα κι άρχισα να σκαλίζω το idrive), και παντα ενεργοποιημένο το start/stop.
4.9l/100km για 487km με μέση ταχύτητα 108.9

Τρομερά νούμερα. Ίσως λόγω αεροδυναμικής του σεντάν είναι και ελαφρώς χαμηλότερα από ένα αντίστοιχο κόμπακτ με ίδιο μοτέρ.


Παίζει ρόλο και το ανάγλυφο..οι υψομετρικές διάφορες στη διαδρομή ήταν ελάχιστες, σε αντίθεση με την Τουρκία που είχα το ίδιο αυτοκινητο με 4κινηση (θεωρώ +0.5l/100km) κι είχε περίπου 1-1.5 l επιπλέον..

Γλυφαδα-Ελαφόνησος (στο φέρρυ) 3ωρες 41 λεπτά με σταθεροποιητή στα 140 και e-PASS στην εθνική με λίγα ανοίγματα στα 160-180, μια στάση για ανεφοδιασμό μετά το Αρτεμίσιο, 362 χιλιόμετρα με 9.3l/100km, και μέση ταχύτητα 104km/h

Επιστροφή 3ωρες και 35-40 λεπτά, μέχρι το βενζινάδικο στη Γλυφαδα 356.6, με μια στάση 3 λεπτών, ίδια μέση κατανάλωση και μέση ταχύτητα 105..

Volvo S40 T5 awd
Άβαταρ μέλους
By Serf
#429587 Ταξίδι αστραπή από Πούλιθρα (δίπλα στο Λεωνίδιο) σε Φούρνους Αργολίδας και πίσω χθες. 297km με μέση ταχύτητα 59km/h και κατανάλωση 4,6lt/100km. Not bad δεδομένου ότι ειδικά η επιστροφή ήταν σβέλτη.

Peugeot 308 1.6HDi

< Note >
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#432222 Ταξίδι Θεσσαλονίκη Αθήνα με περίχωρα , κέντρο κ επιστροφή με bmw f31 320d

Το ταξίδι ξεκίνησε με μέση ωριαία ταχύτητα 135 χλμ / ώρα κ μέση κατανάλωση 7,0 λίτρα / 100 χλμ

Στα Μάλγαρα είχε τρομερή κίνηση και 15+ λεπτά σταματά ξεκινά μεχρι να περάσουμε η μέση ωριαία ταχύτητα έπεσε στα 87,1 χλμ/ ώρα κ η καταναλωση ανέβηκε στα 7,8 λίτρα / 100 χλμ Εικόνα

Πολλές φορές ταξιδεύουμε με 120-140 κ νομίζουμε οτι κρατάμε υψηλή μέση ταχύτητα . Τελικά αν πέσει λόγω πχ των συχνών στάσεων των διοδίων ... δύσκολα ξανά ανεβαίνει ...
Φτάνοντας Αθήνα λοιπόν ειχα μέση ωριαία ταχύτητα 121 χλμ / ώρα κ 6,6 λίτρα / 100 χλμ
Εικόνα

Εδώ να σημειώσω οτι απο Κορινό μεχρι Λαμία ειχα eway, που βοήθησε να μη χάμω χρόνο στα διόδια κ να διατηρώ χαμηλή κατανάλωση κ Καλη μέση ωριαία . Απο εκεί κ κάτω .... χειροκίνητες πληρωμές

Οι διαδρομές που κινήθηκα είχαν Αττική οδό , αλλα κ κέντρο με κίνηση ( πλατεία Καραϊσκάκη πχ ) , Κόρινθο , αλλα κ ανέβασμα κατέβασμα για δερβενοχώρια απο φυλής κ επιστροφή παλι απο εθνική οδό

Εικόνα

Συνολικά μετα απο 1853 χιλιόμετρα ειχα 70,9 μέση ωριαία κ 6,5 λίτρα ανα 100 χλμ .

Not bad για το τετραήμερο ταξίδι μου νομίζω



< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#432225
vagmag έγραψε:Ταξίδι Θεσσαλονίκη Αθήνα με περίχωρα , κέντρο κ επιστροφή με bmw f31 320d
Το ταξίδι ξεκίνησε με μέση ωριαία ταχύτητα 135 χλμ / ώρα ...
Πολλές φορές ταξιδεύουμε με 120-140 κ νομίζουμε οτι κρατάμε υψηλή μέση ταχύτητα . Τελικά αν πέσει λόγω πχ των συχνών στάσεων των διοδίων ... δύσκολα ξανά ανεβαίνει ...
Φτάνοντας Αθήνα λοιπόν ειχα μέση ωριαία ταχύτητα 121 χλμ / ώρα κ 6,6 λίτρα / 100 χλμ
Εγώ πάντως έχω να πω ότι μέση 121 δεν την πιάνεις σε ελληνικό αυτοκινητόδρομο με διόδια πηγαίνοντας με 120-140 αλλά με κάμποσο περισσότερο.... :innocent: ...κάτι κρύβεις. :lol:
Όσο για τη μέση 135.... :ninja: :lipsealed:
Πάντως τα άτιμα τα ντιζελάκια της BMW είναι πραγματικά πολύ οικονομικά.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#432231 Χαχαχαχα
Η μέση 135 ήταν εύκολη γιατι ήταν απο σπιτι μεχρι Μάλγαρα όπου άνετα μένει το κοντέρ εκεί ..... ( λίγη ώρα κ λίγα χιλιόμετρα δρόμου )
Για το πρώτο σχόλιο όπου η μέση ήταν 121 χλμ/ ώρα μαζί με τα διόδια για τη διαδρομή μεχρι Αθήνα .... μπορεί κ να πηγα λίγο παραπάνω :oops:

Ο καλύτερος συνδυασμός ταχύτητας οικονομίας ειναι αυτο το μοτέρ απο όσα ειχα .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#432250
vagmag έγραψε:Χαχαχαχα
Η μέση 135 ήταν εύκολη γιατι ήταν απο σπιτι μεχρι Μάλγαρα όπου άνετα μένει το κοντέρ εκεί ..... ( λίγη ώρα κ λίγα χιλιόμετρα δρόμου )
Για το πρώτο σχόλιο όπου η μέση ήταν 121 χλμ/ ώρα μαζί με τα διόδια για τη διαδρομή μεχρι Αθήνα .... μπορεί κ να πηγα λίγο παραπάνω :oops:

Ο καλύτερος συνδυασμός ταχύτητας οικονομίας ειναι αυτο το μοτέρ απο όσα ειχα .
Για μέση 135 πρέπει να πηγαίνεις με 160 και βάλε... Για τη μέση 121 θα πήγαινες με 120-160.
Ναι, αυτοί οι κινητήρες έχουν αποδειχτεί πολύ οικονομικοί (σε κατανάλωση*) τόσο σε πόλη όσο και σε ταξίδια.

*Δυστυχώς όμως οι σύγχρονοι ντιζελοκινητήρες είναι πιο ευαίσθητοι οπότε και λιγότερο αξιόπιστοι και πολύ πιο ακριβοί όταν κάτι πάει λάθος....
Άβαταρ μέλους
By iceman
#432331 Αν δεν σταματάς διόδια για χειροκίνητη πληρωμή κρατάς ανετα υψηλή ΜΩΤ χωρίς να υπερβαίνεις τα 150.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#432336
iceman έγραψε:Αν δεν σταματάς διόδια για χειροκίνητη πληρωμή κάρτας άντρα υψηλή ΜΩΤ χωρίς να υπερβαίνει τα 150.
Κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου?! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#432733 Ταξιδι αστραπη Αθηνα- Καλαματα. Μεση 124χαω, καταναλωση 8.8 λιτ/100χλμ.
Επιστροφη αξημερωτα, μεση ταχυτητα 108 χαω, καταναλωση 8,2 λιτ/100χλμ
Οι καταναλωσεις βαση υπολογιστη, δεν φουλαρα ακομα.

Η επιστροφη εγινε με αργοτερο ρυθμο λογω ομιχλης απο Αρφαρα μεχρι Τριπολη, σε σημεια αρκετα πυκνη ( εβλεπα μια κολωνα φωτισμου μονο ) και κινησης απο Ελευσινα και περα.

Αυτοκινητο Toyota Corolla E12, 1600
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#432745 Μεταμόρφωση-Μαρούσι-Κρανίδι-Μεταμόρφωση: 430χλμ

2 άτομα στο πήγαινε με τίγκα μπαγκάζια, μόνος μου στο έλα
Μέση ταχύτητα: 78χαω
Κατανάλωση: 10.6λτ (από γέμισμα σε γέμισμα)

Από Κακιά Σκάλα μέχρι και τέλος ΑΟ πάτησα 5-6 φορές μέχρι 200-210 γιατί μου κόλλαγε ένα Α4. Πιθανότατα να έγραφα κάτω από 10λτ εάν δεν πήγαινα έτσι στο τέλος.

Audi Q5 2.0TFSI S-tronic
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#432746 Ναύπλιο Γαλάτσι, με κάμποση κίνηση στην επιστροφή πλησιάζοντας προς Αθήνα, μέσω ΑΟ, 6.1 λτ/100 με μέση ταχύτητα 96 χλμ/ώρα.
Νομίζω προσωπικό ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης από καταβολής διπλώματος. :s_hang
Σχεδόν παντού πήγαινα με τα όρια+20 χλμ το πολύ, χωρίς A/C αλλά με κλειστά παράθυρα λόγω ενόχλησης της :inlove: που είχε καταρροή.
Εντυπωσιακό για εμένα, αλλά θεωρώ πως πέρα από την όποια τεχνολογία του μοτέρ, την διαφορά την κάνει η κλιμάκωση του κιβωτίου.
Αυτοκίνητο Golf 1.4 TSI 150 ίππων (αν δεν κάνω λάθος).

Η συνηθισμένη μου κατανάλωση είναι γύρω στα 10λτ/100. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#432845 mercedes sport coupe 230 1.800 cc 192ps αυτόματο 9ος/2002 μέση κατανάλωση, συγκετρωτική ενός έτους
Διαδρομές των 40ΚΜ το πρωί 07.00 και 40ΚΜ το μεσημέρι 13.30, Καλικράτεια Θεσσαλονίκη και το ανάποδο, 80% εθνική Μουδανιών Θεσσαλονίκη, 15% επαρχιακή (Βεργιά έξοδος εθνικής και το ανάποδο) 5% περιξ Κηφισιας-Βοτση-Χαριλάου.
Ταχύτητες στην εθνική μ.ο 90 Κ/Ω, επαρχιακή μ.ο 40Κ/Ω, πόλη μ.ο 30Κ/Ω, λάστιχα 225/45/17 μπρος πίσω, βενζίνη ότι νάναι,όπου νάναι, φτηνή μόνο νάναι.
Πραγματική κατανάλωση βάση αντλίας:15,214 ΚΜ, 7,07 λίτρα ανα 100ΚΜ, ένδειξη τριπ 6.6 λίτρα/100ΚΜ
Τον χειμώνα είμαι στα 7,2 περίπου, το καλοκαίρι στα 6,8 περίπου σε πραγματική κατανάλωση, όχι άσχημα για όχημα 15 ετών.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#437032 μηπως εχει χαλασει? :s_inlove