Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#13496
Dimsabas έγραψε:Τι λένε οι μπαταρίες μες τόσα χιλιόμετρα;


Είχαμε αλλα 2 Prius .
Το ενα 2ης γενιάς με leasing και δεν έβγαλε τίποτα στα 180.000 χιλιόμετρα .
Το άλλο 3ης γενιάς με leasing και επίσης δεν έβγαλε τίποτα στα 180.000 χιλιόμετρα .
Το μοναδικό που αγοράσαμε λοιπόν ( αυτο που εχουμε τωρα Prius II ) , καποια στιγμή στα 150.000 χιλιόμετρα έκανε καποια κοψίματα . Η αντιπροσωπεία επέμενε οτι ηταν ο συμπλέκτης, και οτι ειναι φθορά και πρέπει να το επωμιστουμε εμεις το κόστος (2000+ Ευρω ), και όσο και αν επέμενα δεν κατάφερα να τους πείσω για τις μπαταρίες . Δεν μου εξήγησαν πως γινεται σε ενα αυτοκινητο με e cvt να μπορω εγω ως χρήστης να φθείρω το εξάρτημα που κάνει τι δουλεια του συμπλέκτη ...
Αφού αλλα χάθηκε το εξάρτημα και πληρώθηκε στη μισή τιμη υποτίθεται , το πρόβλημα βελτιώθηκε αλλα δεν εξαληφθηκε. Μας αλλάξανε λοιπόν και μπαταρίες και πλέον ολα δουλεύουν ρολόι .

Δεν είμαι κανένας βιτσιοζος να αγοράζω συνέχεια Prius :s_rofl αλλα εκείνη την εποχή δεν επιτρεπόταν τα πετρέλαια , οποτε για πολλα καθημερινά χιλιόμετρα ηταν καλη λύση .
Άβαταρ μέλους
By dstou
#13556
Μας αλλάξανε λοιπόν και μπαταρίες και πλέον ολα δουλεύουν ρολόι .


Τις μπαταρίες γιατί τις άλλαξαν? Εντός ή εκτός εγγύησης? Με καινούργιες ή μετάχειρες? Πόσο κόστισαν αν πληρώσατε? Δίνουν νέα εγγύηση για τις μπαταρίες και πόσο? Αν μπορείς δώσε διευκρινίσεις, θα το εκτιμούσα πολύ.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#13664 Αλλάχτηκαν μέσα στην εγγύηση.
Για τις μπαταρίες δεν πληρώσαμε κάτι υποτίθεται, αλλά είχαμε πληρώσει για το "συμπλέκτη", που κατά τη γνώμη μου δε χρειαζόταν να πληρώσουμε.
Δεν ξέρω αν είναι καινούργιες ή μεταχειρισμένες.
Τώρα που το λες δεν ξέρω αν τις άλλαξαν, έτσι μας είπαν και το πήρα ως δεδομένο.
Επίσης δεν συζητήσαμε για το αν έχουν επιπλέον εγγύηση.....
Όλα καλά δλδ... χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
By johnkyr
#14230 Μοντέλο: corolla 1.4vvti 2001
Έκδοση: 4d
Διαδρομή: ν.μακρη - αθήνα
Κατανάλωση: 6.2
Μ.Ω.Τ. 50
Σημειώσεις: λάστιχα 175/65/14 continental p.contact 5
Άβαταρ μέλους
By JordanSalonica
#15012 Μοντέλο: Corsa 1.3 ecoflex 2014
Έκδοση: 3d
Διαδρομή: Θεσσαλονίκη-Σέρρες (100χλμ)
Κατανάλωση: 4 λτ/100 με cruise control και 120χλμ συνεχόμενα
Που πρακτικά αφού είναι diesel σημαίνει 5,2 ευρώ για να πας Σέρρες

Η αντίστοιχη διαδρομή με ένα Yaris 1,4 μοντέλο του 2004,με κατανάλωση 6-6,5 λτ/100 σήμαινε 10,4 ευρώ....
Διπλά λεφτά δηλαδή......
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#15276
JordanSalonica έγραψε:Η αντίστοιχη διαδρομή με ένα Yaris 1,4 μοντέλο του 2004,με κατανάλωση 6-6,5 λτ/100 σήμαινε 10,4 ευρώ....
Διπλά λεφτά δηλαδή......



To 2004 το Yaris έβγαινε 1000, 1300 και 1500 κυβικά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#15422 Ανάλογα με την ταχύτητα βέβαια αλλά πόσο ήθελες να καίει εκτός?
Άβαταρ μέλους
By JordanSalonica
#15436 ε κανονικά ένα 1300ρι βενζίνης με 120 συνεχόμενα πρέπει να καίει maximum 5,5-6...και οκ σχετικά καλά πήγαινε αλλά με το diesel τρελή διαφορά...πολύ περισσότερη δύναμη και κυρίως πολύ οικονομία.....
Με 120 σταθερά είχε γύρω στο 4 λτ/100.....αν πήγαινες με 100 πχ έπεφτε και στα 3,6-3,7......τρελά οικονομικό...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#15443 Ναι, και;;;; θα μας τα κάνετε τα @@ τσουρέκια;;; μαθατε το diesel το 2014 και νομίζετε οτι και εγώ δεν ξέρω τι γίνεται....
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15450 Μια προσωπική μαρτυρία σχετικά με το θέμα αυτό.

Οδήγηση Αθήνα - χωρίο Πρέβεζα - Αθήνα. Η διαδρομή είναι ακριβώς 400km (+/-5km)

Ο προσφορότερος τρόπος μέτρησης είναι τηρώντας τα όρια γιατί έχεις σχεδόν όμοιο τρόπο οδήγησης για όλα τα αυτοκίνητα + βλέπεις ποιο είναι το βέλτιστο που μπορούν να επιτύχουν.

Έτσι, λοιπόν, με το δικό μου Astra G 1.4 βενζίνη καίω περίπου 25L για τα 400km (+/-2 ανάλογα με τις συνθήκες της κίνησης) με μια μέση κατανάλωση της τάξης του 6,25 L/100km (το έβαλα στη μέση ανάμεσα στο 6 και το 6,5).

Την ίδια διαδρομή με Corsa C 1.4 βενζίνη την κάνω με 22L (+/-2 ανάλογα με τις συνθήκες της κίνησης) με μια μέση κατανάλωση της τάξης του 5,625 L/100km.

Το Πάσχα μου έτυχε να κάνω την ίδια διαδρομή με Corsa D 1.3 diesel και, μάλιστα, με 4 άτομα μέσα, όχι με 2 που έχω μετρήσει τα υπόλοιπα. Η διαφορά ήταν χαώδης, ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ότι είχε και κίνηση, πράγμα που ήταν εις βάρος του αυτοκινήτου. Έκανα τη διαδρομή με 17L καύσιμο (βασικά 16L αν υπολογίσουμε ότι πήγα Ίλιο και όχι Πειραιά).

Η κατανάλωση αυτή ήταν εξωπραγματική. Αν υπολογίσουμε τιμή βενζίνης (θα γράψω για Shell που βάζω συνέχεια) €1,628 και πετρελαίου €1,298 τότε έχουμε για ταξίδι με επιστροφή (800km):
Astra G: ~€82
Corsa C: ~€74
Corsa D: ~€42

Δηλαδή, με ίδιες ταχύτητες και για αυτοκίνητα ίδιας ισχύος (όχι, όμως, και βάρους καθώς το Astra είναι ~200kg βαρύτερο και έχει και φαρδύτερα λάστιχα), το diesel είναι σχεδόν στη μισή τιμή από το δικό μου Astra. Γι' αυτό καλοβλέπω ένα Astra 1.6 diesel με 136Hp ως το επόμενό μου αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#15452
pipinos1976 έγραψε:...
Έτσι, λοιπόν, με το δικό μου Astra G 1.4 βενζίνη καίω περίπου 25L για τα 400km (+/-2 ανάλογα με τις συνθήκες της κίνησης) με μια μέση κατανάλωση της τάξης του 6,25 L/100km (το έβαλα στη μέση ανάμεσα στο 6 και το 6,5).

Την ίδια διαδρομή με Corsa C 1.4 βενζίνη την κάνω με 22L (+/-2 ανάλογα με τις συνθήκες της κίνησης) με μια μέση κατανάλωση της τάξης του 5,625 L/100km.
...
Ευχαριστώ.


Αυτά τα λίτρα τα υπολογίζει ο πιπίνος κοιτώντας τον δείκτη της βενζίνης, :s_rofl
οπότε ξέρετε πόσο σημασία πρέπει να δώσετε στα νούμερα που υπολογίζει.

@@ μέντολες :s_cool
Άβαταρ μέλους
By JordanSalonica
#15453 Καλά ρε μεγάλε πως κάνεις έτσι...έλεος με το κόμπλεξ μερικών...
Και ναι πριν 2 χρόνια έγινε νόμιμο μέσα στη Θεσσαλονίκη άρα τώρα το μαθαίνουμε....σόρρυ που δεν μένω σε κάνα κάμπο να χω αγροτικό ή δεν είμαι ταρίφας...έλεος
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15574
leonp έγραψε:Αυτά τα λίτρα τα υπολογίζει ο πιπίνος κοιτώντας τον δείκτη της βενζίνης, :s_rofl
οπότε ξέρετε πόσο σημασία πρέπει να δώσετε στα νούμερα που υπολογίζει.

@@ μέντολες :s_cool


Θα μπορούσα να τα υπολογίζω και με άλλη μέθοδο, όμως. Όπως π.χ. το trip computer του Corsa D, με γέμισμα όταν φτάσω στο χωριό και όταν επιστρέψω κτλ. Δεν είναι δύσκολο να γεμίσεις όταν φτάσεις χωριό και να ξέρεις ότι έκαψες π.χ. 26L πάνω κάτω. Π.χ. έχω κάνει ταξίδι που με ένα γέμισμα έφτασα χωριό, πήγα Γιάννενα και γύρισα Αθήνα, μια συνολική διαδρομή 950km με κατανάλωση κάπου 47L κινούμενος, όμως, σε τελείως άδειους δρόμους και εντελώς χαλαρά, αλλά όχι με τα όρια.

Όσο και να προσπαθείς τα νούμερα που αναφέρω είναι πραγματικά, ρεαλιστικά και επαναλαμβανόμενα αν οδηγήσεις με τον ίδιο τρόπο. Εδώ είμαι -1L σε σχέση με Opel εντός πόλης, λες να μην τα μετράω καλά; ρίξε μια ματιά και στο spritmonitor να δεις σε βάθος χρόνου πόσο καίω.

Ευχαριστώ.