Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#501828 Εχω πάθει πλάκα με το κλασικό 5κύλινδρο volvoμοτερ που εχει το s60 μου τα τελευταία 2000 χλμ που το εχω και αναβαθμισμένο :s_yes 9,2 μέση με κίνηση στην Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα ,στην εθνική οδό ψάχνοντας αν έφυγε ο κόφτης τελικής :whistlink: και στο επαρχιακό δίκτυο - μέση ωριαία 77 χλμ /ωρα , μόνιμα με Avin 100αρα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#501854 Ξάδελφος είχε στη σύζυγό του ένα Focus 1.4 δεκαετίας με κατανάλωση πόλης 10-11 λίτρα. Ήρεμη οδήγηση μεν, μποτιλιάρισμα δε. Έδινε δηλαδή 15+ ευρώ για κάθε 100 χιλιόμετρα.
Μετά από προτροπή μου, ψώνισε φυσικό αέριο. Εγώ πρότεινα το Panda, εκείνος όμως το πήρε με leasing και βρήκε καλύτερη τιμή στο Up.
Το παρέλαβε τη Μεγάλη Πέμπτη κι οι πρώτες εντυπώσεις είναι σοκαριστικές, αν και τον είχα ενημερώσει για το τι να περιμένει.
Καθώς έχει πολύ κοντά του πρατήριο φυσικού αερίου, πάει και γεμίζει χωρίς να περιμένει να αδειάσει, ώστε να πάρει διάφορες μετρήσεις κατανάλωσης. Ναι, έχει πωρωθεί πολύ.
Έχουμε και λέμε: καλύτερη μέτρηση στα 1.90 ευρώ τα 100. Μέση τιμή μέχρι στιγμής τα 2.5 ευρώ. Έχει πάθει την πλάκα του, πλέον αδιαφορεί για τις αποστάσεις, εκτός κι αν περιλαμβάνουν μέσα διόδια. Χρειάστηκε να κάνει μια απόσταση 70 χιλιομέτρων (35+35) μέσω Αττικής Οδού και ξενέρωσε άγρια με τα διόδια. Να δίνεις 1.5 ευρώ για καύσιμο και 5.80 για τα διόδια;

ΥΓ. Για να είμαστε δίκαιοι, το αυτοκίνητο βρίσκεται ακόμα στο στρώσιμο κι οδηγείται ήπια. Βέβαια, μετά το στρώσιμο συνήθως πέφτει η κατανάλωση. Από την άλλη, θα γίνει τόσο αδιάφορο το ποσό καίει, που λογικά θα πέφτει περισσότερο γκάζωμα. Το λογικό είναι να αυξηθεί λίγο το 2.5 και να πλησιάσει προς το 3.
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#501862 Μικτή νορμάλ χρήση χωρίς ιδιαίτερες τάσεις για οικονομία αφού κουνάμε και λίγο κωλαράκι όπου το επιτρέπουν οι συνθήκες :metalo: είμαι περίπου στα 10. Σε ταξίδι που έκανα πρόσφατα με μια μέση ταχύτητα περίπου 130χλμ/ώρα (και λίγα ενδιάμεσα ανοίγματα) μέτρησα 7.8. Αυτοκίνητο mx-5 nc 2.0
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501930
Nettos έγραψε:Μικτή νορμάλ χρήση χωρίς ιδιαίτερες τάσεις για οικονομία αφού κουνάμε και λίγο κωλαράκι όπου το επιτρέπουν οι συνθήκες :metalo: είμαι περίπου στα 10. Σε ταξίδι που έκανα πρόσφατα με μια μέση ταχύτητα περίπου 130χλμ/ώρα (και λίγα ενδιάμεσα ανοίγματα) μέτρησα 7.8. Αυτοκίνητο mx-5 nc 2.0
Μέση εννοείς συνήθη ταχύτητα ή μέση ωριαία ταχύτητα; Γιατί μωτ 130 σημαίνει ότι κινείσαι με 150+ για τα οποία το 7,8 παραείναι καλό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#501937
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω δει συχνά καταναλώσεις με το Golf που θα έκαναν τους μηχανικούς του TSI να σκίσουν τα πτυχία τους! :lol:
Γενικώς, η μέση κατανάλωση που έχω από την στιγμή που το έχω, παίζει λίγο κάτω από 10 λτ/100.


Τα τουρμπομοτέρια νέας κοπής κάνουν οικονομία επειδή δεν χρειάζεται να πατάς το γκάζι! :protest: :protest: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#502070
markvag έγραψε:Τα τουρμπομοτέρια νέας κοπής κάνουν οικονομία επειδή δεν χρειάζεται να πατάς το γκάζι! :protest: :protest: :lol: :lol:
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί το τούρμπο το πατάει για σένα (αφού ρίχνει περισσότερο καύσιμο μίγμα). Η διαφορά είναι ότι αποδίδουν μεγαλύτερη ισχύ σε πιο χαμηλές στροφές (άρα δεν θα πας τόσο συχνά σε ψηλές που καίνε παραπάνω) και το πιο βασικό ότι όταν δεν πατάς έχεις λιγότερα κυβικά να ταΐσεις (λίγα κυβικά δεν καίνε).
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#502982
sknipper έγραψε:
Nettos έγραψε:Μικτή νορμάλ χρήση χωρίς ιδιαίτερες τάσεις για οικονομία αφού κουνάμε και λίγο κωλαράκι όπου το επιτρέπουν οι συνθήκες :metalo: είμαι περίπου στα 10. Σε ταξίδι που έκανα πρόσφατα με μια μέση ταχύτητα περίπου 130χλμ/ώρα (και λίγα ενδιάμεσα ανοίγματα) μέτρησα 7.8. Αυτοκίνητο mx-5 nc 2.0
Μέση εννοείς συνήθη ταχύτητα ή μέση ωριαία ταχύτητα; Γιατί μωτ 130 σημαίνει ότι κινείσαι με 150+ για τα οποία το 7,8 παραείναι καλό.


Συνήθη ταχύτητα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#504102 Έχουμε και λέμε, φουλάρισμα στην Πάτρα, είσοδος στο καράβι που σημαίνει 4,5 χλμ :lol: .
Ανκόνα-Bad Krozingen (βάλτε το στο Google Maps) με διανυκτέρευση σε φίλη στην κεντρική Ελβετία 750χλμ σε 7 ώρες και 22 λεπτά (με ένα 5λεπτο διάλειμμα κάπου στην Πάρμα) και ένδειξη τριπ 6,3λτ/100χλμ.
Αναχώρηση από Solothurn μέχρι Bad Krozingen στην Γερμανία με την εναπομείνουσα βενζίνη και με 2 ηλίθια stop and go μέχρι να βγώ από Ελβετία,με αποτέλεσμα να χαλάσει η ωραία ροή των 120χλμ/ω, έφτασα στο βενζινάδικο με 1λτ βενζίνης :lol: (πρώτη φορά το δοκίμασα) .
Όπότε έχουμε και λέμε διανύθηκαν 875,8χλμ με 58 λτ βενζίνης ήτοι μας βγάζει το μαγικό 6,62λτ/100χλμ.
Φορτωμένος με 50 κιλά φέτα, 34 λτ ελαιόλαδο, ένα πλυντήριο πιάτων (το μικρό γτ περίσσευε από την Ελλάδα οπότε μου το φόρτωσε η μάνα μου στα καλά καθούμενα, τουλάχιστον δεν θα πλένω στο χέρι :lol: ), μια σακούλα με λεμόνια, βαλίτσα και σακ βουαγιάζ, χώρια λάπτοπ και λοιπά συμπράκαλα ηλεκτρονικών συσκευών και κλιματισμό μονίμως στους 18 βαθμούς, θαρρώ ότι ήταν καλά. Τα τελευταία χλμ δεν τα μέτρησα μιας και από το βενζινάδικο μέχρι το σπίτι (νομίζω 286χλμ, ερχόμουν συντηρητικά με 220-230χλμ/ω).
*Έχω βγάλει και λίγα παραπάνω απο την κάθοδο για Γερμανία μέχρι Ηγουμενίτσα όταν κατέβηκα πριν 3 βδομάδες. Είχα γράψει ένα γλαφυρό ταξιδιωτικό αλλά πλέον είναι καπνός :rant: :rant: (το είχα γράψει στο μαρεσει δεν μαρεσει προ ημερων).
Τελευταία επεξεργασία από Thomas_C200K και 23 Απρ 2018, 00:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#504104 Δεν μπορεσα να κανω εντιτ οποτε επισυναπτω εδω: Εικόνα
Εικόνα
Αμαξι C200 W204
1,8 αμεσου ψεκασμου με 184 αλογα


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#504161 Πες μου οτι το κλίμα το είχες στους 18 για την φέτα. :ninja:
Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#504174 Την τελευταία βδομάδα έχω αλλάξει δρόμο για τη δουλειά και πλέον πάω από κέντρο. Ν. Ψυχικό - Λ. Αθηνών (Κολωνός), 8.8χλμ και την κατανάλωση την έχει πάρει ο διάολος.

497,71χλμ
75,962λτ 100αρα
15,26λτ/100χλμ :thumbsdown:

Μέσα στα παραπάνω είναι και μία χθεσινή ημερήσια στον Ωρωπό που μου την πηδήξε ακόμα περισσότερο την κατανάλωση γιατί στο γύρνα είχα να προλάβω τη φιέστα και πήγαινα μαλλιοκούβαρα.

Α επίσης το Audi έχει 75αρι ντεπόζιτο και χθες έδειχνε υπόλοιπο άλλα 50χλμ (δηλ είχε μέσα 6-7λτ σίγουρα) και παρόλα αυτά κατάφερε να βάλει 75,9λτ ο βενζινάς. :shifty: