Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#504184 Δεν έβαλα στο δικό μου χθες γιατί ήταν κλειστός. Έβαλα σε μία Aegean απέναντι από το Praktiker Μεταμόρφωσης οπότε το νου σας.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#504192 Κυριακη αποφευγω να βαλω βενζινη γιατι μου εχουν παρει 20-30 ευρω στο παρελθον σε 2-3 γεμισματα, στο δικο μου βενζιναδικο αυτο.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#504202
Deleted User 1 έγραψε:Δεν έβαλα στο δικό μου χθες γιατί ήταν κλειστός. Έβαλα σε μία Aegean απέναντι από το Praktiker Μεταμόρφωσης οπότε το νου σας.

Να τα αποφεύγεις τα πρατήρια Aegean. Για γνωστούς λόγους. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#504203 Καύσιμο βάζω πάντα μόνος βράδυ ή Κυριακές στον αυτόματο πωλητή του "δικού μου" πρατηρίου . Μόνο μια φορά το μήνα αφήνω να μου βάλουν αυτοί όταν θέλω να κοιτάξω τον αέρα στα λάστιχα και αναγκαστικά πρέπει να είναι κανονικά ανοιχτό .
Τα βράδια ο συγκεκριμένος αυτόμ.πωλητής δέχεται ακόμη και κάρτα , δηλ . τέλεια . Όλο λέω να πάρω ένα 4λιτρο και να το τσεκάρω αλλά σε γενικές γραμμές βλέπω οτι μου βάζουν τη σωστή ποσότητα από το trip computer οπότε συνεχώς το αναβάλλω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#504220
mousatos έγραψε:Καύσιμο βάζω πάντα μόνος βράδυ ή Κυριακές στον αυτόματο πωλητή του "δικού μου" πρατηρίου . Μόνο μια φορά το μήνα αφήνω να μου βάλουν αυτοί όταν θέλω να κοιτάξω τον αέρα στα λάστιχα και αναγκαστικά πρέπει να είναι κανονικά ανοιχτό .
Τα βράδια ο συγκεκριμένος αυτόμ.πωλητής δέχεται ακόμη και κάρτα , δηλ . τέλεια . Όλο λέω να πάρω ένα 4λιτρο και να το τσεκάρω αλλά σε γενικές γραμμές βλέπω οτι μου βάζουν τη σωστή ποσότητα από το trip computer οπότε συνεχώς το αναβάλλω.


Που εχει αυτοματα στην Ελλαδα? Δεν εχω δει κανενα...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#504257
rafi έγραψε:Θωμα το γυρισες σε τυρεμπορας και εισαγωγες-εξαγωγες;;

.

Ίσα να βγαίνει το μεροκάματο :innocent: :innocent: :innocent:

edmond έγραψε:Πες μου οτι το κλίμα το είχες στους 18 για την φέτα. :ninja:
Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...

Οι τενεκέδες ήταν στο πορτ παγκάζ :rtfm: , κλίμα στους 18 παντα και αν έχω όρεξη στους 16 γιατί φημίζομαι για την οικολογία :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#504361 [quote="Deleted User 1"...Α επίσης το Audi έχει 75αρι ντεπόζιτο και χθες έδειχνε υπόλοιπο άλλα 50χλμ (δηλ είχε μέσα 6-7λτ σίγουρα) και παρόλα αυτά κατάφερε να βάλει 75,9λτ ο βενζινάς. :shifty:[/quote]Κι εμένα επίσημα λέει 70 λίτρα αλλά μου είχε πει βενζινάς που είχε το ίδιο ότι από τελείως άδειο χωράει 75-76. Και όντως λίγο καιρό μετά που κόντεψα να μείνω το επιβεβαίωσα, όντως πήρε τόσο.
Πάντα υπάρχει ένα περιθώριο λόγω σωληνώσεων μέχρι το ντεπόζιτο.

Θωμά αν το έχεις στο 18 κάτι δεν πάει καλά. Είτε με το κλιματιστικό ή με εσένα. Θεωρητικά ένας άνθρωπος ελαφρά ντυμένος είναι άνετα στους 23.
Το 18 είναι κρύο, δεν είναι ευχάριστο να είσαι καθιστός και χαλαρός σε αυτοκίνητο. Ειδικά όταν έξω έχει ζέστη η διαφορά είναι ενοχλητική. Έχω φίλο που το έβαζε στο 19 και όποτε ήταν να με πάει βόλτα καλοκαιρινή έπαιρνα πουλόβερ μόνο για το αυτοκίνητο.
Εγώ το καλοκαίρι το έχω στους 24-24,5 και το χειμώνα που είμαι ντυμένος στους 22.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#504384
GTS έγραψε:Που εχει αυτοματα στην Ελλαδα? Δεν εχω δει κανενα...


hmmm , τα μισά πρατήρια στην Αλεξ/πολη έχουν αυτόματο πωλητή.
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#504702
sknipper έγραψε:Θωμά αν το έχεις στο 18 κάτι δεν πάει καλά. Είτε με το κλιματιστικό ή με εσένα. Θεωρητικά ένας άνθρωπος ελαφρά ντυμένος είναι άνετα στους 23.
Το 18 είναι κρύο, δεν είναι ευχάριστο να είσαι καθιστός και χαλαρός σε αυτοκίνητο. Ειδικά όταν έξω έχει ζέστη η διαφορά είναι ενοχλητική. Έχω φίλο που το έβαζε στο 19 και όποτε ήταν να με πάει βόλτα καλοκαιρινή έπαιρνα πουλόβερ μόνο για το αυτοκίνητο.
Εγώ το καλοκαίρι το έχω στους 24-24,5 και το χειμώνα που είμαι ντυμένος στους 22.

Το κλιματιστικό μια χαρά δουλεύει, παγάκια βγάζει. Απλά όσο ποιό κρύο μέσα τόσο ποιό καλά :iconcool: , χειμονολάτρης γαρ. Φέρτε τον χειμώνα πίσω
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#504722
mousatos έγραψε:
GTS έγραψε:Που εχει αυτοματα στην Ελλαδα? Δεν εχω δει κανενα...


hmmm , τα μισά πρατήρια στην Αλεξ/πολη έχουν αυτόματο πωλητή.
Εικόνα

Εικόνα


Καλά έκαναν κ έβαλαν ...,

Θυμάμαι 10 περίπου χρόνια πριν ( μπορεί κ παραπάνω ) , να είμαι με λαμπάκι , κ σε ολόκληρη Αλεξανδρούπολη διανυκτέρευσε μόλις ένα βενζινάδικο , στο οποίο αφού κατάφερα να φτάσω .... ήταν κλειστό !!!!
Απελπισία ....

Ο Κουμπαρος μου που ζει εκεί ... με κορόιδευε , που πίστευα ότι θα βρω ανοιχτό βενζινάδικο χαχαχα

Τουλάχιστο τώρα υπάρχει λύση .

Υπάρχει κ αέρας σε αυτά τα βενζινάδικα το βράδυ για περίπτωση που χρειαστούμε αέρα στα λαστιχα ;
Μιας κ πάλι βράδυ χρειάστηκα αέρα κ , σε δυο που επισκέφθηκα κ ήταν κλειστά , το ένα είχε αυτόματο πωλητή πλέον , αλλά δεν είχε αέρα .

Δεν προσπάθησα πολύ . Πήγα για ύπνο , την άλλη μέρα όλα καλά σε βουλκανιζατέρ , απλά έχασα 2 ώρες από το ταξίδι μου .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#505760 Veliko Tarnovo - Sofia. Citroen C3 petrol (5-speed), MY 2018. ΕικόναΕικόναΕικόνα
Με το lexus πιστεύω θα είχα μεταξύ 7,5 και 8.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#505808 Συμπαθητικό αμαξάκι πάντως. Σκληρά πλαστικά :shifty: , αλλά κανένας τριγμός παρά τα 865 km του (με τους δρόμους εδώ, τα km μετράνε για τριπλά).

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#505840
Scotch έγραψε: (με τους δρόμους εδώ, τα km μετράνε για τριπλά).


Γι'αυτό το λόγο θα δεις ελάχιστα supermini. Οι αναρτήσεις τους είναι ασύμβατες με κακούς δρόμους.