Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#386863 νομίζω δεν κάνεις καλά που σταμάτησες το σταρτ-στοπ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#390867 Εικόνα


< >
8 Απριλίου, έχω φτάσει στο λιμάνι της Ανκόνα και περιμένω να μπώ στο καράβι.
Αυτοκίνητο MB C200K , W203, 163ps, 6ρι χειροκίνητο. Κλίμα σε όλη την διαδρομή σε λειτουργία (ξεκίνησα με θέρμανση και έφτασα Ιταλία με ψύξη :lol: ).
Κάποια στιγμή πρέπει να γράψω το ταξίδι για να προστίθενται σε όποιον ενδιαφέρεται, αν και σε πολλούς είναι γνωστό.
Εντιτ νο2: Εδώ είμαι στο δεύτερο ρεζερβουάρ, γενικά κάτω από το 1/4 δε το αφήνω να πέφτει.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#390875
nomarxis έγραψε:Θωμά, δε συμπληρωσες-φουλαρισες πουθενά ενδιάμεσα?
:s_thumbsup πολύ καλό νούμερο!

Εβαλα Ελβετία καμιά 40ρια χλμ μετά το St. Gotthard για να ξεφορτωθώ κάτι ελβετικά φράγκα που μου είχανε μείνει από τον Μάρτιο και κάτι λιγο στην Ιταλία . Δλδ 25 φράγκα και 20€. Και την προηγούμενη ημέρα (πρίν το ταξίδι) είχα φουλάρει Γερμανία. Ήταν και ακριβή η βενζίνη τότε :rant: :rant: :rant: 1,339€/λτ :rant: :rant:, τιμή Ελβετίας κάπου στο 1,70chf/lt (λανθάνω δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω την απόδειξη) και Ιταλία 1,65€/λτ. Σε αντλία με προσωπικό ήταν 10 λεπτά ακριβότερη, μετά μου μπήκαν φιλελεύθερες ιδέες για τα πρατήρια :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#390879 Πιο φιλελευθερα απο αυτο δε γινεται. Θες ανεση, πληρωσε.
Ωραιο νουμερο παντως, μπραβο στην Μερκα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#390880
mirage έγραψε:Πιο φιλελευθερα απο αυτο δε γινεται. Θες ανεση, πληρωσε.
Ωραιο νουμερο παντως, μπραβο στην Μερκα.

< >

Το εμοτικόν μπαίνει για πλάκα :rtfm: , εννοείται πως δεν ζητάω απολύσεις :) .
Την επόμενη μέρα από Πάτρα μέχρι χωριό κυμάνθηκα από 6,5-8,1λτ/100χλμ. Με έφαγε το υψόμετρο λάχανο γαμώτ :rant:

Θυμάμαι Ιούλιο του 2014 που κατέβαινα και επειδή παρα είχα χρόνο για το καράβι κατέβηκα την Ιταλία με μαξ τα 120χλμ/ω, τότε είχα γράψει 6,0λτ/100χλμ.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#391442 Το εχεται τσεκαρει οτι η καταναλωση που σας βγαζει το τριπ κομπιουτερ ειναι και η πραγματικη καταναλωση???

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#391447
teddx έγραψε:Το εχεται τσεκαρει οτι η καταναλωση που σας βγαζει το τριπ κομπιουτερ ειναι και η πραγματικη καταναλωση???

< Smart ultra >

Εγώ ναι. Μάλιστα στην αντλία βγαίνει 0.1 χαμηλότερη κατανάλωση από ότι μου δείχνει το trip. Αυτοκίνητο Laguna 2 Phase 2 gt.

.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#391575 Λόγω πιο χαλαρών διαδρομών χωρίς πόλη, λόγω υψηλότερων θερμοκρασιών ή μάλλον επειδή το οδηγεί σχεδόν αποκλειστικά η σύζυγος η μέση κατανάλωση έχει πέσει αισθητά και πλέον είμαστε στο 5,7 L/100km στο TP και στο 5,9 στην αντλία.
Alfa Romeo Crosswagon 1,9diesel
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#396545 Σε 57 λεπτα στην Εθνικη και διανυθεισα απόσταση καμια 5-6χλμ! Εικόνα

<+
Άβαταρ μέλους
By elvet
#396586 Μεγάλη υπόθεση η παράκαμψη των Τεμπών/ Πλαταμώνα. Θεσ/νικη-Βόλος 1:45
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#398749 Μετρησα κανα 2 φορες την καταναλωση στο 1600ρι focus μου.

Με 55 ευρω, εβγαλα 420χλμ αστικα (με 1.58 το λιτρο) δηλαδη 34.8 λιτρα, μια καταναλωση στα 8.2 (νευρικα επισης πολυ, πολλες φορες τη μερα εσπαγα τη πρωτη :tomato: ).
Μετρησα και ενα πηγαινε ελα Κιατο-Αιγιο, αποσταση 140χλμ με 12.7 ευρω μεχρι να κλικαρει η αντλια (8.03 λιτρα) με a/c αναμμενο και μια σταθερη ταχυτητα στο πηγαινε κοντα στα 130χλμ και στο ελα 150 που ειναι και κατηφορικο. Με τους υπολογισμους μου, εκαψα 5.7 λ/100χλμ πραγμα που μου συμβαινει πρωτη φορα να πω την αληθεια μου με το συγκεκριμενο αμαξι.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#399020
teddx έγραψε:Το εχεται τσεκαρει οτι η καταναλωση που σας βγαζει το τριπ κομπιουτερ ειναι και η πραγματικη καταναλωση???

Νομίζω ότι είναι αρκετά ακριβής. Μέτρησα διανυθέντα χλμ και λίτρα καυσίμου σε κάθε γέμισμα οπότε με αναγωγή βγήκε σχεδόν όσο δίνει και το trip του όχι και τόσο τεχνολογικά εξελιγμένου sx4.