Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#386555
funkyreverend έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ρε σεις, στον αυτοκινητόδρομο, δεν έχει καμία σημασία τι αυτοκίνητο οδηγείς, αφήστε τις χαζομάρες! :rtfm:


Εννοείται μόνο πισωκούνα. Το ζύγισμα του τιμονιού και το μπροστινό σύστημα που είναι απαλλαγμένο από τη μετάδοση της ισχύος είναι αρκετά. Οτιδήποτε άλλο είναι οδοντόκρεμες και όποιος τα οδηγάει είναι αδερφή προϊσταμένη. Θα πω και άλλα απόλυτα πράγματα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας για να γίνω πιο γλαφυρός και να πείσω με τη γνώμη μου.


Cheers mate. Rear wheel drive is the right wheel drive. Long live the queen


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#386556 Νιώθω βαθύτατα συγκινημένος και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Auto: Alfa Romeo 147 1.6TS 120ps (MY2005)

Διανυθέντα km: 600.3
Καταναλωθέντα lt: 54.58 (τόσα πήρε στο γέμισμα)
lt/100km: 9.09
Το board computer έγραφε εκείνη τη στιγμή 8.9
Το ρεζερβουάρ μου παίρνει 60lt

Διαδρομες: Δραπετσώνα-Νίκαια-Ναύπλιο-Βιβάρι- Β.Π. εις διπλούν-κέντρο Αθήνας

ΥΓ: Αφού κοίταξα να δω μήπως έχω εγκατάσταση υγραερίου και δεν το ήξερα. :lol:

ΥΓ2: Όλα τα km ήταν σε χαλαρό cruising εκτός από ένα ξέσκισμα με 180άρες με Α4 Allroad 211ps, με Focus RS Mk2 και με 200άρες με έναν ταρίφα που έσκασε και έκανε δεξιά την W212 E300 diesel.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#386563
Giuseppe Busso έγραψε:
ΥΓ2: Όλα τα km ήταν σε χαλαρό cruising εκτός από ένα ξέσκισμα με 180άρες με Α4 Allroad 211ps, με Focus RS Mk2 και με 200άρες με έναν ταρίφα που έσκασε και έκανε δεξιά την W212 E300 diesel.


τρεχεις πολύ.Πιο σιγα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#386577 Πωωω τοσο καιω μονο στο μιζαρισμα. Τι φλωριες ειναι αυτες?

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#386628
dimik έγραψε:
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε::lol: :lol:
Πίσω κίνηση ρε μνιααααα! :metalo: :svivhaha:


και από μπρος και από πισω :rtfm: :shifty:


πόσα διαφορικά; :hmmm:


4 τουλάχιστον! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#386653 Κάτι κάνω πολύ λάθος, πρέπει να έχω το μόνο ντίζελ σουπερμινι που έχει μέση 5,4 λίτρα/100χλμ κινούμενο σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον.Αν και τώρα που το σκέφτομαι άρχισε να ανεβαίνει η κατανάλωση από οταν μπήκε μέσα ο popolaros, βρε λες?
Άβαταρ μέλους
By iceman
#386681
bibendum έγραψε:118i

1.5 3cyl 136ps (βενζινη)

Άψογος !
Εχω τον ιδιο κινητήρα στην Χ1 με αυτόματο και πραγματικά μπορει να παει χαμηλά.
Εμένα αν και άστρωτο ακομα, φορτωμένο, με 2 ενήλικες και 2 παιδια χθες έπιασε απο Αραχωβα μεχρι Μαρουσι 7,2 με ταχυτητες 100-120 στο κομμάτι Λιβαδειά - Κάστρο και 140-160 στην εθνική.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#386691
popolaros έγραψε:Σοκ και δέος

< >


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Έλα παραδέξου το... δεν ξέρεις να οδηγάς... :shifty: :svivhaha: :svivhaha: :shifty:

belgarion έγραψε:Κάτι κάνω πολύ λάθος, πρέπει να έχω το μόνο ντίζελ σουπερμινι που έχει μέση 5,4 λίτρα/100χλμ κινούμενο σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον.Αν και τώρα που το σκέφτομαι άρχισε να ανεβαίνει η κατανάλωση από οταν μπήκε μέσα ο popolaros, βρε λες?


Ακριβώς! :rtfm: :lol: :lol:

Στην μπεμπέκα έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση για 3 μέρες μετά από τη μέρα που μπαίνει. Σε πιο μικρά αυτοκίνητα, λογικά η επίδραση θα είναι μεγαλύτερη... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#386853
belgarion έγραψε:Κάτι κάνω πολύ λάθος, πρέπει να έχω το μόνο ντίζελ σουπερμινι που έχει μέση 5,4 λίτρα/100χλμ κινούμενο σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον.Αν και τώρα που το σκέφτομαι άρχισε να ανεβαίνει η κατανάλωση από οταν μπήκε μέσα ο popolaros, βρε λες?


Καλά είσαι. Για να πετύχεις χαμηλότερη κατανάλωση δεν πρέπει να έχεις αυξομειώσεις στην ταχύτητα , ούτε να κινείσαι σε δρόμο με μεγάλες υψομετρικές διαφορές και όλο αυτό να το συνδυάσεις με μεγάλες διαδρομές όπως στο παραπάνω 6,5 λιτρο.
6,5 :s_crazy !!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#386862
mousatos έγραψε:
belgarion έγραψε:Κάτι κάνω πολύ λάθος, πρέπει να έχω το μόνο ντίζελ σουπερμινι που έχει μέση 5,4 λίτρα/100χλμ κινούμενο σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον.Αν και τώρα που το σκέφτομαι άρχισε να ανεβαίνει η κατανάλωση από οταν μπήκε μέσα ο popolaros, βρε λες?


Καλά είσαι. Για να πετύχεις χαμηλότερη κατανάλωση δεν πρέπει να έχεις αυξομειώσεις στην ταχύτητα , ούτε να κινείσαι σε δρόμο με μεγάλες υψομετρικές διαφορές και όλο αυτό να το συνδυάσεις με μεγάλες διαδρομές όπως στο παραπάνω 6,5 λιτρο.
6,5 :s_crazy !!

Από όταν πήρα το clio μέχρι τώρα κινούμε στους ίδιους δρόμους και η κατανάλωση από τα 4,5-4,6 έχει ανεβεί προοδευτικά στα 5,2-5,4.Οι διαφορές είναι ότι τότε εκαιγα συχνότερα απλό πετρέλαιο ενώ τώρα σχεδόν αποκλειστικά vpower diesel, οδηγούσα λίγο πιο συντηρητικά ενώ τώρα σχεδόν πάντα 7-8/10 , σταμάτησα να χρησιμοποιώ το start stop και το eco mode ενώ και τα conti eco contact εγιναν Michelin cross climate.Το ενδιαφέρον είναι πόση διαφορά θα ειχα δει με αντίστοιχες αλλαγές σε ενα βενζινοκινητο