Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377912 Εικόνα νωρίτερα που πήγαινα στην γιατρό. Ο δρόμος χωρίς όριο αλλά δεν βιαζόμουν οπότε πήγαινα με 120-130χλμ/ω. Μετά την φωτό έπεσα στα 7λτ/100χλμ αλλά κόλλησα σε κίνηση στην έξοδο της αούτομπαν :lol: .


< >
Τελευταία επεξεργασία από Thomas_C200K και 21 Μαρ 2017, 13:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#377913 Έως τώρα στατιστικά για τα 2.5 έτη που το έχω στην κατοχή μου και τα 28000 χλμ που έχω διανυσει:
Μέση 10.114
Ελάχιστη 6.87
Μέγιστη 20.63 (μεγαρα)
Λίτρα συνολικά 2.836,54 (κυρίως 100αρα)

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#377931
Anonymous Founder έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:400 διανυθέντα αστικά χιλιόμετρα και η Alfa παλεύει να μην πιάσει το ΠροΠο.
12.8lt/100km
Πάω να φουλάρω σήμερα το 60άρι ντεπόζιτο της. Διψάει η ρουφιάνα.

Τυχεράκια, εσύ έχεις 60άρι τεπόζιτο τουλάχιστον, εγώ με αντίστοιχη (ή χειρότερη...) κατανάλωση, έχω 50άρι! :sorry: :help:


Μακάρι να είχα και το 63άρι ντεπόζιτο των GTA.
Βασικά και 100 λίτρα να έπαιρνε, πάλι θα το γέμιζα. Βαριέμαι να πηγαίνω για ανεφοδιασμό κάθε λίγο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#377958
rocsta έγραψε:
makis_kanatselis έγραψε:Σε κανονικές συνθήκες όχι πάνω από 9.5 . Τώρα αν πηξεις σε κανένα βαρβάτο μποτιλιαρισμα παίζει στο 10-10.5 αλλά μιλάμε για μαρτυρικες καταστάσεις.

Eξωπραγματικό για βαρύ δίλιτρο τούρμπο προηγούμενης γενιάς. :oops:


Δεν είναι και τόσο περίεργο. Κάπου εκεί είμαι κι εγώ με παρόμοια ιπποδύναμη και βάρος. Όταν το είχα δώσει στον Ποπ το ανέβασε κατά 2 λίτρα, αλλά αυτό το παιδί δεν ξέρει τι σημαίνει lift and coast. Είναι αγωνιάρης, άρα υπάρχει μόνο γκάζι και φρένο, τίποτα ενδιάμεσο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#377981
Thomas_C200K έγραψε:Εικόνα νωρίτερα που πήγαινα στην γιατρό. Ο δρόμος χωρίς όριο αλλά δεν βιαζόμουν οπότε πήγαινα με 120-130χλμ/ω. Μετά την φωτό έπεσα στα 7λτ/100χλμ αλλά κόλλησα σε κίνηση στην έξοδο της αούτομπαν :lol: .


Ωραια τα Μερσεντές, μεχρι και καφε σου φτιαχνουν.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#378004
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Εικόνα νωρίτερα που πήγαινα στην γιατρό. Ο δρόμος χωρίς όριο αλλά δεν βιαζόμουν οπότε πήγαινα με 120-130χλμ/ω. Μετά την φωτό έπεσα στα 7λτ/100χλμ αλλά κόλλησα σε κίνηση στην έξοδο της αούτομπαν :lol: .


Ωραια τα Μερσεντές, μεχρι και καφε σου φτιαχνουν.


Δε νομίζω μετά από 9 λεπτά οδήγησης να σου σύστησε καφέ! Μάλλον για υπενθύμιση μου φαίνεται: "ηπιατε τον καφέ σας;" :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By drdino
#378020 Inb4 οι μερκ είναι τόσο βαρετές που και τα 9 λεπτά είναι αρκετά για υπνηλία
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#378032 Ο καφές είναι αναμμένος, όταν καταλάβει το αμάξι ότι κουράζομαι γράφει με μεγάλα γράμματα PAUSE.
Μόνο ουίσκι στο τιμόνι :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#378044
nass έγραψε:
dimviii έγραψε:οικονομικοτατο για 2λιτρο τούρμπο 1500κιλα


Εμείς να τα βλέπουμε αυτά :rtfm: :lol: :oops:

13.8 lt/100 Km σε 2/3 αστικές και περιαστικές διαδρομές και 1/3 αυτοκινητόδρομο (μέτρηση στο βενζινάδικο)
Αυτοκινητόδρομο με σταθερά 145-150 12.5 lt/100 Km (trip)


αρκετα παραπανω είμαι,ειδικα μεσα σε πολη.

είμαι Κρητη εχω νοικιασει γκολφ 7 βεζινα τούρμπο με 6αρι χειροκινητο( δεν ξερω κυβικα ,δεν προλαβα να δω την αδεια,αλλα παει καλα=γραμμικα, δυναμη από 1700 στρ)
σημερα εκανα 300 χλμ και εβγαλε μεση στο τριπ 5,5 :omg: :dizzy: ειχε και 30 χλμ αρκετα πιεσμενα,τα υπολοιπα ρολαριστα,αλλα όχι σιγα,στον βοακ επαιζα από 100-130 χλμ.
Απίστευτα οικονομικο. Εάν το πας μαλακωσα,με προσπαθεια για οικονομια,ειμαι σιγουρος ότι μπορει να πεσει και στο 4,9 λιτρα/100χλμ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#378064 Για τα πλαστικά πες μας και την κεντρική κονσόλα με την οθόνη αφής.
Μπήκα προχθές σε ένα και το ερωτεύτηκα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#378076 η οθονη αφης είναι τυπικα Γερμανικη,για να πιασει με την πρωτη το search στο ραδιοφωνο πρεπει να σαλιωσεις το δαχτυλο.
Από τα μπλω δεν εχω παραπονο, χωνεται το δαχτυλο δυο ποντους μεσα όταν το ζουλας.Σαν λαστιχενιο είναι.
Το αυτοκινητο σαν συνολο είναι παρα πολύ καλο παντου.
Εάν ψειριζα την μαιμου,θα ηθελα σε εγκάρσιες ανωμαλίες να μην ηταν τοσο ξερο.
Είναι πολύ καλοστημενο όμως,δεν αιφνιδιαζει ουτε σε χοντράδες,ξερεις παντα τι θα κανει,δεν γερνει,καλο τιμονι.
Και αυτά για μενα είναι τα σημαντικοτερα.
επαθα μπουσο. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#378084
dimik έγραψε:Για τα πλαστικά πες μας και την κεντρική κονσόλα με την οθόνη αφής.
Μπήκα προχθές σε ένα και το ερωτεύτηκα

< >

Έχεις μπεί στο facelift? :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#378091
Thomas_C200K έγραψε:
dimik έγραψε:Για τα πλαστικά πες μας και την κεντρική κονσόλα με την οθόνη αφής.
Μπήκα προχθές σε ένα και το ερωτεύτηκα

< >

Έχεις μπεί στο facelift? :shifty: :shifty:

Πότε κυκλοφόρησε?
Γιατί αγόρασε πριν 1 εβδομάδα ο διευθυντής μου και μπήκα να το ελέγξω αν του πούλησαν το καλό πράμα.
Το μόνο μείον που περιέγραψε είναι ότι δεν έβαλε τα σπορ καθίσματα και την ανάρτηση και του κακοφαινεται σε σχέση με το πετρέλαιο Megane που είχε πριν και είχε και από τα 2.

Η κεντρική κονσόλα στο χρώμα του αλουμινίου και γενικά το εσωτερικό με ενθουσίασε πάντως, έχουν κάνει πολλά βήματα μπροστά. Άνετα άλλαζα το 5ρι με ένα 7ρι. Εδώ είχε σε προσφορά γύρω στα 18.000, 1,4 tsi αυτόματο με έγχρωμη οθόνη αφής, Bluetooth, cruise control, PDC, αυτόματα φώτα και υαλοκαθαριστηρες και 5 χρόνια εγγύηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#378092
nomarxis έγραψε:
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Εικόνα νωρίτερα που πήγαινα στην γιατρό. Ο δρόμος χωρίς όριο αλλά δεν βιαζόμουν οπότε πήγαινα με 120-130χλμ/ω. Μετά την φωτό έπεσα στα 7λτ/100χλμ αλλά κόλλησα σε κίνηση στην έξοδο της αούτομπαν :lol: .


Ωραια τα Μερσεντές, μεχρι και καφε σου φτιαχνουν.


Δε νομίζω μετά από 9 λεπτά οδήγησης να σου σύστησε καφέ! Μάλλον για υπενθύμιση μου φαίνεται: "ηπιατε τον καφέ σας;" :s_thumbsup

Μπορεί να ''κέρασε κανα τσαγάκι'' ο Θωμάς και βγήκε δωράκι bonus στην οθόνη το τσαγεροπότηρο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#378096 Κέρασα τσάι την Polizei®© γιατί στήσανε ύπουλο μπλόκο σήμερα αλλά επειδή τους είχα δει το πρωί ήμουν έτοιμος :twisted:
Αλλά γενικά κερνάω τσαγάκια διάφορους :lol:
Για να επανέλθουμε στο θέμα μετά από 2 περίπου χρόνια (για μένα, γιατί από εδώ σταμάτησα να γράφω προσωρινά) πήγα φούλαρα την μισοδιψασμένη Ζαμπίνε.
Τιμή λίτρου 1,279€/λτ απλή αμόλυβδη, πρίν 10 μέρες φούλαρα το ίδιο ποσό αλλά τζάμπα από την μαμά SHELL :inlove: (ενδιαφέρει τους κατοίκους Γερμανίας οι οποίοι λογικά γνωρίζουν).
Για 441,2χλμ φούλαρα με 35,97λτ και έδωσα 56,01€.
Ήτοι με απλά μαθηματικά 8,15λτ/100χλμ σε μικτές συνθήκες, αούτομπαν, πόλη, επαρχιακό και λίγα stau :x .
Αυτοκίνητο: MB C200 W204, 1,8lt, 184ps