Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#669641
sknipper έγραψε:Πρέπει να κάνεις πολλές μετρήσεις από γέμισμα σε γέμισμα


Αυτό... στατιστικά τα άλλα λάθη (οδήγηση, αντλία, κτλ) θα μειωθούν. Αλλά χρειάζεσαι πολύ μεγάλο αριθμό δειγμάτων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669726
EDDIE_147 έγραψε:Μπούσο αν αυτή η διαφορά στην κατανάλωση οφειλόταν μόνο στο καύσιμο, οι πετρελαιοεταιρείες θα είχαν βάλει ένα τσολιά να χορεύει καλαματιανό σε κάθε πρατήριο.


Έντι εγώ έγραψα στο μήνυμά μου εμμέσως πλην σαφώς ότι η μέτρηση είναι μπακαλίστικη και αφορά τη γενική χρήση του αυτοκινήτου.
Διένυσα 230χλμ, πήγα γέμισα σχεδόν 23 λίτρα, το board computer μου είχε μέση κατανάλωση από ανεφοδιασμό στα 10.0lt/100km.
Σε προηγούμενα γεμίσματα με 98άρα πχ, είχα διανύσει για παράδειγμα 450χλμ και έβγαλα μέση κατανάλωση 10.8lt/100km.

Ανάφερα απλά τι καύσιμο χρησιμοποιώ και τι νούμερα βλέπω.
Πρέπει να επανεξετάσεις τη χρησιμότητα των forum. Εδώ είναι ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων. Δεν σημαίνει ότι είναι de facto σωστές ή de facto λάθος ή ενδεχομένως πρέπει να πάψεις εσύ (γενικά εσύ και όποιος άλλος σκέφτεται έτσι) να είσαι biased στις απόψεις που εκφράζονται ανάλογα τον χρήστη.

Εδώ δεν δίνεις εξετάσεις, ούτε αποκτάς τίτλο μεταπτυχιακού και ούτε γίνεσαι μηχανολόγος μηχανικός στο φινάλε. Και αυτό το ύφος κριτικής, έχει κάνει αρκετό κόσμο να μην μπαίνει να γράφει, για παράδειγμα τις καταναλώσεις στο όχημά του.

Και αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω εγώ, που θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά πάνω από το ΜΟ του γενικού χρήστη αυτοκινήτου όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα (ίσως έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου[?] βέβαια), φαντάσου τι γίνεται με τον πραγματικό μέσο χρήστη.

Καλό είναι να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας λοιπόν και ας είναι παπαριές. Τουλάχιστον εδώ είναι φόρουμ και τα γραπτά μένουν. Όποιος φοράει παντελόνι ή βερμούδα ή κολάν, φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#669727 offtopic, πανάσχετο ποστ.[Admin]
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669728 Μπούσο μου ποιά παντελόνια, κολάν και ΣΤΡΙΓΚΑΡΕΣ; :lol:

Εγώ σχολίασα αυτό που θεωρώ δεδομένο ότι γνωρίζεις και εσύ όπως και καθένας που ασχολείται λίγο με αυτοκίνητα --> ότι το καύσιμο δεν μπορεί να οδηγεί σε τέτοια μείωση στην κατανάλωση.

Το 'biased' όμως που κολλάει στο post μου;

Αυτό ειλικρινά θα ήθελα να μου το πεις.
edit mod. Μην κουράζεις τον φύλακα άγγελο σου όμως.[Admin]
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669738 Κολλάει στο ότι έγραψες αυτό που έγραψες.

Θεωρείς ότι τα νούμερα που έχω αναφέρει, είναι της φαντασίας μου; γιατί μάλλον το θεωρείς.

Σύμφωνα με τη σελίδα της BP
https://www.bp.com/el_gr/greece/retail/ ... ccordion_2

αναφέρει
μπορεί να σας πάει έως και 46χλμ* πιο μακριά ανά γέμισμα


και λέω εγώ τώρα με βάση τα νούμερα που έγραψα τα οποία έπρεπε να είναι μεγαλύτερου εύρους για να έχω μεγαλύτερη προσωπική βάση δεδομένων.

Έκανα με 100άρα 230χλμ και έκαψα 23 λίτρα. Το ντεπόζιτό μου είναι 50άρι.

Έκανα αναφορά ότι έβγαλα νούμερο 10.8λτ/100χλμ με 98άρα. Σε 50άρι ντεπόζιτο βγαίνει 463 χιλιόμετρα για να διανύσω. Βλέπεις μια αύξηση 37 χιλιομέτρων σε αυτονομία ναι ή όχι; Συνεπώς δεν είναι τόσο της φαντασίας μου.


ΥΓ: Πρόλαβα να διαβάσω κάτι προκλήσεις περί χεριών κλπ. :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Σοβαρά τώρα; :s_bye
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#669741
Giuseppe Busso έγραψε:Κολλάει στο ότι έγραψες αυτό που έγραψες.

Θεωρείς ότι τα νούμερα που έχω αναφέρει, είναι της φαντασίας μου; γιατί μάλλον το θεωρείς.

Σύμφωνα με τη σελίδα της BP
https://www.bp.com/el_gr/greece/retail/ ... ccordion_2

αναφέρει
μπορεί να σας πάει έως και 46χλμ* πιο μακριά ανά γέμισμα


και λέω εγώ τώρα με βάση τα νούμερα που έγραψα τα οποία έπρεπε να είναι μεγαλύτερου εύρους για να έχω μεγαλύτερη προσωπική βάση δεδομένων.

Έκανα με 100άρα 230χλμ και έκαψα 23 λίτρα. Το ντεπόζιτό μου είναι 50άρι.

Έκανα αναφορά ότι έβγαλα νούμερο 10.8λτ/100χλμ με 98άρα. Σε 50άρι ντεπόζιτο βγαίνει 463 χιλιόμετρα για να διανύσω. Βλέπεις μια αύξηση 37 χιλιομέτρων σε αυτονομία ναι ή όχι; Συνεπώς δεν είναι τόσο της φαντασίας μου.

Ισχυει αυτο που λεει η ΒΡ. Οντως εχεις καλυτερη αυτονομια. Με μια διαφορα, το κερδος απο την χαμηλοτερη καταναλωση ειναι μικροτερο απο το κοστος της τιμης που πληρωνεις παραπανω. Αρα οικονομικα δεν συμφερει.
Απο εκει και περα αν αισθανεσαι το αμαξι σου να δουλευει καλυτερα, με οση υποκειμενικοτητα εχει αυτο, καλα κανεις και την βαζεις.

Στο δικο μου οσες φορες δοκιμασα δεν βρηκα διαφορες στην καταναλωση, μονο ισως λιγο πιο αμεσο αρπαγμα χαμηλα. Πιθανον ομως να ηταν και ιδεα μου.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669745 Έχοντας μια μικρή εμπειρία στην οδήγηση διαφορετικών αυτοκινήτων με ένα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην κατανάλωση που έχουν, μπορώ να πω ότι η κατανάλωση επηρεάζεται σε συντριπτικό βαθμό από τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης.

Συγκεκριμένα κατανάλωση = πίεση στο πεντάλ του γκαζιού.
Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν οδηγείς βλέποντας τη στιγμιαία κατανάλωση.

Η BP έγραψε ένα claim το οποίο φρόντισε να γαρνίρει με 5 κιλά υποσημείωση για να μην τρέχει το νομικό της τμήμα.
Το νούμερο που αναφέρεται καλό είναι να δεις:
- σε τι αυτοκίνητο μετρήθηκε
- vs ποιων καυσίμων
- σε τι συνθήκες/τρόπο οδήγησης

Για να το πω πιο απλά είναι μια τρίχα τραβηγμένη στα όρια της χαλάουας την οποία η BP επικοινωνεί με γενικό αλλά και προσεκτικό τρόπο (μικρά γράμματα).

Απροπό η ΒΡ αναφέρει
σε σύγκριση με τα κοινά καύσιμα


Τα οποία λίγο πιο κάτω αναφέρει πιο συγκεκριμένα
Κοινά καύσιμα είναι τα καύσιμα χωρίς πρόσθετα τα οποία πληρούν μόνο τις απαιτήσεις των προτύπων ΕΝ 228 και ΕΝ 590 για τη βενζίνη και το πετρέλαιο αντίστοιχα


Άρα εσύ πετυχαίνοντας τέτοια μείωση με 100 vs 98 --> κουρελιάζεις και τα νούμερα της BP. :superman:
Οπότε έχουμε δυο τινά:
- είτε κάνουμε πλακίτσα (στο πνεύμα του πρώτου μου ποστ)
- είτε πρέπει να στείλεις τα δεδομένα σου στη ΒΡ για να αλλάξει το claim της

Το άλλο που λες
Giuseppe Busso έγραψε:ΥΓ: Πρόλαβα να διαβάσω κάτι προκλήσεις περί χεριών κλπ.


δεν νομίζω να αφορά εμένα.
Εγώ επεσήμανα ότι αποφεύγεις να απαντάς σε κάποιους χρήστες και έλπιζα να απαντήσεις σε μένα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669817
EDDIE_147 έγραψε:Άρα εσύ πετυχαίνοντας τέτοια μείωση με 100 vs 98 --> κουρελιάζεις και τα νούμερα της BP. :superman:
Οπότε έχουμε δυο τινά:
- είτε κάνουμε πλακίτσα (στο πνεύμα του πρώτου μου ποστ)
- είτε πρέπει να στείλεις τα δεδομένα σου στη ΒΡ για να αλλάξει το claim της

Το άλλο που λες
Giuseppe Busso έγραψε:ΥΓ: Πρόλαβα να διαβάσω κάτι προκλήσεις περί χεριών κλπ.


δεν νομίζω να αφορά εμένα.
Εγώ επεσήμανα ότι αποφεύγεις να απαντάς σε κάποιους χρήστες και έλπιζα να απαντήσεις σε μένα.


Έντι το νόημα που δεν καταλαβαίνεις ή δεν θες να καταλάβεις, είναι ότι εγώ δεν επικεντρώνομαι αμιγώς στα νούμερα, παρότι τα αναφέρω, αλλά επικεντρώνομαι δια μέσου αυτών στην τάση που δείχνει και αντιλαμβάνομαι από τη χρήση του ΙΧ μου.

Πιστεύεις ότι διαφωνώ στα πιο πάνω που έγραψες; τα οποία είναι και λίγα σαν παράμετροι καθώς και η θερμοκρασία περιβάλλοντος παίζει ρόλο και το φόρτο στο ΙΧ και οι πιέσεις ελαστικών και το οδόστρωμα που θα τύχει να κινηθείς και ο καιρός με την αντίσταση του αέρα και ένα σωρό άλλα που μου έρχονται. Με λίγα λόγια είναι πρακτικά αδύνατον να κάνεις εντελώς σωστή συγκριτική μέτρηση για αυτό και έκανα αναφορά στα claims της BP.
Αλλά η BP τουλάχιστον, σαν κατασκευάστρια, έχει μεγαλύτερη ικανότητα να τελειοποιήσει τις μετρήσεις και να εκμηδενίσει τις διαφορές των αστάθμητων παραγόντων σε σύγκριση με εμένα. Σωστά; σωστά απαντώ μόνος μου.


ΥΓ: Κοίτα Έντι, δεν αποφεύγω καν (αλήθεια το λες αυτό; δεν ντρέπεσαι λίγο;). Απλά όταν πάω να απαντήσω σε κάποιους χρήστες, μέχρι να το κάνω, έχουν φάει μηνιαίο ban. Δεν φταίω εγώ που κάποιοι χρήστες δεν έχουν μπει στο φόρουμ για να κάνουν διάλογο με (τα όποια) επιχειρήματα, άλλα για άλλους λόγους που δεν με ενδιαφέρει να μάθω κιόλας. Δηλαδή εισέρχομαι στο petrolheads στο τόπικ και βρίσκω μηνύματα με κόκκινα γράμματα από admin. Μήπως φταίω εγώ αν κάποιος παραβαίνει τους κανόνες μιας κοινότητας ή δεν μπορεί να εγκλιματιστεί σε αυτήν; Και αν υπάρχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα, εγώ μετά χαράς περιμένω κάποιο pm, να έρθω οπουδήποτε να απαντήσω στους χρήστες προσωπικά και αυτοί να με πλακώσουν (στα επιχειρήματα) ρε παιδάκι μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#669824 Εκτός από όλα τα άλλα και τον σημαντικό ανθρώπινο παράγοντα κάτι άλλο που μετράει είναι η φρεσκάδα του δείγματος της βενζίνης και βέβαια τυχόν νοθεία.
Για αυτό θέλεις πολλά δείγματα, πολλά χλμ. Μάλλον καλύτερα σε ταξίδι και όχι σε πόλη σταμάτα ξεκίνα. Όχι γιατί οι επιταχύνσεις δεν μετράνε, κάθε άλλο, αλλά γιατί είναι δύσκολο να επαναλάβεις τη διαδρομή με τον ίδιο τρόπο ενώ σε ταξίδι μπορείς με σχετικά μικρή απόκλιση.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669825 Άρα Μπουσο:
- Αφενός δεν υπήρχε λόγος να βάλεις στην κουβέντα παντελόνια και παρεο για να μου απαντήσεις, ούτε να βγάλεις παραπομπές της BP για το προφανές. Στην ίδια σελίδα ήμασταν.

- Αφεδυο το παράδειγμα σου είναι άστοχο. Ο χρήστης αμπαναριστος είναι και περιμενει απάντηση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669828 Τέτοια διαφορά στην κατανάλωση θα ίσχυε αν η 98άρα ήταν νοθευμένη .
Άβαταρ μέλους
By bebes
#669832 Πρέπει να το εχω αναφερει ξανά.

Στη δική μου περίπτωση 2λιτρος ντίζελ της Subaru, η κατανάλωση μειωνεται οταν βάλω "απλό" πετρέλαιο.

Επειδη εχω αρχείο με ΟΛΕΣ τις επιμέρους καταναλώσεις απο τότε που πηρα το αυτοκίνητο, μπορω να πω οτι με το απλο καύσιμο εχω μια μικρή μεν, μετρήσιμη δε διαφορά στην κατανάλωση (προς τα κάτω).
Οταν το αγόρασα το πετρέλαιο ηταν ακριβότερο της βενζίνης και το Vpower (μονο αυτο το premium υπήρχε τότε) σημαντικά πιο ακριβό, οποτε χρησιμοποιύσα κυριως τα "απλά".
Τις πρώτες φορες που εβαλα Vpower ειχα αυξηση στην κατανάλωση, θυμαμαι τις κουβεντες που εκανα τοτε με τον βενζινα μου που περίμενε ολο χαρα να του πω το... αντίθετο :lol:

Θα ρωτήσει κανεις γαιτι βαζω το "premium" αφου δεν προσφερει κατι παραπάνω; (η αλλη παρατηρηση μου ειναι οτι δεν εχω ουτε καλυτερο δουλεμα κινητηρα, ουτε αντιλαμβανομενη απο μενα αυξηση απόδοσης).
Απλά, απο τοτε που αρχισα να βαζω (σχεδον) αποκλειστικά τα premium πετρελαια, τα φιλτρα πετρελαίου βγαινουν στις 30000 χιλ πεντακαθαρα, σε αντιθεση με το πρωτο που ηταν τιγκα στη λάσπη (σε σημειο να απορουν στο συνεργειο πως...πςρπατουσα).
Επίσης, μολις βαζω απλό εχω πολύ περισσότερο καπνο. Στις επιταχύνσεις τους χάνω ολους απο πίσω, δεν φαινεται τιποτα :s_no
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669852 Ωραιο ποστακι bebes!

Αυτο ειναι το σκεπτικο των περισσοτερων που ξερω και χρησιμοποιουν και την 100αρα βενζινη. Η καθαροτερη καυση και η προστασια του αυτοκινητου. Γιατι κακα τα ψεματα η διαφορα στην αποδοση ειναι μικρη και οι περισσοτεροι δε μπορουν να την καταλαβουν καν στην απλη καθημερινη οδηγηση.

Οσον αφορα το κοστος αλλοι λενε οτι τελικα η 100αρα βγαινει πιο φθηνα και αλλοι οτι ειναι ανεβασμενο το κοστος, αλλα το αξιζει αφου αντικατοπτριζει τη διαφορα στην ποιοτητα.

Προσωπικα μια στο τοσο περιμενω να αδειασει εντελως η απλη και κανω 1-2 συνεχομενα γεμισματα με 100αρα BP (η αγαπημενη μου) ισα ισα για να τσιμπησω μερικα αλογακια παραπανω και να νομιζω οτι ζωντανεψε το πτωμα :lol: