Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743580
saxon_747 έγραψε:
Τώρα περί ενισχυμένης μίζας και μπαταρίας, πιστεύω πως όσο ενισχυμένες και να είναι, υπάρχει μια φθορά στο σταματά ξεκινά. Και αυτό δεν ενδιαφέρει τους κατασκευαστές περισσότερο από το να μειώσουν ρύπους κτλ.


Σίγουρα έχεις ένα δίκιο και στα δύο... Είχα διαβάσει πως ένα αμάξι με start-stop κάνει στη διάρκεια της ζωής του 4-5 φορές περισσότερες εκκινήσεις σε σχέση με ένα που δεν έχει.

Ελπίζω / φαντάζομαι οι μίζες να έχουν την αντίστοιχη αντοχή, δεν παίρνω όρκο βέβαια για κάποιους κατασκευαστές... :lol: Ιδίως μερικούς από τη χώρα των βουρστ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#743602 Τι ήθελα και το συζητούσα...
Αλλαγή μπαταρία στο QQ τελικά. Κόστος 140€ "επειδή είναι ενισχυμένη"... :x
Και που να το χρησιμοποιούσαμε κιόλας το SS.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#743607
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν είναι καθόλου μικρή η διαφορά.
Ούτε 7€ το μήνα είναι το χειρότερο σενάριο...
Εδώ πλήρωνα 13λ/100 με το GV...


Το όφελος μεμονωμένα είναι δυσδιάκριτο. Παρά ταύτα όμως, ο κινητήρας γράφει λιγότερες ώρες λειτουργίας, και μάλιστα σε συνθήκες ρελαντί που είναι το χειρότερο, ρυπαίνεις λιγότερο, καις λιγότερο, έχεις ησυχία στην καμπίνα εξαιτίας της εν λειτουργίας μηχανής.
Τέλος, στα σύγχρονα αυτοκίνητα η βλάβη στο Stop-Start είναι ένδειξη καλής λειτουργίας ή μη.

Γνώμη μου, είναι να αφήσεις τον κατασκευαστή να κάνει τη δουλειά του. Ξέρει καλύτερα.
Ξέρει αυτό πότε θα σβήσει και αν πρέπει να ξαναπάρει εμπρός μόνο του.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#743620
Giuseppe Busso έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν είναι καθόλου μικρή η διαφορά.
Ούτε 7€ το μήνα είναι το χειρότερο σενάριο...
Εδώ πλήρωνα 13λ/100 με το GV...


Το όφελος μεμονωμένα είναι δυσδιάκριτο. Παρά ταύτα όμως, ο κινητήρας γράφει λιγότερες ώρες λειτουργίας, και μάλιστα σε συνθήκες ρελαντί που είναι το χειρότερο, ρυπαίνεις λιγότερο, καις λιγότερο, έχεις ησυχία στην καμπίνα εξαιτίας της εν λειτουργίας μηχανής.
Τέλος, στα σύγχρονα αυτοκίνητα η βλάβη στο Stop-Start είναι ένδειξη καλής λειτουργίας ή μη.

Γνώμη μου, είναι να αφήσεις τον κατασκευαστή να κάνει τη δουλειά του. Ξέρει καλύτερα.
Ξέρει αυτό πότε θα σβήσει και αν πρέπει να ξαναπάρει εμπρός μόνο του.


Αν οδηγούσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, θα είχαν νόημα τα παραπάνω.
Μπαίνω στην πόλη (όχι κέντρο, στα πέριξ) για 5-10 χλμ ομαλής ροής, συναντάω 3-5 φανάρια - αφού έχω διανύσει 10 χλμ σε ανοιχτό δρόμο.
Ο κινητήρας ούτως ή άλλως δεν ακούγεται, ούτε ώρες γράφει.
Το κέρδος σε ρύπους και κατανάλωση πιστέυω είναι αμελητέο γιατι δεν μποτιλιαρίζομαι.

Αντίθετα, βλέπω πολλούς κατόχους i30 (δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλα μοντέλα) να αλλάζουν μπαταρίες max στην 3ετία, ενώ σε όλα τα καινούργια αυτοκίνητα που είχα η εργοστασιακή μπαταρία κράτησε τουλάχιστον 5-6 χρόνια

Ναι οκ, βελτιώθηκαν τα λιπαντικά, ενισχύθηκαν οι μπαταρίες και οι μίζες, αυτόματες αντλίες κτλ (γι'άυτο, μεταξύ άλλων, ακρίβυναν τα αυτοκίνητα) και ο κατασκευαστής πάντα ξέρει περισσότερα. Ταυτόχρονα όμως θέλει να κατεβάσει και τους Μ.Ο ρύπων... Οπότε βρίσκει μια χρυσή τομή.

Απο την άλλη, αν πρόκειται να οδηγήσω εντός πόλης και προηγουμένως ο κινητήρας έχει ξεπεράσει σίγουρα το στάδιο οριακής λίπανσης*, αφήνω το SS ενεργοποιημένο.

*και επειδή δε γνωρίζω πότε είναι αυτό, better safe than sorry
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#743664
red_monster έγραψε:Ως προς τι το ρελαντί είναι η χειρότερη συνθήκη ; :hmmm:
Ως προς το σταματά ξεκινά του start stop
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#743880 Βάζω βενζίνη από Avin. Τις προάλλες έβαλα με 1.67 ευρώ. Πέτυχα το παρακάτω πρατήριο στην ίδια περιοχή. Είναι ρεαλιστική η τιμή αυτή όταν όλοι πουλάνε 1.67 με 1.68?

1.61 λέει.

Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#743893 Εξαρτάται ,εχω φίλο με πρατήριο που συνήθως εχει στην περιοχή την χαμηλότερη τιμή , την έχει για κράχτη, 4 υπάλληλοι πλένουν αυτοκίνητα και δυο αυτόματες βούρτσες απο εκει βγάζει το μεγάλο κέρδος

τώρα τον χειμώνα που τα πλυσίματα μειώνονται δυο βυτία μοιράζουν πετρέλαιο θέρμανσης , οι φιλίες που έκανε και ο καφές που κέρναγε όσο το αυτοκίνητο πλενόταν κάνουν απόσβεση...

βάζουν καύσιμο και πολλά ταξί (και φυσικά μετα πλύσιμο) παρόλο που δεν εχει τα premium πετρέλαια μόνο το απλό κίνησης, εχει όμως ρίξει 300 χιλιάρικα σε καινούργιες δεξαμενές και αντλίες , μαθαίνονται αυτά στην πιάτσα ...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#743896 Η πλάκα είναι ότι λίγο πιο κάτω έχει επίσης Avin με 1.68€. Είναι που είναι σπάνια τα Avin βρέθηκαν 2 στον ίδιο δρόμο με τόσο μεγάλη διαφορά στο λίτρο. Πάντως με 1.61 δεν μιλάμε για κέρδος αλλά για χασούρα. Δεν βγαίνουν οι αριθμοί και ας έχει κέρδος από αλλού που χλωμό το κόβω μιας και είναι μικρό πρατήριο με λίγες εγκαταστάσεις εξυπηρέτησης.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#743901 Ρεαλιστική είναι η τιμή, το καύσιμο δεν ξέρουμε αν είναι :lol: Μπορεί ο άνθρωπος να είναι άγιος, μπορεί και όχι. Παίζουν πολλά στο επάγγελμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743978
Ove20 έγραψε:Βάζω βενζίνη από Avin. Τις προάλλες έβαλα με 1.67 ευρώ. Πέτυχα το παρακάτω πρατήριο στην ίδια περιοχή. Είναι ρεαλιστική η τιμή αυτή όταν όλοι πουλάνε 1.67 με 1.68?

1.61 λέει.

Εικόνα

.


Μπορεί ο καθένας να δει τις τιμές διυλιστηρίου, είναι διαθέσιμες εδώ

Αν η φωτογραφία είναι σημερινή, η τιμή της απλής αμόλυβδης είναι 1,276 στο διυλιστήριο. Αυτός, αν βγάλουμε τον ΦΠΑ, την πουλάει (1,61/1,24 =) 1,298, δηλαδή μιλάμε για τιμή πώλησης = Τιμή ΔΕΠ + 0,022 € / lt. ΟΚ, δεν είναι παράλογα χαμηλή (δεν ξέρω με τι περιθώριο δουλεύουν τα πρατήρια), αν διακινεί μεγάλες ποσότητες και είναι κοντά στο διυλιστήριο και πληρώνει μετρητά, ίσως και να είναι εφικτή.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#743980 Χτεσινή είναι. Aγία Παρασκευή βρίσκεται.
https://www.google.gr/maps/place/AVIN/@ ... aW9u?hl=en

edit: τώρα βλέπω αξιολογήσεις στο google :lol: μερικά ενδιαφέροντα:

Εβαλα βενζίνη 20 λιτρα με το αυτοκίνητο μου να εχει μεσα ακομα 10 περίπου λίτρα και ο δεικτης του ντεπόζιτου σταμάτησε στην ένδειξη με τα 20 λίτρα....!!!!
Αν αυτο δεν θεωρείται κλέψιμο τοτε τι να πω !!! 10 ολοκληρα λιτρα ???! Πως ?
Το παλικαρι ηταν εξηπηρετικο αλλα εβγαλε την ουριτσα του απ εξω! Δεν ειπε να βαλει επιπλεον εστω 5 λιτρα. Επρεπε να μην τον πληρώσω να δουμε μετα τι θα εκανε! Επισης κακως που δεν καλεσα την αστυνομία! Αλλα σας παραθετω κ φωτογραφιες για να μην πάτε κ χασετε τα λεφτα σας ! Αν εβαζα τιτλο θα ελεγα
ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ! Κριμα που εχει κ κριτικη 4!

εδωσα 31,54 κ αντι για 20 λιτρα μου εβαλαν 10 λιτρα εκτος κι αν ηρθα με ελικόπτερο στο βενζιναδικο δλδ πηγα με 0 λιτρα! Κ λεω ψεματα ας πουμε!!! Κλεφταραδες.


Με ντεπόζιτο αμαξιου 55λ λιτρα μας το γέμισαν με 63 λίτρα... Τι φάση ρε παιδια; ;; τα υπόλοιπα μπήκανε στο πορτμπαγκάζ;;; την επομενη φορά θα έχω κ ελεγκτές μαζί μου... …


Μετά από γέμισμα την επόμενη ημέρα το αμαξι έμεινε, το πήγα με την οδική και στο συνεργείο μου είπαν οτι ειχα νοθευμένο καύσιμο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743988
Ove20 έγραψε:Χτεσινή είναι. Aγία Παρασκευή βρίσκεται.
https://www.google.gr/maps/place/AVIN/@ ... aW9u?hl=en

edit: τώρα βλέπω αξιολογήσεις στο google :lol: μερικά ενδιαφέροντα:

Εβαλα βενζίνη 20 λιτρα με το αυτοκίνητο μου να εχει μεσα ακομα 10 περίπου λίτρα και ο δεικτης του ντεπόζιτου σταμάτησε στην ένδειξη με τα 20 λίτρα....!!!!
Αν αυτο δεν θεωρείται κλέψιμο τοτε τι να πω !!! 10 ολοκληρα λιτρα ???! Πως ?
Το παλικαρι ηταν εξηπηρετικο αλλα εβγαλε την ουριτσα του απ εξω! Δεν ειπε να βαλει επιπλεον εστω 5 λιτρα. Επρεπε να μην τον πληρώσω να δουμε μετα τι θα εκανε! Επισης κακως που δεν καλεσα την αστυνομία! Αλλα σας παραθετω κ φωτογραφιες για να μην πάτε κ χασετε τα λεφτα σας ! Αν εβαζα τιτλο θα ελεγα
ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ! Κριμα που εχει κ κριτικη 4!

εδωσα 31,54 κ αντι για 20 λιτρα μου εβαλαν 10 λιτρα εκτος κι αν ηρθα με ελικόπτερο στο βενζιναδικο δλδ πηγα με 0 λιτρα! Κ λεω ψεματα ας πουμε!!! Κλεφταραδες.


Με ντεπόζιτο αμαξιου 55λ λιτρα μας το γέμισαν με 63 λίτρα... Τι φάση ρε παιδια; ;; τα υπόλοιπα μπήκανε στο πορτμπαγκάζ;;; την επομενη φορά θα έχω κ ελεγκτές μαζί μου... …


Μετά από γέμισμα την επόμενη ημέρα το αμαξι έμεινε, το πήγα με την οδική και στο συνεργείο μου είπαν οτι ειχα νοθευμένο καύσιμο.



Ενδιαφέρουσες εμπειρίες... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#744004
Anonymous Founder έγραψε:Αχ, όλες αυτές οι υπέροχες εμπειρίες θα χαθούν τώρα με τα ηλεκτρικά! Πόσο κρίμα!

:lol: