Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#793829
Thomas_C200K έγραψε:
dimik έγραψε:
George_Prix έγραψε:Γεμισα σημερα και εκανα το λαθος να τσεκαρω καταναλωση. 15.7 λτ / 100 κμ εκαψε η γρια, ολα τα χιλιομετρα μεσα στην πολη.

Τελικα το ιδιο ακριβως μου καιει στην πολη και στην εθνικη οδο. Δεν υπαρχει σωτηρια καμια :oops:
Μεγάλη παρηγοριά μου έδωσες που δεν πέφτω κάτω από 11 με τίποτα μέσα στην πόλη.

Με αρκετές διαδρομές σε περιφερειακό και είμαι στα 11.4 το οποίο θα φτάσει 12 την Δευτέρα με την κίνηση.

Εσυ ειδικά dimik έπρεπε να εχεις φουλ ηλεκτρικό στην Kibris . Οι αποστασεις είναι μικρές. βεβαια εχετε τζαμπα τιμη καυσιμων.
Αν θυμάμαι καλά κάτω από 3 kWh το λίτρο η βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#793854
dimik έγραψε:Αν θυμάμαι καλά κάτω από 3 kWh το λίτρο η βενζίνη.


1,5 €/lt η βενζίνη, 0,267 €/kWh το ρεύμα, (διαβάζω στο Google). Φαντάζομαι θα υπάρχουν και διαφορές ανά πάροχο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#793880
dimviii έγραψε:Σε ταξιδι ταπα δεν φθανεις Λαμια ,στα Καμμενα Βουρλα εχει αναψει λαμπακι και πρεπει να κοψεις για να φτασεις σε βενζιναδικο.
Δλδ φουλαρεις ας πουμε στις 12 ,00 στην Αθηνα,και στις 13,10 πας να ξαναφουλαρεις. :oops:
Στα Μεγαρα παω βαζω σε μια bp κοντα στη πιστα,σε 1 ωρα ξαναπαω και ξαναφουλαρω.Τρελλαθηκε οβενζινας.Εσυ δεν ειχες ερθει πριν λιγο με ρωταγε?


Για μια στιγμή νόμιζα πως διάβαζα τον Serf.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#793882
Dimsabas έγραψε:
dimviii έγραψε:Σε ταξιδι ταπα δεν φθανεις Λαμια ,στα Καμμενα Βουρλα εχει αναψει λαμπακι και πρεπει να κοψεις για να φτασεις σε βενζιναδικο.
Δλδ φουλαρεις ας πουμε στις 12 ,00 στην Αθηνα,και στις 13,10 πας να ξαναφουλαρεις. :oops:
Στα Μεγαρα παω βαζω σε μια bp κοντα στη πιστα,σε 1 ωρα ξαναπαω και ξαναφουλαρω.Τρελλαθηκε οβενζινας.Εσυ δεν ειχες ερθει πριν λιγο με ρωταγε?


Για μια στιγμή νόμιζα πως διάβαζα τον Serf.


Κακώς μπερδεύτηκες! Ο dimviii ποτέ δεν πάει τουαλέτα όταν σταματάει για καύσιμο!!!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794013
Scotch έγραψε:
dimik έγραψε:Αν θυμάμαι καλά κάτω από 3 kWh το λίτρο η βενζίνη.


1,5 €/lt η βενζίνη, 0,267 €/kWh το ρεύμα, (διαβάζω στο Google). Φαντάζομαι θα υπάρχουν και διαφορές ανά πάροχο.

< >


Ένας είναι ο πάροχος δεν υπάρχει άλλος.
0,33 η kWh αλλά παίζει προσαρμογή καυσίμων ανάλογα τις διεθνείς τιμές.
Η βενζίνη ήταν 1.38 μέχρι πρόσφατα. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#798505 Χθεσινή βολτίτσα στα Τρίκαλα και πίσω, 500χλμ διαδρομής.

Το TC έδειξε 6,2λ/100 με μέση ταχύτητα 105χλμ/ω.

Περίσσεψε και παραπάνω από 1/4 βενζίνη. :iconcool:
Μια στάση 4' για κατούρημα στη Λεπτοκαρυά χωρίς να σβήσω κινητήρα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#798528 Γνωρίζετε πόσο κακό κάνετε στον προστάτη σας με τόσο αραιές στάσεις για κατούρημα, ε;

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#798544
Scotch έγραψε:Γνωρίζετε πόσο κακό κάνετε στον προστάτη σας με τόσο αραιές στάσεις για κατούρημα, ε;

< >
Ε τόσο κατουράμε, με το ζόρι παραπάνω;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#798546 :lol: :lol:

Ώπα όμως, μισό, πλάκα πλάκα, αν θες να σταματήσεις για κατούρημα, δεν είναι πιο πολύ η μανούρα να βάλεις-βγάλεις μπρίζα, από το να πας μέσα στο ΣΕΑ για την ανάγκη και να βγείς?
:hmmm: :hmmm: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#798554
saxon_747 έγραψε:
Scotch έγραψε:Γνωρίζετε πόσο κακό κάνετε στον προστάτη σας με τόσο αραιές στάσεις για κατούρημα, ε;
< >
Ε τόσο κατουράμε, με το ζόρι παραπάνω;

Κι εγώ το ίδιο ρε φίλε. Αλλά θα το πληρώσουμε στους γιατρούς κάποια στιγμή.

edmond έγραψε::lol: :lol:
Ώπα όμως, μισό, πλάκα πλάκα, αν θες να σταματήσεις για κατούρημα, δεν είναι πιο πολύ η μανούρα να βάλεις-βγάλεις μπρίζα, από το να πας μέσα στο ΣΕΑ για την ανάγκη και να βγείς?
:hmmm: :hmmm: :roll: :roll:

Δεν ξέρω γιατί τα συνδυάζουμε αυτά τα δύο, οπότε δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By edmond
#798565 Απλά λέω...
Ταξιδεύεις. Και σε πιάνει κατούρημα. Σταματάς και αντί με το που παρκάρεις να κατέβεις να φύγεις σφαίρα για το wc, ξεκινάς διαδικασίες σύνδεσης για φόρτιση και έπειτα συνεχίζεις.
Ή...
Ταξιδεύεις. Σε πιάνει...κρύος ιδρώτας :shifty: βλέποντας την αυτονομία και σταματάς. Και αφού συνδεθείς, λες δεν πάω και για ένα κατούρημα;
Ακούω. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#798566 Όταν έχω άγχος παω για κατούρημα κάθε μια ώρα , με βαράει εκεί .
Άρα αμα το συνδιασω αυτό με Range anxiety = ….
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#798573 @ edmond: Ταξιδεύω και με πιάνει κατούρημα (δεν πρέπει να μου έχει συμβεί ποτέ) --> Σταματάω, πάω wc, συνεχίζω --> Σταματάω στην προγραμματισμένη στάση για φόρτιση (αν χρειάζεται - και θα το ξέρω από την αρχή) :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#798576
edmond έγραψε:Απλά λέω...
Ταξιδεύεις. Και σε πιάνει κατούρημα. Σταματάς και αντί με το που παρκάρεις να κατέβεις να φύγεις σφαίρα για το wc, ξεκινάς διαδικασίες σύνδεσης για φόρτιση και έπειτα συνεχίζεις.
Ή...
Ταξιδεύεις. Σε πιάνει...κρύος ιδρώτας :shifty: βλέποντας την αυτονομία και σταματάς. Και αφού συνδεθείς, λες δεν πάω και για ένα κατούρημα;
Ακούω. :iconcool:


Ή αλλιώς, ταξιδεύεις, σε πιάνει κατούρημα αλλά σε 30 λεπτά θα φτάσεις στο σημείο φόρτισης, σταματάς ή λες αφού θα πρέπει να ξανασταματήσω αναγκαστικά ας το πάω σερί. Κάνεις ή δεν κάνεις ζημιά στον προστάτη; :shifty: