Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#761493
bibendum έγραψε:Δεν ξέρω ποιος άλλος τρόπος υπάρχει για αυτό ρωτάω.

Και άντε το ξεπερνάμε αυτό.

Ποια είναι η εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσει κάνεις; Αυτό το λέει κάπου;


βαλτα καταθεση σε λογαριασμο ρε συ,δεν αξιζουν τα 5 ευρω τετοια ταλαιπωρια.
Αυτο εκανα εγω τουλαχιστον.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#761494 Περισσότερο εστιάζω στο ποσό γενικά και αόριστα τα έχουν γράψει. Για κατάθεση σε τράπεζα σκέφτομαι να πάω να είμαστε σίγουροι και να γλιτώσω τα τηλέφωνα

Έλα ακουσ δεν πιάνει αυτό, τι θα κάνω τώρα κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#761495 Δεν είναι τπτ σπουδαιο πάντως, μόλις το έκανα σε Αλφα.
Μου εστειλε κωδικους ebanking, κατεβασα την εφαρμογη της αλφα και εβαλα την καρτα στο google pay.
Τωρα με NFC και την επομενη φορα στο βενζιναδικο πληρωνεις στο POS με το κινητο. Ελπιζω δλδ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#761541 Αν το βάλεις σε τράπεζα δεν έχεις καμία άλλη υποχρέωση από ότι κατάλαβα. Ούτε καν να βάλεις βενζίνη. Για 5 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο με τίποτα, ειδικά αν βάζεις σπάνια βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#762088 Και με το που μπήκαν τα ευρά από το επίδομα στους λογαριασμούς, φαααπ πάρε σήμερα 5-10 σέντς αύξηση.
Επειδή κυρώσεις-αύξηση βαρελιού ξερωγω :s_hang
Άβαταρ μέλους
By g8777
#762095 Είσαι οφφτοπικ, υπάρχει κατάλληλο τοπικό για τιμές καυσίμων, τρέχα να προλάβεις.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#767380 Μπρνο - Αθήνα (σπίτι - σπίτι) και τα ψιλοενδιάμεσα της Θεσσαλονίκης

1808χλμ
165,05λ

Μέση κατανάλωση 9,13λ/100

Ταχύτητα ταξιδιού κατά κύριο λόγο 130 με cruise control, και AC στο χαμηλό
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767406 2647χλμ 147 λιτρα μαζουτ ενισχυμενο 5,4 μεση. Κλιο 1,5 dci
Εθνικη σε Γερμανια Αυστρια,Ουγγαρια,Σερβια,Σκοπια,Ελλαδα,καθως και καποιες λιγες βολτες σε Ντισελντορφ,Βιεννη.
Τωρα ο ρυθμος ειχε πολλες εναλλαγες,απο κομματια με σερι 80-100 σε παρακαμψεις, 130-140 συνηθως σε εθνικες,στην Ουγγαρια πηγα πιο γρηγορα μιας και ηταν βραδυ και χωρις αγχος για μπλοκα,μεχρι το Ευζωνοι Αθηνα που εγινε οσο πηγαινε.Μην ξεχασω και γυρω στις 2 ωρες σιγουρα που εκατσε ρελαντι σε συνορα στο περιμενε σε Σκοπια,και Σερβια.
Ερκοντισιον σε καμια 400-500 χλμ περιπου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#767515 Καταδρομικη στην Καλαματα με αναχωρηση Σαββατο μεσημερι μετα την δουλεια και επιστροφη Κυριακη πρωι για να ειμαι νωρις σπιτι και να μην μπλεξω σε κινηση.

Ταξιδι με 110-120 στο πηγαινε, η πρωτη φορα που δεν το αφηνα να ανεβει στα 130+ στις κατηφορες. Επιβατες 3 ενηλικες στο συνολο και μπαγκαζια μπολικα συν κλιματισμος. Το τριπ εδειξε 7,0 l/100 Km. Εβαλα βενζινη οπου πηρε 20,6 λιτρα για 50€ :lipsealed: !
Το ειχε γεμισει η συζυγος το πρωι της Παρασκευης, ειχε παει δουλεια κλπ οποτε λογικο.

Κυριακη αναχωρηση στις 10:20 απο Καλαματα, 120 χαω καρφωμενα στο κοντερ, κλιματισμος, μουσικουλα και μεχρι Αρτεμισιο ημουν στα 7,0 λιτρα οπως και στο πηγαινε. Μετα το Αρτεμισιο το αφησα να πηγαινει με 130+ στις κατηφοριες, εχει ωραιες στροφουλες εκει, κοψιμο στα 100 για τα τουνελ και παλι στον ρυθμο. Απο τον Ισθμο και μετα συνεχεια με 130, κινηση ελαχιστη, ανετο περασμα απο τα διοδια λογω e-pass και αφιξη στο σπιτι στις 12:22 με το τριπ να λεει 7,2 l/100 Km
Bενζινη δεν του εβαλα, αλλα πιστευω στην ακριβεια του τριπ και στην τελικη δικο της ειναι :innocent: .

Θεωρω τα 120 χαω την ελαχιστη ταχυτητα κινησης σε αυτοκινητοδρομο για εμενα με καλο καιρο. Με πιο λιγα οχι μονο βαριεσαι με αποτελεσμα να μην προσεχεις οσο πρεπει στον δρομο, αλλα δεν κερδιζεις και τιποτα το τρομερο στην καταναλωση αφου το δικο μου πρεπει να καιει 6,3 ( επαιζα με το τριπ στα τουνελ :oops: ) δηλαδη 3,5 λιτρα στα 500 χλμ διαδρομης και μια ωρα παραπανω σε χρονο.

Περασα κι ενα Τεσλα που πηγαινε με 100 :svivhaha: και με περασε ενα EVO IX με 150+ :inlove:

Edit. Οχημα Toyota Corolla E12 1.600 κεκ, με 210.000 χλμ