Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#567409
thanasisr16 έγραψε:Στον ΚΟΚ πάντως δεν προβλέπεται αφαίρεση πινακιδών για υπερβολική ταχύτητα

Είσαι σίγουρος; :hmmm:
Θυμάμαι πάντως ότι ίσχυε(ισχύει;) το επι τοις εκατό(%) ξεπέρασμα του ορίου. Στα πάλαι ποτέ 120χαω, υπολόγιζες ένα 20% (144χαω, με τις απώλειες του κοντέρ βγαίνουν τα 150 που λέμε) βάσει του οποίου το...όργανο σου έκανε απλά μια...επίπληξη :iconcool: . Απο εκεί και πάνω παίζουν τα προστίματα, τα οποία και πάλι είναι καθαρά στην ευχέρια του μπατσούλη για το ποιά...προσφορά θα δεχθείς. Έχει το μενού δλδ και ζώνες, χαρτιά, διπλώματα, ασφάλειες, κάρτα καυσαερίων :lol: , φαρμακεία, τρίγωνα κλπ.
Γενικά πάντως νομίζω πως ισχύει το άτυπο όριο των 150. Έχοντας μιλήσει και με καναδυο τροχαιατζήδες, λένε πως πρακτικά κυνηγάνε τα υπερβολικά όπως τις 200άρες. Κλασικά σημεία είναι το τέλος της ευθείας των Αγ. Θεοδώρων προς Αθήνα(αράζουν και κάτω απο το μοναδικό δέντρο :lol: ), ευθεία Τρίπολης και Μεγαλόπολης, ευθεία Κάστρου, Λαμία, Πελασγία. Για λοιπό βόρειο δίκτυο καθώς και Πάτρα ας πουν ειδικότεροι :shifty:
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#567411
edmond έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:Στον ΚΟΚ πάντως δεν προβλέπεται αφαίρεση πινακιδών για υπερβολική ταχύτητα

Είσαι σίγουρος; :hmmm:
Θυμάμαι πάντως ότι ίσχυε(ισχύει;) το επι τοις εκατό(%) ξεπέρασμα του ορίου. Στα πάλαι ποτέ 120χαω, υπολόγιζες ένα 20% (144χαω, με τις απώλειες του κοντέρ βγαίνουν τα 150 που λέμε) βάσει του οποίου το...όργανο σου έκανε απλά μια...επίπληξη :iconcool: . Απο εκεί και πάνω παίζουν τα προστίματα, τα οποία και πάλι είναι καθαρά στην ευχέρια του μπατσούλη για το ποιά...προσφορά θα δεχθείς. Έχει το μενού δλδ και ζώνες, χαρτιά, διπλώματα, ασφάλειες, κάρτα καυσαερίων :lol: , φαρμακεία, τρίγωνα κλπ.
Γενικά πάντως νομίζω πως ισχύει το άτυπο όριο των 150. Έχοντας μιλήσει και με καναδυο τροχαιατζήδες, λένε πως πρακτικά κυνηγάνε τα υπερβολικά όπως τις 200άρες. Κλασικά σημεία είναι το τέλος της ευθείας των Αγ. Θεοδώρων προς Αθήνα(αράζουν και κάτω απο το μοναδικό δέντρο :lol: ), ευθεία Τρίπολης και Μεγαλόπολης, ευθεία Κάστρου, Λαμία, Πελασγία. Για λοιπό βόρειο δίκτυο καθώς και Πάτρα ας πουν ειδικότεροι :shifty:

Επειδή είμαι παθών το λέω,κορίνθου-πατρών κλασσικό σημείο είναι στον κόμβο του ζευγωλατιού και στα δύο ρεύματα.Εμένα μου την χάρισαν την μία από τις δύο φορές και έγραψε ότι πήγαινα 10 χλμ πάνω από το όριο ενώ πήγαινα με 158χλμ σε όριο 130 και αυτομάτως είχε αφαίρεση 2 μηνες και έδωσα 20 αντί για 175ευρώ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#568124 Λ. Αθηνών - Σοφικό - Κόρινθος (με την οδική ) - Κρανίδι - Ν. Ψυχικό

413χλμ
39,91λτ καυσίμου
μέση ταχύτητα 68χαω
μέση κατανάλωση 9,66λτ/100

Το αυτοκίνητο της υπογραφής. Στην εθνική το cc ήταν στα 150χαω και στις στροφές Επιδαύρου απλά σβέλτα και με λιγότερα προσπεράσματα απ' ότι συνήθως. Στην επιστροφή είχα ιδιαίτερα αυξημένη κατανάλωση και υποψιάζομαι έπαιξε κάποιο ρόλο και ο πολύς αέρας.

Κατανάλωση μόνο στο πήγαινε (οι ώρες ταξιδιού είναι άλλα αντί άλλων γιατί έχει μέσα και το περίμενε της οδικής):

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#568138
Deleted User 1 έγραψε:Λ. Αθηνών - Σοφικό - Κόρινθος (με την οδική ) - Κρανίδι - Ν. Ψυχικό

413χλμ
39,91λτ καυσίμου
μέση ταχύτητα 68χαω
μέση κατανάλωση 9,66λτ/100

Το αυτοκίνητο της υπογραφής. Στην εθνική το cc ήταν στα 150χαω και στις στροφές Επιδαύρου απλά σβέλτα και με λιγότερα προσπεράσματα απ' ότι συνήθως. Στην επιστροφή είχα ιδιαίτερα αυξημένη κατανάλωση και υποψιάζομαι έπαιξε κάποιο ρόλο και ο πολύς αέρας.

Κατανάλωση μόνο στο πήγαινε (οι ώρες ταξιδιού είναι άλλα αντί άλλων γιατί έχει μέσα και το περίμενε της οδικής):

Εικόνα

Πολύ καλή κατανάλωση και ειδικά στο πήγαινε.
Με ποιο mode ήσουν στο ταξίδι;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#568145 Μόνο comfort δούλεψα. Κάποια στιγμή χωρίς να το χω πειράξει (εκτός κι αν έχω αλτσχάιμερ) είδα να έχει μπει cupra. Παίζει κάτι τέτοιο αν πχ εντοπίσει ότι δίνεις συνεχόμενα kick down? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#568149
Deleted User 1 έγραψε:Μόνο comfort δούλεψα. Κάποια στιγμή χωρίς να το χω πειράξει (εκτός κι αν έχω αλτσχάιμερ) είδα να έχει μπει cupra. Παίζει κάτι τέτοιο αν πχ εντοπίσει ότι δίνεις συνεχόμενα kick down? :hmmm:

Λόγω dsg και για να αποδίδει τη μέγιστη δύναμη στα συνεχόμενα kick down λογικά το κάνει,δεν βρίσκω άλλη εξήγηση :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#581193 Εικόνα

Όλα τα λεφτά στα πετρέλαια τα δίνουμε..αμαν πια ...Απόσταση 90 χιλιόμετρα με Μ.Ο ταχύτητας 93 χ.α.ω παρακαλώ..Nissan micra 1.5 diesel (40000 χλμ)..


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#581195 Είναι παρα πολύ οικονομικός ο κινητήρας αυτός στην εκδοση των 90hp!
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#581197
Andreasdik έγραψε:Είναι παρα πολύ οικονομικός ο κινητήρας αυτός στην εκδοση των 90hp!


11 μηνες τώρα έχω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος κι από κατανάλωση,κι από τράβηγμα (προέρχομαι κι από 220 άλογα) και από όλα!Ας ελπίσω να αποδειχτεί και σκυλί και να κάνω πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα !


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#581199 Δεν έχει ακουστεί κάτι, ελπίζω και ο δικός σου να είναι αλεξίσφαιρος
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#598856 Μετά από 305 χλμ. εντός Πάρου και με 29 χλμ μέση ταχύτητα, η μέση κατανάλωση έχει σταματήσει στα 6.9 λτ.
Ford Fiesta mk7 1.6 ti vct.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#599025 δεν ξερω αν φταιει ο καιρος, τα καινουρια λάστιχα ή κάτι άλλο, εφτιαξα αυτο τον μηνα δυο ωραιότατες καταναλώσεις κάτω απο 6,5 λίτρα/100 (6,35λ/100 για 670 χιλιομετρα και 6,48 για 654)
Η διαδρομή: Λάρισα-Θεσσαλονίκη-Καλαμίτσι και επιστροφή και τις δυο φορες. Μισή διαδρομή μόνος και μιση φουλ γεμάτος με μπαγαζια και άτομα.
Και τις δυο φορες η διαδρομή έγινε αυθημερόν.
Λόγω του οτι περιλάμβανε ΕΟ + το δρομο της χαλκιδικής με αρκετη κίνηση κατα διαστήματα και σβέλτη οδήγηση όπου μπορουσα, θεωρω οτι είναι οι καλύτερες καταναλώσεις μου ever με το Subaru :thumbsup:


Επεσα μισο λίτρο και με το Agila (1,3 diesel) τους τελευταιους 2 μηνες.
Απο τα 6 λίτρα πήγα στα 5,5.
Αυτο κινείται στην πολη και γυρω γυρω, ενω εκτελει καθημερινά και χρέη "αγροτικού"
Άβαταρ μέλους
By 224v
#601004 ξαναπηγα Αστακο. 307χλμ εγραψε από το πρατηριο και ξαναφουλαρα εκει όταν εφτασα. πηρε 20,5 λιτρα.και είμασταν 2 ατομα και γεματο μπαγκαζια. εκανε 3 ωρεςπρα κατι. την περασμενη φορα με το φουσκωτο καναμε 3 ωρες και 35 λεπτα κι με 350χλμ διαδρομή φτασαμε πρατηριο με τελειωμενη ρεζερβα!! πηρε τοτε 37 λιτρα. τεραστια διαφορα… Με το Juke φυσικα ...βενζινη 1,6 του 2012.