Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#521074
Zeus έγραψε:Συνολικη μεση μετα και το τελευταιο γεμισμα βαση spritmonitor 8,71l/100km. Χρηση 50-50 πολη/εκτος...πολη κυριως μικρες διαδρομες (δυστυχως) εντος γλυφαδας (1-3km), εκτος αυτοκινητοδρομος με 130+ ταχυτητες..not bad θα ελεγα για 2τ και 255 πελμα σε 21" ζαντες, και χωρις προσπαθεια για οικονομια (δεν το εχω βαλει καν στο προγραμμα eco ακομα)
Επισης παρατηρω οτι το trip ειναι σταθερα πιο αυστηρο σε σχεση με την αντλια. Στα δυο τελευταια γεμισματα εδειξε 10 στο τριπ, 9,68 στην αντλια και 8 vs 7.86..

Volvo XC60 D5 awd..

Το 255 πάει κι έρχεται(ύψος;)
21" το βρίσκω λιγάκι τσιμπημένο. Ήταν μέρος κάποιου πακέτου ή εσυ τις διάλεξες;
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#521718
EDDIE_147 έγραψε:Το πρόγραμμα eco στην πράξη (εμπειρία οδήγησης) τι σου αλλάζει;

Στην πραξη απο το TD θυμαμαι να αλλαζει η αποκριση στο γκαζι, να μπαινει η λειτουργια coasting (40-140km/h) και να πεφτει η αποδοση του κλιματιστικου...θελω καποια στιγμη να δοκιμασω σε συγκεκριμενη διαδρομη να δω αν θα δω διαφορα.

edmond έγραψε:Το 255 πάει κι έρχεται(ύψος;)
21" το βρίσκω λιγάκι τσιμπημένο. Ήταν μέρος κάποιου πακέτου ή εσυ τις διάλεξες;

255/40-21" ειναι... Επιλογη ηταν με δυο κριτηρια, το εμφανισιακο σε σχεση με τις υπολοιπες επιλογες και το μαγουλιασμα στο στριψιμο με τις στανταρ 19" (235/55-19").
Οσο υπερβολικο κι αν ακουγεται σαν μεγεθος, πραγματικα δεν καταλαβαινεις κατι στο δρομο...σε χωμα ειναι αλλη ιστορια.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#524216 Διακοπές τέλος, ίσως πιο νωρίς από ποτέ (κάθε πέρυσι και καλύτερα που λέμε :( ...).
Μιας και δεν ξέρω πότε θα ξαναδώ τέτοια νούμερα, είπα να τα αποτυπώσω σε 2-3 φωτό :lol:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τα 400 χλμ. ήταν το ταξίδι Αθήνα-Μεγαλόπολη-Αθήνα και τα άλλα 400 διάφορες βόλτες από Καρύταινα μέχρι Καλαμάτα για μπάνια κλπ.

Υ.Γ. : μιλάμε για ΕΝΑ γέμισμα και επίσης δεν υπήρχε η δυνατότητα επιβεβαίωσης στην αντλία (όταν έβαλα χθες, ίσα για να μη μείνω...)
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#524246 Nissan micra 1.5 dci μικτή κατανάλωση με 70% επαρχιακό δρόμο με ταχύτητες 105-110 και 30% μέσα σε πόλη είμαι μόνιμα στα 4.67-4.7 λίτρα μετρημένα σε αντλία και 4.5 στο trip χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια!


< >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524250 Με το Aygo 1.0 που έχουμε για την πόλη.

Μέγιστη που έχω φτάσει 6.5L/100km σε συνθήκες εξαιρετικής κίνησης, μικρές διαδρομές με σταμάτα - ξεκίνα και μποτιλιάρισμα.

Ελάχιστη στην πόλη 5.5L/100km σε συνθήκες χαλαρής κίνησης, πιο μεγάλες διαδρομές.

Συνδυασμός πόλης και Ε.Ο., δηλαδή να βγαίνουμε Κηφισό, Α.Ο. κτλ, αλλά με ταχύτητες υψηλές (π.χ. κατέβασμα Κηφισού με 130-140 και Α.Ο. αντίστοιχα) 5.0L/100km.

Ελάχιστη που έχω πετύχει πριν λίγες ημέρες 4.5L/100km. Πειραιάς - κέντρο Αθήνας και μετά Α.Ο. μέχρι Ναύπακτο, μπάνια εκεί (κάπου 40km) και κίνηση εντός πόλης (ελάχιστες αποστάσεις), επιστροφή πίσω Πειραιά. Στο ταξίδι Πειραιάς - Ναύπακτος - Πειραιάς πήγα από παλιά Ε.Ο. Ελευσίνα - Κόρινθο και στην επιστροφή Ρίο - Λόγγος και Κόρινθος - Ελευσίνα. Ταχύτητα στην Ε.Ο. 110+/-5.

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/872069.html

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#526403 Γλυφαδα-Νεαπολη, 532,7χλμ στα Κυθηρα ( :help: ), αλλα 206χλμ απο Κυθηρα, Ελαφονησο, Γυθειο, Μαυροβουνι, κι επιστροφη στη βαση, με φουλ Clima, φορτωμενο, χωματοδρομους (off-road mode), remote start για προ-ψυξη της καμπινας, φερρυ κτλ, συνολο με βαση το Volvo On Call App 1400,5χλμ με 122,2λιτρα, δηλαδη μεση 8,73l/100km....εξαιρετικο το βρισκω!

Εντωμεταξυ παρατηρω οτι σε διαδρομες κατω των 5χιλιομετρων, ο υπολογιστης εχει αποκλιση απο 5-25%!! :dizzy: Σε μεγαλυτερες αποστασεις ειναι spot on...

*Volvo XC60 D5 awd
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#526426
Zeus έγραψε:Γλυφαδα-Νεαπολη, 532,7χλμ στα Κυθηρα ( :help: ), αλλα 206χλμ απο Κυθηρα, Ελαφονησο, Γυθειο, Μαυροβουνι, κι επιστροφη στη βαση, με φουλ Clima, φορτωμενο, χωματοδρομους (off-road mode), remote start για προ-ψυξη της καμπινας, φερρυ κτλ, συνολο με βαση το Volvo On Call App 1400,5χλμ με 122,2λιτρα, δηλαδη μεση 8,73l/100km....εξαιρετικο το βρισκω!

Εντωμεταξυ παρατηρω οτι σε διαδρομες κατω των 5χιλιομετρων, ο υπολογιστης εχει αποκλιση απο 5-25%!! :dizzy: Σε μεγαλυτερες αποστασεις ειναι spot on...

*Volvo XC60 D5 awd


Για ένα θηρίο βάρους 2+ τόνων και 235 αλογατων και εγώ εξαιρετικό το βρίσκω το νούμερο!

Υ.Γ μέχρι να το δω στις φωτογραφίες που ανέβασες ,μου ήταν αδιάφορο σαν αυτοκίνητο,με το που είδα στις φωτό το ερωτεύτηκα!Ευχομαι να το χαρείς όσο δεν παει!!!


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#526427
Zeus έγραψε:Γλυφαδα-Νεαπολη, 532,7χλμ στα Κυθηρα ( :help: ), αλλα 206χλμ απο Κυθηρα, Ελαφονησο, Γυθειο, Μαυροβουνι, κι επιστροφη στη βαση, με φουλ Clima, φορτωμενο, χωματοδρομους (off-road mode), remote start για προ-ψυξη της καμπινας, φερρυ κτλ, συνολο με βαση το Volvo On Call App 1400,5χλμ με 122,2λιτρα, δηλαδη μεση 8,73l/100km....εξαιρετικο το βρισκω!

Εντωμεταξυ παρατηρω οτι σε διαδρομες κατω των 5χιλιομετρων, ο υπολογιστης εχει αποκλιση απο 5-25%!! :dizzy: Σε μεγαλυτερες αποστασεις ειναι spot on...

*Volvo XC60 D5 awd

πολυ λιγο μου φαινεται. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#526870 Θεσσαλονίκη Βουδαπέστη και επιστροφή με 4 άτομα και μπαγκαζια Μ.ω.τ 100+ κατανάλωση 5.2 με Κορσα 1.3 95αρι

< Note >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#527246 Νέο high score...που να μην ήταν και Αύγουστος που και καλά αδειάζει η Αθήνα.

Χλμ: 371
Λτ: 59,51
Κατανάλωση: 16λτ/100

Audi Q5 2.0TFSI S-Tronic, αποστάσεις αμιγώς αστικές.

(ίσως η πραγματική να είναι κάνα λίτρο πιο κάτω γιατί έβαλε κοντά 2λτ μετά το πρώτο σταμάτημα της μάνικας)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#529308 Δεύτερη μέτρηση κατανάλωσης του FR-V στα 9,5 lt/100. Σχετικά υψηλή θα τη χαρακτήριζα, αν και του δίνω κάποια ελαφρυντικα: α) συνήθως κυκλοφορούμε 4 + 2 επιβαίνοντες (+ 4 ποδήλατα), β) μπήκε δύο φορές στο συνεργείο (τακάκια και ευθυγράμμιση), οπότε δεν ξέρω πόση ώρα το είχαν αναμμένο, γ) πολύ λίγα χιλιόμετρα έγιναν σε αυτοκινητόδρομο. Γενικά βλέπω λίγο τσιμπημένη την κατανάλωση, παρόλο που δεν το πιέζω σχεδόν καθόλου.

Η πρώτη ήταν οκ, στα 7 lt/100, full αυτοκινητόδρομος (μόνο με τον οδηγό), χωρίς πίεση κι εκεί.

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#529313 Suzuki Baleno 1,2 Dualjet (εκδοση Μητρογλου GLX).

Θεσ/νικη - Θασος - Πορτο Λαγος - Κομοτηνη - Αλεξ/πολη - Διδυμοτειχο - Αλεξ/πολη - Νικήτη Χαλκιδικης - Περαια - Θεσ/νικη.

Συνολικα: 1420 χλμ
A/C στο "auto" 23 βαθμους... και adaptive cruise control ... στα 110km/h χωρις καμια μα καμια βιασυνη, απο επαρχιακο και Εγνατια. (παρεκαμψα Μουσθενη και Ιασμο).

Ξεκινησα με γεματο τεποζιτο απο Θεσ/νικη και το πρωτο γεμισμα εγινε στα 690km (30 λιτρα)
Δευτερο γεμισμα στην Θεσ/νικη στα 730km. (33 λιτρα)

Το trip computer εγραψε 4,3λ/100. Μικρη σχετικα αποκλιση απο το δικο μου υπολογισμο βασει λιτρων/χλμ.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#529316 Αν και μικρές ταχύτητες, η κατανάλωση είναι εκπληκτική!
Με το δικό μου που είναι diesel, δύσκολο να δω 4,3lt/100km αν έχω την ίδια συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#529420
Morx έγραψε:Suzuki Baleno 1,2 Dualjet (εκδοση Μητρογλου GLX)...

Το trip computer εγραψε 4,3λ/100. Μικρη σχετικα αποκλιση απο το δικο μου υπολογισμο βασει λιτρων/χλμ.


E K Π Λ H K T I K H κατανάλωση καλλίτερη απο πολλά diesel και ενας ακόμα λόγος το επόμενο να είναι swift ή suzuki γενικά!