Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#532260 @bebes:
Η ασφάλιση πάει με το μήνα (όπως εδώ). Εγώ το ασφαλίζω για 12 (που έχει τη μεγαλύτερη έκπτωση) και κατά την ακύρωση παίρνω επιστροφή τους 11.

Τα τέλη επίσης υπολογίζονται με το μήνα. Η τιμή τους εξαρτάται από ρύπους και τρέχουσα αξία (νομίζω).
Κατάθεση πινακίδων δεν απαιτείται. Απλά δηλώνεις online ότι δεν το κινείς και ότι το έχεις εκτός δρόμου (σε κλειστό χώρο, όχι στο δρόμο ή το driveway σου). Υπόθεση 3 λεπτών. Και παίρνεις επιστροφή τα τέλη για τους μήνες που έχεις πληρώσει αλλά δεν θα χρησιμοποιήσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#532261 Και portrait mode μετά από πλύσιμο που αφαίρεσε όλη τη μπιχλα της Χιου.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#532264
bebes έγραψε:Τι καθεστώς ισχύει στο UK σχετικά με τη χρήση του αυτοκινήτου;

Αν θέλεις να το κινείς 1 μηνα στους 12 πρεπει να εχεις ασφάλιση για τον μηνα αυτό, ή για 12 (όπως εδώ;)
Τα τελη πόσα είναι;

Υπάρχει ο "θεσμός" της κατάθεσης πινακίδων;
https://www.gov.uk/sorn-statutory-off-road-notification

You need to make a SORN (Statutory Off Road Notification) when you take a vehicle ‘off the road’ and you want to stop taxing and insuring it.
Your vehicle is off the road if you don’t keep or use it on a public road, for example if it’s in a garage, on a drive or on private land.
You must make a SORN in any of the following situations:

your vehicle isn’t taxed

your vehicle isn’t insured (even for a short time, for example because there’s a delay renewing your policy)

you want to break a vehicle down for parts before you scrap it

you buy or receive a vehicle and want to keep it off the road (you can’t transfer a SORN from the previous keeper)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#532308
Scotch έγραψε:@bebes:
Η ασφάλιση πάει με το μήνα (όπως εδώ). Εγώ το ασφαλίζω για 12 (που έχει τη μεγαλύτερη έκπτωση) και κατά την ακύρωση παίρνω επιστροφή τους 11.

Το θέμα είναι ότι έτσι όμως δεν έχεις κάλυψη κλοπής για τον υπόλοιπο χρόνο (αν σου ανοίξει κάποιος το γκαραζ) και δεν μαζεύεις χρόνια No claims discount (δεν ξέρω αν αυτό σε ενδιαφέρει πλέον). Αν το άφηνες ασφαλισμένο όλο το χρόνο, αλλά με λίγα μίλια (2-3 χιλιάδες ή όσο εκτιμάς ότι θα κάνεις στις διακοπές σου)θα σου βγάλει αισθητή διαφορά στα ασφάλιστρα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#532333
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:@bebes:
Η ασφάλιση πάει με το μήνα (όπως εδώ). Εγώ το ασφαλίζω για 12 (που έχει τη μεγαλύτερη έκπτωση) και κατά την ακύρωση παίρνω επιστροφή τους 11.

Το θέμα είναι ότι έτσι όμως δεν έχεις κάλυψη κλοπής για τον υπόλοιπο χρόνο (αν σου ανοίξει κάποιος το γκαραζ) και δεν μαζεύεις χρόνια No claims discount (δεν ξέρω αν αυτό σε ενδιαφέρει πλέον). Αν το άφηνες ασφαλισμένο όλο το χρόνο, αλλά με λίγα μίλια (2-3 χιλιάδες ή όσο εκτιμάς ότι θα κάνεις στις διακοπές σου)θα σου βγάλει αισθητή διαφορά στα ασφάλιστρα; :hmmm:

Το ότι δεν έχω κάλυψη κλοπής είναι γεγονός. Με το micra δεν με απασχολούσε, μιας και σε 2-3 χρόνια είχα βγάλει τα όποια λεφτά θα έδινα στην ασφαλιστική για κάλυψη κλοπής. Με το honda όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα, μιας και έχει κάποια αξία. Γι αυτό προς το παρόν δεν έχω ακυρώσει την ασφάλεια και το σκέφτομαι σοβαρά μήπως φέτος τουλάχιστον δεν την ακυρώσω. Τώρα έχω πληρώσει 275 λίρες για 12 μήνες (έχω δηλώσει γύρω στα 2.000 μίλια και garage για overnight parking). Αν ακυρώσω, παίρνω πίσω κάτι παραπάνω από 200. Θεωρητικά δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα, μιας και η γειτονιά είναι καλή (δεν έχουν υπάρξει κρούσματα) και οι γείτονες προσέχουν πολύ το σπίτι. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τα 200 ενοχλούν, αλλά τα 4.300 που κόστισε θα τσούξουν άσχημα (ο μη γένοιτο) :s_dunno . Εδώ όμως τίθεται και το θέμα αν θα λάβω ποτέ αποζημίωση σε περίπτωση κλοπής, μιας και δεν είμαι σίγουρος ότι θεωρούμαι UK resident, όπως δηλώνεις κατά την ασφάλιση, συνεπώς μπορεί πολύ εύκολα να αρνηθεί να με αποζημιώσει. Και η κλοπή είναι το λιγότερο που με απασχολεί στο συγκεκριμένο θέμα ... :ninja:
NCD παίρνω από την ελληνική ασφαλιστική οπότε δεν με πειράζει.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#532373 UK αυτοκινητιστικός πολιτισμός!!!

Εκεί που εφαρμόζονται τα αυτονόητα. Κάθε σύγκριση με τα δικά μας ισχύοντα προκαλεί τουλάχιστον θλίψη. :(

Οι ασφάλειες πρέπει να είναι πολύ ακριβές.
Το επασφάλιστρο που πλήρωσα οταν νοίκιασα ήταν 2,5 φορές υψηλότερο απο Ελλάδα, Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία που θυμάμαι να έχω πληρώσει το αντίστοιχο
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532377 275 λιρες για 12 μηνες δεν μου φαινεται υψηλη τιμη παντως.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#532408
xenos έγραψε:275 λιρες για 12 μηνες δεν μου φαινεται υψηλη τιμη παντως.


Η επαρχια της Αγγλιας για παλια αμαξια και καλο ιστορικο οδηγου εχει συγκρισιμες τιμες με Ελλαδα. Αλλα λονδινο ειναι πανακριβα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532410 Χωρις οριο στα χλμ ποσο ειναι;
Επισης λονδινο για να σαι πρεπει να εχεις και καποια καλη οικονομικη κατασταση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#532411 Tα χλμ ειναι αστεία και δικαιολογούν και την τιμη. Επισης στο Λονδίνο δεν ζούνε μονο Ρώσοι ολιγάρχες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#532440 Νομίζω ειχα γράψει τι τιμές παίζουν εδώ σε κάποια πράγματα... πχ οταν μου είχε βρει κάποιος το πίσω φτερό και το πήγα στη Σιτροέν για επίσημο φτιάξιμο χρέωσε στην ασφαλιστική τιμολόγιο 6.5κ ευρώ.... όσο έδωσα σχεδόν ολόκληρο το αμάξι πρόσφατα ανταλλαγή

Και οι ασφάλειες προφανώς ειναι αντίστοιχα ακριβές
Στο Σιτροέν έδινα περίπου 650+ το χρόνο, τώρα με το νέο αμάξι , επιπλέον έκανα και μικτή πάει 1100 ... υπόψην οτι δέν περιλαμβανει ΦΠΑ το ποσό αυτό και εμπεριέχει όλες τις εκπτώσεις με το μέγιστο μπόνους και κάποια ειδική εταιρική έκπτωση .
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#535852
nomarxis έγραψε:Εικόνα

Σε περίοδο χαλάρωσης, όχημα και ιδιοκτήτες vol. III :s_thumbsup
ειστε Ελλαδα;


< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#535880 Mετά από 26 χρόνια και 345.000 χλμ με καινούργιο μοτέρ, κλπ ανταλλακτικά στην ανάρτηση, επισκευή μίζας και altenator, από σήμερα μετά από λίγους μήνες ανάπαυλα όσο διαρκούσε η ανακατασκευή ξανά στην κυκλοφορία για άλλα τόσα χρόνια.

Εικόνα