Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#705618
drdino έγραψε:Α είχα κι εγώ νέα άφιξη
:Εικόνα


lol το χω κι εγω αυτο, στο ασπρο με το livery. Το εντυπωσιακο ειναι πως απο τη συσκευασια, και ακομα και απο τη φωτο σου, φαινεται μια σταλια, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι μισο μετρο σχεδον :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#705956 Πριν κάνα τρίωρο, κάθετη διάσχιση του Υμηττού, από το Κορωπί προς την Αργυρούπολη. Σπαστήρι, αλλά είναι ωραίο να έχεις τσίλικες διαδρομές κοντά στο σπίτι.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705968 Είναι διάφορες τέτοιες διαδρομές στον Υμηττό που θέλουν ή σωστό τετρακίνητο ή εντουρο μηχανή ή ηλεκτρικό MΤB και παρέα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#705973
Dimsabas έγραψε:Πριν κάνα τρίωρο, κάθετη διάσχιση του Υμηττού, από το Κορωπί προς την Αργυρούπολη. Σπαστήρι, αλλά είναι ωραίο να έχεις τσίλικες διαδρομές κοντά στο σπίτι.Εικόνα



Ωραίος :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#705995 Θενκς Μπούσε. Μόνο το Vitara μπορώ να βάλω εδώ μέσα, τι να δείξω από το Verso; Πόσο το φορτώνω; Χμμμ, μπορώ να βάλω καμιά κατανάλωση να φουντώσει το κέφι. Πάρτε λοιπόν τα τρία τελευταία φουλαρίσματα, μέσος όρος 5,6 ευρώ στα 100. Και μιλάμε για επταθέσιο, 130 ίππων, 16 ετών.

Όσο για τον Υμηττό, θεωρώ ότι τον έχω κάνει κόσκινο (τόσα χρόνια ποδηλασία βουνού). Έχει πάρα πολλά μονοπάτια, σε πολλά δε χωράει κάτι άλλο εκτός από δίτροχο. Σε πολλά σημεία χωράει αμάξι αλλά έχει κλειστές μπάρες. Η σημερινή διαδρομή έχει αυτό το μεγάλο προσόν: ανοιχτές μπάρες.
Επίσης, να αναφέρω ότι η σημερινή διαδρομή δεν ήταν απαιτητική από θέμα πρόσφυσης, δε χρειάστηκε πουθενά η τετρακίνηση. Λίγο ύψος από το έδαφος, λάστιχα που να αντέχουν στη φυτευτή πέτρα και βουρ. Οποιοδήποτε ψευτοσουβλaκι θα πήγαινε άνετα.

Γενικώς, ο Υμηττός έχει πολλά χαριτωμένα σημεία. Αποκορύφωμα η περιοχή πίσω από τα εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη, όπου αλωνίζουν περί τα 50 ελεύθερα άλογα.
Άλλο highlight ο Προφήτης Ηλίας στο Κορωπί, ένα ξωκλήσι που είναι προσβάσιμο μετά από έντονη ανάβαση μισής ώρας. Κι εκεί που φτάνεις στην άκρη τού κόσμου (έτσι νομίζεις), ξαφνικά αντικρίζεις έναν οικισμό από καμιά δεκαριά σπιτάκια. Μετά από κάμποσες απόπειρες, αντιλήφθηκα ότι κάποιοι ντόπιοι ανεβαίνουν το απόκρημνο μονοπάτι με ένα πολύ στενό τρακτεράκι και κουβαλούν εφόδια. Στο πηγάδι τού Προφήτη Ηλία έχω πιει το πιο γευστικό νερό στη ζωή μου.
Τρίτο highlight η Τρύπια Σπηλιά στη Γλυφάδα. Γκουγκλάρετέ την και πάθετε την πλάκα σας.
Βολτάρα που δε θα ξεχάσω: αναχώρηση από το στρατόπεδο αεροπορίας στην Τερψιθέα, Προφήτης Ηλίας στο Κορωπί, Τρύπια Σπηλιά και κατέβασμα. 11 χιλιόμετρα βουνό, 3-3,5 ώρες καθαρός χρόνος, τελείωμα σε ταβερνάκι τής περιοχής (ιδανικά προτιμήστε το Μαντρί στην Άνω Γλυφάδα).

Κι επειδή βλέπω ότι γουστάρετε Υμηττό, πάρτε και την πληροφορία τής ημέρας: ο Υμηττός ΔΕΝ έχει πηγές, γιατί διοχετεύει το γλυκό νερό του υπογείως σε δύο σημεία. Το ένα είναι στη λίμνη τής Βουλιαγμένης. Το άλλο είναι στην Υδρούσα (ένα νησάκι στη Βούλα) αλλά σε πηγές μες στη θάλασσα. Κι αυτό είναι γνωστό από την αρχαιότητα, εξ ου και το όνομα Υδρούσα. (Τούτα δεν είναι δικά μου, αλλά τα άκουσα σε παρουσίαση από τούτους εδώ: https://www.pathsofgreece.gr/why-should ... ssionally/)ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#706309
drdino έγραψε:Εικόνα


Σε ευχαριστώ αλλά δεν είναι ανάγκη να έχεις χτυπήσει τα αρχικά μου στο αμάξι σου :shifty:

Εικόνα



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#706310 Ας βάλω κι εγω μια από την Κυριακατικη βολτα με τα καλοκαιρινά ζαντολαστιχα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#706313 Ναί, ταψιά, και φυσικά καθαρά χωμάτινο λάστιχο Pirelli PZ4.
Είχα τις αμφιβολίες μου να πω την μαύρη αλήθεια, αλλά σε κανονικό δρόμο δεν εχω δει ιδιαιτερη πτώση σε άνεση σε σχεση με τα 18αρια. Όρια και πρόσφυση δεν συγκρίνω αφου τα χειμερινα λαστιχα απέχουν πολυ σε φιλοσοφία σε σχεση με αυτά.