Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#502217 Πάντως, ενώ αρχικά είχα μείνει ευχαριστημένος με την αθόρυβη λειτουργία το seamless transition απο μπαταρία σε ΜΕΚ και την συνολικά χαμηλή κατανάλωση, σήμερα που ήρθα απο Άμστερνταμ Κολωνία, μπορώ να πω ότι το όχημα ειναι μόνο για κίνηση στην πόλη. Αν και η κατανάλωση έμεινε σε λογικά επίπεδα (6.3) παρα το παρατεταμένο σανιδωμα με το που πέρασα Γερμανία, η όλη εμπειρία τραγική..αποκορύφωμα το τρέμουλο του εσωτερικού καθρέπτη ακόμα και σε οδόστρωμα χωρίς εμφανής ανωμαλειες..ζαλίστηκα! Απαίσιος θόρυβος απο το μοτέρ σε κάθε επιτάχυνση απλά για να ακολουθείς την κίνηση και άθλια καθίσματα..αυτά..α και το ναβι παρότι όχημα λίγων μηνών (6Κ χιλιόμετρα) απαράδεκτα ανενημερωτο.


Εδιτ: Συγκριτικά με τη 320d το Σεπτέμβρη απο Βρυξέλλες (παρόμοιο ανάγλυφο) με αντίστοιχο ρυθμό είχα γράψει 4.6 ή 4.9 (δεν θυμάμαι πρέπει να ανατρέξω στα ποστ), με ασύγκριτα φυσικά καλύτερη συνολική εμπειρία..αναμενόμενα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#502249 Τελικά όλα τα Τογιότα παίζει να έχουν θέμα με τον μεσαίο καθρέφτη που τρέμει...., αυτό έχω καταλάβει από διάφορα πόστ και απο μένα πριν ένα μήνα που οδηγησα Γιαρις υβριδικο μιας φιλης :lol:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#502258 Εμένα ο καθρέφτης τρεμει κάποιες φορές κ στο 320d ..... χαχαχαχα
Βέβαια η εμπειρία στην 320d σε σχέση με το Prius , ανώτερη οδηγικά ....
το Auris κ το Prius , πρέπει πλέον να προσφέρουν κάτι παραπάνω ... όχι τόσο οδηγικά αλλά γενικά .
Για κίνηση στην πόλη , αλλά κ για κάποια ταξίδια είναι πολύ καλά . Αυτό το Cvt όμως , χαλάει όλη την εμπειρία μετακίνησης ( όχι οδήγησης ...) .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502304 Μια χαρά είναι το cvt, με το μείον του θορύβου φυσικά. Αν υπάρχει δύναμη ωστόσο, δε σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος. Εκεί που σε ενοχλεί είναι να κάνει θόρυβο και να μη συνοδεύεται από ικανοποιητικές επιδόσεις.
Κατά τ' άλλα, το να μην σε απασχολεί τι σχέση έχεις στο κιβώτιο το θεωρώ επίσης σημαντικό και αγχολυτικό. Εντάξει, σε ζβέλτη "συμμετοχική" βουνίchα διαδρομή :lol:, σίγουρα θα ικανοποιήσει καλύτερα τον Π.Ο. :inlove: .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#505078 Του κουτιού (έσκισε τις ζελατίνες μπροστά μας). Καιρό είχα να μυρίσω καινουργίλα
Citroen c3.Εικόνα.
Θα φροντίσει τις μετακινήσεις μας τις επόμενες 5 μέρες.

< >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#505175 Οι φωτογραφίες από τα νοικιάρικα καλό θα ήταν να μπουν αλλού, ίσως στο τόπικ με τα νοικιάρικα κ με μια αναφορά στην εξυπηρέτηση από την εταιρία.

Εναλλακτικά στο τόπικ "οδήγησα".


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#505474 Το καλύτερο parking!!
Δίπλα στο ποτάμι, κάτω από συκιές, καρυδιές και φτελιάδες Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#505784 Mετά από 350.000 χλμ

Εικόνα

και από μια βλάβη που την δημιούργησα εγώ από χαζομάρα αφού το άφησα χωρίς λάδι, δείτε τι απέμεινε από τα μέταλλα της χτυπημένης μπιέλας και μετά από 9.000 χλμ συνεχούς καθημερινής λειτουργίας του επειδή χρειαζόμουνα το αυτοκίνητο και το δούλευα κανονικά σαν να μην είχε βλάβη αν εξαιρέσεις τον θόρυβο που έκανε σαν 3 τρακτέρ μαζί, ο λόγος που δεν κόλλησε και δεν έσπασε ήταν ότι αμέσως μετά το χτύπημα της μπιέλας του έβαλα στο λάδι motorkote, του είχα βάλει παλαιότερα και δεν του είχα ξαναβάλει και αυτό το κράτησε και δεν άρπαξε αμέσως, αυτό είναι άλλη μια αστοχία από μέρους μου, η μπιέλα χτύπησε το αμέσως επόμενο πρωϊ που το έβαλα μπροστά, είχε προηγηθεί ένα γερό κυνηγητό Πειραιά - Λαύριο - Αγ.Παρασκευή με πολύ χαμηλή στάθμη λαδιού, γιατί ? Γιατί κάποιες φορές δεν προσέχω όπως πρέπει κάποια πράγματα που χρειάζονται την προσοχή μου, και γιατί το μοτέρ ήθελε από καιρό ανακατασκευή και δεν του έδειχνα τη σημασία που έπρεπε.

Εικόναphoto sharing sites

Τώρα όμως θα γίνει καινούργιο και με μερικές βελτιώσεις, στην αναπνοή, ίσως του φτιάξω αλουμινένιο κάρτερ, θε μπεί μεγαλύτερη υβριδική τουρμπίνα Τ3 / Τ4 με χταπόδι πλέον και καινούργιο μεγαλύτερο 70mm down pipe, ίσως και external κλπ. Όταν τελειώσω θα ανοίξω τοπικό στο DIY με όλες τις λεπτομέρειες και φωτό της ανακατασκευής.

Εικόνα