Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#40384 Απ'ότι είδα δεν υπήρχε ταξιτζίδικο θέμα....

Αφορμή του θέματος η δημιουργία δικτύου ταξί ιδιωτών, από την Uber, όπως συμβαίνει σε όλο τον κόσμο. Δεν ξέρω αν δουλεύει βέβαια....

http://www.kathimerini.gr/792383/articl ... thn-ellada
Άβαταρ μέλους
By DAP
#40508 Το πρωτο που μου ηρθε στη μνημη ειναι τα πειρατικα που μας εξυπηρετουσαν κατι χρονια πριν....Οσους οδηγους ρωτησα τοτε μου ελεγαν οτι ησαν επαγγελματιες και βγαζαν ενα μεροκαματο στη χαση και στη φεξη....
Μετα σκεφτηκα οτι θα ειναι βολικο σε οσους αρεσουν οι δημοσιες σχεσεις για ιδιον οφελος.....:innocent:Αλλη μεριδα παλι ιδιοκτητων που θα μπουν στο κολπο ισως για να βγαζουν τα εξοδα για εξοδους,νυχτερινες η ολοημερες...
Αυτα απο τη μερια της προσφορας.Απο την αλλη πλευρα δεν βρισκω λογους εκτος απο μεγαλομανια, π.χ. να παει καπου με ιδιωτικη Μερσεντα και οδηγο αντι με μια Δ.Χ. οπου τη χρησιμοποιει ολη η πλεμπα....
Αυτα με μια πρωτη αναγνωση.. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#40561 Είμαι έτοιμος να εξυπηρετήσω το αθηναϊκό κοινό που με αποζητεί :iconcool: :yahoo: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g47
#42960 Το Uber τουλαχιστον UK ειναι αρκετα ακριβο μιας και εχει αερα premium.
Αν ειναι τυπου kabbee οι τιμες, δε νομιζω να χρησιμοποιω κατι αλλο οσο καιρο ειμαι Ελλαδα. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#44542 Μαλλον δικαιολογημενα .......Η πιττα απο τη μια μερια συρικνουται και απο την αλλη ερχεται καποιος τριτος και θελει κομματι.....Φυσικο ειναι να αντιδρασει...Οπως πολυ φοβαμαι πως θα αντιδρασουν δυναμικα ( απο χλευασμο μεχρι σπασιμο) και αλλοι ευεξαπτοι συναδελφοι του.....
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#44554 Απαράδεκτες δηλώσεις.

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να δηλώνει ότι θα σπάσει το αυτοκίνητο κάποιου. Δεν χρειαζόμαστε συμμορίες από κίτρινους vigilantes στους δρόμους.
Αν η Uber κριθεί παράνομη, είναι δουλειά της αστυνομίας να επιβάλλει τον νόμο. Αν κριθεί νόμιμη, θα πρέπει να τιμωρηθεί αλύπητα όποιος τολμήσει να βιαιοπραγήσει εναντίον τους.
Άβαταρ μέλους
By spiros
#44559 λες και υπηρχε ποτε περιπτωση να χασει ψηφους Ελληνικη κυβερνηση απο τους ταριφες, ειδικα λιγες εβδομαδες απο τις εκλογες! :lol:

τζαμπα ολος ο ντορος. Σαμαρας & Μπενι πρωτοι θα προταξουν τα στηθη τους σε καθε κινδυνο.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#44611
Χρήστος Λάππας έγραψε:Απαράδεκτες δηλώσεις.

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να δηλώνει ότι θα σπάσει το αυτοκίνητο κάποιου. Δεν χρειαζόμαστε συμμορίες από κίτρινους vigilantes στους δρόμους.
Αν η Uber κριθεί παράνομη, είναι δουλειά της αστυνομίας να επιβάλλει τον νόμο. Αν κριθεί νόμιμη, θα πρέπει να τιμωρηθεί αλύπητα όποιος τολμήσει να βιαιοπραγήσει εναντίον τους.


Αγαπητε Χρηστο αν ημουν εγω αιτια να μεινεις ανεργος και απορος και να δυσκολευτει η επιβιωση της οικογενειας σου το κεφαλι θα μου σπαζες και καλα θα'κανες.....Και να'σαι σιγουρος οτι και η κοινωνια θα'ταν με το μερος σου....
Άβαταρ μέλους
By spiros
#44613
DAP έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Απαράδεκτες δηλώσεις.

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να δηλώνει ότι θα σπάσει το αυτοκίνητο κάποιου. Δεν χρειαζόμαστε συμμορίες από κίτρινους vigilantes στους δρόμους.
Αν η Uber κριθεί παράνομη, είναι δουλειά της αστυνομίας να επιβάλλει τον νόμο. Αν κριθεί νόμιμη, θα πρέπει να τιμωρηθεί αλύπητα όποιος τολμήσει να βιαιοπραγήσει εναντίον τους.


Αγαπητε Χρηστο αν ημουν εγω αιτια να μεινεις ανεργος και απορος και να δυσκολευτει η επιβιωση της οικογενειας σου το κεφαλι θα μου σπαζες και καλα θα'κανες.....Και να'σαι σιγουρος οτι και η κοινωνια θα'ταν με το μερος σου....

εχεις ενα μαναβικο του 1950.
ανοιγω διπλα σου εναι πολυ καλυτερο και συγχρονο.

το δικο σου κλεινει γιατι πλεον ολοι οι πελατες σου ερχονται σε μενα.
θα ερθεις να μου σπασεις το κεφαλι;;; :lipsealed:



(δεν ειναι ακριβης ο παραλληλισμος για πολλους λογους)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#44619 Θα ελαχιστοποιησω το κερδος μου και θα πουλαω στη μιση τιμη απο σενα που θα εχεις μεγαλυτερα λειτουργικα εξοδα.Και να δουμε ποιος θα αντεξει.....

Φυσικα και ο παραλληλισμος δεν ειναι ιδεωδης μιας και η επενδυση/επιδρομη της UBER ειναι πρωτοφαντη για τα Ελληνικα δεδομενα.....
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#44620
DAP έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Απαράδεκτες δηλώσεις.

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να δηλώνει ότι θα σπάσει το αυτοκίνητο κάποιου. Δεν χρειαζόμαστε συμμορίες από κίτρινους vigilantes στους δρόμους.
Αν η Uber κριθεί παράνομη, είναι δουλειά της αστυνομίας να επιβάλλει τον νόμο. Αν κριθεί νόμιμη, θα πρέπει να τιμωρηθεί αλύπητα όποιος τολμήσει να βιαιοπραγήσει εναντίον τους.


Αγαπητε Χρηστο αν ημουν εγω αιτια να μεινεις ανεργος και απορος και να δυσκολευτει η επιβιωση της οικογενειας σου το κεφαλι θα μου σπαζες και καλα θα'κανες.....Και να'σαι σιγουρος οτι και η κοινωνια θα'ταν με το μερος σου....


Ο κόσμος προχωράει και πολλά μοντέλα επιχειρηματικότητας που κάποτε ήταν προσοδοφόρα τώρα σβήνουν, εξελίσσονται, μεταλλάσσονται πέραν αναγνώρισης. Δεν αμφιβάλλω ότι υπήρξαν αντίστοιχες οργισμένες δηλώσεις από τους καραγωγείς όταν έμαθαν ότι έρχονται τα πρώτα μηχανοκίνητα ταξί. Όμως όσο και να χτυπιόντουσαν και όσο και να χτύπησαν τους άλλους, το μοντέλο πάνω στο οποίο έβγαζαν το ψωμί τους απλά έσβησε.

Και ΌΧΙ, εγώ δεν θα το έκανα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#44621 Σε πολλές χώρες απαγορεύτηκε η Uber, οπότε δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#44622 Η uber δεν μπορεί να έρθει σε μια χώρα σαν την Ελλάδα και ΕΥΤΥΧΩΣ.
Όχι γιατί αγαπάμε τους ταρίφες, αλλά γιατί η έλλειψη υποτυπώδους ελέγχου από κάποια δημόσια αρχή θα δημιουργήσει τερατώδεις καταστάσεις.