Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kefalas
#500700 Τα uber x που κυκλοφορούν/σαν στην Αθήνα, ήταν ενοικιαζόμενα και έχουν την αντίστοιχη ασφάλιση, που κάλυπτε τους επιβάτες.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#515273 Βλέπω ολοένα και περισσότερα octavia gtec δλδ με φυσικό αέριο. Θετικότατη κίνηση και για τους ίδιους (οικονομία) και για εμάς (λιγότερες εκπομπές).

Βασικά όπως πάει το πράγμα με τα καύσιμα και τις επερχόμενες αυξήσεις διοδίων οι χιλιομετροφάγοι βλέπω να πάμε μαζικά στο φυσικό αέριο.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#515291 Πάντα είχα την απορία γιατί δεν είναι φυσικό αέριο ΟΛΑ τα αθηναϊκά Octavia. Η απάντηση που μου είχε δώσει ένας ταρίφ ήταν ότι φοβούνται τις ζημιές του βενζινοκινητήρα στα πολλά χιλιόμετρα. Είναι λογικό ότι όταν σκοπεύεις να ξεπεράσεις το μύριο, το πετρέλαιο θα βγει πιο αξιόπιστο.
Από την άλλη, στο ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα, ένα Octavia φυσικού αερίου θα έχει εξοικονομήσει 30-35 χιλιάρικα, δηλαδή σου έχουν χαρίσει 2 ταξί ακόμα, αφού καινούριο κάνει 20 χιλιάρικα. Χαλάλι και να έχει χρειαστεί μία ή δύο γενικές επισκευές το μοτέρ.

Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι ΟΛΑ τα ταξί αυτόματα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#515308 Για το φυσικό αέριο το πρόβλημα είναι το μικρό δίκτυο. Όταν αλλάζεις βάρδια και θέλεις να παραδώσεις γεμάτο πρέπει να μπορείς να γεμίσεις κάπου κοντά στην διαδρομή σου.

Για το κιβώτιο το θέμα είναι οικονομικό. Είναι πιο ακριβή η αγορά του αυτοκινήτου αρχικά. Μετά αν πας σε επιλογή με μετατροπέα έχεις πιο μεγαλη κατανάλωση και στον μήνα αν κανείς 10.000 βγαίνει καλό νούμερο, Αν πας σε διπλού συμπλέκτη έχεις τον φόβο της βλάβης. Πέρα από το ακριβό κόστος επισκευής έχεις και τις 2 η παραπάνω μέρες χαμένες στο συνεργείο. Με το χειροκίνητο αλλάζεις σε ένα πρωινό ένα σετ συμπλέκτη σε ένα πρωινό με πολύ μικρό κόστος και είσαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#515321 Απο οτι βλέπω για 4 άτομα και αποσκευές, αεροδρόμιο Πειραιά δεν εχει και μεγάλη διαφορά να πας με ταξί τελικά
Ο προαστιακός λέει καμία 30αρια βγαινει ενώ το ταξί 45
Άβαταρ μέλους
By g8777
#515367 Το κολπακι που εχει κανει γνωστος μου ειναι που μετεφερε ολες τις βαλιτσες με μεταφορικη στον Πειραια και απεφυγε τη ληστεια απο την κιτρινη φυλη. Στην αρχη νομιζα οτι με τρολλαρε και δεν τον πηρα στα σοβαρα, το εχω ακουσει ομως και απο αλλους τωρα τελευταια. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515388 Ειναι παράνομο. Παρε ταξακι. Απλα πραγματακια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#515389 Δεν ήταν τόσο φθηνότερη πάντως... Νομίζω πως δεν παίζει.
Υπάρχει και η εναλλακτική να πάρετε λεωφορείο αρχικά και αφού φτάσετε Πειραιά, παίρνετε ένα ταξί.
Αυτό θα βγει πιο οικονομικά απ' όλα. Αν πάλι μπορεί να έρθει κάποιος να σας πάρει, τότε γλιτώνεις και το ταξί.
Το λεωφορείο είναι φθηνότερο από το μετρό και λόγω ΑΟ, δεν αργεί πολύ περισσότερο.
Έχεις επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#515393 Μα δεν πάει το λεωφορείο από ΑΟ! Το έχω πάρει , το express και καλά, και κάνει έως μιάμιση ώρα να πάει Αγ. Διονύση .
Σχεδόν όση ώρα κρατάει η πτήση Βιέννη Αθήνα, είχαμε πει ποτέ ξανά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#515394 Ε ερχόμαστε καθημερινή πρωί οπότε δύσκολα να μας πάρει συγγενής.. Οι γονείς μεγάλωσαν και η οδήγηση δε παίζει για γραπτές μεγάλες αποστάσεις, ο μπατζάνακης δουλεύει εκείνη την ώρα οπότε ότι κάνουμε μόνοι μας
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#515396 Μέρα και ώρα που έρχεστε (μήπως βρίσκεται κανένας από εδώ στην περιοχή και πάει Πειραιά);
Άβαταρ μέλους
By g8777
#515398 Ίσως o dimviii, πέριξ της περιοχής κινείται εκείνες τις ημέρες. Υπόψιν έχει kangoo, οπότε μην αγχώνεσαι για τις αποσκευές.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#515427
Scotch έγραψε:Μέρα και ώρα που έρχεστε (μήπως βρίσκεται κανένας από εδώ στην περιοχή και πάει Πειραιά);


Παει θα μας τρελανετε εδω μεσα. Ρε τι λετε;

Beat απο ελβελ. Θα σου παρει αισθητα λιγοτερα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#515429 Κανα etaxi να σε μεταφερει χωρις να πας δεν παιζει;

:shifty:

Kilo νοικιασε αυτοκινητο, πιο φτηνα θα σου ερθει.

< >