Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#731671 Πάντως το ΑΙ δεν πετυχαίνει λέξη εδώ και κάμποσο καιρό σε αυτά που γράφεις. Φοβάμαι τη στιγμή που θα το εμπιστευτείς να σε πάει βόλτα

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#731675
Anonymous Founder έγραψε:Όταν το αλλάξεις, πάρε κάτι με πίσω κίνηση ή τετρακίνητο, και πολλά άλογα. Όταν βρεις τα λεφτά. Μέχρι τότε, δεν υπάρχει κανένας λόγος ν'αλλαξεις. Το λέω γιατί κάποιοι σπέρνουν ζιζάνια...


Ολοσωστος. Μετα το συγκεκριμενο αμαξι, θα ειναι λαθος να παρεις παλι μπροστινη κινηση, οσα αλογα και να εχει, οσα καλουδια και να εχει, οσο πρεστιζ και να εχει.

Κι ευχαριστουμε για το ΓΑΜΑΤΟ ριβιου Μπουσσε :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#731683 Μπούσσε, δηλώνω εντυπωσιασμένος. Αλλά είναι άδικο να θεωρούμε ότι ένας συντάκτης (οδηγώντας ένα αυτοκίνητο για 2-3 μέρες και 300-400 χιλιόμετρα στην καλύτερη περίπτωση) θα μπορούσε να εμβαθύνει τόσο πολύ. Ίσως θα έπρεπε να είναι αντίστοιχες οι δοκιμές μακράς διάρκειας.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#731697 Busso :s_howdy ,το κείμενο που έγραψες, μου θύμισε κάτι απο παλιό καλό drive....
Σαν κάτοχος seat 1.8 tsi,αν και προυγούμενης γενιάς,θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα κινητήρας-κιβώτιο και φρένα-ανάρτηση.Τα ίδια θα πώ και για το σαλόνι,οσο αφορά τα υλικά,γιατί σε χώρους είμαι αλλού.... :iconcool:
Η πρώτη φορά που οδήγσα leon σαν το δικό σου,fr αλλα με τον 150αρι κινητήρα με το σύστημα act,μου έδωσε την ίδια αίσθηση σε ανάρτηση και φρένα,με αυτά που γράφεις. Ο κινητήρας του όμως,πολύ ποιο αδύναμος απο τον δικό μου,αν και έχει να κάνει με λιγότερο βάρος αμαξώματος.
Για το άνοιγμα της πόρτας που γράφεις,αφου οι τσίπιδες οι Γερμανοί έβαλαν στην πόρτα το στόπ που είχαν στο golf mkiii,τι περιμένεις?? Το leon mki και mk ii,όμως που έχουν τα στοπ ενσωματωμένα στον κάτω μεντεσέ της πόρτας,έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα και σε περισσότερες,ενδιάμεσες θέσεις.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#731881 Εξαιρετικό review.

Το αυτοκίνητο είναι μακραν το καλύτερο Leon ever .
Επομένως ένα άριστο value for money γενικώς .

Θα έχεις δυσκολία με το επόμενο , αν δεν αλλάξεις δραστικά χαρακτήρα αυτοκινήτου , κατηγορία κλπ

Θα σου συνιστούσα να μην βάλεις σοβαρά χρήματα στο Λεον για ανάρτηση .
Νομίζω ότι ψυχολογικά είσαι έτοιμος για κίνηση στο εγγύς μέλλον και μια ανάρτηση θα δώσει ένα βραχύβιο φιλί ζωής .
Δεν θα σώσει το Λεον από την πώληση .

Πολυ καλό αυτοκίνητο πάντως και ευκαιρία για όποιον αγοράσει το δικό σου
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#731911
edmond έγραψε:Καταλάβαμε μπούσσε.
Πόσο το έχεις συμφωνήσει για ανταλλαγή με τον άσσο? Είναι γαλαντόμοι εκεί στην μπεμβεδοαντιπροσωπεία ή το σκοτώνουν?
:iconcool: :iconcool:


Ήταν μια στιγμή παραφροσύνης. Μου πέρασε.

KiloMeater έγραψε:Θυμίζει φάση , όμορφη δεν είναι , τσαχπίνα δεν είναι , μικρή δεν είναι , πλούσια δεν είναι, παστίτσιο δε φτιάχνει ….. αλλά είναι καλή κοπέλα για σπίτι .

Ετοίμαζε την προκαταβολή για το επόμενο


Μεταξύ μας, και εδώ έχει δίκιο ο ΗΦ, και ποιο είναι; ο fwd Άσσος;

mousatos έγραψε:Μα έτοιμος είναι , τα προσόντα εκθέτει και σύντομα θα έχουμε αγγελία πώλησης.


Πες μου ότι ψήνεσαι ω ρε;

g8777 έγραψε:Μπουσσε παιδί μου, ο BEAMS κάποια στιγμή μου είχε πει
"Τζι, 2 πράγματα είναι τζάμπα σε αυτή τη ζωή. Η μαγκιά των νεόπλουτων και η τσέπη τών άλλων" :iconcool:

Μπουσσε εγώ δεν είμαι BEAMS , τρέφω αμέτρητο σεβασμό για τους συνανθρώπους μου. Θα σου πω λοιπόν με ποια φιλοσοφία πο ρευομαι μέσα στον ωκεανό του ίντερνετς.


Μα είναι να γελάει κανείς.


:s_yes


Από τα χείλη αυτού του ανθρώπου, έχω ακούσει πολλά ωραία πράγματα. Χαίρομαι πολύ που τον γνώρισα και είμαστε φίλοι. Σε περιμένουμε Πειραιά. :iconcool:

Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω να πω πως αν σε περιοδικά διαβάζαμε τόσο αναλυτικά και to the point κείμενα, ίσως δεν είχαν χάσει κάθε αξιοπιστία.
Από εκεί και μετά, εγώ δεν συμφωνώ με το συμπέρασμα-τίτλο. Γιατί έτσι θα χαρακτήριζα σχεδόν όλο τον ανταγωνισμό, αφού κάνεις δεν ξεχωρίζει (τότε, όταν αγόρασε υπήρχε τουλάχιστον η F20, αλλά ήταν και πανάκριβη).
Θα ξαναπώ λοιπόν πως το αυτοκίνητο είναι μια χαρά, αλλά από την πρώτη στιγμή, ο GB ήθελε κάτι παραπάνω. Χαίρω πολύ, όλοι μας το ίδιο. Με 23Κ ούτε μεταχειρισμένο δεν έβρισκες τότε κάτι καλύτερο.
Άρα, πήρες το καλύτερο που μπορούσες. Και ειλικρινά, αν πας να πάρεις κάνα ψοφίμι με μαλακά πλαστικά και βάλεις και δόσεις, θα στενοχωρηθώ, γιατί απλούστατα δεν το έχεις ανάγκη.
Όταν το αλλάξεις, πάρε κάτι με πίσω κίνηση ή τετρακίνητο, και πολλά άλογα. Όταν βρεις τα λεφτά. Μέχρι τότε, δεν υπάρχει κανένας λόγος ν'αλλαξεις. Το λέω γιατί κάποιοι σπέρνουν ζιζάνια...


Απάντησα και πιο πάνω. Εν τέλει συμφωνώ μαζί σου. Σε όλα μα όλα όπως τα θέτεις. :s_howdy

George_Prix έγραψε:
Κι ευχαριστουμε για το ΓΑΜΑΤΟ ριβιου Μπουσσε :s_howdy


Να είσαι καλά Γιώργο. :s_howdy

Dimsabas έγραψε:Μπούσσε, δηλώνω εντυπωσιασμένος. Αλλά είναι άδικο να θεωρούμε ότι ένας συντάκτης (οδηγώντας ένα αυτοκίνητο για 2-3 μέρες και 300-400 χιλιόμετρα στην καλύτερη περίπτωση) θα μπορούσε να εμβαθύνει τόσο πολύ. Ίσως θα έπρεπε να είναι αντίστοιχες οι δοκιμές μακράς διάρκειας.


Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό. Έχω πει ξανά ότι όσο έμπειροι και να είναι κάποιοι δημοσιογράφοι Ειδικού Τύπου, δεν είναι κάτοχοι.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

postruck έγραψε:Busso :s_howdy ,το κείμενο που έγραψες, μου θύμισε κάτι απο παλιό καλό drive....
Σαν κάτοχος seat 1.8 tsi,αν και προυγούμενης γενιάς,θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα κινητήρας-κιβώτιο και φρένα-ανάρτηση.Τα ίδια θα πώ και για το σαλόνι,οσο αφορά τα υλικά,γιατί σε χώρους είμαι αλλού.... :iconcool:
Η πρώτη φορά που οδήγσα leon σαν το δικό σου,fr αλλα με τον 150αρι κινητήρα με το σύστημα act,μου έδωσε την ίδια αίσθηση σε ανάρτηση και φρένα,με αυτά που γράφεις. Ο κινητήρας του όμως,πολύ ποιο αδύναμος απο τον δικό μου,αν και έχει να κάνει με λιγότερο βάρος αμαξώματος.
Για το άνοιγμα της πόρτας που γράφεις,αφου οι τσίπιδες οι Γερμανοί έβαλαν στην πόρτα το στόπ που είχαν στο golf mkiii,τι περιμένεις?? Το leon mki και mk ii,όμως που έχουν τα στοπ ενσωματωμένα στον κάτω μεντεσέ της πόρτας,έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα και σε περισσότερες,ενδιάμεσες θέσεις.


Χαίρομαι που ένας κάτοχος Seat Leon και με επαφή στο mk3 μοντέλο, φέρεται να έχει καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα. Να είσαι καλά φίλε. Ευχαριστώ... :s_howdy

tsilis έγραψε:Εξαιρετικό review.

Το αυτοκίνητο είναι μακραν το καλύτερο Leon ever .
Επομένως ένα άριστο value for money γενικώς .

Θα έχεις δυσκολία με το επόμενο , αν δεν αλλάξεις δραστικά χαρακτήρα αυτοκινήτου , κατηγορία κλπ

Θα σου συνιστούσα να μην βάλεις σοβαρά χρήματα στο Λεον για ανάρτηση .
Νομίζω ότι ψυχολογικά είσαι έτοιμος για κίνηση στο εγγύς μέλλον και μια ανάρτηση θα δώσει ένα βραχύβιο φιλί ζωής .
Δεν θα σώσει το Λεον από την πώληση .

Πολυ καλό αυτοκίνητο πάντως και ευκαιρία για όποιον αγοράσει το δικό σου


Μάλλον είναι έτσι όπως τα λες. Θα έλεγα ότι είναι και τόσο "πρωτόγονο" και "ακαλλιέργητο" όσο πρέπει συγκριτικά με το καινούριο, που έβαλε νερό στο κρασί του σε εμφάνιση, χώρους και μαλάκωσε στην οδική συμπεριφορά. Γενικότερα έχει γίνει μια "λείανση" του χαρακτήρα του και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλει ένας petrolhead. Είναι όντως καλή ευκαιρία αλλά αποφάσισα να το κρατήσω. Θέλω κάποια στιγμή στο μέλλον να ακολουθήσω το δρόμο σου στις επιλογές σου. :s_howdy

Για την ανάρτηση θα φανεί. Αναμένω να οδηγήσω του Θανάση με την PSS10.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλοτάξιδη η Μερτσέντες σου.

manoliossss έγραψε:Ω ρε φιλε τι review έκανες; Βιβλιαράκι μίνι θα μπορούσε να γίνει!μπραβο!!!


Να είσαι καλά Μανόλη :s_howdy


Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Γενικά θα μπορούσε να είναι πληρέστερο σαν κείμενο, το θεωρώ ατελές. Ήταν ήδη μακροσκελές όμως. Σκεφτείτε ότι ήθελα να πω και άλλα πράγματα αλλά ήταν ένα κείμενο που με κούρασε. Το επεξεργαζόμουν καιρό στο μυαλό. Μετά χαράς βέβαια να ανταλλάξουμε απόψεις σε κάποια καφεδοσυνάντηση. Σαν αμάξι είναι πάρα πολύ καλό, το γουστάρω, ειδάλλως δεν θα το αγόραζα. Έχοντας μεγαλώσει και ωριμάσει, απλά δεν βλέπω τα πράγματα τυφλά και τόσο παθιασμένα, παρότι είμαι ενθουσιώδης σας άνθρωπος και φύσει αισιόδοξος.
Προ καιρού όντως μου είχε περάσει η ιδέα από το μυαλό για αλλαγή. Αρχικά για την 3κύλινδρη BMW 1, έπειτα για κάποιο ποιοτικό πισωκίνητο μεταχειρισμένο. Mercedes Benz ως επί το πλείστον. Δεν είναι η κατάλληλη ώρα τώρα. Δεν θέλω να γίνει κάτι βιαστικά. Το Leon είναι ένα ολοκαίνουριο αμάξι με 35Κ χιλιόμετρα μόλις. Οπότε ξεκαθάρισα μέσα μου τις σκέψεις, είδα λίγο τι παίζει στην αγορά και ανασκουμπώθηκα στα αλογάκια του FR. Και ευτυχισμένος είμαι κιόλας. Οπότε μην χαίρεστε οι Μνηστήρες :rtfm: :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By edmond
#731956 Μάλιστα.
Στο έπερναν το λεόν για ψίχουλα στον Σπανό. :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731960
edmond έγραψε:Μάλιστα.
Στο έπερναν το λεόν για ψίχουλα στον Σπανό. :shifty: :lol:


:lol: :lol: :lol:


Μπουσε το κρατας αβλεπουαρ.Δεν ηρθε ακομα η ωρα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#731968
Giuseppe Busso έγραψε:Πες μου ότι ψήνεσαι ω ρε;

Μάγος είσαι ; ναι ! αλλά θα μου πάρει λίγο χρόνο να βουλώσω κάτι χρηματιστηριακές τρύπες που μου άνοιξε ο covid το 2020.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#731978 Μπουσο χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις τετοιο κειμενο . Το διαβασα σε 2 δοσεις
Πολυ αντικειμενικο σε βρηκα, μπραβο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#731993
edmond έγραψε:Μάλιστα.
Στο έπερναν το λεόν για ψίχουλα στον Σπανό. :shifty: :lol:


Δεν ρώτησα καν. Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο από τον Σφακιανάκη (όχι Σπανό) το παλικάρι που κάναμε μια καλή γνωριμία, να με ρωτήσει αν αποφάσισα κάτι και τα είπαμε περίπου 10 λεπτά. Μάλιστα και ο ίδιος, προς τιμήν του, παραδέχτηκε ότι στη θέση μου δεν θα έκανε κίνηση για την εν λόγω σειρά 1 και συμφώνησε με μένα τελικά. Παρά ταύτα με περιμένει οποιαδήποτε στιγμή για να βγάλουμε βόλτα το αμάξι. Εξαιρετική διαχείριση πελάτη. Μπράβο στον έμπορο λοιπόν.

dimviii έγραψε:Μπουσε το κρατας αβλεπουαρ.Δεν ηρθε ακομα η ωρα. :iconcool:


:s_howdy

mousatos έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Πες μου ότι ψήνεσαι ω ρε;

Μάγος είσαι ; ναι ! αλλά θα μου πάρει λίγο χρόνο να βουλώσω κάτι χρηματιστηριακές τρύπες που μου άνοιξε ο covid το 2020.


Εμένα το λες; :iconcool:

alexandros.K έγραψε:Μπουσο χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις τετοιο κειμενο . Το διαβασα σε 2 δοσεις
Πολυ αντικειμενικο σε βρηκα, μπραβο


Παρά τα χίλια μύρια κύματα που εξακολουθούμε να περνάμε, το αυτοκίνητο είναι ένα από τα χόμπι μου Άλεξ.
Ήθελα καιρό να το κάνω. Όλο το άφηνα, βαριόμουν, είχα τις μαύρες μου με τον γαμωιό, έγινα λοιμωξιολόγος, ειδικός κλπ και ο καιρός περνούσε. Δεν είχα όρεξη. Τελικά αποφάσισα ότι αξίζει να γράψω κάτι, πριν τα 4 του χρόνια στα χέρια μου, για να μείνει και στο φόρουμ.
Να είσαι καλά. Ξαναλέω ότι με τιμά, να ακούω καλά λόγια, που νομίζω είναι ειλικρινή, από ανθρώπους που έχουν πολύ θερμή επαφή με το αντικείμενο. Σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#731998
Giuseppe Busso έγραψε:
alexandros.K έγραψε:Μπουσο χαρα στο κουραγιο σου να γραψεις τετοιο κειμενο . Το διαβασα σε 2 δοσεις
Πολυ αντικειμενικο σε βρηκα, μπραβο


Παρά τα χίλια μύρια κύματα που εξακολουθούμε να περνάμε, το αυτοκίνητο είναι ένα από τα χόμπι μου Άλεξ.
Ήθελα καιρό να το κάνω. Όλο το άφηνα, βαριόμουν, είχα τις μαύρες μου με τον γαμωιό, έγινα λοιμωξιολόγος, ειδικός κλπ και ο καιρός περνούσε. Δεν είχα όρεξη. Τελικά αποφάσισα ότι αξίζει να γράψω κάτι, πριν τα 4 του χρόνια στα χέρια μου, για να μείνει και στο φόρουμ.
Να είσαι καλά. Ξαναλέω ότι με τιμά, να ακούω καλά λόγια, που νομίζω είναι ειλικρινή, από ανθρώπους που έχουν πολύ θερμή επαφή με το αντικείμενο. Σε ευχαριστώ.
Κι εμενα η "παρηγορια" μου ειναι τα αυτοκινητα Γιαννη. Ειλικρινής προσπαθω να ειμαι κι εγω , δεν εχω λογο να πω κατι που δεν πιστευω, ειδικα περι αυτοκινητων και σε σενα συγκεκριμενα . Να εισαι καλα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By italakias
#732004
KiloMeater έγραψε:Θυμίζει φάση , όμορφη δεν είναι , τσαχπίνα δεν είναι , μικρή δεν είναι , πλούσια δεν είναι, παστίτσιο δε φτιάχνει ….. αλλά είναι καλή κοπέλα για σπίτι .

Ετοίμαζε την προκαταβολή για το επόμενο

Ναι,βγαζει μια ξινιλα,ενα ξενερωμα.
Τον καταλαβαινω αλλα δυστυχως πια,τα αυτοκινητα πλην εξαιρεσεων τα φτιαχνουν μανατζαραιοι,οχι μηχανικοι.