Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#805479 Συνολικο κοστος ; Ποσο στοιχισε η εμπειρια;
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809516 Κάτι για το παρελθόν μπορείτε να διαβάσετε εδώ viewtopic.php?t=1920

Τέτοιο μήνα το 2019 είχα μια μεγάλη ζημιά . Κάηκε το σπιτι μου . Όλοι είμαστε καλά αλλά μας πήρε καιρό να συνέλθουμε .
Μπήκε αγγελία κ η 911.
Έφυγε αρκετά αργότερα ( το 2021 ) , κ αφού είχαμε τακτοποιηθεί , αλλά η αγγελία είχε μείνει κ κάποιος τηλεφώνησε . Δεν το μετακινούσα ιδιαίτερα το αυτοκίνητο πλέον , κ δόθηκε με σχετικά κρύα καρδιά κ χωρίς να έχω αποφασίσει με τι θα αντικατασταθεί .

Πέρασε κάποιο διάστημα κ άρχισα να τρώγομαι με τα ρούχα μου .
Να πάρω κάτι , αλλά τι . Μετά την 911 , δύσκολη η επιλογή .

Τα αυτοκίνητα που πέρασαν από το μυαλό … αμέτρητα , κ μη συγκρίσιμα καν μεταξύ τους .
Να πάρω κάτι φτηνό αφού δε θα το μετακινώ πολύ , ίσα να έχω κάτι σπορ κ ιδιαίτερο (s2000) ; Να πάρω κάτι ειδικό ( Caterham ) ; Να πάρω κάτι που απλά έχω ονειρευτεί κ ας το χαζεύω απλά αλλά θα έχει ακριβά device ( F430) ;
Ανάμεσα στις παραπάνω σκέψεις ας καταταχτούνε σε οποία κατηγορία νομίζει ο καθένας πέρασαν από το μυαλό , το car.gr , το mobile , αλλά κ από όνειρα κλπ τα παρακάτω :
Aston Martin , R8 , MR2, Westfield, Nissan GTR, F type , Alfa Romeo Giulia
Quadrifoglio , GT86, Supra , Honda integra , c63 amg, c6 z06, amg GTS , M3 E46 csl , Clio V6 κ πολλά άλλα .
Κάποια απορρίφθηκαν σαν πολύ ακριβά , κάποια αλλα επιλέχθηκαν σαν συλλεκτικά αλλα απορρίφθηκαν γιατί δε θα τα οδηγούσα αλλά θα τα κοιτούσα … κ για το καθένα από τα παραπάνω ενώ τα ποθούσα δεν κατέληγα να κάνω την επιλογή .

Μετά την 911 δυσκολευόμουν πολύ να επιλέξω την Boxster ή την cayman τη 2.0 ( 718 ) . Ήταν η πιο λογική επιλογή . Γλυκοκοίταζα την 2.5 GTS κ σίγουρα θα μου έκανε πολλά γούστα αλλά ονειρευόμουν την 4.0 την ατμοσφαιρική που όμως ξέφευγε αρκετά .

Η 911 επίσης ξέφευγε πολύ !

Κατέληξα στην M2 competition λοιπόν ! Κ έψαχνα κάποιο από Γερμανία . Είχα δει διάφορα . Να το πάρω manual που όλοι λένε ότι είναι πιο ανόθευτο ; Ή αυτόματο καθώς είμαι κ κουλαδι κ ίσως πωλείται πιο εύκολα . Τα χειροκίνητα κάνουν όμως come back !!! Έχω επιλέξει λοιπόν κάποιο κ χαλάει η δουλειά καθώς αλλάζει την τελευταία στιγμή την τιμή .

Κ πάμε ξανά από το μηδέν .

Κάπου ενδιάμεσα , έχω δει την Alpine !
Δε με έχει ενθουσιάσει στις φωτογραφίες αλλά όλο διαβάζω καλά σχόλια για την συμπεριφορά της στο δρόμο …

Το μικρόβιο μεγάλωσε … βρήκα κ κάποιον να την φέρει κ να την εκτελωνίσουμε . Κ σε μια τρελή στιγμή , το αποφάσισα !

Εντάξει να πω εδώ ότι δεν ήτανε εύκολη απόφαση κ είχα πολλές σκέψεις να με κρατούν πίσω . Ένα μικρό αυτοκίνητο , γαλλικό , όχι χάρμα οφθαλμών στα μάτια μου , που δεν έχω δει απο κοντά , ούτε έχω οδηγήσει εννοείτε … το λες κ θαρραλέα επιλογή :lol:

Είχα δει αρχικά την πλούσια έκδοση , με κάποια όμορφα καθίσματα , ηλεκτρικά κ αρκετά τουριστικά που θα βόλευαν τα παραπανίσια κιλά μου . Όμως διάβαζα για αυτά τα υπέροχα Sabelt καθίσματα που ζύγιζαν 13.1 kgs , κ που όλοι έλεγαν τα καλύτερα κ κατέληξα στην έκδοση pure .

Βρέθηκε το αυτοκίνητο κ ήρθε οδικώς από Γερμανία !

Εγώ στο κρεβάτι με 39 πυρετό κ covid κ το αυτοκίνητο να ταξιδεύει ! Να βλέπω φωτογραφίες , να ακούω τοκ φίλο που το φέρνει να παραληρεί στο τηλέφωνο κ εγώ εξασθενημένος να βλέπω όλη μέρα video στο YouTube κ να ονειρεύομαι !

Ναι ναι ως εδώ δεν έγραψα τίποτα σχετικό με το θέμα μια κ δεν το είχα οδηγήσει ακόμα . Ίσως πρέπει να μεταφερθεί . Περισσότερες λεπτομέρειες οσονούπω .
Άβαταρ μέλους
By GTS
#809517 Ωραιο ποστ, και πολυ καλη επιλογη η Αλπιν και φιλικη προς την φορολογια.

ΥΓ αν επιτρεπεται τι εγινε με το σπιτι; Σπανια να καουν σπιτια χωρις να ειναι σε καμμια μεγαλη πυρκαγια
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809518 Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα

Κάποιες που έλαβα όσο ταξίδευε


< >
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809522
GTS έγραψε:Ωραιο ποστ, και πολυ καλη επιλογη η Αλπιν και φιλικη προς την φορολογια.

ΥΓ αν επιτρεπεται τι εγινε με το σπιτι; Σπανια να καουν σπιτια χωρις να ειναι σε καμμια μεγαλη πυρκαγια


Δεν μάθαμε πότε τον πραγματικό λόγο .
Απουσιάζαμε από τη μια ευτυχώς , από την άλλη αν είμασταν εκεί ισωσ Το προλαβαίναμε το κακο . Από κάποιο βραχυκύκλωμα είπε η πυροσβεστική , ξεκίνησε φωτιά κατά τις 10 το πρωί κ εμείς ειδοποιηθήκαμε από γείτονα στις 3 το μεσημέρι για καπνό . Υπήρχε μόνο ένα παράθυρο τουαλέτας ανοιχτό όποτε έπαιρνε αέρα μεν , λίγο δε κ σιγόκαιγε πολλές ώρες . Οτιδήποτε δεν κάηκε , κάπνισε τόσο πολύ τόσες ώρες που απλά πετάχτηκε . Στους πίνακες του σπιτιού δεν είχε μείνει τίποτα …
Σπιτι του 2012 …
Εγώ έφτασα πρώτος . Όταν είδα τι συνέβαινε , ευτυχώς δεν μπήκα μέσα κ περίμενα απλά την πυροσβεστική …
Δύσκολες στιγμές κ εκείνες που περιμένεις την πυροσβεστική κ βλέπεις να καίγεται , κ οι επόμενες όταν μπήκαμε κ αντικρίσαμε την ζημιά αλλα κ οι επόμενοι μήνες . Αυτά εν ολίγοις .
Είμαστε καλά κ πάμε παρακάτω

Λογικό να ρωτήσεις . Μην ανησυχείς .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809525 Πρώτες εντυπώσεις , ανάμεικτες .

Είναι μικρό το άτιμο . Κ δεν είναι φτηνό . Θα μπορούσα να έχω τουλάχιστο μια 360 με αυτά τα χρήματα . Μπήκαν διάολια στο κεφάλι μου .

Κάθισα στο μπακετ ! Χώρεσα ! Θετικό !
Κούμπωσα θα έλεγα :)

Μικρή διαδρομή την πρώτη μέρα κ , φαίνεται ότι είναι ελαφρύ σχετικά , καλό τιμόνι , καλές αλλαγές ταχυτήτων , στο sport πρόγραμμα κάνει κάποια σκασίματα η εξάτμιση , λίγο καγκουρικο αλλά σε φτιάχνει κ κάπως . Χαμογελουσα με τη βόλτα .

Επόμενη βόλτα λίγο πιο γρήγορη . Γέρνει αλλά συμμετέχει όλο το αυτοκίνητο στις στροφές ! Περίεργα όμορφο !

Το συνηθίζω κ στο μάτι κ γίνεται όλο κ πιο θελτικό .

Βόλτα στις Σέρρες με φίλους ! Καλό στο ταξίδι ! Στο απλό πρόγραμμα αλλάζει νωρίς ταχύτητας , σε χαμηλές στροφές κ δεν καίει κάτι ιδιαίτερο . Μοιάζει κ είναι πολύ φιλικό , σαν οικογενειακό .
Στο sport πρόγραμμα κρατάει πιο πολύ τις στροφές , μπορείς κ να αλλάζεις εσυ . Αν πατήσεις το D , στην κονσόλα , μένει αναμμένο μπλε το πλήκτρο κ γίνονται μόνο χειροκίνητα οι αλλαγές . Στον κόφτη όμως αλλάζει μόνο του . Στο track mode δεν αλλάζει μόνο του , ούτε στον κόφτη . Αλλαγές μόνο χειροκίνητα ( δλδ με τα αυτάκια πίσω από το τιμόνι ) .
Τα διάφορα driving modes αλλάζουν με ένα κουμπί επάνω στο τιμόνι .

Κάναμε κ την βόλτα στην πίστα . Στο track mode , βγαίνει κ κάποιο ηλεκτρονικό βοήθημα αλλά όχι ολοκληρωτικά . Έχεις αυτή την επιλογή αλλά πρέπει να πατήσεις άλλο πλήκτρο ξεχωριστά . Δεν το γνώριζα όποτε γύρισα στο track mode την πίστα αλλά με κάποιο ηλεκτρονικό ενεργοποιημένο . Η συμπεριφορά ήταν πολύ φιλική , δεν καταλάβαινες ότι καπου κόβει , πιο πολύ ότι ισορροπεί καλά . Ο χρόνος δεν διεκδικεί περγαμηνές ( 1.37 ) . Φιλος με πιο πολύ εμπειρία στην πίστα κ χωρίς να πιέσει πολύ κατέβασε ένα δευτερόλεπτο αλλά έμεινε ενθουσιασμένος με το ζύγισμα !

Κ εμενα μου άρεσε ! Διαφορετικό από την 911 , πιο κοντά στην Elise , αλλά πιο φιλικό .

Η επόμενη εξόρμηση ήταν στον Χολομωντα .
Εκεί το ερωτεύτηκα το αυτοκίνητο :inlove: .
Είναι για αυτούς τους δρόμους ! Πολλές εναλλαγές στις στροφές , κάτω φύλλα , όμορφο τοπίο , κ το αυτοκίνητο να κρατάει βιδωμενη τη μούρη κ να περνάει όμορφα τη δύναμη στο δρόμο ( δεν εχει μπλοκέ ) .

Ανηφορικές , κατηφορικές , φρένο πολύ δυνατό αν κ θέλει πάτημα αρκετό , δεν πηκε καπου ABS , πατούσα αρκετά νωρίς φοβούμενος ότι θα γλιστράει λόγω υγρασίας κ φύλλων όμως ήταν ακλόνητο .
Χόρευε :yahoo:

Ίσως δεν είναι το πιο γρήγορο αυτοκίνητο από σημείο σε σημείο , ή στην πίστα , όμως το μέγεθος βοηθάει να χωράει στις στροφές εύκολα κ το ανάλαφρο πάτημά του , το ενδιαφέρον τιμόνι του , η εξάτμιση , ο συνδυασμός με το γρήγορο κιβώτιο , τα φρένα του , η όλη παιχνιδιάρικη συμπεριφορά του , κάνουν την Alpine ένα αυτοκίνητο που χαίρεσαι να το οδηγείς !

Μετά από τόσα χρόνια κ διάφορα αυτοκίνητα , ήξερα ότι ήθελα κεντρομηχανο ξανά μετά από χρόνια , δεν ήξερα ότι η Alpine θα μου προσφέρει τόσο όμορφες οδηγικές εμπειρίες .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809528 Σε σύγκριση με την 911 , είναι μικρότερο αυτοκίνητο σε διαστάσεις , έχει μικρότερο βάρος κ το νιώθεις , είναι πιο ευέλικτο , πιο εύκολο στο παιχνίδι .
Δεν λείπει το γκάζι , αν κ οριακά μπορεί να θεωρείται κ πιο αργό , αλλά στις διαδρομές με αλεπάλληλες στροφές , λόγω ροπής , βάρους κ κιβωτίου δείχνει το ίδιο γρήγορο αν όχι γρηγορότερο .

Ποιοτικά , αν κ σε καλό επίπεδο , μπορεί να συγκριθεί με την 911 του 2009 αλλά σε καμία περίπτωση με τις σύγχρονες 718 κ 911 . Κάποια εξαρτήματα , όπως το χειριστήριο του ηχοσυστήματος πίσω από το τιμόνι , πρέπει να είναι από Megane του 2003 , το άνοιγμα της πόρτας , ο ήχος που κάνουν οι καθρέφτες όταν κλείνουν κλπ είναι δείγματα ότι έχει γίνει οικονομία καπου ή ότι δεν έχει την ποιότητα κ το ραφιναρισμα της Porsche .

Τα γραφικά αλλάζουν ανάλογα με το πρόγραμμα .

Το ηχοσύστημα είναι πολύ καλό !

Η οθόνη η κεντρική , είναι απαράδεκτη ! Σαν aftermarket , με αργή απόκριση στις εντολές , χωρίς CarPlay ( αν κ στα μοντέλα 2022 υπάρχει πλέον ) , έχει όμως επιλογές για μέτρηση κ γράφημα g , για θερμοκρασίες λαδιού , κιβωτίου , επιδόσεων κλπ κλπ μπλιμπλικια !

Χώροι για μικροαντικείμενα στην καμπίνα ανύπαρκτοι !

Εμπρός ένας ρηχός χώρος αποσκευών που χώρεσε βαλίτσες , πίσω ένας περίεργος χώρος , που όμως επίσης χώρεσε αρκετά πράγματα !

Η ανάρτηση δεν είναι ηλεκτρονική αλλά ειναι εκπληκτική ! Είναι σπορ κ σφιχτή αλλά περνάει άνετα από παντού !!! Όχι απλά δεν κουράζει αλλά αν έχεις χιλιόμετρα δεν κόβεις σε λακούβες κλπ !!! Περνάει αέρας !

Βάζεις μπροστά , κ στα πρώτα μέτρα έχεις ξεχάσει τα πάντα όμως !
Σε ενδιαφέρει μόνο η οδήγηση !
Είναι απόλαυση !

Δεν μπερδεύομαι ! Δεν έχω υπέρ αυτοκίνητο ! Είναι όμως τόσο διασκεδαστικό που μπορείς να το χαίρεσαι κάθε μέρα , χωρίς εξωπραγματικές ταχύτητες , να σου αφήνει μια αίσθηση ότι είσαι γεμάτος , ότι πέρασες όμορφα κ αυτό αυτή τη στιγμή μου είναι αρκετό :)
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809529 Αυτά κ συγνώμη αν η περιγραφή δεν είναι γραμμένη με κάποια συγκεκριμένη σειρά , ή με τον τρόπο που κάποια παιδιά εδώ μέσα γράφουν κ μας ταξιδεύουν με όμορφες λέξεις κ κείμενα .
Ελπίζω να μη σας έπρηξα .
Είναι ωραιο να μοιράζεσαι συναισθήματα , με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος !

Καλές βόλτες σε όλους
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#809535 πολυ ωραια τα εγραψες,καλοριζικο και να το ευχαριστηθεις!
Άβαταρ μέλους
By glf
#809538 Έτσι ακριβώς τα θέλω εγώ. Άμα έρθεις για Καστανιά πες!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809583
vagmag έγραψε:Αυτά κ συγνώμη αν η περιγραφή δεν είναι γραμμένη με κάποια συγκεκριμένη σειρά , ή με τον τρόπο που κάποια παιδιά εδώ μέσα γράφουν κ μας ταξιδεύουν με όμορφες λέξεις κ κείμενα .
Ελπίζω να μη σας έπρηξα .
Είναι ωραιο να μοιράζεσαι συναισθήματα , με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος !

Καλές βόλτες σε όλους

Τα έγραψες μια χαρά, ευχαριστούμε πολύ! :metalo:
Τώρα πες μας γιατί αγόρασες και... 2ο i3! :lol:
Σου άρεσε τόσο πολύ το πρώτο;
Από προβλήματα; Το λέω γιατί είναι από τα αυτοκίνητα που θα σκεφτόμουν ν'αγοράσω, αν δεν χαλάει όπως το συνηθίζουν οι κλασικές θερμικές BMW βέβαια..
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809594 Σας ευχαριστώ πολύ !

Εύχομαι ο καθένας να οδηγήσει κ να χαρεί οτιδήποτε ονειρευτεί , αλλά κ να απολαμβάνει τις βόλτες με αυτό που διαθέτει !

Για το I3s θεώρησα οτι δε θα έχει ενδιαφέρον .
Θα γράψω με την πρώτη ευκαιρία :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809597 Το i3 έχει παραπάνω ενδιαφέρον, δυστυχώς! Την Alpine ελάχιστοι θα καταφέρουμε να την αγοράσουμε, το i3 είναι πιο προσιτή επιλογή. Προσωπικά, η Alpine μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ! Μπράβο σου που το τόλμησες, ειδικά μετά την 911.
Να ξέρεις πως όταν διάβασα για την φωτιά στο σπίτι σου, θορυβήθηκα και κοιτάζω από το πρωί αισθητήρες καπνού!
https://www.aliexpress.com/item/1005004000436532.html
:lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#809599 Ίσως κάπου πρέπει να γράφουμε κ τέτοια πράγματα … κ ας μην είναι ευχάριστα .

Οι αισθητήρες καπνού είναι κάτι που πρέπει όλοι να έχουμε στο σπιτι .

Έχω την εντύπωση ότι πλέον στις νέες κατασκευές είναι απαραίτητο .

Όπως κ να έχει , είναι κάτι φτηνό , που μπορεί να σώσει ζωές ! Αν κάτι πάρει φωτιά ενώ κοιμόμαστε , ένα τέτοιο σύστημα μόνο, μας σώζει .
Εννοείτε ότι συνδέονται κ με συναγερμό κλπ , ώστε αν λείπεις , να ειδοποιηθείς μήπως σώσεις κ την περιουσία σου .
Αλλά κατά κύριο λόγο είναι για να σώσει ανθρώπινες ζωές .


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809600 Όχι, δεν είναι υποχρεωτικοί σε καινούρια σπίτια. Σε πολυκατοικίες με λέβητα πετρελαίου, νομίζω είναι υποχρεωτική η πυρανίχνευση για το κτήριο. Στο δικό μας, δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα, λόγω ατομικού λέβητα ΦΑ για όλους.
Εγώ θα κοιτάξω να φτιάξω κάτι μόνος μου, απλό και φθηνό, για μια δύσκολη ώρα, γιατί αν και δεν έχουμε ούτε αναπτήρα που λέει ο λόγος στο σπίτι, η φωτιά μπορεί να ξεκινήσει κι αλλιώς!

Ευχαριστώ λοιπόν και για την... αφύπνιση! :)