Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#589882 εχω για 2 μερες ενα Κασκαι βενζινη αυτοματο.
θυμαμαι που ειχα διαβασει απο καποιους συμφορουμιτες για κακη αναρτηση σε αποσβεση.
Οντως πατας σε καποιες λακουβες και σου δινει την εντυπωση οτι θα σκορπισει.Περιεργο με τοσο ψηλο προφιλ στα ελαστικα.
42κ χλμ το νοικιαρικο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590934 εκανα 20 χλμ σαν επιβατης πισω σε  Q3 σε αστικους δρομους, 4 ατομα ημασταν και κοπαναγε πολυ πισω.... με χωρους τσιμα τσιμα... το αγορασε ο φιλος δινοντας πισω ενα Α3 παλιο.. πολλα λεφτα για μενα...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#591914 Συνοδήγησα για μια καλή βόλτα σε βουνό (άσφαλτο) και offroad ένα HiLux, πρέπει να είναι το τελευταίας γενιάς.

Ένα έχω να πω... Τελείως βάρκα στην άσφαλτο, αλλά ισοπεδώνει τα πάντα. Ανωμαλίες, λακκούβες και λοιπές ανοησίες, απλά δεν υπάρχουν... Φυσικά στην πρώτη στροφή πάει σαν βάρκα στο γιαλό :lol: , αλλά δεν φτιάχτηκε φυσικά για rallye, ούτε το οδηγούσε έτσι... Οριακά καταλαβαίνεις πότε αφήνεις την άσφαλτο και μπαίνεις στο χώμα. Το συγκεκριμένο είναι εταιρικό και χρησιμοποιείται καθημερινά σε λατομείο. Μέχρι τη μέρα που έκανα τη βόλτα έβλεπα κάτι τιμολόγια για επισκευές και ανατρίχιαζα με το κόστος... Μετά κατάλαβα γιατί... ΚΑΘΕ μέρα τα συγκεκριμένα οχήματα τρώνε απίστευτα σκληρό off-roading, ΟΛΗ μέρα... Στη (μικρή) βόλτα μας, που οι συνθήκες ήταν πολύ καλές (δεν έβρεχε, δεν πήγαμε κάπου τρελά, κτλ), 2-3 φορές έβαλε τα κοντά και γενικά πέρασε από σημεία που οριακά περνούσα με τα πόδια, χωρίς ούτε ο οδηγός ούτε φυσικά το αμάξι να χαμπαριάσει... Συζητούσαμε χαλαρά και όπως πχ βάζεις από 1η σε 2η ταχύτητα όταν πας στη δουλειά το πρωί, έτσι έβαλε 4κίνηση και κοντά για να κατέβουμε μία κατηφόρα με παχιά λάσπη που δύσκολα την κατέβαινα με τα πόδια (χωρίς να γίνω ρεζίλι δηλαδή... :lol: ). Κάτι λακκούβες που καταπίνουν τη μισή πενβέ ήταν το στάνταρ... :lol: Και όλα αυτά με απόλυτη φυσικότητα τόσο για τον οδηγό, όσο και για το αμάξι, χωρίς κανένας να νιώσει πως κάνει κάτι αφύσικο... :lol:

Μοτέρ, ιπποδυνάμεις, καταναλώσεις, δεν γνωρίζω... Ούτε και με νοιάζει...



Απλά το θέλω! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#591915 Επαρχία και διπλοκαμπινιά.....σαν όνειρο μου ακούγεται :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#592022 Για τον συγκεκριμένο άνθρωπο βέβαια είναι ανάγκη, μιας και το χρησιμοποιεί στο φουλ ΚΑΘΕ μέρα, θέλοντας και μη. :lol:

Κάποια στιγμή θα του βάλω χέρι... :twisted: :whistlink:



Και μετά θέλω και μια βόλτα με κάτι τέτοιο... :innocent:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#593037 οδηγησα το 5008 Αθηνα Στουπα και πισω με σωματα-> ενηλικες και στεις 3 σειρες , με υψος ~1.75 και 185 εμπρος
βολευτηκαμε μια χαρα ακομα και για ~4ωρο ταξιδι , με ικανοποιητικο leg room
αλλα ειχε πολυ ενδιαφερον γιατι πολλαπλασιαζονται τα interactions μεσα στο αμαξι και εχει πολυ κουβεντα

μακαρι να μπορεσω να ξαναπαμε και αλλες φορες ετσι με τους παππουδες που το απολαυσανε , αν οχι με το δικο μου (γιατι δεν ξερω αν θα το ξανα κατεβασω ελλαδα) με κατι αντιστοιχο νοικιαρικο για λιγες μερες.

γενικα εχετε υποψην σε αντιστοιχες φασεις με οικογενεια αν μπορειτε να πατε ολοι μαζι, ειναι πολυ ωραια εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#593048
KiloMeater έγραψε:...γενικα εχετε υποψην σε αντιστοιχες φασεις με οικογενεια αν μπορειτε να πατε ολοι μαζι, ειναι πολυ ωραια εμπειρια.
Και οι καυγάδες όμως θα είναι επικοί. Κλεισμένοι όλοι σε 5-6 τετραγωνικά χωρίς διαφυγή.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#593050
sknipper έγραψε:
KiloMeater έγραψε:...γενικα εχετε υποψην σε αντιστοιχες φασεις με οικογενεια αν μπορειτε να πατε ολοι μαζι, ειναι πολυ ωραια εμπειρια.
Και οι καυγάδες όμως θα είναι επικοί. Κλεισμένοι όλοι σε 5-6 τετραγωνικά χωρίς διαφυγή.... :lol:


Μόνο που το σκέφτομαι παθαίνω νευρικό κλονισμό.

- Μην τρέχεις, θα σκοτωθούμε!!!
- Να σταματήσουμε για έναν καφέ;
- Θέλω να πάω τουαλέτα.
- Πείνασα, πειράζει αν φάω μέσα στο αυτοκίνητο ένα κουλούρι που έχω στην τσάντα μου;
- Κουράστηκα, άντε πότε θα φτάσουμε;

:rant: :rant: :rant:

Οι ωραιότερες διαδρομές είναι όταν είσαι μόνο εσύ, το αυτοκίνητο και ο (άδειος) δρόμος. :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#593053 Επίσης, θυμάμαι το κλασσικό τσιτάτο (δε γνωρίζω εάν όντως ίσχυε κάποτε/ποτέ :hmmm: ) που υπαγόρευε ότι τα μέλη της βασιλικής οικογένειας δεν ταξιδεύουν ποτέ μαζί (με αεροπλάνο λογικά μα φαντάζομαι πως η ίδια λογική εφαρμόζεται θαυμάσια και σε αυτοκίνητο), ούτως ώστε να μην ξεκληριστούν σε περίπτωση ατυχήματος. :vava:

Την ίδια οδηγία θα μπορούσε να ακολουθεί οποιαδήποτε οικογένεια, σωστά; :tomato: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#593056 Θα συμφωνήσω ως προς την έλλειψη ησυχίας και ηρεμίας. Στο frv ειδικά που κάθονται τρεις μπροστά, αν πιάσουν την κουβέντα οι διπλανοί σου ή έχεις κανένα μικρό μπροστά που δε βάζει γλώσσα μέσα ή/και μουρμουράει, έχεις τελειώσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#593058 ενταξει, σωστοι αυτοι οι προβληματισμοι...δεν το εζησα αλλα υπο προυποθεσεις μπορει να ειαι κουραστικο
μπορει ομως να ειναι και πολυ ωραιο
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#593376
diplomat έγραψε:Επίσης, θυμάμαι το κλασσικό τσιτάτο (δε γνωρίζω εάν όντως ίσχυε κάποτε/ποτέ :hmmm: ) που υπαγόρευε ότι τα μέλη της βασιλικής οικογένειας δεν ταξιδεύουν ποτέ μαζί (με αεροπλάνο λογικά μα φαντάζομαι πως η ίδια λογική εφαρμόζεται θαυμάσια και σε αυτοκίνητο), ούτως ώστε να μην ξεκληριστούν σε περίπτωση ατυχήματος. :vava:


Λύαεις υπάρχουν:



Scotch έγραψε:Θα συμφωνήσω ως προς την έλλειψη ησυχίας και ηρεμίας. Στο frv ειδικά που κάθονται τρεις μπροστά, αν πιάσουν την κουβέντα οι διπλανοί σου ή έχεις κανένα μικρό μπροστά που δε βάζει γλώσσα μέσα ή/και μουρμουράει, έχεις τελειώσει.

< >


Λύαεις υπάρχουν:

Άβαταρ μέλους
By belgarion
#593378
diplomat έγραψε:Επίσης, θυμάμαι το κλασσικό τσιτάτο (δε γνωρίζω εάν όντως ίσχυε κάποτε/ποτέ :hmmm: ) που υπαγόρευε ότι τα μέλη της βασιλικής οικογένειας δεν ταξιδεύουν ποτέ μαζί (με αεροπλάνο λογικά μα φαντάζομαι πως η ίδια λογική εφαρμόζεται θαυμάσια και σε αυτοκίνητο), ούτως ώστε να μην ξεκληριστούν σε περίπτωση ατυχήματος. :vava:

Την ίδια οδηγία θα μπορούσε να ακολουθεί οποιαδήποτε οικογένεια, σωστά; :tomato:
Πλάκα πλάκα αυτό το κάνει ο θείος με την θεία μου και τα (ενήλικα πλέον) ξαδέρφια μου από παλιά, δεν ταξίδευαν ποτέ με αεροπλάνο και οι δύο γονείς ταυτόχρονα ούτε όλα τα ξαδέρφια μου μαζί.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#593380
Anonymous Founder έγραψε:Τρομακτικά υπερβολικό.
Δεν διαφωνώ αλλά το έκαναν , βέβαια μιλάμε για οικογένεια που ζούσε και ζει σε έναν βαθμό μεταξύ ΗΠΑ και Ελλάδας με πολλά αεροπορικά ταξίδια το χρόνο αλλά και πάλι υπερβολικό ήταν. Οδικά πάντως ακολουθούσαν την λογική kilomeater αφού για πολλά χρόνια το μοναδικό όχημα της οικογένειας στην Ελλάδα ήταν ένα φοβερό us spec VW Vanagon Westfalia

< Note >