Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#18857 Εικόνα
upload image online

F56 MINI Cooper S Auto

Exοντας μια πρωτη επαφη, προσφατα με το 136αρη 3κυλινδρο βενζινης στο νεο Cooper, ενιωθα λιγο "μαγκωμενος", σχετικα με το τι θα αντιμετωπιζα απο πλευρας γενικοτερης φιλοσοφιας της Bmw στο νεοφερμενο της τετρατροχο φετιχ.
Αυτο γιατι, μπορει πχ το "απλο" Cooper να ειναι πλεον τουρμπατο, και αρα ισχυροτερο, -με υψηλη ροπη επισης, κοντα στα επιπεδα του προηγουμενου Cooper S- ωστοσω, απο ηχητικης πλευρας, (3κυλινδρος γαρ) και κυριως σε οδηγικο επιπεδο, τα πραγματα δεν ηταν τοσο ξεκαθαρα, οσο με το απερχομενο και αρκουντως παιχνιδιαρικο Cooper R56.

Πιο συγκεκριμενα η Bmw, ναι μεν αναβαθμισε σε επιπεδο κινητηρα και αποδοσης , το νεο cooper, αλλα και το S, παραλληλα ομως, τουλαχιστον με την μεχρι στιγμης οδηγικη επαφη με το πρωτο, μου φανηκε να "αμβλυνε", την στανταρ τονισμενη, οδηγοκεντρικη εμπειρια, κατι που επι της ουσιας μπορει να θεωρηθει καλο για αυτους που θελουν ενα πιο ανετο-μαλακοτερο σε στησιμο MINI, και αρα πιο ευκολο σε καθημερινη συμβιωση, αλλα αντιστοιχα "μεγαλο λαθος", για τους απανταχου σκληροπυρηνικους, ή σχεδον ολους οσους βρισκουν την οδικη συμπεριφορα των ΜΙΝΙ γενικοτερα, σε πολυ κοντινα επιπεδα με αυτη ενος καρτ.

Το παστελ "ζαχαρι" παντως, αυτοματο S του test drive, σε πρωτη θεαση εδειχνε αρκουντως πιο "αγριεμενο" απο το ταπεινοτερο Cooper, με τις διαφορες να βρισκονται περα απο το καπω, στον πιο τονισμενο προφυλακτηρα εμπρος με εξτρα αεραγωγους, πισω με την κλασσικη διπλη αποληξη, την -εξτρα- μεγαλυτερη πισω αεροτομη, αλλα και τις -επισης εξτρα- μαυρες για την περιπτωση 17αρες ζαντες.

Στα του εσωτερικου καθεσαι οπως πρεπει, δηλαδη "πολεμικα" για την περιπτωση, αρκετα χαμηλα, και ολα τα χειριστηρια εχουν σωστη αποσταση μεταξυ τους. Απειρες ειναι και οι δυνατοτητες-συνδυασμοι εξατομικευσης, οπως και στο παλαιοτερο, εδω ομως η γενικοτερη εικονα ειναι ξεκαθαρα πιο ποιοτικη.
Must για εμενα το -και παλι εξτρα :lol: - JCW τιμονι (με κοκκινες ραφες μαζι και με τον λεβιε ταχυτητων) για το οποιο δεν ειμαι και σιγουρος εαν εχει ελαφρως παχυτερη στεφανη απο το στανταρ, ειναι ομως σιγουρα πιο "χορταστικο" στην οψη και αισθηση.
Τα καθισματα επιτελους ειναι πραγματικα σπορ, κρατουν πολυ καλα το σωμα στα πλευρικα φορτια και εχουν στανταρ πτυσσομενο εδρανο.
Οι ελαφρως αυξημενες διαστασεις του αμαξωματος, εχουν περασει και στο εσωτερικο, κυριως για τους εμπρος επιβατες.

Ξεκινοντας λοιπον, με τον λεβιε στην θεση D, πειραζω και το (εξτρα) διακοπτακι-δακτυλιο που βρισκεται στην βαση του λεβιε κιβωτιου (driving modes) στην πιο χαλαρη θεση απο τις τρεις διαθεσιμες, "comfort" , ρολλαρωντας προς το πλησιεστερο βενζιναδικο για ελεγχο πιεσης αερα των ελαστικων, και ανεφοδιασμο.

Εξαιρετικη βρηκα την λειτουργια του κιβωτιου, ιδιαιτερα ομαλη, και εξυπνο το λογισμικο, στο στυλ των γνωστων DSG, αλλα με ακομα πιο ραφιναρισμενη λειτουργια, οτι καλυτερο δηλαδη για την απλη μετακινηση.
Μετα την συντομη σταση, συνεχιζω με προορισμο την γνωστη και αγαπημενη διαδρομη στα Νοτια προαστεια, και μεχρι να φτασω στην Βουλιαγμενη, παιζω με τις επιλογες του κιβωτιου, εχοντας παραλληλα μηδενισει την μεση καταναλωση, και φροντιζοντας κατοπιν να βλεπω στο καντραν την στιγμιαια σε συνεχη βαση.
Ο συνδυασμος λειτουργιας αυτοματου (θεση D) με "comfort" εντυπωσιαζει με την δυνατοτητα του να πετυχεις εαν το επιθυμεις, αρκετα χαμηλα νουμερα καταναλωσης, καθοτι περα απο το πιο χαλαρη αισθηση στο τιμονι (πολυ μικρη διαφορα, αισθησης βαρους τιμονιου σε σχεση με την default "mid", σχεδον αμελητεα) η αποκριση του γκαζιου ειναι οσο νωχελικη χρειαζεται και με αυξημενη ρυθμισιμοτητα ωστε οι ενδιξεις στιγμιαιας καταναλωσης να μην εκτοξευονται, κατι που δυσκολα συνσντας σε κινητηρα με turbo τετοιας αποδοσης μαζι και με αυτοματο κιβωτιο.

Ολα καλα λοιπον, και πριν το καταλαβω, εχω φτασει να βρισκομαι δυο φαναρια πριν τις στροφες για τα λιμανακια.
Αλλαγη του λεβιε αμεσως σε χειροκινητη λειτουργια (σπρωχνω προς τα αριστερα) , με τις ταχυτητες να μπορουν να αλλαζουν ειτε με τον λεβιε (με την "σωστη" φορα, δηλαδη τραβοντας προς τα κατω, ανεβαζεις σχεση, σπρωχνοντας προς τα πανω κατεβαζεις...) ειτε με τα κολημμενα και σωστα σε μεγεθος "αυτακια", πισω απο το τιμονι.

Επελεξα τον δευτερο τροπο, και ταυτοχρονα εκανα δυο "κλικ" το "δακτυλιδι" στην βαση του λεβιε προς τα αριστερα, περνωντας στην θεση σπορ, και να που τελικα δεν ηταν υπερβολη τα λογια του πωλητη, οταν μου ανεφερε οτι στην σχετικη διαδικασια, "το αυτοκινητο αλλαζει χαρακτηρα εντελως".

Με αυτες τις δυο κινησεις, -το start/stop απενεργοποιηθηκε μονο του- η αποκριση γκαζιου εγινε ακαριαια, αφου πρωτα το κιβωτιο κατεβασε αμεσα μια σχεση μονο του, και πλεον ηρθε η στιγμη για τους πρωτους "πυροβολισμους"... :lol:

Το τιμονι βαρυνε -αισθητα- πλεον κι αλλο, αλλα το σημαντικοτερο, η εξατμιση αρχισε τα σκασιμματα σε καθε αφημα γκαζιου, κατι που μαλλον πρεπει να "τσιγκλισε" τον οδηγο μιας μαυρης 6αρας Bmw, και μαλιστα ακριβως λιγο πριν τα τελευταια φαναρια για τα λιμανακια.

Η συνεχεια φυσικα ειναι ακριβως αυτη που φανταζεστε. :shifty:

Πρωτη σχεση στο κιβωτιο, ανοιγει το φαναρι, αφημα πενταλ φρενου, πατημα αυτο του γκαζιου με λιγοτερο απο την μιση διαδρομη του, με τα Primacy 3 της Michelin (πολυ καλες εντυπωσεις, θα αναφερθω σε αυτα πιο αναλυτικα, σε λιγο) να "γραπωνουν" οριακα το οδοστρωμα, και το MINI εχει κανει το πρωτο "τιναγμα", το στροφομετρο εχει ηδη "ταληριασει", πριν καλα-καλα το καταλαβω, αμεσως αλλαγη σε δευτερα, και ναιιι :yahoo: τωρα περναει σχεδον ολη η δυναμη κατω, γεμιζει μεχρι τις 6,000σαλ, σε 3η στις 5κ και κατι σαλ, σε αλλαγη 4ης να γεμιζει και αυτη :s_omg , με την Bmw να ακολουθει πλεον ενα κλικ πιο πισω, και εκει πεφτω στα φρενα με κατεβασμα 3ης για την πρωτη αριστερη, στην δεξια, και επειτα στην γνωστη αριστερη φουρκετα, τα ηλεκτρονικα να αναβοσβηνουν σαν τα χριστουγενιατικα λαμπακια, και το MINI να "χορευει" ελαφρως, ποτε διορθωνοντας σε ενα βαθμο επικειμενη υποστροφη ισχυος και ποτε υπερστροφη αδρανειας. Η Bmw παντως απο εκεινο το σημειο εμεινε αρκετα πιο πισω, και αφου πλεον ειχα περασει το γνωστο θερινο μαγαζι που παραπεμπει σε "νησι" , αρχισα να βγαζω καποια πρωτα συμπερασματα
για την οδικη του συμπεριφορα.

Καταρχας φοραει εναν εκρηκτικο κινητηρα, με δυναμη που ευκολα θα πιστευες οτι προσεγγιζει τα 220ps εναντι των 192 που δηλωνει η εταιρια, κατι που σε ενα βαθμο θα πιστωνεται και στο ελαφρος μειωμενο βαρος με την νεα πλατφορμα, σε σχεση με το απερχομενο Cooper S.
Το σημαντικοτερο ομως, ειναι οτι η αυξημενη δυναμη ειναι παρουσα σε μεγαλυτερο ευρος στροφων απο αυτη του R56 S, αλλα και η υστερηση του Turbo, απο μικρη, μεχρι τις 3,000σαλ περιπου που εμφανιζοταν στο απερχομενο, πλεον εδω ειναι ανυπαρκτη, κατι που βοηθαει παρα πολυ, στο να υπολογισεις και να ρυθμισεις την ποσοστητα γκαζιου που χρειαζεσαι στο turn in, σε επιπεδα που πλησιαζουν πολυ αυτα ενος 3λιτρου πχ ατμοσφαιρικου κινητηρα της Bmw.

Ολα αυτα μεχρι τις 6,000σαλ περιπου, με τις 3 πρωτες ομως σχεσεις, να τις αισθανομαι λιγο πιο "κοντες" απ' οτι περιμενα, κατι για το οποιο με επιβεβαιωσε αργοτερα και ο πωλητης, (ειναι συνολικα πιο κοντες οι 3 πρωτες σχεσεις του αυτοματου συγκριτικα με το χειροκινητο) αλλα και σε καποιο ξενο δημοσιευμα που ετυχε να διαβασω.

Στα του "στριβειν" ομως, εδω τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα.
Καταρχας η αναρτηση, παροτι εμφανιζε μια πολυ καλη ισορροπια μεταξυ ανεσης αλλα και ελλειψης εντονων κλισεων, και ενω αποροφουσε επιτυχημενα, στον μεγαλυτερο βαθμο, σχεδον ολες τις κακοτεχνιες, απο την απλη μετακινηση μεχρι και σβελτα σε ενα επιπεδο της ταξης πχ του 60%, απο εκει και περα, σε πιο γρηγορη οδηγηση δεν μου εδινε μια ικανοποιητικη "εικονα" ως προς το πως συμπεριφερεται ο εμπροσθιος αξονας, σε σχεση με τον πισω, και κατ' επεκταση το μπροστινο συστημα στερειτο ικανοποιητικης πληροφορησης.

Με ολα αυτα μαζι, προσθεστε και τα ηλεκτρονικα που δουλευαν υπερωριες, να μαζεψουν ποτε "μουρη" ποτε "κ@λο", με φρεναρισμα σε εσωτερικο τροχο εμπρος και πισω αντιστοιχα, και εχετε μια πρωτη ιδεα, για ενα ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟ κατασκευασμα, ακομα και υπο πιεση, που ναι μεν πραγματικα εδειχνε να μπορει να "καπνισει" σχεδον οτιδηποτε αλλο κινειται στο δρομο, αλλα ταυτοχρονα, να μην νιωθεις οτι συμμετεχεις στον βαθμο που ξερεις ακομα και απο την προηγουμενη γενια των Cooper S.

Βεβαιως για ολα αυτα υπαρχει εξηγηση, και φυσικα εχει να κανει με το οτι το αυτοκινητο ΔΕΝ φορουσε σπορ αναρτηση, και δεν μιλαω για την ενεργητικη, αλλα την πιο σφιχτη παθητικη αναρτηση κοστους 246 ευρω...Ακομα και το S λοιπον, οπως και το προηγουμενο, εχει στα ΕΞΤΡΑ την σπορ -παθητικη- αναρτηση, και ειναι κατι που προσωπικα θα επελεγα για ολα τα προηγουμενα που ανεφερα πριν, μαζι με την αυξημενη ακριβεια και το καλυτερο "ζυγισμα" που θα προσφερεται κατα το στριψιμο...

Ακομα και ετσι παντως, το χαμογελο στα χειλη εσκασε λιγο αργοτερα, οταν στο επομενο...σετ στροφων, προς Σουνιο μερια, απενεργοποιησα εντελως τα ηλεκτρονικα, παρακαμπτοντας την ενδιαμεση λειτουργια DTC οπου επιτρεπεται μικρο γλυστρημα.

Με DSC OFF δηλαδη, στην ενδειξη οθονης, και αρχιζα σταδιακα να πιεζω για να δω τελικα εαν μπορω να νιωσω περισσοτερα πραγματα, απο το γενικοτερο πατημα του νεου γρηγορου ΜΙΝΙ.

"Επιτελους κατι γινεται" :yahoo: αναφωνησα, μετα απο δυο-τρεις συνεχομενες στροφες, και πλεον οι μοναδικοι συμμαχοι που ηθελα και ενιωθα, ηταν τα προοδευτικα και ευκολα στο ζεσταμα Michelin, το ακριβες τιμονι, το ακαριαιο και ευκολα ρυθμισιμο πλεον -χωρις καθολου lag απο τις σχεδον 3κ σαλ μεχρι 6κ- γκαζι, και τα καταπληκτικα σε αποδοση φρενα.

Χωρις να κρατιεμαι σχεδον καθολου στο ανοιγμα γκαζιου, κατα την εισοδο σε στροφη καποιες στιγμες ειχα ελαφριες τασεις υποστροφης ισχυος, -νιωθοντας επισης να δουλευει τελικα το ηλεκτρομπλοκε, παροτι το συστημα ευσταθειας ηταν εκτος, αλλα ιδιαιτερα διακριτικα, και παραλληλα σε αφημα γκαζιου, η ουρα γυριζε :thumbsup: για να βοηθησει στο στριψιμο, μισο κλικ πιο...νωθρα σε σχεση με το R56 αλλα σε οσο μεγαλο ή μικρο βαθμο επιθυμουσα, χωρις καμμια αλλη παρεμβαση.
Μονο με εντονο φρενο ενεργοποιειται και παλι στιγμιαια το συστημα ευσταθειας, ως ενα διχτυ ασφαλειας, της τελευταις στιγμης, ρυθμιση που προσωπικα θεωρω ιδανικη.

Ολα καλα λοιπον με τα κρατηματα του νεου Cooper S?
"Σχεδον", ειναι η δικη μου απαντηση, αφενως γιατι εστω και με την απλη αναρτηση, το παιχνιδι ηταν εφικτο τελικα, και αρκουντως ευχαριστο.
Σιγουρα ομως για καποιον που θελει καποια στιγμη να εκμεταλευτει τις ακομα πιο αυξημενες δυνατοτητες -λογω κινητηρα- στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, η επιλογη της σπορ αναρτησης ειναι μονοδρομος.
Στα συν προφανως θα ειναι και η δυνατοτητα τοποθετησης -για πρωτη φορα σε ΜΙΝΙ- της ενεργητικης, κοστους 620ευρω περιπου, για οσους θελουν διπλο χαρακτηρα.

Στο ζουμι τωρα...
Θα το αγοραζα? Η απαντηση ειναι ναι, με δεδομενο οτι θα επελεγα σιγουρα την σπορ -παθητικη- αναρτηση, μαζι με τις πανεμορφες εξτρα μαυρες 17αρες ζαντες, χανοντας συνειδητα ενα ποσοστο ανεσης, και εαν υπαρχει αντιστοιχη προβλεψη/δυνατοτητα, θα εβαζα μια πολυ καλη μπαρα θολων, ωστε να "ζωντανευε" σε πληροφορηση και ακριβεια το μπροστινο του συστημα.
Σε οτι αφορα το κιβωτιο, λογω προσωπικου κολημματος θα επελεγα χειροκινητο. Το συγκεκριμενο αυτοματο παντως θα το προτεινα ανεπιφυλακτα, σε οσους το σκεφτονται, ειναι ταχυτατο στις αλλαγες -για αυτοματο- και εξαιρετικα ομαλο, δεν κλωτσαει, σχεδον δεν αντιλαμβανεσαι τις αλλαγες, εαν κινεισαι ηρεμα με κλειστα παραθυρα.
Μονο για αυτους που ενιοτε θα "κυνηγησουν" πανω απο 80% των ετσι κι αλλιως πολυ υψηλων δυνατοτητων του αυτοκινητου, θα προτεινα το χειροκινητο, για απολυτο ελεγχο, και μεγιστη συμμετοχικοτητα υπενθυμιζοντας παραλληλα οτι στο Cooper S, εφοσον επιλεγει το πακετο "driving modes" στην σπορ ρυθμιση, στα κατεβασματα ταχυτητων, το λογισμικο ανεβαζει αντιστοιχα τις στροφες!, κανει δηλαδη μονο του "μυτη-τακουνι".

Συμπερασματικα...


Τι μου αρεσε:

-κινητηρας "πολυβολο" :metalo:
-ηχος κινητηρα, μαζι με σκασιματα εξατμισης
-στιβαροτητα πλαισιου
-βαρος και ακριβεια τιμονιου
-εικονα εσωτερικου

Τι δεν μου αρεσε:

-η στανταρ αναρτηση που στερει πληροφορηση στην γρηγορη οδηγηση
- εντονοι αεροδυναμικοι θορυβοι με ανοιχτο τζαμι οδηγου ή/και συνοδηγου
- θορυβος κυλισης
- που δεν ακουγοταν οσο θα ηθελα, ο κινητηρας στο εσωτερικο, με κλειστα τζαμια
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#18913 ενιωσες ελλειψη ακαμψιας του μπροστινου μερους και θα ησουν ετοιμος να βαλεις μπαρα θολων νομιζωντας οτι θα '' παρεις'' αυτο που ''λειπει''.... μωρε μπρααααβο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#18917 Εμένα μου άρεσε το review του .. Έχω εμπιστοσύνη στο feedback που αποκομίζει από τα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#18926 Γιατί;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#18930
CARυοθραύστης έγραψε:Γιατί;


Γιατί με τον . γνωριζόμαστε πλέον κάποια χρόνια μέσω του 4ΤΦ, έχουμε συζητήσει, έχουμε βολτάρει, ξέρω πως οδηγεί και έχει σε πολλά δίκιο.
Δεν λέω ότι είναι πάντα αντικειμενικός αλλά σίγουρα δεν τον λες άσχετο. Μπορείς να ρωτήσεις τη γνώμη του και τη συμβουλή του για πράγματα γύρω από το αυτοκίνητο και να έχει δίκαιο. Έτσι δεν αποκτιέται η εμπιστοσύνη?
Άβαταρ μέλους
By JBT
#18937 Ίσως.

Ο καθένας βλέπει και κρίνει όπως πιστεύει καλύτερα. Τώρα τι σημαίνει "σχετικός" και "άσχετος"... Μεγάλη κουβέντα (για την ακρίβεια, εξαιρετικά μικρή είναι, αλλά παμ'παρακάτ).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#18944
Κίκιζας . έγραψε:Εξαιρετικη βρηκα την λειτουργια του κιβωτιου, ιδιαιτερα ομαλη, και εξυπνο το λογισμικο, στο στυλ των γνωστων DSG, αλλα με ακομα πιο ραφιναρισμενη λειτουργια, οτι καλυτερο δηλαδη για την απλη μετακινηση.

Mετατροπέα ροπής της aisin έχει το f56, ότι ακριβώς και το προηγούμενο δηλαδή. ΓΚ ξέρω ότι το ξέρεις, διευκρίνηση είναι.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#19029 Το σημαντικό είναι ότι, από ότι διαβάζουμε από τον Έλληνα Jeremy Clarkson, ακολουθεί την κίνηση.

Highlights:

1) Το κιβώτιο που είναι ταχύτατο, αλλά για αυτόματο. Πού να συγκριθεί αυτόματο με τον GK.
2) Το ότι υπάρχει αυτόματο που ματσάρει τις στροφές. Καταλαβαίνουμε το πλήθος των επαφών του GK με αυτόματα των τελευταίων 10 χρόνων.
3) Η μπάρα θόλων φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#19042 Ειχα νοικιασει τη προηγουμενη βδομαδα ενα ford transit connect 1.8 tdci με 75 αλογα ηθελα να μεταφερω κατι πραγματα.

Ωραιο και ανετο, μου αρεσε ο αντιολισθητικος πατος στο πισω μερος, οδηγικα δεν εμοιαζε με βανακι, δεν ειχε πολλες κλισεις και ηταν σταθερο στις υψηλες ταχυτητες και τα 75 αλογα ηταν απλα ικανοποιητικα. Εφτανες τα 100χλμ και απλα κρουζαρες παντου. Επισης εκαψε πολυ λιγο με οικονομικη οδηγηση παντα, καταφερα και εκανα 80χλμ με 6,5 ευρω ( 4,5 λιτρα πετρελαιο ) αλλα τα περισσότερα σε κινηση και φορτωμενο, καλα φρενα με καλη αισθηση το πενταλ οπως επισης και ωραιο ελαφρυ συμπλεκτη. Καθοσουν σχετικα ψηλα, σου θυμιζε πως οδηγουσες βανακι, αλλα ησουν ανετος με το χερουλακι να ακουμπας το χερι σου να αλλαζεις ταχυτητες κλπ ηταν just.

Τα κακα τωρα.
Ο κινητηρας του δε τραβαγε κατω απο τις 1500, και ειχε μπολικους κραδασμους. Επισης σε νυχτερινη βολτα που το εβγαλα, εκανε να ζεσταθει πολυ ωρα ( δηλαδη εκανε 7 λεπτα και να βγαλει ζεστο ζεστο αερα), φτηνιαρικο μεσα (δεν ειχε μοκετα κατω απλα πατακια), ελαφρυ τιμονι στις υψηλες ταχυτητες χωρις, καλη πληροφορηση οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα, οπως επισης εγω σαν 1,92 που ειμαι δε χωραγα μεσα ανετα, δηλαδη τα ποδια μου ηταν αρκετα λυγισμενα.

Δεν εχω οδηγησει αλλο βανακι εκτος απο ford για εμενα προσωπικά αυτη τη στιγμη θα ηταν just!

Bonus foto με εμενα να το κοζαρω, Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#19194
popolaros έγραψε:ενιωσες ελλειψη ακαμψιας του μπροστινου μερους και θα ησουν ετοιμος να βαλεις μπαρα θολων νομιζωντας οτι θα '' παρεις'' αυτο που ''λειπει''.... μωρε μπρααααβο.


Oχι δεν καταλαβες, και μετεφρασες αυτο που εγραψα στην περιγραφη διαφορετικα...

Δεν ενιωσα ελλειψη ακαμψιας, αντιθετως το ανεφερα εξαλλου, το πλαισιο γενικοτερα εδειχνε ισδιαιτερα στιβαρο.

Ενιωσα ελλειψη "επικοινωνιας" στο μπροστινο συστημα, οχι σε τοσο ενοχλητικο βαθμο στο θεμα του τιμονιου, οσο στην αφενως "χλιαρη" αναρτηση, και αφετερου, ενω περα απο την αυξημενη ακαμψια που μπορει να προσφερει μια μπαρα θολων εμπρος, θεωρω οτι παραλληλα μπορει να βελτιωσει την ακριβεια αλλα και πληροφορηση, για το πως φορτιζεται και συμπεριφερεται συνολικα ο εμπροσθιος αξονας...Για αυτο και ανεφερα οτι θα την εβαζα, εαν βεβαια υπαρχει η προβλεψη...
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#19201
KWSN-Men έγραψε:Το σημαντικό είναι ότι, από ότι διαβάζουμε από τον Έλληνα Jeremy Clarkson, ακολουθεί την κίνηση.

Highlights:

1) Το κιβώτιο που είναι ταχύτατο, αλλά για αυτόματο. Πού να συγκριθεί αυτόματο με τον GK.
2) Το ότι υπάρχει αυτόματο που ματσάρει τις στροφές. Καταλαβαίνουμε το πλήθος των επαφών του GK με αυτόματα των τελευταίων 10 χρόνων.
3) Η μπάρα θόλων φυσικά.


...καλα απο ειρωνια περισευεις ολοκληρος. Οποτε θελεις απο κοντα, εαν εχεις τα "νεφρα" βεβαια, να σου δωσω μια εικονα για το πως αλλαζω εγω ταχυτητες σε χειροκινητο, να εχεις τουλαχιστον μια βαση συγκρισης (οχι οτι ειμαι ο γρηγοροτερος, εχω γνωρισει πολυ καλυτερους απο εμενα, αλλα ελαχιστους απο το Forum...) γιατι αρκετοι ειρωνες στα fora μυριζουν απο μακρια κοττιλα οταν προκειται να υπαρξει δια ζωσης επικοινωνια... :whistlink:

Επι της ουσιας:
1) To κιβωτιο εγω, το βρηκα ταχυττατο για αυτοματο. Στα επιπεδα του ZF 8 σχεσεων της Bmw ενα πραγμα. Το προηγουμενο, στο R56 με τις οποιες ρυθμισεις-λογισμικο εφερε, ηταν αργο-νωχελικο.

2) Δεν αναφερθηκα στο αυτοματο...Διαβαζε καλυτερα πριν βγαλεις συμπερασματα, μαζι με κομπλεξ, χολη, και ειρωνια.
Μιλησα για το χειροκινητο...

3) Ετσι καταλαβαινω εγω, μπορει και να κανω λαθος, εφοσον διαφωνεις και θελεις να προσφερεις κατι στην κουβεντα, περα απο το να τρολλαρεις, διορθωσε με, πες μου εσυ ποια ενδεχομενως ειναι η καλυτερη λυση, και ευχαριστως να το δεχτω, και να επαναπροσδιορισω την αποψη μου επ' αυτου. Το να αφηνεις υπονοουμενα, χωρις ομως να μπαινεις στο ζουμι της υποθεσης, δειχνει
το λιγοτερο ανωριμη και "ελαφρια" σταση...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#19242 Προφανώς κάτι έχουν αλλαξει στο κιβώτιο,γιατι στο προηγούμενο cooper ήταν χάλια.
Άβαταρ μέλους
By g47
#19247
Mad_Max_Geo έγραψε:Ειχα νοικιασει τη προηγουμενη βδομαδα ενα ford transit connect 1.8 tdci με 75 αλογα ηθελα να μεταφερω κατι πραγματα.

Ωραιο και ανετο, μου αρεσε ο αντιολισθητικος πατος στο πισω μερος, οδηγικα δεν εμοιαζε με βανακι, δεν ειχε πολλες κλισεις και ηταν σταθερο στις υψηλες ταχυτητες και τα 75 αλογα ηταν απλα ικανοποιητικα. Εφτανες τα 100χλμ και απλα κρουζαρες παντου. Επισης εκαψε πολυ λιγο με οικονομικη οδηγηση παντα, καταφερα και εκανα 80χλμ με 6,5 ευρω ( 4,5 λιτρα πετρελαιο ) αλλα τα περισσότερα σε κινηση και φορτωμενο, καλα φρενα με καλη αισθηση το πενταλ οπως επισης και ωραιο ελαφρυ συμπλεκτη. Καθοσουν σχετικα ψηλα, σου θυμιζε πως οδηγουσες βανακι, αλλα ησουν ανετος με το χερουλακι να ακουμπας το χερι σου να αλλαζεις ταχυτητες κλπ ηταν just.

Τα κακα τωρα.
Ο κινητηρας του δε τραβαγε κατω απο τις 1500, και ειχε μπολικους κραδασμους. Επισης σε νυχτερινη βολτα που το εβγαλα, εκανε να ζεσταθει πολυ ωρα ( δηλαδη εκανε 7 λεπτα και να βγαλει ζεστο ζεστο αερα), φτηνιαρικο μεσα (δεν ειχε μοκετα κατω απλα πατακια), ελαφρυ τιμονι στις υψηλες ταχυτητες χωρις, καλη πληροφορηση οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα, οπως επισης εγω σαν 1,92 που ειμαι δε χωραγα μεσα ανετα, δηλαδη τα ποδια μου ηταν αρκετα λυγισμενα.

Δεν εχω οδηγησει αλλο βανακι εκτος απο ford για εμενα προσωπικά αυτη τη στιγμη θα ηταν just!



Ο.τι εχουμε στη δουλεια μου. Μονο που τα δικα μας ειναι κακομεταχειρισμενα (γεωτεχνικες ερευνες) με 100κ μιλια+. Δεν καινε απολυτως τιποτα, παω με 70 μιλια χαλαρα και τερμα φορτωμενο, δεν κουραζει καθολου ακομα και σε διαδρομες πανω απο 120 μιλια αλλα περαν αυτου τιποτα ιδιαιτερο. Τριζει απειρα. :x