Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516621
g8777 έγραψε:
224v έγραψε:Γενικα καλο είναι να προσεχουμε εμεις για να εχουμε,, και όχι να αφήνουμε πραγματα στην τυχη τους και στους αισθητήρες... γιατι 1,5 τοννος σιδερο είναι πολύ σοβαρο βαρος να πηγαινει μονο του...


:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Ηλεκτρικά παράθυρα έχεις;
Αιρκοντισιον;
Μπεκ;
Αισθητήρες πίεσης;
Υδραυλικό τιμόνι;
Τηλεχειριστήριο;



:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Ηλεκτρικα παραθυρα τι σχεση εχουν?? με τους αισθητηρες?? τι ιδιο με το υδραυλικο τιμονι, το τηλεχειριστηριο?? Εγω τα ανεβοκατεβαζω, με κουμπι ...
για το κλιματισμο ο αισθητηρας, χαλαει βεβαια ισως (σε εμενα δεν εχει τυχει και ζω με τετοιο συστημα απο το 76 στην Μ. Ανατολη) Ο ηλεκρικος συμπλεκτης ναι χαλαει αλλα δεν ειναι αιτια για ατυχημα, το ιδιο και το μπεκ, (ποτε δεν εχω επισκευασει μπεκ μονο καθαρισει μια φορα..) Το απλο υδαυλικο τιμονι τι να χαλασει ισως βαρυνει αν χασει υγρα...
Οι πολλαπλασιαστες αν χαλασει ενας π.χ. θα χασεις ισχυ δεν θα κανεις ατυχημα...

Αν ομως σου ελεγχουν τη συμπεριφορα του οχηματος εκει εχουμε θεμα..
Για τα αεροπλανα που ειπατε, ναι πετανε με αυτοματο πιλοτο σε ολη τη διαδρομη, εκτος απογειωση και προσγειωση οσον αφορα την πτηση και τον προορισμο, αν ομως ο πιλοτος δει καταιγιδα μπροστατου αυτος αποφασιζει τους χειρισμους.
Ολοι ισως θυμαστε το ατυχημα του Φαλκον, τοτε με τον Κρανιδιωτη που οι παπαρες πιλοτοι ειχαν ενεργοποιημενο τον αυτοματο και παραλληλα εκαναν κινησεις για την προσγειωση?? και ηταν υποτειθεται επαγγελματιες.... σκεφτητε με οδηγους με λάδωμα, που δεν εχουν διαβασει το μανουαλ, και πανε να κανουν κατι.... που οι αισθητηρες δεν επιτρεπουν...

Προφανως εδω μεσα δεν εχουμε τετοιους οδηγους αλλα γυρω μας??? Απο αυτους ποιος αισθητηρας θα μας σωσει???

Το κουρασαμε βεβαια αλλα η εξελιξη για την τεχνιτη νοημοσυνη δεν θα μας προλαβει ζωντανους... οποτε ... Τα ματια μας ανοιχτα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#516626 224v ειναι σαφες οτι δεν εχεις ερθει σε επαφη με τις τεχνολογιες τις οποιες απορριπτεις σε καθε ευκαιρια. Το κακο ειναι το ποσο αρνητικος εισαι προς αυτες. Κανενα συστημα δεν διαφημιζεται (προς το παρον τουλαχιστον) οτι αντικαθιστα τον οδηγο. Βοηθητικα ειναι, ως τετοια τα πλασαρουν και ειναι εξαιρετικα χρησιμα οση εμπειρια και να εχει κανεις...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#516634 224v προφανώς (κάνεις πως) δεν καταλαβαίνεις το νόημα αυτων που σου γράφω. Στα εξήγησε μια χαρά ο Zeus.
Resistance to change λέγεται και είναι μεγάλο κεφάλαιο. :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516690
Zeus έγραψε:224v ειναι σαφες οτι δεν εχεις ερθει σε επαφη με τις τεχνολογιες τις οποιες απορριπτεις σε καθε ευκαιρια. Το κακο ειναι το ποσο αρνητικος εισαι προς αυτες. Κανενα συστημα δεν διαφημιζεται (προς το παρον τουλαχιστον) οτι αντικαθιστα τον οδηγο. Βοηθητικα ειναι, ως τετοια τα πλασαρουν και ειναι εξαιρετικα χρησιμα οση εμπειρια και να εχει κανεις...
Η πρόοδος στην τεχνολογία είναι ζητούμενο και θα είναι... Ομως έχει ενα κόστος σήμερα, που αφορα μικρο τμήμα πληθυσμού, και γιατί δεν έχει, αλλά και γιατί ίσως δεν είναι πρακτικά οφελιμο στην καθημερινότητα του.
Ζητάμε ασφάλεια στην οδήγηση και ψηριζουμε το παραμικρό ώστε να νιώθουμε ασφαλείς στο δρόμο. Είμαστε έτοιμοι να πληρωσουμε όσο όσο μερικά βοηθήματα για να κοιμομαστε ήσυχοι. Προσωπικά νοιωθω να με δουλεύουν οι βιομηχανίες σε αυτό το θέμα και να μου τα παίρνουν χοντρά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.
Φιλτατε Δια εχεις ενα καταπληκτικό όχημα πλέον με ολα τα βοηθήματα και την τεχνολογία μιας φίρμας αξιόπιστης για την ποιότητα της ( προσωπικά μου αρεσε η Σααμπ), κανείς πολλά χλμ και αυτό θα σε κανει να αξιολογήσεις αυτά τα βοηθήματα στην καθημερινότητα σου. Κάνε ενα κόπο και κατέγραψε για ενημέρωση μας εδώ μέσα εαν θελεις σε βάθος εξαμήνου περίπου, πόσες φορές επενέβησαν τα βοηθήματα και έσωσαν κατι κακό που θα συνέβαινε. Μέσα σε αστικό περιβαλλον, σε αυτοκινητόδρομο κλπ. Θα Μας κανει ίσως να επανεκτιμησουμε την πραγματική βοήθεια που δίνουν αυτά τα βοηθήματα. Οι καιροί είναι δύσκολοι και να σου ζητανε 50+ για αρχική τιμή, είναι κάπως, αν δεν δεις να εχεις πραγματικό αντάλλαγμα στη ασφάλεια σου, προσωπικά μιλάω.
Για πολυτέλεια εσωτερικού μια χαρά σου φτιάχνουν δέρμα και αλλά πολλά με λιγότερα.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516694
g8777 έγραψε:224v προφανώς (κάνεις πως) δεν καταλαβαίνεις το νόημα αυτων που σου γράφω. Στα εξήγησε μια χαρά ο Zeus.
Resistance to change λέγεται και είναι μεγάλο κεφάλαιο. :)
Βρες μου τα μουρμουρια εσύ και εγώ σου αγοράζω το καλύτερο, αλλά αν δεν έχω και δεν το χρειαζομαι γιατι να μην κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ επειδή χρωστάω?? Θα πας Ιωάννινα - Κόνιτσα με ενα μέσο όχημα σήμερα και με ενα πριμιουμ που κοστίζει + 40 χλ και θα τα αξίζει τα λεφτά του??

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#516700
224v έγραψε:
Θα πας Ιωάννινα - Κόνιτσα με ενα μέσο όχημα σήμερα και με ενα πριμιουμ που κοστίζει + 40 χλ και θα τα αξίζει τα λεφτά του??



Γι'αυτόν που τα έδωσε αξιζει, για καποιον άλλο ίσως όχι. Το ίδιο για τα ρούχα, τηλεόραση, κινητό, φαγητό ή ότι άλλο.
Ο καθένας τα ξοδεύει εκεί που πιστεύει, στους υπόλοιπους δε Μας πέφτει λόγος
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#516711 Πως πηγε η κουβεντα σε premium και μη? Αλλωστε τα περισσοτερα απο τα συστηματα που συζηταμε ειναι διαθεσιμα και σε μη premium οχηματα! Και την πραγματικη τους αξια δεν θα την δειξουν σε σχεση με το τι θα κανω εγω σε ενα εξαμηνο (που ειμαι και γαματος οδηγος :inlove: ), αλλα στις μελετες διαφορων οργανισμων που δειχνουν οτι μειωνουν τα ατυχηματα, και στα κομιστρα των ασφαλειων που αναγνωριζουν τη θετικη επιδραση τους, μειωνοντας τα ασφαλιστρα (προφανως εξω, οχι εδω). Oλα αυτα τα συστηματα ειναι προιοντα μακροχρονιας εξελιξης. Θεωρει κανεις σημερα οτι μας δουλευαν οι αυτοκινητοβιομηχανιες οταν πριν χρονια λανσαραν με τον ιδιο τροπο, τεχνολογιες που σημερα θεωρουμε δεδομενες, οπως του αεροσακους, ή το abs? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#516713
Zeus έγραψε:Το s/s το εχω μονιμα on και τωρα το καλοκαιρι. Αν σταματησεις και η καμπινα δεν εχει πιασει τη θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει, δεν σβηνει. Αν εχει πιασει τη θερμοκρασια θα σβησει κι αν μεινεις πολυ ωρα σταματημενος ή αν εχει πολυ ζεστη, θα ξαναπαρει μπρος για να τη διατηρησει.


μαλλον εφταιγε οτι το ειχα ρυθμισει στους 16 βαθμους. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#516714 Το ηλεκτρονικό abs δεν είναι του διαόλου; Ακόμα και τώρα νομίζω έχω δεν σε forum να γράφεται ότι εγώ μπορώ να σταματήσω καλύτερα το αμάξι μου από το abs. κ.τ.λ. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By elteo
#516715
dimviii έγραψε:
Zeus έγραψε:Το s/s το εχω μονιμα on και τωρα το καλοκαιρι. Αν σταματησεις και η καμπινα δεν εχει πιασει τη θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει, δεν σβηνει. Αν εχει πιασει τη θερμοκρασια θα σβησει κι αν μεινεις πολυ ωρα σταματημενος ή αν εχει πολυ ζεστη, θα ξαναπαρει μπρος για να τη διατηρησει.


μαλλον εφταιγε οτι το ειχα ρυθμισει στους 16 βαθμους. :oops:


Εικόνα



:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#516732 Οδήγησα χθες ένα Auris 1.4d 90hp του 2015 (αγοράστηκε ακριβώς πριν το f/l).

Συμπαθητικό στην πόλη, αρκετά εξοπλισμένο (πλην navi), και αρκούντως άνετο.

Πολύ ελαφρύ τιμόνι και μαλακός συμπλέκτης (45K χλμ), ψιλό-ok επιλογέας, πεντάλ φρένου μάλλον "διακόπτης", και δε με ενόχλησε το SS.

Του συγχωρώ που δεν είναι καθόλου σπορτίφ, γιατί έχει καλή ποιότητα κύλισης. Με το clima on, όμως, μου φάνηκε πάρα πολύ αργό, και αυτό θα ήταν σίγουρα dealbreaker για μένα. Καμία σχέση πχ με το Golf 7 TDI 105hp, που μου φάνηκε αξιοπρεπές (ok, έως τις 3500 rpm).

Με άλλον κινητήρα θα ήταν τίμιο, αλλά στα λεφτά του (κάπου 19Κ) θα διάλεγα κάτι πιο "ανεκτό" σε επιδόσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516735
KiloMeater έγραψε:
224v έγραψε:
Θα πας Ιωάννινα - Κόνιτσα με ενα μέσο όχημα σήμερα και με ενα πριμιουμ που κοστίζει + 40 χλ και θα τα αξίζει τα λεφτά του??



Γι'αυτόν που τα έδωσε αξιζει, για καποιον άλλο ίσως όχι. Το ίδιο για τα ρούχα, τηλεόραση, κινητό, φαγητό ή ότι άλλο.
Ο καθένας τα ξοδεύει εκεί που πιστεύει, στους υπόλοιπους δε Μας πέφτει λόγος


Μα σιγουρα αυτό ισχυει, εφ'οσον δεν θα χρωστας τα λεφτα καιθα σου περισευουν… Και όχι μονο ένα θα παρεις αλλα και σε ένα χρονο αμα θελεις το πουλας και παιρνεις το επομενο που σου αρεσει,,, όμως να καταλαβαίνουμε και τι πληρωνουμε, αν εχει τα χιλια βοηθήματα που δεν ενεργοποιούνται στη καθημερινοτητα τοτε γιατι?? να το πληρωσεις??? για γουστο θα μου πεις, ναι ενταξει...αυτό όμως αφορα λιγους...νομιζω..
Οι βιομηχανιες κανουν τη δουλεια τους για να κερδιζουν από τις πωλήσεις εμεις παλι σαν καταναλωτες την δικη μας... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516742
224v έγραψε:... εαν θελεις σε βάθος εξαμήνου περίπου, πόσες φορές επενέβησαν τα βοηθήματα και έσωσαν κατι κακό που θα συνέβαινε. Μέσα σε αστικό περιβαλλον, σε αυτοκινητόδρομο κλπ. Θα Μας κανει ίσως να επανεκτιμησουμε την πραγματική βοήθεια που δίνουν αυτά τα βοηθήματα. Οι καιροί είναι δύσκολοι και να σου ζητανε 50+ για αρχική τιμή, είναι κάπως, αν δεν δεις να εχεις πραγματικό αντάλλαγμα στη ασφάλεια σου, προσωπικά μιλάω.
Για πολυτέλεια εσωτερικού μια χαρά σου φτιάχνουν δέρμα και αλλά πολλά με λιγότερα....
Και μια φορά να σώσουν εσένα και τα παιδιά σου φτάνει. Αλλά εννοείται ότι προσέχεις έτσι κι αλλιώς, τα παίρνεις για την μία φορά που κάτι θα σου ξεφύγει.
Και δεν ζητάνε 50χιλ για τα βοηθήματα, μην πας να δημιουργήσεις λάθος εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#516747 Nicknt τι κατανάλωση είχες;
Αν είδες/μετρησες.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#516752 Γυρω στο 6.5 καινε αυτα. Εχουμε καμια 150αρια στη δουλεια. Κακο αυτοκινητο κι ομως ο τυπικος αμπαλιδης ενθουσιαζεται επειδη ειναι Τουοτα.

< >