Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#628008
cosneo έγραψε:Πολύ καλή δουλειά έκανε το αθερμικο παρμπρίζ που είχαν τα Renault (νομίζω το είχε και η Peugeot/Citroen). Μεμβράνη ανάμεσα στις στρώσεις γυαλιού. Προστασία από θερμότητα αλλά και ακτινοβολία, αλλά στην ηλιοφάνεια έδινε μια ελαφριά μωβ απόχρωση στην εικόνα που είχε μπροστά του ο οδηγός.
Σαν να διάβασα πως καταργήθηκε το 2008 με 2010.

Στο δικό μου υπάρχει. Καταργήθηκε στο f/l νομίζω το 2006, ίσως πλήρης κατάργηση σε όλα τα μοντέλα στις χρονιές που λές.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628009
224v έγραψε:
mirage έγραψε:
224v έγραψε:Θα μπορούσε ο νόμος να επιτρέπει συγκεκριμενης ορατότητας μεμβράνη ώστε να μην ζορίζεται ο G8777.. και η δουλειά να γίνεται!! Κάνουμε την τρίχα τριχιά εκτός και τρολλαρει ο G8777.
Ο Νόμος ποτέ δεν είναι πλήρης γιατί και ο νομοθετης είναι μη πλήρως ενημερομενος η γιατί και τα προϊόντα βέλτιωνονται.

< Note >
Μ' αρεσει η αλά καρτ αναγνωση των νόμων. Αυτες τις εξυπνάδες τις λεγατε και στην Σαουδική Αραβία;
Επισης καμια μεμβράνη δεν είναι τελείως διάφανη. Και αυτό το καθοριζει και η Φυσική και ο κατασκευαστης της.
Επειδή τρολλαρεις δεν απαντω. Αλλά θα ήθελα να μπεις σε όχημα με διαφανη μεμβράνη να δω αν θα το καταλάβεις. Προσωπικά θα την έβαζα στο 2.24 ν που δεν έχει από το εργοστασίο σε κανένα τζάμι, και έχει μεγάλες επιφάνειες γιαλινες, που θα βελτίωναν τη θερμοκρασία το καλοκαίρι. Δεν τις βαζω γιατί θέλω να το έχω εργοστασιακό.
Τα 20 χρόνια στη Μ
Ανατολή ποτέ δεν έβαλα μεμβράνες γιατί θέλω να βλέπω με τα μάτια μου γύρω από το όχημα τι συμβαίνει. Το να είναι φωτεινά τα πράγματα γύρω μου μου δείχνει σιγουριά.

< Note >
Δεν τρολαρω ερωτήσεις κάνω αλλα διακρίνω έναν εκνευρισμό.
Στο αν θα το καταλάβαινα φυσικά και θα το καταλάβαινα δεν είναι δύσκολο. Ολες οι μεμβράνες φαίνονται ακομα και χωρις polarised γυαλιά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628042 Με polariser γυαλιά και κανονικά παρμπρίζ χωρίς μεμβράνη μου έχουν κάνει ιριδισμούς (αφορά σε παλιά αυτοκίνητα, ίσως τα πιο καινούργια να μην κάνουν). Το φαινόμενο ήταν τόσο έντονο που δεν μπορούσα να φορέσω τέτοια γυαλιά.
Τα αθερμικά παρμπρίζ με την ενσωματωμένη μεταλλική στρώση δεν επιτρέπαν στα ηλεκτρομαγνητικά σήματα τα πάρε δώσε (είχαν ειδικό σημείο για να κολλήσεις το e-pass). Επηρεάζαν τα GPS κι λιγότερο τα κινητά.
Υπάρχει ειδικό θέμα για τα φυμέ, καλύτερα εκεί η συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628051
g8777 έγραψε:Δεν ξερω γιατι αλλα διαβαζοντας τα ποστ του 224v νιωθω οτι ειμαι ο Βασιλης Διαμαντοπουλος που κοιταει τον Νικο Καλογεροπουλο που κοιτανε τα χρυσα παπουτσια του ενω ξεκιναει το Rasputin. :hmmm:
Μπορείς να νοιωθεις ελεύθερα ο,τι θέλεις σε ελεύθερη χώρα ζούμε άλλωστε, απλά γύρω μας κυκλοφορούν επικίνδυνοι οδηγοί και ο καθένας προσέχει όπως μπορεί καλύτερα.
Ο χρόνος αποδεικνύει τον καλύτερο τρόπο για αυτό ώστε να μην ακουμπάμε ο ένας τον άλλο.
Mirage, πιστεύω ότι αν καταλάβεις σε ένα όχημα μεμβράνη στο παρμπρίζ δεν θα επιβιβαστείς σε αυτό γιατί είναι παράνομο, σωστά?? Επίσης εσύ προσωπικά που ακολουθείς τον νόμο και τον ΚΟΚ πιστά, στις διασταυρώσεις που έχεις στοπ σταματάς απολύτως για όσα δευτερόλεπτα λέει ο ΚΟΚ, ελέγχεις και μετά περνάς. Μην με ρωτήσεις, εγώ δεν το κάνω και παρανομω, εν γνώσει μου, όπως κάνω και άλλες μικροπαρανομιες. Γιατί όπως είπε και ο Busso πολύ εύστοχα δεν γίνεται να είσαι ολίγο έγγυος!!
Εσείς που κρίνεται την τοποθέτηση αδιαφανους μεμβράνης έγκλημα προς αυστηρή τιμωρία είστε παράνομοι στη καθημερινότητα σας η όχι,

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628057 Προσωπικά τηρώ απόλυτα τον ΚΟΚ. Σταματώ στα Stop τηρώ τα ορια ταχύτητας κλπ. Ελπίζω να μην πάρετε κάποιον στον λαιμό σας με τις μικροπαρανομιες σας γιατι λιγο θελει να γινει το κακό.
Όσο για τις μεμβράνες μπροστα σιγουρα θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να τις βγαλει και αν μου εκανε κήρυγμα σαν τον δικό σας πιθανώς και να έβγαινα. Το εχω κάνει και για πιο σοβαρά πράγματα που αφορούσαν επιθετική και επικίνδυνη οδήγηση και με άκουσαν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#628071
mirage έγραψε:Προσωπικά τηρώ απόλυτα τον ΚΟΚ. Σταματώ στα Stop τηρώ τα ορια ταχύτητας κλπ. Ελπίζω να μην πάρετε κάποιον στον λαιμό σας με τις μικροπαρανομιες σας γιατι λιγο θελει να γινει το κακό.
Όσο για τις μεμβράνες μπροστα σιγουρα θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να τις βγαλει και αν μου εκανε κήρυγμα σαν τον δικό σας πιθανώς και να έβγαινα. Το εχω κάνει και για πιο σοβαρά πράγματα που αφορούσαν επιθετική και επικίνδυνη οδήγηση και με άκουσαν.

Ακριβώς το ίδιο και εγώ. 224v λυπάμαι, δεν είμαστε όλοι καμικάζι αγάπη μου πίσω από ένα τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628080
italakias έγραψε:Στην εθνικη οδο δεν πας πανω απο 120χλμ;
Ασε ρε μαστορα.
Μα αφού το λέει έτσι θα είναι δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω εκτός αν κάποιος έδω μέσα ξέρει κάτι διαφορετικό από προσωπική άποψη.
Μου θυμίζει στους γάμους εκεί στην Αμερική που ο παπάς ρωτάει την ώρα του μυστηρίου τους παριστάμενους αν έχουν λόγο να αμφισβητήσουν την πίστη του ζευγαριού.

G87777 βάλε στο πίσω παρμπριζ το σήμα κατατεθέν με τα αγαπημενα σου νουμερα όπως βάζουν το Ν οι νέοι οδηγοί και εγώ υπόσχομαι να σε περάσω γρήγορα ώστε να μην έχεις άγχος μην πέσω πίσω σου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#628081 Αν βρεθεί διακεκομμένη γραμμή προσπέρασε με, μέχρι τότε θα μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα για να σε εμποδίσω να σκοτώσεις κάποιον αθώο χριστιανό με τις τρελλες σου.

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#628082 Στην Ευρώπη οδηγάει ο άνθρωπος και μάλιστα σε κάποιες πόλεις που είναι πολύ αυστηρός ο ΚΟΚ οπότε μπορεί να λέει και αλήθεια. Κι εγώ όσες φορές έχω βγει εκτός Ελλάδας τα κάνω όλα προβλεπόμενα κυρίως γιατί δεν θέλω να έχω κανένα μπλέξιμο. Απ ότι έχω παρατηρήσει και οι εκεί οδηγοί (Ολλανδία-Γερμανία τουλάχιστον) κάνουν τα πάντα όπως ορίζει ο ΚΟΚ. Βέβαια εκεί δε θα δεις παρκαρισμένο να σου κλείνει την ορατότητα στο STOP, να σου χώνονται από το πουθενά και να σου πατάνε κόρνες αν στο πορτοκαλί δεν πατήσεις γκάζι για να μην πιάσει και τον άλλο το κόκκινο. Είναι πολύ πιο cool η οδήγηση σε κάποιες χώρες της ΕΕ, κανείς δε βιάζεται και υπάρχει και ένας σεβασμός.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628095 Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά, αλλά μου αρέσει να νιώθω ασφαλής εγώ πρώτα που σημαίνει ότι οδηγώ με ασφάλεια όπως την καταλαβαίνω στους δρόμους που κυκλοφορω. Πχ αλλοιως στη Κρήτη!!! Αλλιώς στο νησί μου κλπ. Ο στόχος είναι να μην φιληθω με κανένα, και μέχρι τώρα αυτό συμβαίνει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#628133
224v έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά, αλλά μου αρέσει να νιώθω ασφαλής εγώ πρώτα που σημαίνει ότι οδηγώ με ασφάλεια όπως την καταλαβαίνω στους δρόμους που κυκλοφορω. Πχ αλλοιως στη Κρήτη!!! Αλλιώς στο νησί μου κλπ.


Δηλαδή, λέω εγώ τώρα, όταν είσαι στη Κρήτη είσαι σε απόσταση από όλους και όλα, όταν δε στην Ιθάκη είσαι King of the road επειδή τη ξέρεις καλά?

Όταν είσαι στην Αθήνα? Ρόδο? Σε περίπτωση που πας Ιταλία ή Γερμανία? Στη Σαουδική Αραβία?
Μας το κάνεις λίγο πιο λιανά εδώ?

Έχεις το ανάλογο mode για κάθε περιοχή - χώρα? {Με τόσα χιλιόμετρα στη πλάτη σου και χωρίς ατύχημα? :s_thumbsup Ιαβέρης και βάλε για μένα :s_howdy }

Αν ναι τότε έχεις αυτό που καθένας εδώ μέσα πιστεύω θα ήθελε για extra στο κάρο του και όχι τα Eco, Hybrid, Normal, Sport & Individual.




Τώρα που το καλοσκέφτομαι...... :hmmm: σα να έχεις δίκιο. Και εγώ όταν κατεβαίνω Ελλάδα οδηγώ με ασφάλεια όπως την καταλαβαίνω εκεί.
:s_devil Διπλοπαρκάρω, σφάζω κόκκινα, τρέχω, πίνω και τρέχω, προσπερνώ αέρα, βρίζω κ.α. :s_devil
Όταν δε επιστρέφω πίσω :innocent: παναγίτσα!




Να παινέψω και εαυτόν λίγο τώρα. Έχω περίπου στη πλάτη μου :
410.000 χιλ. με αμάξι (60.000 στο εξωτερικό)
130.000 χιλ. με δίκυκλο (4000 στο εξωτερικό)
Ατυχήματα: 4 με αμάξι (1 έξω), 5 με το δίκυκλο ( 1 έξω), υπαίτιος εγώ σε 2 με το δίκυκλο ( από πίσω και δεξιά προσπέραση), τραυματισμός κανένας.



:help: :help: :help:
:rtfm: :rtfm: :rtfm: πως το κάνεις?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628146
g8777 έγραψε:Αν βρεθεί διακεκομμένη γραμμή προσπέρασε με, μέχρι τότε θα μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα για να σε εμποδίσω να σκοτώσεις κάποιον αθώο χριστιανό με τις τρελλες σου.

:lipsealed:
Δλδ θα παραβεις τον ΚΟΚ!!!?? για χάρη μου??? Μα μόλις είπες ότι τον τηρεις όπως και ο mirage.. διάλεξε τι ακριβως κάνεις εκτός αν τον τηρείς αλά καρτ, οπότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα.


nomarxis έχω οδηγήσει συνολικά πάνω από 2 εκτ. Χλμ στη ζωή μου, τα περισσότερα Μ.Ανατολη. στα 20 χρόνια συνολικά που έζησα εκεί σε 4 κράτη το καθένα με ντόπιους και αλλοδαπούς οδηγούς χειρότερους από τους εδώ.
Έχουν όμως πλέον κανόνες και τους αστυνομευουν.... Ένα παράδειγμα, στις διασταυρώσεις έχουν κάμερες που ακόμα και πράσινο να έχεις εάν τις περάσεις με πάνω από 80 σου έρχεται μήνυμα στο κινητό με το πρόστιμο. για το κόκκινο δεν το κουβεντιάσουμε καν. Εάν έχεις ίχνος αλκοόλ σε ελεγχο την άλλη μέρα έχεις μπει στο αεροπλάνο και είσαι πίσω στην πατρίδα σου.
Εγώ αντίθετα με ότι λες ότι αλλάζεις συμπεριφορές ποτέ δεν διπλοπαρκαρω, κλπ που ανέφερες. Ειδικά δε φροντίζω να μην ενοχλώ την κυκλοφορία στους αστικούς δρόμους δεν κλείνω ράμπες κλπ.
Όμως θα προσπεράσω ένα μεγάλο όχημα μπροστά μου, γιατί δεν έχω ορατότητα ασφαλείας και το θέλω να είναι πίσω μου... Επίσης εάν έχω μπροστά μου πχ 4 - 5 οχήματα που τους πάει καροτσάκι ο πρώτος και οι άλλοι φοβούνται να τον περάσω, εάν κρίνω ότι προλαβαίνω, με ασφάλεια, τους προσπερνώ ότι διαγραμμηση και αν έχει... Βέβαια για να έχω τη σιγουριά ότι προλαβαίνω, μάλλον ευθεία θα είναι και θα είναι διακεκομμένη.
Την Κρήτη την ανέφερα γιατί όλοι λένε ότι οι ντόπιοι είναι κακοί οδηγοί, οι δρόμοι επικίνδυνοι κλπ. Τόσα χρόνια που πάω εκεί στους μεν δευτερεύοντες δρόμους σε μια δυο περιπτώσεις θέλησαν πιεστικά να με περάσουν με τα πικάπ τα γνωστά. Προφανώς τους άφησα να περάσουν είχα και άλλους 3 μέσα... Στον λεγόμενο ΒΟΑΚ που έχει και ξένους με νοικιαζομενα που πάνε φοβισμένα εύκολα τους περνάς. ποτέ δεν προβληματιστικα. Βλέπεις βέβαια από απέναντι ντόπιους να πατάνε διπλή, αλλά τραβιέσαι λίγο και όλοι χωραμε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#628159 Αν κάποιος έχει κάνει 2 εκατομμύρια χιλιόμετρα χωρίς κανένα ατύχημα, δεν φτάνει να είναι εξαιρετικός οδηγός, πρέπει να είναι και εξαιρετικά τυχερός. Δεν γίνεται και διαφορετικά. Από καρδιάς να συνεχιστεί αυτή η καταπληκτική επίδοση από μένα.