Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#483175 Πολύ πιθανό τα λάστιχα να ακουγόταν παραπάνω λόγω χειμερινών. Και στο sx4 βάζω βγάζω χειμερινά κάθε χρόνο και όντως κάποιο παραπάνω ήχο τον κάνουν ιδίως στο βρεγμένο. Αλλά οι ήχοι από τα άλλα αυτοκίνητα που κινούνταν δίπλα μου σε ταχύτητες 100 - 120 χλμ/ώρα? Μιλάμε για έντονο ήχο παιδιά σε σημείο που να ψάχνω μήπως έχω αφήσει ανοικτό κάποιο τζάμι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#483179
Kon5 έγραψε:Πολύ πιθανό τα λάστιχα να ακουγόταν παραπάνω λόγω χειμερινών. Και στο sx4 βάζω βγάζω χειμερινά κάθε χρόνο και όντως κάποιο παραπάνω ήχο τον κάνουν ιδίως στο βρεγμένο. Αλλά οι ήχοι από τα άλλα αυτοκίνητα που κινούνταν δίπλα μου σε ταχύτητες 100 - 120 χλμ/ώρα? Μιλάμε για έντονο ήχο παιδιά σε σημείο που να ψάχνω μήπως έχω αφήσει ανοικτό κάποιο τζάμι.

Α μιλάμε για τόσο πολύ?Μήπως είχε κάποιο θέμα το συγκεκριμένο,παλιό τρακάρισμα,όντως κάπιο τζάμι να μην έκλεινε καλά? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#483184
kostis20 έγραψε:
Kon5 έγραψε:Πολύ πιθανό τα λάστιχα να ακουγόταν παραπάνω λόγω χειμερινών. Και στο sx4 βάζω βγάζω χειμερινά κάθε χρόνο και όντως κάποιο παραπάνω ήχο τον κάνουν ιδίως στο βρεγμένο. Αλλά οι ήχοι από τα άλλα αυτοκίνητα που κινούνταν δίπλα μου σε ταχύτητες 100 - 120 χλμ/ώρα? Μιλάμε για έντονο ήχο παιδιά σε σημείο που να ψάχνω μήπως έχω αφήσει ανοικτό κάποιο τζάμι.

Α μιλάμε για τόσο πολύ?Μήπως είχε κάποιο θέμα το συγκεκριμένο,παλιό τρακάρισμα,όντως κάπιο τζάμι να μην έκλεινε καλά? :hmmm:



Μιλάμε για SX4! :rtfm: :lol: :lol:

Κάπως έτσι κάνει και με θερινά λάστιχα! :lol: :lol:



Δεν κρατήθηκα kon... :lol: :s_roses :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#483188 :lol: ναι ρε μη μασάς δεν κολλάμε! sx4 --> μετά τα 120 ζεις μέσα στον κινητήρα :lol: . Βέβαια πρόσφατα μπήκα και σε ένα Mazda 3 και εκεί ο ήχος δεν λες πως είναι μικρός άνω των 120. Και το fiesta της συζύγου δεν το λες ήσυχο :hmmm:

Ίσως να ήμουν λίγο υπερβολικός παραπάνω με τη λέξη ''έντονο΄΄ αλλά θέλω να πω ότι δεν ένιωσα κάποια διαφορά στην ηχομόνωση από το superb 09' του πατέρα. Και λες ολοκαίνουργιο αμάξι το ''Ε'' (είχε 6000 χλμ) πρίμιουμ και κάποιων αρκετών χιλιάδων ευρώ περιμένεις να έχει χαοτική διαφορά από ένα skoda του 09 στο θέμα ηχομόνωση που έχω μια ευαισθησία. Το επόμενό μου θέλω να είναι τάφος μέσα. Θα παίξει σημαντικό ρόλο στην επιλογή η ησυχία.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#483189 Α οκ .Το superb πάντως είναι φοβερό σε αυτό τομέα.Σε diesel μάλιστα το έχω τιμήσει πολλές φορές σαν επιβάτης.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#483199 Καλα...μην το κανουμε λαστιχο τωρα. Το προβλημα στα νεα αυτοκινητα ειδικα αυτης της κατηγοριας ειναι οτι ειναι τοσο απομονωμενα απο θορυβους που ο αερας ειναι το μονο που ακους σε μεγαλες ταχυτητες. Σε καποια μοντελα μαλιστα τα ηχομονωτικα τζαμια ειναι στανταρ για τα δυο εμπρος παραθυρα ακριβως γι αυτο το λογο...

Βαση ερευνων, ο θόρυβος απο τους τροχους αρχίζει να γινεται αισθητός σε ταχύτητες άνω των 50 km/h, αλλά η μεγιστη συμβολη του στον συνολικό θόρυβο του εσωτερικού χώρου είναι μεταξύ 70 και 100 km/h. Σε υψηλότερες ταχύτητες, κυριαρχει ο αεροδυναμικός θόρυβος.
Ο θορυβος κυλισης ερχεται στην καμπινα απο την αναρτηση και εξωτερικα απο τον αερα. Επομενως ο σχεδιασμος και τυπολογια της αναρτησης/υποπλαισιου παιζει σημαντικο ρολο..ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα εκει η Μερκ, ειδικα σε σχεση με το Superb.
Ο αεροδυναμικος θορυβος εχει να κανει με την ροη του αερα, τα κενα στα πανελ, τα λαστιχα στις πορτες κτλ...0.23Cd εχει η Ε, τιμη ρεκορ για αυτοκινητο της κατηγοριας και στα υπολοιπα στοιχεια δεν υπολειπεται κανενος αυτοκινητου.

Αν ακουγες τα αλλα αυτοκινητα να περνανε, μαλλον δειχνει ποσο καλα μονωμενο και χωρις αεροδυναμικους θορυβους ειναι το αυτοκινητο κι οχι το αντιθετο!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#483247 Είχα πάντα την απορία γιατί δεν βγάζουν μια στανταρντ μέτρηση θορύβου εσωτερικού.

Να δικος μου ειναι αυτος
http://technical-issues.com/paper/2015- ... 40-046.pdf
με θυμαμαι με το ντεσιμπελομετρο στο χερι :-)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#483509 skip to 5.50 σχετικα με την ηχομονωση
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#483511 Μπλα μπλα μπλα, laminated side windows, μπλα μπλα μπλα...
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#483512 KiloMeater είναι προφανές ότι γουστάρεις cx5. :s_biggrin άντε καλοτάξιδο. :s_thumbsup :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#483515
elteo έγραψε:KiloMeater είναι προφανές ότι γουστάρεις cx5. :s_biggrin άντε καλοτάξιδο. :s_thumbsup
Κάτι τέτοιο διαπιστώνω :-)

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#483776 Στο Prius να δείτε πόσους θορύβους ακούς ....
όταν δεν εχεις ήχο απο τον κινητήρα συνειδητοποιείς οτι υπάρχουν άλλοι ήχοι .
Τον ήχο του κινητήρα στο εσωτερικού του αυτοκινήτου τον έχουμε συνηθίσει όποτε κ δεν τον κρίνουμε αυστηρά κ επίσης καλύπτει άλλους ήχους ... η έλλειψη αυτού του ήχου , σε καλα μονωμενα αυτοκίνητα , σε ηλεκτρικά κλπ φέρει άλλους ήχους στην επιφάνεια ... η υπερβολική ησυχία κανει άλλους ηχούς να φαίνονται πιο έντονοι που πριν δεν προσέχαμε .
Που θα πάει θα σε βγάλουμε τρελό χαχαχαχα :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#483783 Ωχ.... Εφιάλτης :-)
Πάνε και τα ηλεκτρικά...
Με τα πόδια θα καταλήξω
Άβαταρ μέλους
By elteo
#483811 KiloMeater σε αυτό το τομέα μόνο Rolls Royce.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#483819
elteo έγραψε:KiloMeater σε αυτό το τομέα μόνο Rolls Royce.
Ακούγεται το ρολόιΕικόνα

< >