Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#519852 BMW X1 SDrive 16i 2015
1600 δηλαδή με 143 ατίθασα και αυτόματο 8άρι. Αυτοκίνητο αντικατάστασης της Avis με 71.000km. Ψιλοταλαιπωρημένο. Ενδεικτικό οτι είχε 3(!) διαφορετικές μάρκες ελαστικών.
Γύρω στα 50-60 χλμ έκανα και σκεφτόμουν αν μου έμεινε κάτι ξεχωριστό(που λέει ο λόγος) απο αυτό που σε προιδεάζει(;) το αμάξι. Εν τέλει μιέχ....
Πρακτικά μιλάμε για υπερυψωμένο s/w. Κάθεσαι χωνευτά και έχεις έλεγχο, δεν λέω. Όπου έλεγχος βάλτε όχι πλαδαρότητα και περιττές κινήσεις. Γενικά σφιχτό αλλά με πολύ καλή απορρόφηση.
Εσωτερικό ποιοτικό με πλαστικούλια μαλακούλια. Τα καθίσματα είχαν δερματίνη και έδιναν λιγάκι παραπάνω ωστόσο πολλή μουντίλα. Περί ορέξεως θα μου πεις. Τριγμοί πάντως ανύπαρκτοι.
Κινητήρας-σασμάν απλά απογοήτευση. Ήθελε πολύ μαστίγωμα για να αρπάξει και ειδικά με κλιμα νόμιζα οτι το Atego πίσω μου θα με πέρναγε σίγουρα. Το σασμάν πέρναγε απαρατήρητο στα ανεβάσματα. Ωστόσο για να κατεβάσει, ειδικά απο μεγάλες σχέσεις, έδειχνε να το σκεφτόταν λίγο παραπάνω. Ακόμα και στο χειροκίνητο δεν άλλαζε κάτι τραγικά. Το joystick λειτουργεί by wire και αναρωτιέμαι γιατί δεν το βγάζουν απο εκεί για απελευθέρωση χώρου όπως κάνει πχ. η ΜΒ που το έχει βάλει στην κολώνα ή
η Jaguar που το έχει αναδυόμενο. Τέσπα.
Η κατανάλωση πεισματικά δεν κατέβαινε απο τα 11,5 λίτρα ούτε και αν η 8η έδινε γύρω στις 1750σαλ. Το μαστίγωμα που λέγαμε.
Σε λοιπές λεπτομέρειες, η έλλειψη cc και οτι στον πίνακα δεν αναγράφεται η επιλεγμένη σχέση(μόνο στο χειροκίνητο), λιγάκι μου έκατσαν αρνητικά. Οι χώροι μέσα επαρκείς, το πορτ μπαγκάζ όμως πιο μικρό δεν γινόταν. Το info καλό όπως και το ηχοσύστημα. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#525560
Goldmund έγραψε:...το Swift Sport με εξέπληξε!!!



:s_thumbsup :superman: ωραίος
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#525637 Ελπίζω πραγματικά το Lane Departure Warning να λειτουργεί ακόμα και αν ανάψεις φλας.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#525674
funkyreverend έγραψε:Ελπίζω πραγματικά το Lane Departure Warning να λειτουργεί ακόμα και αν ανάψεις φλας.



το συστημα μεσω υπερευαισθητου ΑΙ, αντιλαμβανετε τον υπεροπτη οποτε κανει τα στραβα ματια.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#525928
Goldmund έγραψε:...το Swift Sport με εξέπληξε!!!



Πρώτον κάτω δεξιά στο τιμόνι έχει κουμπί απενεργοποίησης του lane departure

Δεύτερον και σημαντικότερο ,ποια αντιπροσωπία το δινει και αφήνει να το οδηγούν έτσι... στείλε Pm... asap κατεβαίνω Αθήνα για test drive!!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#525932 είδες την τιμή που το ζητάνε; 20κ , πολλά.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#526817
popolaros έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Ελπίζω πραγματικά το Lane Departure Warning να λειτουργεί ακόμα και αν ανάψεις φλας.



το συστημα μεσω υπερευαισθητου ΑΙ, αντιλαμβανετε τον υπεροπτη οποτε κανει τα στραβα ματια.



:lol:

υπερόπτης my ass!
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#526818
MONMAN έγραψε:
Goldmund έγραψε:...το Swift Sport με εξέπληξε!!!



Πρώτον κάτω δεξιά στο τιμόνι έχει κουμπί απενεργοποίησης του lane departure

Δεύτερον και σημαντικότερο ,ποια αντιπροσωπία το δινει και αφήνει να το οδηγούν έτσι... στείλε Pm... asap κατεβαίνω Αθήνα για test drive!!


...έχει όλα τα απαραίτητα κουμπιά αλλά μες στον ενθουσιασμό μου δεν πρόλαβα να ασχοληθώ. Καμία αντιπροσωπεία δεν "αφήνει" να το οδηγούν έτσι, το δανείστηκα εκ μέρους των 4τροχών :innocent: :lipsealed: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#526821 Κωνσταντίνε μιας και έχεις επαφές μαζί τους, ξέρεις γιατί το φόρουμ τους εδώ και μια εβδομάδα είναι κλειστό ? Λένε για συντήρηση, τι του κάνουν ανακατασκευή ? :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#526864 Κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι ακριβό εγώ λεω ότι είναι τίμια τιμολογημένο,
κάποιοι άλλοι ότι δεν είναι πολλά τα άλογα του εγώ λεω να δούνε την αναλογία ίππων ανα τόνο και ροπής ανα τόνο !
Μου αρέσει!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#531094 Οδηγησα το γιαρις ντήζελ, στην Κρητη που είμαι. Είναι 2 ετων με 25000 χλμ. Πρωτη απογοήτευση το τιμόνι... Πολύ βαρύ και νοιωθεις οτι είναι πολύ μπροσθοβαρο το όχημα γενικά. Είμαστε 4 και μας μετακινεί μια χαρά. Οποτε θέλησα να προσπερασω, το έκανα με ασφάλεια, ένεκα ροπής και καλά ταιριασμενου κιβωτιου. Χώροι αρκετοί για τους 4 όμως ειχαμε κανει καλό υπολογισμό στα μπαγκαζια. Κατανάλωση περιπου 5 λίτρα.
Εχει ενα θέμα με το υψος, βρίσκει εύκολα μπροστά, και στη μέση εαν πας να βγεις απο κατηφόρες και περνάς μερικά κάθετα σκαμμένα ,χωρίς άσφαλτο σημεία. Βολικό το συστημα να ανάβει μονο του τα μικρά η μεγαλα φώτα το βράδυ σε σκοτεινές διαδρομές, ο αισθητήρας αντιδρά όπως θα το εκανα και εγώ χειροκίνητα. Δεν θα το αγοραζα προσωπικά γιατί δεν θα μου άρεσε, να το οδηγώ στην καθημερινότητα μου. Καλό είναι και το Aygo, για πόλη.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#531108 Το τιμόνι είναι ηλεκτρικό και ελαφρύ !! , δίνει ελαφριά αίσθηση μπροστά, στο δικό μου του 2013.
Αυτό με το ύψος είναι υπαρκτό , εγώ διέλυσα την ακριβή πλαστική ποδιά τον χειμώνα όταν "βρήκα" με το πάτωμα κομμάτια πάγου στον δρόμο κινούμενος σε ομίχλη. Τα κομμάτια πρέπει να έφυγαν από θόλους φορτηγών .
Άβαταρ μέλους
By sargus
#531117
mousatos έγραψε: όταν "βρήκα" με το πάτωμα κομμάτια πάγου στον δρόμο κινούμενος σε ομίχλη


:omg: Σκηνικό τρόμου!!