Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#516226 Το 85 %των υποψηφίων πελατών;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516243
g8777 έγραψε:Το 85 %των υποψηφίων πελατών;


σιγουρα τοσοι είναι αυτοι που μεταφέρονται, και δεν οδηγουν στους δρομους…. και για αυτό εχουμε ατυχήματα...
Ευτυχως που εχουμε και το 15% ώστε να βλέπουμε ενδιαφεροντα οχήματα στους δρομους….
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#516251 Ε καλά δεν προσφέρει και τίποτα οδηγικά, ένα άνετο προσθιοκίνητο είναι, χωρίς σπορ βλέψεις. Αν θέλει κανείς συγκινήσεις υπάρχουν άλλα οχήματα σε αυτή την κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516271
REALZEUS έγραψε:Ε καλά δεν προσφέρει και τίποτα οδηγικά, ένα άνετο προσθιοκίνητο είναι, χωρίς σπορ βλέψεις. Αν θέλει κανείς συγκινήσεις υπάρχουν άλλα οχήματα σε αυτή την κατηγορία.

Ναι αλλα εχει ομορφο σχημα και αρεσει… + διαφορετικο από γνωστες μαρκες.. Για το εσωτερικο πιστευω ότι είναι πολύ καλο σε ποιοτητα...Θα το φερει φιλος από Γαλλια το καλοκαιρι και θα το δω από κοντα… Για ταξιδιαρικο θα το επαιρνα με κλειστα ματια …. τι να προσφερει οδηγικα?? στα 130 των αυτοκινητοδρομων η σε καμια σφικτη αναβαση??? πλακα κανετε με τοσο βαρος, οσο και ο ανταγωνισμος δλδ….
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#516276 Καμία επαφή με τις σπορ μπερλίνες της κατηγορίας (π.χ. Giulia, 3άρα κλπ). Επειδή μίλησες για οδήγηση και όχι μετακίνηση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#516291 Τι οθονάρα είναι αυτή που έχει;;; :lol:
Νομίζω κοντά 30κ δεν ήταν η αρχική του τιμή; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516301
REALZEUS έγραψε:Καμία επαφή με τις σπορ μπερλίνες της κατηγορίας (π.χ. Giulia, 3άρα κλπ). Επειδή μίλησες για οδήγηση και όχι μετακίνηση.


Μα οταν πας καπου ατσαλακωτος σε αποστασεις 300+ χλμ το οδηγεις, αλλα στους αυτοκινητοδρομους πλεον μετακινησαι...απλα, γρηγορα βεβαια αλλα μεχρις εκει... Εξηγουμαι, αν παει καποος Αθηνα - Θεσσαλονικη, με ορεξη για ταχυτητα θα εχουν μεγαλη διαφορα αυτο που εβαλα και μια 3αρα??
Άβαταρ μέλους
By g8777
#516303
224v έγραψε:
g8777 έγραψε:Το 85 %των υποψηφίων πελατών;


σιγουρα τοσοι είναι αυτοι που μεταφέρονται, και δεν οδηγουν στους δρομους…. και για αυτό εχουμε ατυχήματα...
Ευτυχως που εχουμε και το 15% ώστε να βλέπουμε ενδιαφεροντα οχήματα στους δρομους….


Ευτυχώς να λες που μεταφέρονται :iconcool: όλο και περισσότεροι, γρηγορότερα ευκολότερα και ασφαλέστερα και όχι με την ταυτότητα στο στόμα επειδή ΠΙ ΟΟΥ και έτσι έχουμε λιγότερα ατυχήματα λεω εγώ.

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By mirage
#516319
224v έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Καμία επαφή με τις σπορ μπερλίνες της κατηγορίας (π.χ. Giulia, 3άρα κλπ). Επειδή μίλησες για οδήγηση και όχι μετακίνηση.


Μα οταν πας καπου ατσαλακωτος σε αποστασεις 300+ χλμ το οδηγεις, αλλα στους αυτοκινητοδρομους πλεον μετακινησαι...απλα, γρηγορα βεβαια αλλα μεχρις εκει... Εξηγουμαι, αν παει καποος Αθηνα - Θεσσαλονικη, με ορεξη για ταχυτητα θα εχουν μεγαλη διαφορα αυτο που εβαλα και μια 3αρα??
H 3αρα ειναι Γερμανική αρα υπαρχει κίνδυνος αναφυλακτικου σοκ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516388
mirage έγραψε:
224v έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Καμία επαφή με τις σπορ μπερλίνες της κατηγορίας (π.χ. Giulia, 3άρα κλπ). Επειδή μίλησες για οδήγηση και όχι μετακίνηση.


Μα οταν πας καπου ατσαλακωτος σε αποστασεις 300+ χλμ το οδηγεις, αλλα στους αυτοκινητοδρομους πλεον μετακινησαι...απλα, γρηγορα βεβαια αλλα μεχρις εκει... Εξηγουμαι, αν παει καποος Αθηνα - Θεσσαλονικη, με ορεξη για ταχυτητα θα εχουν μεγαλη διαφορα αυτο που εβαλα και μια 3αρα??
H 3αρα ειναι Γερμανική αρα υπαρχει κίνδυνος αναφυλακτικου σοκ.


3αρα ειχα το μακρυνο 79-80 την 2λιτρη, την εξακυλινδρη εν σειρα και αυτοματη, το οχημα που με εκανε να μην τη θελω σαν μαρκα…
Κολληματα θα πειτε, ενταξει δεν διαφωνω. όμως με την εξελιξη της και τις τιμες της την μονη που θα αγοραζα θα ηταν η οποια ALPINA....Οι άλλες είναι για να σου παιρνουν τα λεφτα τζαμπα…. βλεπε πολλαπλασιαστες!!!! (εχω έναν τετοιο καινουριο που ειχα παρει όταν ειχα την Καππα, 10+ χρονια αλλα τελικα δεν μου χρειαστηκε!!!) τον πουλαω σε οποιον θελει εάν του ταιριαζει φυσικα..
Οσο για τον αριθμο των ατυχηματων εχουμε λιγωτερα γιατι αποκτησαμε δρομους παντου σαν την Ευρωπη (ενταξει αυτοκινητοδρομους... μην υπερβαλλουμε κιολας)
Μην ξεχνας δε οτι το 85% των θανατηφορων γινονται στις αστικες περιοχες.... Το οτι το 85% μεταφερεται με ασφαλεια οπως λες, (σεβαστη η αποψη σου), εμενα παλι με κανει να ειμαι διπλα και τριπλα προσεκτικος με τους γυρω μου οδηγους γιατι απλα δεν εχουν αντιμετωπισει κατι ξαφνικο και δυσκολο στο δρομο, γιατι τους προλαβαινουν τα ηλεκτρονικα....
Αλλο ενα θεμα ψυχολογικο ειναι οτι αυτοι που μεταφερονται, επαναπαυονται οτι θα τους γλυτωσουν τα βοηθηματα, ο,τι μακακια και αν κανουν, και ετσι αδιαφορουν για το τι γινεται στον δρομο, και ετσι ακουμε δικαιολογιες μετα απο ατυχημα του τυπου: πεταχτηκε ξαφνικα και δεν τον ειδα!!! ενω στη πραγματικοτητα εχει συνηθισει να μην βλεπει ουτε 20 μετρα μπροστα απο το καπο του αυτοκινητου του...

Εινα σαφες οτι χρησιμοποιουμε αλλο τροπο επιβιωσης στους δρομους, προσωπικα μου εχει βγει αφου δεν εχω φιλησει αλλο οχημα ποτε τα 50 χρονια περιπου που οδηγω και με συνθηκες πολυ δυσκολοτερες απο τωρα Ευχομαι να σου συμβει και εσενα με το διαφορετικο κονσεπτ οδηγησης...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#516397 Ποιό διαφορετικό κονσεπτ οδήγησης; Γιατι πάμε στο 1980 οταν εχουμε 2018; Κλπ κλπ.
Γενικά καλό ειναι να εχουμε ανοιχτο μυαλό και να βλεπουμε το παρόν και το μελλον ακομα και μετα απο 50 χρονια οδήγησης.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516506
mirage έγραψε:Ποιό διαφορετικό κονσεπτ οδήγησης; Γιατι πάμε στο 1980 οταν εχουμε 2018; Κλπ κλπ.
Γενικά καλό ειναι να εχουμε ανοιχτο μυαλό και να βλεπουμε το παρόν και το μελλον ακομα και μετα απο 50 χρονια οδήγησης.


Το διαφορετικο συνισταται στο να εισαι συνεχως προσεκτικος στους γυρω σου κατι που θεωρω προσωπικα αυτονοητο και να μην είμαι χαλαρος επειδή τα βοηθήματα θα κτυπησουν καμπανακι αν αλλαξω λωριδα, αν πλησιασω τον μπροστινο μου, κ.λ.π. Εσυ προσωπικα μπορει να μην χαλαρώνεις επειδή εχεις βοηθήματα, αλλα οι χιλιαδες γυρω σου οδηγοι που εχουν παρει διπλωμα με διαφορους τροπους που ολοι ξερουμε με πολύ χαρα θα πουν ότι, : περιμενα να φρεναρει το οχημα γιατι μου ειπαν ότι εχει αισθητηρα να σταματάει όταν χρειαστει….

Γενικα καλο είναι να προσεχουμε εμεις για να εχουμε,, και όχι να αφήνουμε πραγματα στην τυχη τους και στους αισθητήρες... γιατι 1,5 τοννος σιδερο είναι πολύ σοβαρο βαρος να πηγαινει μονο του...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#516520
224v έγραψε:...Γενικα καλο είναι να προσεχουμε εμεις για να εχουμε,, και όχι να αφήνουμε πραγματα στην τυχη τους και στους αισθητήρες... γιατι 1,5 τοννος σιδερο είναι πολύ σοβαρο βαρος να πηγαινει μονο του...
Συμφωνώ στα περί προσοχής αλλά σχετικά με το παράδειγμα να δεις πόσο σοβαρό είναι να πηγαίνουν 150 τόνοι μόνοι τους με 100-300 επιβάτες και στον αέρα! :lol: Που το έχουμε αποδεχτεί εδώ και πολλά χρόνια. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#516538 Ναι αλλα διπλα δεν κυκλοφορουν πολλοι αλλοι οδηγωντας χειροκινητα ενω ταυτοχρονα στελνουν SMS στον γκομενο, στριβουν τσιγαρο, εχουν παρει νυχτα το διπλωμα κλπ κλπ κλπ :lol: