Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#766935 Συνοδηγησα :
Ford Tourneo Courier f/l, 1.5 diesel με το 6αρι manual κιβώτιο, έκδοση titanium που αν κατάλαβα καλά φοράει τον ecoblue με τα 100 άλογα.
Το αυτοκίνητο είναι η "πολιτική" έκδοση του Transit Courier κι αντικατεστησε το b max που δεν είχε λόγο ύπαρξης.
Πααααρα πολύ ψαγμένη επιλογή που με εντυπωσίασε, ενώ το αγνοούσα.
Οι άτιμοι έχουν καταφέρει σε 4,16 μέτρα (όσο δλδ ένα μέτριο προς μικρό b suv) να προσφέρουν χώρους επιβατών της c suv κατηγορίας και χώρο αποσκευών 710 λίτρα!!!
Που αν μαζέψεις τα πίσω καθίσματα (ναι γίνεται πανεύκολα) φτάνει στα 1200? Κάτι τέτοιο... Επίσης έχει άπειρους μικρούς και μεγαλύτερους αποθηκευτικους χώρους.
Οι δε πίσω πόρτες είναι συρόμενες!
Μέσα είναι σχετικά βασικό, όπως δλδ ένα fiesta από το οποίο προέρχεται, αλλά έχει τα πάντα : αυτόματα φώτα - καθαριστηρες, ημιαυτοματο κλιματισμό, infotainment με sync3, bt, usb θύρα, hill hold κ.α.
Α, και κανονική ρεζέρβα, ράγες οροφής και ζάντες αλουμινίου προφανώς.
Το τιμόνι και το handling είναι Ford (=εγγύηση), τα φρένα σαν fiesta, η δε ορατότητα ΠΑΝΤΟΎ λόγω των μεγάλων γυάλινων επιφανειών άψογη.
Το πιο φοβερό βέβαια είναι η τιμή που το πήρε ο τύπος (με τον ecoblue σε titanium να θυμίσω) : 17 χιλιάρικα :dizzy: OK λίγο πριν τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις αλλά πάλι. Η δε βενζίνη με τον χιλιαρη ecoboost ήταν ακόμα πιο φτηνή. Σε αυτά τα λεφτά ήταν κλοπή και μπράβο του. Τώρα υποθέτω ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό, όπως όλα.
Ταξιδεύει χαλαρά πενταμελής οικογένεια με όλες τις αποσκευές ΧΩΡΙΣ μπαγκαζιερα. Βάζεις μέσα ποδήλατα, ιστορίες, τα πάντα όλα σε μήκος αστείο.
Πωπω αν είχε βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει για την ύπαρξή του όταν έψαχνα, ΕΜΠ1 εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#766937 Το είχα στις επιλογές μου σαν μτχ, ωστώσο δεν βρήκα κάπου αυτόματο(ρομποτιζέ το ντομπλό) και το κυριότερο με χαλάει που δεν ανοίγουν τα πίσω παράθυρα σε όλα αυτά.
Οι χώροι έιναι όπως ακριβώς το περιγράφεις.
Α, και να μην έχει κάποιος εμμονή ότι μοιάζει με υδραυλικός.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#766940 Δεν βγαίνει σε αυτόματο.
Τα πίσω παράθυρα και ο χώρος που απαιτείται για να ανοίξει η πόρτα του πορτ μπαγκαζ είναι τα μόνα σοβαρά μειονεκτηματα, αλλά με τόσα πλεονεκτήματα τα κατάπινα εύκολα, αν ήταν να δώσω 15-16 χιλιάρικα που κόστιζε η βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#766950
Asimov έγραψε:Συνοδηγησα :
Ford Tourneo Courier f/l, 1.5 diesel με το 6αρι manual κιβώτιο, έκδοση titanium που αν κατάλαβα καλά φοράει τον ecoblue με τα 100 άλογα.
Το αυτοκίνητο είναι η "πολιτική" έκδοση του Transit Courier κι αντικατεστησε το b max που δεν είχε λόγο ύπαρξης.
Πααααρα πολύ ψαγμένη επιλογή που με εντυπωσίασε, ενώ το αγνοούσα.
Οι άτιμοι έχουν καταφέρει σε 4,16 μέτρα (όσο δλδ ένα μέτριο προς μικρό b suv) να προσφέρουν χώρους επιβατών της c suv κατηγορίας και χώρο αποσκευών 710 λίτρα!!!
Που αν μαζέψεις τα πίσω καθίσματα (ναι γίνεται πανεύκολα) φτάνει στα 1200? Κάτι τέτοιο... Επίσης έχει άπειρους μικρούς και μεγαλύτερους αποθηκευτικους χώρους.
Οι δε πίσω πόρτες είναι συρόμενες!
Μέσα είναι σχετικά βασικό, όπως δλδ ένα fiesta από το οποίο προέρχεται, αλλά έχει τα πάντα : αυτόματα φώτα - καθαριστηρες, ημιαυτοματο κλιματισμό, infotainment με sync3, bt, usb θύρα, hill hold κ.α.
Α, και κανονική ρεζέρβα, ράγες οροφής και ζάντες αλουμινίου προφανώς.
Το τιμόνι και το handling είναι Ford (=εγγύηση), τα φρένα σαν fiesta, η δε ορατότητα ΠΑΝΤΟΎ λόγω των μεγάλων γυάλινων επιφανειών άψογη.
Το πιο φοβερό βέβαια είναι η τιμή που το πήρε ο τύπος (με τον ecoblue σε titanium να θυμίσω) : 17 χιλιάρικα :dizzy: OK λίγο πριν τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις αλλά πάλι. Η δε βενζίνη με τον χιλιαρη ecoboost ήταν ακόμα πιο φτηνή. Σε αυτά τα λεφτά ήταν κλοπή και μπράβο του. Τώρα υποθέτω ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό, όπως όλα.
Ταξιδεύει χαλαρά πενταμελής οικογένεια με όλες τις αποσκευές ΧΩΡΙΣ μπαγκαζιερα. Βάζεις μέσα ποδήλατα, ιστορίες, τα πάντα όλα σε μήκος αστείο.
Πωπω αν είχε βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει για την ύπαρξή του όταν έψαχνα, ΕΜΠ1 εύκολα.

Αυτό εδώ ήταν;
Εικόνα
Αν ναι, δεν έχει σχέση με το Fiesta, βασίζεται στο VW Caddy.
Τέτοια, υπάρχουν και αλλού, πιο γνωστά τα PSA με τα Berlingo, Rifter και πλέον και Doblo, που όμως στις επιβατικές εκδόσεις τους είναι μόνον ηλεκτρικά πλέον. Ξαδελφάκι είναι και το Toyota ProAce με μικροδιαφορές στο αμάξωμα και τα ίδια μοτέρ.
https://www.carandmotor.gr/nea/i-ford-a ... eo-connect

EDIT: Μήπως το παλιότερο μοντέλο;
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... eo-courier
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#766951 Δεν νομίζω να ήταν αυτό, λογικά το προηγούμενο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#766954 Κινηση ματ απο την φορδ. Και οικογενειακο αυτοκινητο και ετοιμο για δουλεια στην Αμαζον.

Ρισπεκτ .
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#766999
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε:Συνοδηγησα :
Ford Tourneo Courier f/l, 1.5 diesel με το 6αρι manual κιβώτιο, έκδοση titanium που αν κατάλαβα καλά φοράει τον ecoblue με τα 100 άλογα.
Το αυτοκίνητο είναι η "πολιτική" έκδοση του Transit Courier κι αντικατεστησε το b max που δεν είχε λόγο ύπαρξης.
Πααααρα πολύ ψαγμένη επιλογή που με εντυπωσίασε, ενώ το αγνοούσα.
Οι άτιμοι έχουν καταφέρει σε 4,16 μέτρα (όσο δλδ ένα μέτριο προς μικρό b suv) να προσφέρουν χώρους επιβατών της c suv κατηγορίας και χώρο αποσκευών 710 λίτρα!!!
Που αν μαζέψεις τα πίσω καθίσματα (ναι γίνεται πανεύκολα) φτάνει στα 1200? Κάτι τέτοιο... Επίσης έχει άπειρους μικρούς και μεγαλύτερους αποθηκευτικους χώρους.
Οι δε πίσω πόρτες είναι συρόμενες!
Μέσα είναι σχετικά βασικό, όπως δλδ ένα fiesta από το οποίο προέρχεται, αλλά έχει τα πάντα : αυτόματα φώτα - καθαριστηρες, ημιαυτοματο κλιματισμό, infotainment με sync3, bt, usb θύρα, hill hold κ.α.
Α, και κανονική ρεζέρβα, ράγες οροφής και ζάντες αλουμινίου προφανώς.
Το τιμόνι και το handling είναι Ford (=εγγύηση), τα φρένα σαν fiesta, η δε ορατότητα ΠΑΝΤΟΎ λόγω των μεγάλων γυάλινων επιφανειών άψογη.
Το πιο φοβερό βέβαια είναι η τιμή που το πήρε ο τύπος (με τον ecoblue σε titanium να θυμίσω) : 17 χιλιάρικα :dizzy: OK λίγο πριν τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις αλλά πάλι. Η δε βενζίνη με τον χιλιαρη ecoboost ήταν ακόμα πιο φτηνή. Σε αυτά τα λεφτά ήταν κλοπή και μπράβο του. Τώρα υποθέτω ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό, όπως όλα.
Ταξιδεύει χαλαρά πενταμελής οικογένεια με όλες τις αποσκευές ΧΩΡΙΣ μπαγκαζιερα. Βάζεις μέσα ποδήλατα, ιστορίες, τα πάντα όλα σε μήκος αστείο.
Πωπω αν είχε βρεθεί κάποιος να με ενημερώσει για την ύπαρξή του όταν έψαχνα, ΕΜΠ1 εύκολα.

Αυτό εδώ ήταν;
Εικόνα
Αν ναι, δεν έχει σχέση με το Fiesta, βασίζεται στο VW Caddy.
Τέτοια, υπάρχουν και αλλού, πιο γνωστά τα PSA με τα Berlingo, Rifter και πλέον και Doblo, που όμως στις επιβατικές εκδόσεις τους είναι μόνον ηλεκτρικά πλέον. Ξαδελφάκι είναι και το Toyota ProAce με μικροδιαφορές στο αμάξωμα και τα ίδια μοτέρ.
https://www.carandmotor.gr/nea/i-ford-a ... eo-connect

EDIT: Μήπως το παλιότερο μοντέλο;
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... eo-courier
:hmmm:


Το facelift του δεύτερου που έβαλες. Και όχι δεν είναι παλιότερο μοντέλο, κυκλοφορεί σήμερα που μιλάμε, αυτός το αγόρασε καινούργιο τέλη του `20.
Courier ΟΧΙ Connect. Βασίζεται στο fiesta.
Τα άλλα που έβαλες είναι ΚΑΙ πολύ μεγαλύτερα ΚΑΙ πολύ ακριβότερα.
Μιλάμε τώρα για μήκος 4,157, όσο ένα t Cross ξέρω γω κι η τιμή για το ecoboost titanium έπαιζε κάτω από 16 χιλιάρικα.

Αυτό :
https://youtu.be/ZEUAGuk3nnE
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#767006 Κατάλαβα. Εμένα όλα αυτά με ενοχλούν λόγω της πολύ όρθιας θέσης οδήγησης. Αλλά χώρους έχουν μπόλικους, αναμφίβολα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#767061 Είχα μπει σε ένα Partner όταν είχα ακόμη το Πικάσο... Αμέσως το Πικάσο μου φάνηκε κλειστοφοβικό :lol: :lol: Το Πικάσο, που χωράει να παρκάρει μέσα ένα Α3... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#767899 Εκανα τεστ ντραιβ ενα e tron sportback σημερα για μια ωριτσα. Μιεχ. Μονο η επιταχυνση με εντυπωσιασε. Το ανοιγα οπου ειχα ευκαιρια. Και παρολαυτα το range επεσε συμφωνα με τα χιλιομετρα που εκανα, περιμενα πολυ περισσοτερο λογω σκισιματος. Καταρχην, το sportback ειναι ασχημο, ειδικα σε σχεση με το σκετο e tron. Μεσα τεραστιο, αλλα τιποτα ιδιαιτερο, και δε μου αρεσε καθολου η τρυπα που χασκει στην περιοχη του χειροφρενου, εψαχνα και ξαναψαχνα κατι να τραβηξω να κλεισει το συρομενο καπακι, αλλα δεν υπαρχει καπακι :lol:

Εικόνα

Ολα ελεγχονται απο τις οθονες, οποτε παιρνεις τα ματια απο το δρομο, γνωστα αυτα. Για να επιλεξεις κατι πιεζεις, να κανει "κλικ", δεν ειναι σκετο touch οπως τα κινητα. Δεν κατεληξα αν το προτιμω ετσι ή οχι, ειναι σιγουρα θεμα συνηθειας παντως γιατι τις περισσοτερες φορες ξεχνουσα να πατησω με δυναμη και δεν γινοταν η επιλογη. Πισω τεραστιο, αποσκευων τεραστιος αλλα ρηχος, εχει μεν καπακι που κρυβει δευτερο χωρο απο κατω, αλλα δεν ειναι ενας επιπεδος χωρος ιδιων διαστασεων, δηλαδη δεν μπορεις απλα να αφαιρεσεις το καπακι ωστε να τον βαθυνεις.

Τιμονι βαρυ, το εβαλα στην πιο ελαφρια ρυθμιση, παρεμεινε βαρυ. Εβαλα την αναρτηση στο comfortable και νομιζα πως μου κανουν πλακα, χοροπηδαγε, βαρκα γυαλο, δεν ξερω πως να το περιγραψω δεν το εχω ξανασυναντησει, πηγαινε απαλα μπρος πισω αριστερα δεξια χωρις λογο :s_biggrin . Αρα αναγκαστικα στις σφικτες επιλογες, δεν ηταν και ιδιαιτερα σφικτες ετσι κι αλλιως, δεν εχανε πολυ σε ανεση.

Γενικοτερο προβλημα των μεγαλων ηλεκτρικων φανταζομαι αλλα τιμονι/αναρτηση δεν μπορουν να κρυψουν το βαρος, η αδρανεια δεν κρυβεται, η μαουνα θα χειριζεται σαν μαουνα οτι και να κανεις. 2.5 τονους απο οτι ειδα μετα. Με τερμα γκαζι κολλας στο καθισμα παντως, αυτο ηταν εντυπωσιακο :eat:
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 15 Ιουν 2022, 18:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#767903 Νομίζω τα είπες όλα. Βάρος. Θυμάμαι το υβριδικό Leon. Αυτό πόσο είναι; έχεις πρόχειρα νούμερα;
Είναι λογικό να επηρεάζει την ανάρτηση.

Επίσης σε αυτή τη γενιά των μικρομεσαίων hatchback του Group VAG, έχει χαθεί η εργονομία με τα touch controls μέσα από τα infotainment.
Δεν θυμάμαι σε τι επίπεδο έχουν φτάσει οι φωνητικές εντολές. Πάντως και εμένα το Leon έχει σε συγκεκριμένες γλώσσες κάποιες όπως "set temp at 23 Celcius". Δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει, αλλά είναι μια λύση.

Έλα να σε επιταχύνω μια εγώ. :lol:

τιμή δεν μας είπες
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#767904 Βάλε και μια φωτογραφία απ'έξω, δώσε μου το ΟΚ σου (την ευκή σου) να το κάνω αρθράκι. Ανώνυμο βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#767907 Δεν τραβηξα φωτος. Αυτη που ανεβασα την βρηκα στο ιντερνετ. Ανεβασε το αν θες, εννοειται ανωνυμο, εννοειται σιαξτο πρωτα γιατι απο συγγραφη πασχω.

Μπουσε, 90 ζεστα το συγκεκριμενο, και 2.5 τονους. Πηγα κι εγω να δωσω μια διευθυνση φωνητικα, μου απαντησε οτι δε δεχεται στα ολλανδικα, γιατι αραγε? :s_biggrin Δεν εχουν εξελιχθει αρκετα τα λογισμικα ωστε να καταλαβαινουν ολλανδικα, δεν τους αδικω :s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#767912
Chris έγραψε:. Πηγα κι εγω να δωσω μια διευθυνση φωνητικα, μου απαντησε οτι δε δεχεται στα ολλανδικα, γιατι αραγε? :s_biggrin Δεν εχουν εξελιχθει αρκετα τα λογισμικα ωστε να καταλαβαινουν ολλανδικα, δεν τους αδικω :s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin


Αφού δεν σου έβγαλε μήνυμα, "να πάτε σε κάποιον γιατρό, διακρίνω βρογχίτιδα σοβαρή", μην μιλάς καθόλου.

RMX3363