Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#627941 Παίδες οι μεμβράνες στο παρμπρίζ είναι παράνομες. Ακόμη και οι διάφανες.
Και όπως δεν υπάρχει ολίγον έγκυος, έτσι δεν υπάρχει και ολίγον παράνομος.
Γιατί ο καθείς κάνει διαφορετική ανάγνωση. Βλέπε σχόλια άνω.
Ξαναλέω χωρίς να μέμφομαι τον Σκοτς που ξέρω ότι είναι ένας σωστός άνθρωπος και αν θυμάμαι καλά έχει μεγάλο θέμα με τον ήλιο και από τη 1 φορά που τον έχω δει, ήταν και ασπριδερός.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#627942 Δεν έχω κανένα θέμα με τον ήλιο busse. Απλά δεν αντέχω να ψήνομαι το καλοκαίρι (και όντως ψήνομαι πολύ εύκολα γιατί έχω άσπρο δέρμα). Παρόλα αυτά, αν φάω την κλήση μου, θα πω αφενός μπράβο στον άνθρωπο που θα τη βεβαιώσει, επειδή συνεισφέρει στην εφαρμογή του νόμου, αφετέρου θα τον συγχαρώ που εντόπισε τη μεμβράνη . Μέχρι στιγμής, ούτε στα ΚΤΕΟ την έχουν πάρει είδηση, ούτε στον δρόμο η αστυνομία, και το σπουδαιότερο, ούτε κανένας από αυτούς που έχουν κάτσει στη θέση του συνοδηγού (και φυσικά δεν ενοχλεί στην οδήγηση, είπαμε, πρώτος εγώ θα την είχα βγάλει).
Η ουσία είναι ότι δεν ενοχλεί κανέναν, αλλά είναι παράνομη. Απόλυτα δεκτό και σεβαστό.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627952 Μπράβο. Φοβερή ανευθυνότητα. Μεθαύριο χτύπα ξύλο αν γίνει κάποιο ατύχημα εξαιτίας μειωμένης ορατότητας λόγω μεμβράνης θα φταίει η κακια η ώρα. Σκοτς δεν περίμενα τέτοια νοοτροπία από σένα , δεδομένης της ευαισθησίας σου για την δημόσια υγεία.
Άλλος νομοταγής πολίτης θα είχε πάει οικειοθελώς στο Α.Τ. της περιοχής να παραδώσει κλειδιά - δίπλωμα.

:(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#627956 ο λογος που δεν εχω βαλει μεμβρανες,ειναι η σημαντικα χαμηλοτερη ορατοτητα,ειδικα το βραδυ.
Οδηγησα μερικα αυτοκινητα φιλων,και το ξεχασα μολις οδηγησα σε σκοτεινια.Ειδικα σε δρομους μη κανονικα φωτιζομενους.
Και εμενα με ενοχλει ο ηλιος αφανταστα,και ειμαι ολη τη μερα στο δρομο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627958 Οι φίλοι σου είχαν βάλει πολύ σκούρα μεμβράνη, γι αυτό. Υπάρχουν και ανοιχτόχρωμες που κάνουν σχεδόν την ίδια καλή δουλειά.
Η μεμβράνη στο παρμπρίζ απαγορεύεται γιατί δημιουργεί ιριδισμούς ειδικά την νύχτα. Γι αυτό και οι σωστοί εγκαταστάτες δεν την βάζουν ποτέ, ακόμη κι αν το ζητήσει ο ιδιοκτήτης.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#627970 Δε θυμάμαι και πολλά τώρα και μπορεί να λέω βλακείες αλλά νομίζω ότι η μεμβράνη στο μπροστινό παρμπριζ επιτρέπεται. Θυμάμαι ένα νούμερο στο 75 ή 90% περατότητα που πρέπει να έχει.
Εγώ έχω ντύσει όλο το αμάξι μου και στο μπροστά επέλεξα εκείνες τις νανοκεραμικές (αν το λέω σωστά) που κόστισε όσο όλες οι υπόλοιπες και σου προσφέρει την ίδια αντιUV προστασία αλλά με περατότητα φωτός κάπου στο 99%.
Φυσικά και δεν καταλαβαίνει κανείς -ούτε και εγώ- ότι υπάρχει μεμβράνη εκεί.
Πλέον δε μπορώ να μπω σε αυτοκίνητο χωρίς μεμβράνη. Νιώθω ότι καίγομαι.
Μέχρι και η γυναίκα μου καλόμαθε και πέρισυ που πήρα το καινούργιο, μου λέει στην πρώτη βόλτα "να πας να του βάλεις μεμβράνες αμέσως γιατί θυμήθηκα πως είναι να καίγονται τα χέρια σου!".
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#627971 Νομίζω πως αυτά ισχύουν για τα τζάμια οδηγού-συνοδηγού και όχι για το παρμπρίζ. Στο παρμπρίζ δεν επιτρέπεται καθόλου.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#627979 Αν επιτρεπόταν ανετα έβαζα τη διαφανή και στο μπροστινό , δεν εχω δει καμία διαφορά στα πλαϊνά εκτός απο τους ιριδισμους με τα πολωτικά την ημέρα μόνο
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#627986 Πολύ καλή δουλειά έκανε το αθερμικο παρμπρίζ που είχαν τα Renault (νομίζω το είχε και η Peugeot/Citroen). Μεμβράνη ανάμεσα στις στρώσεις γυαλιού. Προστασία από θερμότητα αλλά και ακτινοβολία, αλλά στην ηλιοφάνεια έδινε μια ελαφριά μωβ απόχρωση στην εικόνα που είχε μπροστά του ο οδηγός.
Σαν να διάβασα πως καταργήθηκε το 2008 με 2010.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627987 Δεν ξερω γιατι αλλα διαβαζοντας τα ποστ του 224v νιωθω οτι ειμαι ο Βασιλης Διαμαντοπουλος που κοιταει τον Νικο Καλογεροπουλο που κοιτανε τα χρυσα παπουτσια του ενω ξεκιναει το Rasputin. :hmmm: