Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By ambient
#33898 Πιστεύω ότι η χθεσινή μου εμπειρία είναι ένας καλός λόγος για να ξεκινήσει αυτό το θέμα.

Σε μια πολυσύχναστη αλλά σκοτεινή διασταύρωση στον Αγ. Δημήτριο ενώ προσπαθούσα να περάσω απέναντι, ξαφνικά από τον κεντρικό δρόμο εμφανίστηκε με μεγάλη ταχύτητα ο - μπλε - ήλιος. Μου πήρε μερικά δευτερόλεπτα για να συνέλθω, καθώς λίγο η σκοτεινιά, λίγο η προσοχή μου που ήταν στραμμένη στη διασταύρωση, με έπιασαν απροετοίμαστο για την επερχόμενη φωταψία.
Όμως αυτό που πρόλαβα να δω ήταν η πηγή. Ένας μοτοσικλετιστής με ΤΕΣΣΕΡΙΣ προβολείς Xenon :dizzy: :help:

Ανευθυνότητα; Αδιαφορία; Καφρίλα; Ηλιθιότητα(1); Ηλιθιότητα(2);... Ηλιθιότητα(v); Προσθέστε ότι πιστεύετε.
Άβαταρ μέλους
By fabiawrc
#34240 ambient ανοιγεις τεραστιο θεμα συζητησης!

με στραβωνουν καθημερινα καθε ειδους αυτοκινητα.τα smart χωρις projector στο φαναρι ειναι θανατος για τα ματια γιατι ειναι και ψηλα.τα μηχανακια επισης.αστα να πανε.

ειναι κατι φαναρια που κυριολεκτικα σου καινε τα ματια.υπαρχουν και αλλα που απλα εχουν εντονο φως.

επειδη εχω spare καποιες λαμπες ξενον,εχω σκεφτει να βαλω μια στο πισω προσκεφαλο και οποιος με τυφλωνει πισω να το αναψω για 10 sec ετσι να νιωσει λιγο πως ειναι.αλλα και αυτο δεν ειναι λυση.

σε αυτο το μπουρδελο που τιποτα δεν γινεται σωστα δεν υπαρχει γιατρεια.κανονικα ολα αυτα στα κτεο πρεπει να κοβονται και οι μπατσοι να κοβουν κλησεις η να δινουν συστασεις.αλλιως δεν παιζει.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#34293 Δε νομίζω να υπάρχει οδηγός που να αμφισβητεί ότι τα xenon στα φανάρια των Smart είναι σκέτη καταστροφή. Μακράν το χειρότερο αμάξι για aftermarket λάμπες. Μόνο οι μοτοσυκλέτες το ξεπερνάνε, που και αυτές δεν πρέπει να φοράνε xenon, αλλά... :thumbsdown:

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα με τα xenon έχει αρχίσει να με ενοχλεί υπερβολικά, σε σημείο μάλιστα που σκέφτομαι πιθανά αντίμετρα. Τουλάχιστον για το πίσω μέρος ένας ειδικός ανακλαστήρας που να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα όσους έχουν παράνομα ή αρρύθμιστα φώτα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#34301 Είχα δει Suzuki Jimny με xenon και το θεωρώ εξίσου ενοχλητικό με το smart.

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#34334 Πείτε μου πόσο λακαμάς πρέπει να είναι κάποιος οποίος αλλάζει τα μπροστινά φώτα της μηχανής του και βάζει ΚΟΚΚΙΝΑ φώτα πορείας xenon.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#34338
Lippi έγραψε:Πείτε μου πόσο λακαμάς πρέπει να είναι κάποιος οποίος αλλάζει τα μπροστινά φώτα της μηχανής του και βάζει ΚΟΚΚΙΝΑ φώτα πορείας xenon.


Ρε συ, μήπως ήταν φόλα γαύρος ? (πράγμα που θα δικαιολογούσε τόσο το χρώμα όσο και το "λακαμάς") :shifty:

Πάντως περίπου το ίδιο λακαμάς με κάποιον που τα αλλάζει για να βάλει ΜΠΛΕ (όχι άσπρα ή έστω μπλεδίζοντα άσπρα, αλλά ΜΠΛΕ) φώτα. Τι θα δει με ΜΠΛΕ φώτα ? (υποθέτω τα ίδια που θα δει και ο άλλος με τα κόκκινα) :roll:

Πάντως άμα τους βάλεις δίπλα-δίπλα, με τα φώτα τους κάνεις μια "κανονική" αστυνομική μηχανή :superman:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#34340
fabiawrc έγραψε:ambient ανοιγεις τεραστιο θεμα συζητησης!

με στραβωνουν καθημερινα καθε ειδους αυτοκινητα.τα smart χωρις projector στο φαναρι ειναι θανατος για τα ματια γιατι ειναι και ψηλα.τα μηχανακια επισης.αστα να πανε.

ειναι κατι φαναρια που κυριολεκτικα σου καινε τα ματια.υπαρχουν και αλλα που απλα εχουν εντονο φως.

επειδη εχω spare καποιες λαμπες ξενον,εχω σκεφτει να βαλω μια στο πισω προσκεφαλο και οποιος με τυφλωνει πισω να το αναψω για 10 sec ετσι να νιωσει λιγο πως ειναι.αλλα και αυτο δεν ειναι λυση.

σε αυτο το μπουρδελο που τιποτα δεν γινεται σωστα δεν υπαρχει γιατρεια.κανονικα ολα αυτα στα κτεο πρεπει να κοβονται και οι μπατσοι να κοβουν κλησεις η να δινουν συστασεις.αλλιως δεν παιζει.


Εδώ υπάρχουν άπειρες ταμπέλες σε όλη την επικράτεια που τις φωτίζουν οι καταστηματάρχες αλλά ταυτόχρονα στραβώνουν και τους οδηγούς που έχουν την ατυχία να κοιτάνε τον προβολέα στα μάτια, οι μπάτσοι που λες σίγουρα θα περνάνε και νύχτα από αυτά τα σημεία, δεν έπρεπε να τις γυρίσουν λίγο ή να επιβάλλουν στον καταστηματάρχη / εταιρία κλπ να ρυθμίσει τον ρημαδοπροβολέα ? τι πιο εύκολο και απλό, το ενδιαφέρον τους όμως για τις ζωές μας αρχίζει και τελειώνει προς το τέλος του μήνα που τους βγάζουν παγανιά για κλήσεις.
Σιγά μην ενδιαφερθούνε με τα Xenon, kai που τώρα είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση από πριν 4-5 χρόνια που εμφανίστικαν τα Κινέζικα aftermarket.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#34350
The Ace έγραψε:
Lippi έγραψε:Πείτε μου πόσο λακαμάς πρέπει να είναι κάποιος οποίος αλλάζει τα μπροστινά φώτα της μηχανής του και βάζει ΚΟΚΚΙΝΑ φώτα πορείας xenon.


Ρε συ, μήπως ήταν φόλα γαύρος ? (πράγμα που θα δικαιολογούσε τόσο το χρώμα όσο και το "λακαμάς") :shifty:

Πάντως περίπου το ίδιο λακαμάς με κάποιον που τα αλλάζει για να βάλει ΜΠΛΕ (όχι άσπρα ή έστω μπλεδίζοντα άσπρα, αλλά ΜΠΛΕ) φώτα. Τι θα δει με ΜΠΛΕ φώτα ? (υποθέτω τα ίδια που θα δει και ο άλλος με τα κόκκινα) :roll:

Πάντως άμα τους βάλεις δίπλα-δίπλα, με τα φώτα τους κάνεις μια "κανονική" αστυνομική μηχανή :superman:


Δεν ξέρω τι φόλα είναι αλλά φαντάζομαι τι φόλα θα φάει αυτός ή κάποιος άλλος σε κάποιο επαρχιακό δρόμο που θα συναντηθούν νύχτα ερχόμενοι από αντίθετες κατευθύνσεις :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34393 Έχω κουραστεί πραγματικά να επαναλαμβάνω τα αυτονόητα.

Φώτα xenon χωρίς ειδικά κάτοπτρα, πλυστική φανών και αυτορύθμιση ύψους δέσμης, δεν νοούνται, είναι παράνομα και δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε δημόσιους δρόμους σε Ευρώπη, ΗΠΑ, Αυστραλία, Καναδά.

Τα δε κιτάκια που τοποθετούν οι διάφοροι απατεώνες λένε πάνω ότι είναι αποκλειστικά και μόνο για off-road χρήση/exhibition purposes (whatever the F@ck that means) ώστε να μπορέσουν να πάρουν άδεια εισαγωγής.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#34395 τα κακορυθμισμένα ξένον πλέον είναι ελάχιστα, εμένα με ενοχλούν πολύ περισσότερο όλα τα συμβατικά κακορυθμισμένα φώτα και κυρίως οι μηχανές που έχουν το φως στο ύψος των ματιών μας και ρυθμισμένο στην ευθεία, ή κυκλοφορούν μονίμως με τους προβολείς. Πχ αυτή η piaggio πως ακριβώς έχει ρυθμίσει αυτό το γαμημένο το beverly το στρογγυλοφάναρο τέλοσπάντων? Όλα μα όλα μου φωτίζουν τον εγκέφαλο όταν είναι πίσω μου
Άβαταρ μέλους
By ambient
#34399 :offtopic:

21 quadra έγραψε:Εδώ υπάρχουν άπειρες ταμπέλες σε όλη την επικράτεια που τις φωτίζουν οι καταστηματάρχες αλλά ταυτόχρονα στραβώνουν και τους οδηγούς που έχουν την ατυχία να κοιτάνε τον προβολέα στα μάτια, οι μπάτσοι που λες σίγουρα θα περνάνε και νύχτα από αυτά τα σημεία, δεν έπρεπε να τις γυρίσουν λίγο ή να επιβάλλουν στον καταστηματάρχη / εταιρία κλπ να ρυθμίσει τον ρημαδοπροβολέα ? τι πιο εύκολο και απλό, το ενδιαφέρον τους όμως για τις ζωές μας αρχίζει και τελειώνει προς το τέλος του μήνα που τους βγάζουν παγανιά για κλήσεις.

Ειδικά οι ταμπέλες με LED. Αν και εκεί τις περισσότερες φορές φταίει ο εγκαταστάτης. Οι περισσότεροι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για τα module που τοποθετούν, ούτε φυσικά γνωρίζουν πως να τα ρυθμίσουν. Ακόμα και εκείνοι που ξέρουν, δεν κάθονται να εξηγήσουν στον πελάτη πόσο σημαντική είναι η ρύθμιση φωτεινότητας. Απλά τα βάζουν να δουλεύουν όπως να 'ναι και φεύγουν. Πολλές φορές αποφεύγουν την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας για να ρίξουν το κόστος.

:offtopic:


Scotch έγραψε:Είχα δει Suzuki Jimny με xenon και το θεωρώ εξίσου ενοχλητικό με το smart.

Tapatalk & XT1068

Έχω δει Vitara πρώτης γενιάς με xenon που δεν ενοχλούσε ιδιαίτερα, παρότι είναι ψηλό με ακατάλληλο φανάρι. Από την άλλη μέχρι σήμερα δεν έχω πετύχει Smart με xenon που να μη στραβώνει επικίνδυνα. Αρκετά έχουν πρόβλημα και με τις απλές λάμπες αλογόνου.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34409
Chris έγραψε:τα κακορυθμισμένα ξένον πλέον είναι ελάχιστα, εμένα με ενοχλούν πολύ περισσότερο όλα τα συμβατικά κακορυθμισμένα φώτα και κυρίως οι μηχανές που έχουν το φως στο ύψος των ματιών μας και ρυθμισμένο στην ευθεία, ή κυκλοφορούν μονίμως με τους προβολείς. Πχ αυτή η piaggio πως ακριβώς έχει ρυθμίσει αυτό το γαμημένο το beverly το στρογγυλοφάναρο τέλοσπάντων? Όλα μα όλα μου φωτίζουν τον εγκέφαλο όταν είναι πίσω μου


Δεν υπάρχουν κακορυθμισμένα και καλορυθμισμένα παράνομα xenon. Δεν μπορούν να υπάρξουν. Η δέσμη είναι τόσο δυνατή που είτε θα δείχνει υπερβολικά χαμηλά για να μην στραβώνει (το πιο συνηθισμένο είναι τα ΚΤΕΟ να σημειώνουν ότι τα φώτα είναι πολύ χαμηλά), είτε θα τυφλώνει.

Η αυτορύθμιση δεν είναι μια παγκόσμια συνωμοσία για να παίρνουν τα χρήματα μας, είναι μια αναγκαιότητα όταν έχεις τόσο ισχυρή δέσμη.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#34420
Χρήστος Λάππας έγραψε:Έχω κουραστεί πραγματικά να επαναλαμβάνω τα αυτονόητα.

Φώτα xenon χωρίς ειδικά κάτοπτρα, πλυστική φανών και αυτορύθμιση ύψους δέσμης, δεν νοούνται, είναι παράνομα και δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε δημόσιους δρόμους σε Ευρώπη, ΗΠΑ, Αυστραλία, Καναδά.



Αυτορύθμιση και πλυστικό δεν είναι υποχρεωτικά παντού.

Επίσης, αν η αυτορύθμιση δεν είναι δυναμική, τότε βοηθά μόνο όταν είναι φορτωμένο αυτοκίνητο. Σε λακκούβες, επιταχύνσεις κλπ είναι στην ίδια μοίρα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#34428 Ναι, οκ μπορεί να το συνέταξα λάθος, ας μην είναι κακορυθμισμένα, εγώ ήθελα να τονίσω ότι δεν υποφέρω τόσο από τα διάφορα ξένον αλλά περισσότερο από άλλου είδους πηγές φωτός, κινητές και ακίνητες, όπως αναφέρει κι ο quadra. Ειδικά κάτι φαρμακεία :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#34431 Πέρα απο τα aftermarket xenon κυκλοφορούν και πάρα πολλά αυτοκίνητα με λάμπες αλογόνου μεν, μεγαλύτερης ισχύος απο τις κανονικές δε.

Αλλά και πολά απο τα εργοστασιακά xenon βγάζουν μάτια.

Άλλοι πάλι κυκλοφορούν κανονικότατα με τη μεγάλη σκάλα μονίμως αναμένη και δέν χαμπαριάζουν απο τίποτα.

Επειδή κάθε βράδυ για να πάω σπίτι μου διανύω μια διαδρομή ημιαστική χωρίς φωτισμό και αρκετή κίνηση, μου έχούν βγεί τα μάτια.