Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#29054
italakias έγραψε:Πιπινε στην περιοχη του Αιγιου ,που κανουν ελεγχους αλκοτεστ;
Γνωριζεις τιποτε;

Οδηγάς μεθυσμένος;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#29057
DAP έγραψε:..Θεωρησαν βλεπεις οτι μεθυσμενοι ερχονται στο Ξυλοκαστρο η απο Πατρα μερια η απο Τρικαλα.Απο Αθηνα ολοι ειναι νηφαλιοι......

Λογικό μου φαίνεται, για να γυρνάνε στην κωλοπολη τι θα είναι..
Άβαταρ μέλους
By italakias
#29069
bill33 έγραψε:
italakias έγραψε:Πιπινε στην περιοχη του Αιγιου ,που κανουν ελεγχους αλκοτεστ;
Γνωριζεις τιποτε;

Οδηγάς μεθυσμένος;

Μεθυσμενος οχι ,απλα επειδη μαρεσει να πινω τα ποτακια μου μερικες φορες την εβδομαδα ,θελω να γνωριζω καποια πραματα .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#29072
italakias έγραψε:
bill33 έγραψε:
italakias έγραψε:Πιπινε στην περιοχη του Αιγιου ,που κανουν ελεγχους αλκοτεστ;
Γνωριζεις τιποτε;

Οδηγάς μεθυσμένος;

Μεθυσμενος οχι ,απλα επειδη μαρεσει να πινω τα ποτακια μου μερικες φορες την εβδομαδα ,θελω να γνωριζω καποια πραματα .

Να μην οδηγάς εκείνες τις φορές. :protest:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#29079 Εγω οδηγω,ειμαι χρονια στο κουρπετι του πιοτου και της οδηγησης και ξερω να κοντρολαρω πολυ καλα τον εαυτο μου και το οχημα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#29080
italakias έγραψε:Εγω οδηγω,ειμαι χρονια στο κουρπετι του πιοτου και της οδηγησης και ξερω να κοντρολαρω πολυ καλα τον εαυτο μου και το οχημα.

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#29082 Και επαναλαμβανω,δεν οδηγω μεθυσμενος ουτε σαν κατι μαλακισμενα που δεν ξερουν τι τους γινεται κα ιτρεχουν και απο πανω.
Εγω οταν οδηγω ενω εχω πιει τα ποτα μου,ειμαι πολυ σοβαρος και μετρημενος και πολυ πιο τυπικος οσον αφορα τις παραβασεις.
Οδηγω νορμαλ με ταχυτητες μετριες,σταματω παντα σε πορτοκαλι-κοκκινα,δεν κανω ποτε προσπερασεις ,αναβω παντα φλας ή αλαρμ και πρωτου πιασω το τιμονι στα χερια μου γνωριζω αν θα φτασω στον προορισμο μου.
Εαν αισθανομαι οτι δε νμπορω να οδηγησω ,παω τρωω κατι ,πινω νερακι και περιμενω ποτε θα αισθανομαι ετοιμος να οδηγησω.
Αυτα,προς αποφυγης παρεξηγησεων.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#29083
italakias έγραψε:Πιπινε και DAP ,ευχαριστω.
Μηπως γνωριζετε γενικοτερα,τι ωρες ξεκινουν τα αλκοτεστ;

Αγορι μου λογω ηλικιας δεν πολυτριγυρναω βραδυνες ωρες ....Οποτε αδυνατω να σου απαντησω.....
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#29091
italakias έγραψε:Και επαναλαμβανω,δεν οδηγω μεθυσμενος ουτε σαν κατι μαλακισμενα που δεν ξερουν τι τους γινεται κα ιτρεχουν και απο πανω.
Εγω οταν οδηγω ενω εχω πιει τα ποτα μου,ειμαι πολυ σοβαρος και μετρημενος και πολυ πιο τυπικος οσον αφορα τις παραβασεις.
Οδηγω νορμαλ με ταχυτητες μετριες,σταματω παντα σε πορτοκαλι-κοκκινα,δεν κανω ποτε προσπερασεις ,αναβω παντα φλας ή αλαρμ και πρωτου πιασω το τιμονι στα χερια μου γνωριζω αν θα φτασω στον προορισμο μου.
Εαν αισθανομαι οτι δε νμπορω να οδηγησω ,παω τρωω κατι ,πινω νερακι και περιμενω ποτε θα αισθανομαι ετοιμος να οδηγησω.
Αυτα,προς αποφυγης παρεξηγησεων.


Χριστέ μου κλασικος ιθαγενης εν δυναμει φονιας... :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#29100
italakias έγραψε:Αυτα,προς αποφυγης παρεξηγησεων.

Too little, too late.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#29177 Εδώ Μόλις μάθαμε ότι τα 3 ποτήρια κρασί είναι "Δεν πίνω καθόλου" :rtfm: ιταλακια κουβαλας Και κόσμο όταν είσαι τόσο νηφάλιος;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#29180 Καταλαβαινετε βεβαια οτι το 0.25 σε καμμια περιπτωση δεν ειναι "οδηγω μεθυσμενος" ε?
Άβαταρ μέλους
By nass
#29246 Πως προκύπτει το 0.25 ?

Υπάρχουν στο Internet "BAC calculators" (Blood Alcohol Content) που σου λένε τι γίνεται με "1-2 ποτάκια ήπια".

Πχ. αυτό λέει ότι με 3 ποτήρια (125 ml) κρασί (15%) ένα άτομο 80 κιλών πάει στο 0.73 g/L 1 ώρα μετά, το οποίο με βάση τον ΚΟΚ είναι €200 πρόστιμο και ακινητοποίηση οχήματος. Με 2 ποτά (150 ml, 30% αλκοόλ) 1 ώρα μετά το ίδιο άτομο πάει στο 1.27 g/L που σημαίνει €1200 πρόστιμο και 6 μήνες δίπλωμα.

Οπότε το "δεν ήπια τίποτα" ή το "ήπια μόνο cocal-cola" είναι διαφορετικό από "ήπια 1-2 ποτάκια" και από το "δεν οδηγώ ποτέ μεθυσμένος" (δηλ. τι σημαίνει "μεθυσμένος" ? είμαι "κόκαλο" και δεν ξεχωρίζω το αριστερά από το δεξιά ?)
Άβαταρ μέλους
By JBT
#29255 Ένα ακόμα νηματάκι που θα γίνει της πόρνεως επειδή 2-3 δεν ξέρουν πού πάνε τα 4 :s_roses