Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#28355 To uber coupe έγινε και υποκατηγορία :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#28357
drdino έγραψε:To uber coupe έγινε και υποκατηγορία :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: :s_rofl :s_rofl :s_rofl




:rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Η σχολή Μάνκη θα μπορούσε να διαμαρτυρηθεί ότι συμπεριλαμβάνουν 4πορτα μοντέλα σε κατηγορία coupe.

edit



Στην περιγραφή διαβάζουμε:

Ferraris latest 562bhp V8 Berlinetta has changed the way we think about sports cars


Δηλαδή...


ο ΜΑΝΚΗΣ...


...θεωρεί την 458 ...SPORTSCAR;;;;;;;;;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nass
#28484
Κίκιζας . έγραψε:ουτε καποια κωλοτουμπα εκανα...


Στο παρόν θέμα στις έχω πολλάκις επισημάνει τις κωλοτούμπες (η 911Τ τη μία είναι supercar, την άλλη δεν είναι ξεκάθαρα supercar, τη μία η 911Τ είναι supercar κυρίως λόγω επιδόσεων, αλλά η GT3 που έχει ίδιες πρακτικά επιδόσεις δεν είναι, η Corvette είναι supercar, α συγνώμη εννοούσα μόνο τη ZR1) αλλά προφανώς αρνείσαι να τις δεχτείς.

Και αρνείσαι να τις δεχτείς επειδή αρνείσαι να δεχτείς το βασικό πρόβλημα, ότι τις κωλοτούμπες (στο θέμα αυτό μιλάμε πάντα) τις κάνεις επειδή προσπαθείς να ταιριάξεις τα γραφόμενά σου με έναν αυθαίρετο, ατελή και διφορούμενο ορισμό, που έδωσες, οπότε οι κωλοτούμπες πάνε πακέτο. Και ο ορισμός σου είναι ατελής και διφορούμενος επειδή δεν βρήκες πουθενά στα περιοδικά που διαβάζεις έναν σαφή ορισμό (αν είχες βρει θα είχες σπεύσει να τον παραθέσεις), μόνο λίστες τι θεωρούν supercar. Ομως ορισμός δια παραδείγματος δε στέκει. Και ο μοναδικός ορισμός που βρήκες (στη Wikipedia) δε σε βόλευε οπότε έσπευσες να τον εμπλουτίσεις με δικές σου προσθήκες (κι άλλη κωλοτούμπα).

Κίκιζας . έγραψε:Οσο για τις δανεικες αποψεις, τωρα ενοχλουν?


Πάντα με ενοχλεί όταν κάποιος δεν έχει δική του άποψη αλλά παπαγαλίζει ότι βρει σε όποια πηγή θεωρεί αξιόπιστη, χωρίς να τα περάσει από το δικό του φίλτρο.
Πάλι καλά πάντως που παραδέχεσαι ότι οι απόψεις σου είναι δανεικές.

Κίκιζας . έγραψε:Οταν λεω την αποψη μου ειναι -ως συνηθως για διαφορους χρηστες που απλως ΔΕΝ τους αρεσει αυτο που γραφω, ΟΤΙ και αν ειναι-


Κάνεις λάθος, προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω τις οδηγικές σου εντυπώσεις και εν γένει τα περισσότερα που γράφεις.
Απλά κάποιες φορές (ιδιαίτερα, επισημαίνω, όταν δεν σε βοηθάνε τα θέσφατά σου, όπως στην προκείμενη περίπτωση) τα κάνεις μαντάρα. Ανθρώπινο είναι, όλοι κάνουμε λάθη.

Αυτό όμως που ενοχλεί, όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους (δες πόσοι αντιδρούν σε κάποια που γράφεις, και δεν είναι επειδή είμαστε Κακοί Ανθρωποι (ΤΜ) ούτε επειδή δεν σε αγαπούμε) είναι ότι ακόμα και όταν λες κοτσάνες (όπως η κλασσική με το GT-86 και το TSI και ναι, θυμάμαι πολύ καλά τι είχες γράψει, και όχι, δεν θέλω να το ξανασυζητήσουμε ή αν θέλεις και τώρα, που παράθεσες έναν ορισμό που μπάζει από παντού) τις λες με ύφος ούμπερ-ειδικού και 1001 καρδιναλίων και, ακόμα και όταν σε στριμώχνουν και κάνεις κωλοτούμπες, δεν το παραδέχεσαι, αλλά ντε και καλά να πείσεις ότι ο ήλιος βγαίνει από τη δύση (να πχ. τώρα "δεν έκανα καμία κωλοτούμπα" γελάει ο κόσμος...). Και το άλλο που ενοχλεί είναι ότι όταν σε στριμώξουν το γυρίζεις επί προσωπικού "είσαι απληροφόρητος" ή κλαίγεσαι (με σαφή προσωπική αιχμή) "δεν με καταλαβαίνεις" (είσαι βλάκας)

Κίκιζας . έγραψε:γεματη "ασαφειες", και οτι γραφω συμφωνα με τα "γουστα" μου, λεξεις που εσυ ο ιδιος ειπες, επειδη ακριβως ειτε δεν ειναι κατανοητες,


Ναι ρε συ, είμαστε όλοι (όσοι κατά καιρούς διαφωνούμε μαζί σου) μειωμένης (ειδικής και γενικής) παιδείας, μορφώσεως και αντιληπτικής ικανότητας και δεν σε καταλαβαίνουμε.
Μήπως όμως δεν είναι στραβός ο γιαλός αλλά εσύ αρμενίζεις στραβά ?

Κίκιζας . έγραψε:-λειψες δυστυχως οπως αποδειχτηκαν επι του συγκεκριμενου θεματος, και δεν σε αποκαλω ασχετο, αλλα ελλειπως ενημερωμενο ή και αδιαφορο - αποψεις.


Δηλαδή τι ακριβώς γνώσεις πρέπει να έχει κανείς για να δώσει έναν ορισμό 2 εννοιών ?
Και κοίτα να δεις, εγώ που έχω "λειψές γνώσεις", έδωσα έναν ακριβή ορισμό (άλλο που εσένα δεν σ΄αρέσει μπλα-μπλα-μπλα δηλαδή ακριβώς τα ίδια που εσύ κατηγορείς άλλους) και συ που θεωρείς τον εαυτό σου αν όχι αυθεντία τουλάχιστον επαρκώς ενημερωμένο (σε τι ? στα supercars ? :dizzy: :s_biggrin ) έδωσες έναν χάλια ορισμό, που μπάζει από παντού (please μην αρχίσεις τα ίδια "ο ορισμός μου είναι καταπληκτικός αλλά εσύ δεν τον καταλαβαίνεις")

Κίκιζας . έγραψε:Αλλα ξερω-ξερω και εσυ ολο τον τυπο μαλλον χεσμενο τον εχεις.


Κάνεις λάθος (και πάλι), απλά του δίνω τη σημασία που του αρμόζει, ούτε χεσμένο, ούτε ευαγγέλιο, όπως εσύ, διαβάζω με ενδιαφέρον και από πάρα πολλές πηγές (όχι μόνο ειδικό τύπο αυτοκινήτου αλλά και γενικώς) και (εδώ είναι η διαφορά) τα χρησιμοποιώ συνθετικά, για να δημιουργήσω τη ΔΙΚΗ μου άποψη (που φυσικά αλλάζει όταν πρέπει). Και δε νομίζω ούτε ότι ο ειδικός τύπος είναι θέσφατο ούτε η άποψή μου (παράδειγμα: η Corvette. Εχω αλλάξει άποψη για αυτήν)

Κίκιζας . έγραψε:ΠΑΝΤΑ ο καθε χρηστης σε Ελληνικο (ειδικα) forum, ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... :whistlink:


Μόνο που αυτός όμως που συνέχεια παραθέτει το παλμαρές του, πόσα supercars έχει οδηγήσει (για 5 γύρους στα Μέγαρα nonetheless) είσαι εσύ. Εγώ ο κακομοίρης αυτά που λες δεν τα έχω γράψει ποτέ, βασικά δεν ξέρεις καν τι αυτοκίνητα έχω και δεν έχω οδηγήσει -ενώ όλοι στο Forum ξέρουν για σένα -λεπτομερώς. Οπότε μάλλον για σένα θα λες...

Σε ό,τι με αφορά, ούτε wannabe πιλότος είμαι ούτε wannabe δημοσιογράφος ειδικού τύπου. Ούτε καν γρήγορο οδηγό δε με θεωρώ. Ομως αγάπη και άποψη για την αυτοκίνηση έχω, δεν έχεις την αποκλειστικότητα, ούτε της αγάπης ούτε των γνώσεων ούτε του χρόνου πάνω στο αντικείμενο.

Κίκιζας . έγραψε:Αποφασισε ομως τελικα, και πες μου και εμενα ΤΙ σε βολευει ακριβως, να βαλουμε κατω την αποψη μου Vs την δικη σου? , με επιχειρηματολογια ή χωρις? -μαλλον χωρις να υποθεσω, σε βολευει καλυτερα- , να βαλουμε και "δανεικες" αποψεις, ή μηπως και εκει δεν βολευει γιατι, ακομα και αυτες που παρεθεσες ηταν στο περιπου, και οχι ξεκαθαρες σε σχεση με αυτη που παρεθεσα?


Ξανά λάθος (ζόνκ!) Δεν έχει καμία σημασία τι με βολεύει, δε γράφουμε για τη βολή μας εδώ, ανταλλάσουμε απόψεις και φυσιολογικά υποκείμεθα σε καλόπιστη κριτική για αυτές (και ναι, αυτά που σου γράφω τώρα είναι καλόπιστα). Οπως είπα και παραπάνω, δεν είναι το ΤΙ γράφεις που ενοχλεί αλλά το ΠΩΣ το γράφεις (κάποιες φορές). Θέλεις να το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο. Δεν θέλεις, κρίμα αλλά δεν θα σκάσω κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#28490
με ύφος ούμπερ-ειδικού


Please provide relevant terminology.

Ο Κίκιζας είναι ούμπερ-ειδικός, εσύ είσαι σκέτο ειδικός και εγώ είμαι ούμπερ-άσχετος;

:hmmm:

Δε πλοτ θίκενς.
Άβαταρ μέλους
By nass
#28494 Δεν είμαι ειδικός :rtfm: (μόνο από motorsport κάτι σκαμπάζω)

ειδικός < αρχαία ελληνική εἰδικός
2. που έχει εξειδικευμένες γνώσεις και μεγάλη εμπειρία σε έναν τομέα, που τον κατέχει σε βάθος


http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82
Γενικότερα, παίζει από γερμανομαθείς, δευτεροπαγκοσμιόπληκτους και φίλους αυτών, προέρχεται από το γερμανικό über και χρησιμοποιείται αντί του σούπερ και όπως αυτό (που όπως και να το κάνουμε δε βρωμάει και βαρβατίλα) για να δηλώσει κάτι το τζιτζί, το υπεράνω όλων η Καλιφόρνια.


http://www.slang.gr/lemma/show/oumper_15580
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#28498 Δεν με έπιασες.

Θέλω να γίνει διάκριση του ειδικού από τον άσχετο.
Δηλαδή ο πρώτος κάτι σκαμπάζει --> τι σκαμπάζει;
Πόσα αμάξια έχει δοκιμάσει, πόσα τεύχη έχει διαβάσει κλπ.

Ο uber αντίστοιχα πώς διαφοροποιείται από τον απλό ειδικό και τον απλό ειδικό;
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#28795 Προειδοποιηση: Ακολουθει ΤΡΕΛΟ σεντονι... :s_crazy


nass έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:ουτε καποια κωλοτουμπα εκανα...


Στο παρόν θέμα στις έχω πολλάκις επισημάνει τις κωλοτούμπες (η 911Τ τη μία είναι supercar, την άλλη δεν είναι ξεκάθαρα supercar, τη μία η 911Τ είναι supercar κυρίως λόγω επιδόσεων, αλλά η GT3 που έχει ίδιες πρακτικά επιδόσεις δεν είναι, η Corvette είναι supercar, α συγνώμη εννοούσα μόνο τη ZR1) αλλά προφανώς αρνείσαι να τις δεχτείς.


Δεν ειπα την μια ειναι, την αλλη δεν ειναι...Ειπα οτι ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ supercar, ξεκαθαρα ομως ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, εγω πιστευω οτι ΔΕΝ ειναι, υποστηριζοντας στην συνεχεια, οτι μπαινει σε αυτη την κατηγορια ΚΥΡΙΩΣ λογω επιδοσεων.

ΠΟΣΕΣ φορες θελεις να το ξαναπω? Πρεπει για καποιον δικο σου λογο ΠΑΝΤΑ να φταιει οτι γραφει ο αλλος? η πιθανοτητα να ΜΗΝ διαβαζεις προσεκτικα δημοσιευσεις αλλων, δεν ισχυει στην περιπτωση σου?
Για την Corvette, το ειπα, ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ, επρεπε να αναφερθω συγκεκριμενα στην ZR1, ΔΕΝ το εκανα, παρε μου το κεφαλι...

nass έγραψε: Και αρνείσαι να τις δεχτείς επειδή αρνείσαι να δεχτείς το βασικό πρόβλημα, ότι τις κωλοτούμπες (στο θέμα αυτό μιλάμε πάντα) τις κάνεις επειδή προσπαθείς να ταιριάξεις τα γραφόμενά σου με έναν αυθαίρετο, ατελή και διφορούμενο ορισμό, που έδωσες, οπότε οι κωλοτούμπες πάνε πακέτο. Και ο ορισμός σου είναι ατελής και διφορούμενος επειδή δεν βρήκες πουθενά στα περιοδικά που διαβάζεις έναν σαφή ορισμό (αν είχες βρει θα είχες σπεύσει να τον παραθέσεις), μόνο λίστες τι θεωρούν supercar. Ομως ορισμός δια παραδείγματος δε στέκει. Και ο μοναδικός ορισμός που βρήκες (στη Wikipedia) δε σε βόλευε οπότε έσπευσες να τον εμπλουτίσεις με δικές σου προσθήκες (κι άλλη κωλοτούμπα).


Τι να αρνηθω? Το λαθος που εκανα, το ειπα πιο πανω για την Corvette, στα υπολοιπα σου εξηγησα για αλλη μια φορα. Δεν εδωσα ατελη και διφορουμενο ορισμο, προκυπτει απο ενα συνολο αρκετων πηγων. Για ΕΣΕΝΑ ειναι διφορουμενος, εχει διαφορα.
Περα απο τις δικες μου αποψεις, παρεθεσα και την συγκεκριμενη λιστα, ως μια ΒΑΣΗ, ενος σοβαρου περιοδικου, για το ΤΙ θεωρει supercar και τι ΟΧΙ. Δεν ειπα "αυτο ειναι και τελειωσε", το ξαναλεω για ν-οστη φορα, την παρεθεσα για μια καλυτερη ΒΑΣΗ συζητησης, απο το να κανουμε αντιλογο, για το ποιος γνωριζει καλυτερα ή οχι το θεμα.

Σαφως και δεν ειναι επιστημονικοι ορισμοι. Δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ, σωστο και λαθος, υπαρχουν ομως μαζεμενες καποιες αποψεις, που φαινεται να συγκλινουν περισσοτερο στον ορισμο που παρεθεσα.

Κίκιζας . έγραψε:Οσο για τις δανεικες αποψεις, τωρα ενοχλουν?


nass έγραψε: Πάντα με ενοχλεί όταν κάποιος δεν έχει δική του άποψη αλλά παπαγαλίζει ότι βρει σε όποια πηγή θεωρεί αξιόπιστη, χωρίς να τα περάσει από το δικό του φίλτρο.
Πάλι καλά πάντως που παραδέχεσαι ότι οι απόψεις σου είναι δανεικές.


Σου την ειπα, ΠΡΙΝ βαλω την λιστα, και ειπα οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, και εχοντας ξεκαθαρισει καλυτερα στο μυαλο μου, συμφωνω με τα γραφομενα της λιστας.
ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι δεν εχει περασει απο το δικο μου φιλτρο, αυτο ακριβως προσπαθω και πιο πανω να εξηγησω.
Εμενα απο την αλλη, με ενοχλει οταν καποιος νομιζει δεδομενο οτι το δικο του φιλτρο, ειναι
κυριως καλυτερο ανωτερο απο σοβαρους δοκιμαστες, αλλα και οταν εμμενει σταθερα σε ενα αρχικο δικο του συμπερασμα, ειδικα οταν ΔΕΝ εχει ψαχτει οσο το δυνατον περισσοτερο προηγουμενως, αλλα παραυτα συνεχιζει με παροιμιωδη αυτοπεποιθηση να υποστηριζει...

Κίκιζας . έγραψε:Οταν λεω την αποψη μου ειναι -ως συνηθως για διαφορους χρηστες που απλως ΔΕΝ τους αρεσει αυτο που γραφω, ΟΤΙ και αν ειναι-


nass έγραψε: Κάνεις λάθος, προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω τις οδηγικές σου εντυπώσεις και εν γένει τα περισσότερα που γράφεις.
Απλά κάποιες φορές (ιδιαίτερα, επισημαίνω, όταν δεν σε βοηθάνε τα θέσφατά σου, όπως στην προκείμενη περίπτωση) τα κάνεις μαντάρα. Ανθρώπινο είναι, όλοι κάνουμε λάθη.


Στην προκειμενη περιπτωση, που παω να βγαλω το φιδι απο την τρυπα, και να σου αποδειξω τα αυτονοητα για σοβαρο ξενο τυπο, εαν τα κανω ΕΓΩ μανταρα, τι πρεπει να πουμε για εσενα?

nass έγραψε: Αυτό όμως που ενοχλεί, όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους (δες πόσοι αντιδρούν σε κάποια που γράφεις, και δεν είναι επειδή είμαστε Κακοί Ανθρωποι (ΤΜ) ούτε επειδή δεν σε αγαπούμε) είναι ότι ακόμα και όταν λες κοτσάνες (όπως η κλασσική με το GT-86 και το TSI και ναι, θυμάμαι πολύ καλά τι είχες γράψει, και όχι, δεν θέλω να το ξανασυζητήσουμε ή αν θέλεις και τώρα, που παράθεσες έναν ορισμό που μπάζει από παντού) τις λες με ύφος ούμπερ-ειδικού και 1001 καρδιναλίων και, ακόμα και όταν σε στριμώχνουν και κάνεις κωλοτούμπες, δεν το παραδέχεσαι, αλλά ντε και καλά να πείσεις ότι ο ήλιος βγαίνει από τη δύση (να πχ. τώρα "δεν έκανα καμία κωλοτούμπα" γελάει ο κόσμος...). Και το άλλο που ενοχλεί είναι ότι όταν σε στριμώξουν το γυρίζεις επί προσωπικού "είσαι απληροφόρητος" ή κλαίγεσαι (με σαφή προσωπική αιχμή) "δεν με καταλαβαίνεις" (είσαι βλάκας)


Καταρχας πιο σωστο θα ηταν να μιλας για οτι αφορα ΕΣΕΝΑ. Οι αλλοι, ειναι αλλοι, ας πουνε μονοι τους, τι τους αρεσει και τι οχι.
Συνεχιζεις για τα περι GT86 vs Tsi, ενω σου εχω αναφερθει ΗΔΗ, οτι με αποσπασματικες ατακες, και διαστρεβλωμενες φρασεις, ο καθενας μπορει να εννοησε οτι να ναι.
Εσυ btw οδηγησες το GT86? Γιατι βλεπω οτι κατι σε τρωει με αυτο το ζητημα?

Κίκιζας . έγραψε:γεματη "ασαφειες", και οτι γραφω συμφωνα με τα "γουστα" μου, λεξεις που εσυ ο ιδιος ειπες, επειδη ακριβως ειτε δεν ειναι κατανοητες,


nass έγραψε: Ναι ρε συ, είμαστε όλοι (όσοι κατά καιρούς διαφωνούμε μαζί σου) μειωμένης (ειδικής και γενικής) παιδείας, μορφώσεως και αντιληπτικής ικανότητας και δεν σε καταλαβαίνουμε.
Μήπως όμως δεν είναι στραβός ο γιαλός αλλά εσύ αρμενίζεις στραβά ?


Ποιοι "ειστε ολοι" Νασσο? , εσυ και αλλοι 5?, 10, 15? χρηστες, "φιλαρακια", μαζι με καποιους Mod, που εχουν την οικοιοτητα να λενε οτι θελουν μεταξυ τους?
"Εσεις" ειστε ΟΛΟ το Forum?
Γιατι, τουλαχιστον στο προηγουμενο, ειχα καμποσα π.μ απο χρηστες, που μου ελεγαν να μην ασχολουμαι, οτι δεν αξιζει τον κοπο, και οτι ολοι αυτοι που στρεφονται αρνητικα και με ειρωνια, απεναντι στις δημοσιευσεις μου, εχουν σοβαρα προβληματα...
Εκτος εαν εισαι εκπροσωπος τυπου του νεου Forum, και εχεις διαβεβαιωθει απο ολους τους
χρηστες οτι "αρμενιζω στραβα", και αυτη την φορα...

Κίκιζας . έγραψε:-λειψες δυστυχως οπως αποδειχτηκαν επι του συγκεκριμενου θεματος, και δεν σε αποκαλω ασχετο, αλλα ελλειπως ενημερωμενο ή και αδιαφορο - αποψεις.


nass έγραψε: Δηλαδή τι ακριβώς γνώσεις πρέπει να έχει κανείς για να δώσει έναν ορισμό 2 εννοιών ?
Και κοίτα να δεις, εγώ που έχω "λειψές γνώσεις", έδωσα έναν ακριβή ορισμό (άλλο που εσένα δεν σ΄αρέσει μπλα-μπλα-μπλα δηλαδή ακριβώς τα ίδια που εσύ κατηγορείς άλλους) και συ που θεωρείς τον εαυτό σου αν όχι αυθεντία τουλάχιστον επαρκώς ενημερωμένο (σε τι ? στα supercars ? :dizzy: :s_biggrin ) έδωσες έναν χάλια ορισμό, που μπάζει από παντού (please μην αρχίσεις τα ίδια "ο ορισμός μου είναι καταπληκτικός αλλά εσύ δεν τον καταλαβαίνεις")


Δεν μιλησα για γνωσεις ΜΟΝΟ, μιλησα για ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, μην διαστρεβλωνεις και εσυ τα λεγομενα μου!
Εγω ψαχνω, και ψαχνω συνεχως, ειτε παλαιοτερα σε σοβαρα περιοδικα, ειτε πιο προσφατα και στο internet.
Tωρα στα περι "χαλια", ας γελασω, που εσυ εβαλες 5 Link οπου σχεδον ΟΛΑ, δεν ελεγαν ΤΙΠΟΤΑ ξεκαθαρο. Ο ορισμος ΜΟΥ καταπληκτικος ΔΕΝ ειναι, ειναι ΜΑΚΡΑΝ ομως καλυτερος, ρεαλιστικοτερος, και προκυπτει σε συνδυασμο ΚΑΙ με την αποψη σεβαστων δοκιμαστων, σε αντιθεση με τις δικες σου υποθεσεις, "υποσυνολα" κτλ...

Κίκιζας . έγραψε:Αλλα ξερω-ξερω και εσυ ολο τον τυπο μαλλον χεσμενο τον εχεις.


nass έγραψε: Κάνεις λάθος (και πάλι), απλά του δίνω τη σημασία που του αρμόζει, ούτε χεσμένο, ούτε ευαγγέλιο, όπως εσύ, διαβάζω με ενδιαφέρον και από πάρα πολλές πηγές (όχι μόνο ειδικό τύπο αυτοκινήτου αλλά και γενικώς) και (εδώ είναι η διαφορά) τα χρησιμοποιώ συνθετικά, για να δημιουργήσω τη ΔΙΚΗ μου άποψη (που φυσικά αλλάζει όταν πρέπει). Και δε νομίζω ούτε ότι ο ειδικός τύπος είναι θέσφατο ούτε η άποψή μου (παράδειγμα: η Corvette. Εχω αλλάξει άποψη για αυτήν)


Αμα εκανα λαθος, τοτε το λιγοτερο που θα εκανες, οταν σου παρεθεσα την λιστα, θα ηταν να προβληματιστεις, και να αναρωτηθεις, ΜΗΠΩΣ τελικα ελεγες ΕΣΥ ασαφειες, αντι να τις καταλογιζες
βιαστικα σε εμενα?
Εχω ΔΙΚΗ μου αποψη, και την υπενθυμιζω ακριβως και απο τις προσωπικες οδηγικες εμπειριες που εχω με καποια αυτοκινητα, για αυτο το αναφερω. Γιατι αλλιως ειναι γνωστη η επιθεση καμποσων σε στυλ: "το οδηγησες? Εαν οχι, δεν εχεις αποψη"...
Εχουμε και εσενα τωρα, να πας ενα βημα παραπανω, οτι κανω και μοστρα τα αυτοκινητα που εχω οδηγησει...Οταν δεν ελεγα τιποτα, "τα εχεις οδηγησει?", οταν τα εχω οδηγησει, "παραθετεις παλμαρες?"

Κίκιζας . έγραψε:ΠΑΝΤΑ ο καθε χρηστης σε Ελληνικο (ειδικα) forum, ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... :whistlink:


nass έγραψε: Μόνο που αυτός όμως που συνέχεια παραθέτει το παλμαρές του, πόσα supercars έχει οδηγήσει (για 5 γύρους στα Μέγαρα nonetheless) είσαι εσύ. Εγώ ο κακομοίρης αυτά που λες δεν τα έχω γράψει ποτέ, βασικά δεν ξέρεις καν τι αυτοκίνητα έχω και δεν έχω οδηγήσει -ενώ όλοι στο Forum ξέρουν για σένα -λεπτομερώς. Οπότε μάλλον για σένα θα λες...


Εχω απαντησει πιο πανω σε αυτο...Οχι δεν ειναι 5 γυροι στα Μεγαρα. Αλλα και 2-3 να ηταν, το παλμαρες δεν προκυπτει ΜΟΝΟ απο μεγαλο αριθμο γυρολογιου, σε πιστα 2χλμ...


nass έγραψε: Σε ό,τι με αφορά, ούτε wannabe πιλότος είμαι ούτε wannabe δημοσιογράφος ειδικού τύπου. Ούτε καν γρήγορο οδηγό δε με θεωρώ. Ομως αγάπη και άποψη για την αυτοκίνηση έχω, δεν έχεις την αποκλειστικότητα, ούτε της αγάπης ούτε των γνώσεων ούτε του χρόνου πάνω στο αντικείμενο.


Εαν απο ολα αυτα που γραφω, καταλαβαινεις, οτι με τις δημοσιευσεις μου, προσπαθω να δειξω οτι εχω την αποκλειστικοτητα, ή/και θελω να σου "κλεψω" το δικαιωμα να εισαι εξισου, ή και περισσοτερο παθιασμενος απο εμενα για την αυτοκινηση, τοτε σιγουρα ειμαστε χαμενοι την μεταφραση... :sorry:

Κίκιζας . έγραψε:Αποφασισε ομως τελικα, και πες μου και εμενα ΤΙ σε βολευει ακριβως, να βαλουμε κατω την αποψη μου Vs την δικη σου? , με επιχειρηματολογια ή χωρις? -μαλλον χωρις να υποθεσω, σε βολευει καλυτερα- , να βαλουμε και "δανεικες" αποψεις, ή μηπως και εκει δεν βολευει γιατι, ακομα και αυτες που παρεθεσες ηταν στο περιπου, και οχι ξεκαθαρες σε σχεση με αυτη που παρεθεσα?


nass έγραψε:Ξανά λάθος (ζόνκ!) Δεν έχει καμία σημασία τι με βολεύει, δε γράφουμε για τη βολή μας εδώ, ανταλλάσουμε απόψεις και φυσιολογικά υποκείμεθα σε καλόπιστη κριτική για αυτές (και ναι, αυτά που σου γράφω τώρα είναι καλόπιστα). Οπως είπα και παραπάνω, δεν είναι το ΤΙ γράφεις που ενοχλεί αλλά το ΠΩΣ το γράφεις (κάποιες φορές). Θέλεις να το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο. Δεν θέλεις, κρίμα αλλά δεν θα σκάσω κιόλας.


Αμα δεν εχει σημασια τι σε βολευει, τοτε γιατι δεν σε προβληματισε η λιστα που ανεβασα, και εστω οχι να πεις οτι την αποδεχεσαι, αλλα να δειξεις οτι ΙΣΩΣ, να το ειχες καπως πιο μπερδεμενο στο μυαλο σου απ' οτι νομιζες.
Εξαλλου, το ειπα και εγω -ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν θα το προσεξες αυτο- οτι πριν καμποσο καιρο, οταν ειχα πρωτοδει την λιστα, ειχα παθει ενα σχετικο :dizzy: , αλλα μετα απο ενα χρονικο διαστημα, καταλαβα καλυτερα το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ, μπορει να ισχυει αυτο για καποιους, και αφου το ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΑ -αντιθετα απ' οτι πιστευεις- συνειδητοποιησα οτι συμφωνω, και οτι η γενικοτερη μιζερια της χωρας μου, δεν με "αφηνε" να το εχω πιο ξεκαθαρο στο μυαλο μου (τα περι sportscar για την 911, και οχι supercar)

P.S Για το υφος της γραφης μου, και το ΠΩΣ, και οτι μπορει να βγαινει και ακαταλαβιστικο κειμενο -παροτι προσπαθω να το "συμμαζεψω", δεν ξερω εαν το πετυχαινω συχνα βεβαια- εχω αναφερθει και παλαιοτερα, και στο αλλο forum. (για αυτο και μερικες φορες οταν αναρωτιεμαι αν δεν ειναι κατι κατανοητο, δεν το λεω υπονοοντας τον αποδεκτη "βλακα" αλλα προσπαθωντας να εξακριβωσω εαν και απο την πλευρα μου ημουν κατανοητος)

Συμβαινει, το αποδεχομαι, το παραδεχομαι, και εκ των προτερων λυπαμαι, και ζητω και συγνωμη, αλλα αυτο βγαινει απο τον χαρακτηρα μου, και απο το ασταματητο παθος, για συνεχη πληροφορηση και εμπειριες σε οτι αφορα την αυτοκινηση...Δεν εχω σκοπο-διαθεση ουτε να "καπελωσω", ουτε να δειξω οτι ξερω περισσοτερα. Εχω ομως την αναγκη να θελω να παρουσιαζεται, να γινεται αποδεκτο, αυτο που ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα...
Τελευταία επεξεργασία από Κίκιζας Γρηγόρης και 25 Οκτ 2014, 00:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#28844
Κίκιζας . έγραψε:Ποιοι "ειστε ολοι" Νασσο? , εσυ και αλλοι 5?, 10, 15? χρηστες, "φιλαρακια", μαζι με καποιους Mod, που εχουν την οικοιοτητα να λενε οτι θελουν μεταξυ τους?
"Εσεις" ειστε ΟΛΟ το Forum?


nass έγραψε:(όσοι κατά καιρούς διαφωνούμε μαζί σου)


Ρωτάς διαστρεβλωμένα ("ΟΛΟ το Forum?" :slap: ενώ ποτέ δεν έγραψα ή υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο) για να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αρχίζεις την κλάψα, ότι και καλά ΚΑΙ σε αυτό το Forum (όπου ΔΕΝ είμαι Mod :rtfm: ) σε κυνηγάει μια κλίκα Κακών Ανθρώπων (ΤΜ) :ninja:, ενώ ήδη έχω διευκρινίσει σε ποιούς ακριβώς αναφέρομαι και υποτίθεται ότι απαντάς κιόλας σε αυτό. Ενδεικτικό του τρόπου αντιμετώπισής σου, του αν κάνεις αυτό που άλλους κατηγορείς (ότι δεν σε διαβάζουν προσεκτικά) και γιατί σου λέω ότι μπορεί και να αρμενίζεις στραβά.

Κατά τα λοιπά, δεν έχω να πω τίποτε άλλο, το έχουμε παρακουράσει (χειροκροτήματα και επιδοκιμασίες από το ακροατήριο :lol: )
Άβαταρ μέλους
By JBT
#28875

Ποιος είναι ποιος βέβαια μένει να στοχοποιήσουμε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#29463 . το ότι ο Μάνκης συμπεριλαμβάνει την 458 στα sportscars (άκουσον-άκουσον) πώς το δικαιολογείς;
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#85913 Ο Κικιζας θελει να ειναι πολυ συγκεκριμενος καλυπτοντας οσο περισσοτερο μπορει ενα θεμα .Οταν ομως λεει την αποψη του βαζει και αλλες αποψεις και σε καποια σημεια χανει την αντικειμενικοτητα του. Δεν υπαρχει αποψη 100% τεκμεριωμενη ειδικα σε αυτοκινητα.
Αγχωδης τυπος εισαι τελικα Κικιζα!