Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#769141 Τι έγινε ξαφνικά και έπεσε η βενζίνη? Μακάρι και χαμηλοτεραΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#769142 Μπαίνεις μέτοχος σε μια ενεργειακή κοινότητα ΜΗ κερδοσκοπικού σκοπού και δε χρειάζεσαι ιδιόκτητο χώρο εγκατάστασης ΦΒ..
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#769143
Anonymous Founder έγραψε:Φωτοβολταϊκά μπορεί να βάλουν πολλοί περισσότεροι απ' όσο νομίζετε ορισμένοι. Υπάρχει το netmetering, αλλά υπάρχει και το hybrid/virtual netmetering, όπου τα τοποθετείς αλλού και κάνεις συμψηφισμό. Γενικώς, μην είστε αφοριστικοί τόσο εύκολα, ο χώρος αλλάζει με τρομακτικό ρυθμό.

Sorry αν ακούστηκα αφοριστικός.
Προσωπικά, αν μπορούσα να βάλω θα είχα ήδη εγκαταστήσει εδώ και χρόνια. Είχα σκεφτεί να βάλω στην σκεπή στο χωριό, αλλά πέρα από το κόστος εγκατάστασης, μου δημιουργεί και ένα άγχος μήπως μπουν κανένα βράδυ και τα ξηλώσουν όλα, μιας και δε μένεις κανείς τον χειμώνα εκεί.

Με μια παρέα που βρέθηκα τις προάλλες πάντως και όπου ορισμένοι μένουν σε μονοκατοικία, όταν τους πρότεινα την τοποθέτηση φωτοβολταικών ήταν όλοι τους αρνητικοί. Κυρίως γιατί τους φάνηκε πάρα πολύ μακρινό το διάστημα που θα αρχίσει να αποδίδει η επένδυση τους. Και η αλήθεια είναι πως στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει σε μακρόπνοους σχεδιασμούς, μιας και η νομοθεσία αλλάζει πολύ γρήγορα.

Από την άλλη βέβαια, ίσως όλη αυτή η συζήτηση να είναι περιττή, αν τελικά πράγματι η Ε.Ε. αποφασίσει την υποχρεωτική εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε όλα τα κτίρια.
Κομισιόν: Υποχρεωτική η εγκατάσταση των φωτοβολταϊκών στις στέγες
https://energypress.gr/news/komision-ypohreotiki-i-egkatastasi-ton-fotovoltaikon-stis-steges-adeiodotisi-entos-trion-minon
Άβαταρ μέλους
By g8777
#769151
markvag έγραψε:Και το κράτος μας αντί να επέμβει και να εξετάσει σοβαρά το θέμα, τί κάνει;



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#769183
glf έγραψε:Μπαίνεις μέτοχος σε μια ενεργειακή κοινότητα ΜΗ κερδοσκοπικού σκοπού και δε χρειάζεσαι ιδιόκτητο χώρο εγκατάστασης ΦΒ..
Αυτή ακριβώς είναι (την παρούσα στιγμή) η λύση για όσους δεν έχουν χώρο για φωτοβολταϊκά.
Άβαταρ μέλους
By glf
#769239 Εγώ έχω ορίζοντα 15ετιας να πάρω ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Τότε θα λήξει το συμβόλαιο για τα ΦΒ στη στέγη και υποθέτω θα τα γυρίσουμε όλοι σε net metering.
Τώρα καλοκαίρι βαράει 60KWh η στέγη..
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#769307
markvag έγραψε:
NickTG έγραψε:
Τα νούμερα αυτά γενικά είναι υπερβολικά.
Επίσης δεν χρειάζεται να γίνεις αυτόνομος.


Χοντρικά, πόσα περίπου θα θέλει ένα μέσο διαμέρισμα για να γίνει ενεργειακά αυτόνομο; Σε ευρώ και μ2 χώρου για Φ/Β. :hmmm:

Από περιέργεια ρωτάω, γιατί προφανώς τα νούμερα που είχα σαν εικόνα, είναι τελείως παρωχημένα.



Θέλει κάποιο υπολογισμό αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο αυτές τις μέρες. :lol:

Όμως δεν υπάρχει λόγος να γίνεις αυτόνομος, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#769311
BARHonda έγραψε:
Geralt έγραψε:
BARHonda έγραψε:Για όσους μένουν πέριξ Χαλανδρίου, πέρασα πριν από λίγο από το BP στην Εθνική Αντιστάσεως (100 μέτρα από τη διασταύρωση με Καποδιστρίου) και η 95αρα ήταν στα 2.29€

Ένα άλλο BP στη Λ. Πεντέλης λίγο πριν την Α. Οδό την έχει στα 2.46

Είναι ύποπτα τα 2.29 ή να βάλω άφοβα?
Άφοβα,βάζω πάνω από 10ετια σε αυτούς
Έχει ακόμη ένα BP λίγο πιο κάτω στην αντιστάσεως κοντά στην Αγ Βαρβάρα

Και τα δύο τα BP είναι εταιρικά,οι τιμες τους παντα στον μ.ο και τροφοδοτούν και τις γύρω μεγάλες επιχειρήσεις


Μπόμπα, θενκ γιου

Ο κοντινός μου που ανέφερα είναι φαρμακε ι ο ο στηςπου
Έκανα τον ίδιο ακριβώς συλλογισμό εχτές το βράδυ.

Βέβαια αυτοί οι δύο στην Πεντελης είναι πάντα +10 λεπτά από μέσο όρο τιμής

Πχ η ΕΚΟ πιο πάνω παίζει 10 με 12 λεπτά από τους bp
Άβαταρ μέλους
By markvag
#769463
Scotch έγραψε:Ένα τυχαίο παράδειγμα (μη αυτόνομου συστήματος).
https://www.mp-energy.gr/offer/44

< >


Πολύ ενδιαφέρον!

Βλέπω έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές σε σχέση με το τι θυμόμουν παλιότερα...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#769645
mousatos έγραψε:και βενζινοπώλες φτιάχτηκαν , ας είν'καλά οι διαλύτες των 0,10e το λίτρο .

Κανενας βενζινοπωλης δεν φτιαχτηκε!
Αυτοι που πουλανε τους διαλυτες των 0,10€/λιτρο δεν ειναι βενζινοπωλες, ειναι μαφιοζοι, νυχτοβιοι, εκβιαστες και τους φτιαχνετε εσεις κανοντας ουρες στα μαγαζια τους για να παρετε "φτηνη" βενζινη και μετα ειτε γκρινιαζετε γιατι "ολα τα πρατηρια κλεβουν" και "ο δεικτης επεσε πολυ γρηγορα" και "μου εβαλαν 55 λιτρα σε 45αρι ρεζερβουαρ" και το αγαπημενο μου "κλεβουν το κρατος και εγω απλα επωφελουμαι"
Αυτα προς αποκατασταση της αληθειας!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#769670 Θυμήθηκα μια ιστορία που μου είχε πει ο τρισμακαριστος Πατέρας Χριστόδουλος :inlove: .

Πριν πολλά χρόνια ,ενας μοναχός βρισκόταν στο κελί του. Η πείνα του ήταν μεγάλη ( μάλλον μιλάμε για γεγονός που διαδραματιστηκε πρίν το 1981) οπότε πετάχτηκε μέχρι την κουζίνα και πήρε ένα φρέσκο αυγό. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε πού να το βράσει χωρίς να τον καταλάβουν.
Επέστρεψε στο κελί του και τότε του ήρθε μια ιδέα. Τοποθέτησε το αυγό στην κυκλική βάση του κλειδιού της πόρτας και από κάτω άναψε φωτιά. Εκείνη τη στιγμή ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ο ηγούμενος μέσα ( τι να ήθελε στο κελί του παιδιού 2 τα μεσάνυχτα ένας θεός ξέρει).
Πατήρ Γκομενιε τί κάνεις εκεί; Αυγό;

Σχωρα με Γέροντα,ο διάβολος με έβαλε να το κάνω.

Δεν πρόλαβε να περάσει ενα δευτερόλεπτο και από την άκρη του κελιού εμφανίζεται μια μορφή ντυμένη στα μαύρα ( t-shirt Niki Kerameus )

Α σε παρακαλώ πολύ,να βράσεις αυγό στον πάτο ( το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι; Πελατεεες μου) του κλειδιού δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ ΟΎΤΕ εγώ.



Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770131 καποιο ρεβοιλ στη Π.Ραλλη

Εικόνα

https://www.protothema.gr/greece/articl ... tografies/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#770132 Κι αυτά μόνο Αθήνα , άντε ίσως και λίγη Σαλονίκη. Επαρχία δεν είδα να κλείνει τίποτε , ούτε να γίνονται έλεγχοι.