Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#762139 Το δολάριο έναντι του ευρώ είναι το νέο αφήγημα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#762140
Asimov έγραψε:Το δολάριο έναντι του ευρώ είναι το νέο αφήγημα
Το οποίο ανέβηκε λόγω πολέμου;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#762142 Εν μέρει ναι.
Αλλά φυσικά δεν εξηγεί από μόνο του τις ολοένα υψηλότερες τιμές.
Κάπου διάβαζα ότι η τωρινή ισοτιμία σε σχέση με αυτή μέχρι το τέλος του 2021 έχει επίπτωση γύρω στα 7 λεπτά το λίτρο, αλλά στην αντλία το ποσό φτάνει περίπου διπλάσιο αν υπολογίσεις και διακυμάνσεις τιμής βαρελιού κλπ. Το ανεξήγητο ποσό είναι κοντά 10 λεπτά το λίτρο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#762146 Χθές αργά απόγευμα όπως σχόλαγα, είχε 1.99€
Άστο λέω, δεν έχω κουράγιο ούτε να σκύψω να τραβήξω το μοχλάκι της τάπας(α ρε μεγκάν πόσο μπροστά ήσουν).
Πάω σήμερα πουρνό-πουρνό φρεσκαδούρα...φαααπ πάρτο το 2.09€.
:rant: :rant:
:s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#762151
edmond έγραψε:Χθές αργά απόγευμα όπως σχόλαγα, είχε 1.99€
Άστο λέω, δεν έχω κουράγιο ούτε να σκύψω να τραβήξω το μοχλάκι της τάπας(α ρε μεγκάν πόσο μπροστά ήσουν).
Πάω σήμερα πουρνό-πουρνό φρεσκαδούρα...φαααπ πάρτο το 2.09€.
:rant: :rant:
:s_hang :s_hang
Ποσα χιλιομετρα βγαζεις με 25 λιτρα; Εγω 350. Δυο βδομαδες δηλαδη
Άβαταρ μέλους
By melos86
#762195 2.04 πουλαει την αμολυβδη το διυλιστηριο χθες!! Σημερα αναμενεται νεα αυξηση!!
Οτιδηποτε κατω απο 2,12 σε αντλια ειναι υποπτο... Μεγαλη προσοχη ειδικα τωρα που τα πραγματα ειναι δυσκολα και το ψαξιμο της χαμηλης τιμης δελεαστικοτερο!
Άβαταρ μέλους
By glf
#762197 Θεσσαλονίκη εκείνο το ΕΤΕΚΑ πριν το ΙΚΕΑ πως δίνει τόσο φτηνά το υγραέριο;
Η τιμή ισχύει, χθες πέρασα.
Φοβήθηκα, έβαλα στο BP κάτω από το cosmos
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#762203 Σε ψιλοιδιο βενζιναδικο, την στιγμη που ολοι οι αλλοι επαιζαν πανω απο 2 ευρω, παντως επετευχθει η στρεβλωση του χωροχρονου in vivo
σε 45αρι τεποζιτο Κορσα που μολις ειχε αναψει το λαμπακι :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#762207
Geralt έγραψε:Σε ψιλοιδιο βενζιναδικο, την στιγμη που ολοι οι αλλοι επαιζαν πανω απο 2 ευρω, παντως επετευχθει η στρεβλωση του χωροχρονου in vivo
σε 45αρι τεποζιτο Κορσα που μολις ειχε αναψει το λαμπακι :lol:

Εικόνα



Την προηγουμενη ημερα της αποδειξης σου το διυλιστηριο πουλουσε 1,92 την αμολυβδη!
Τι περιμενες?? :lol:

Αν πηγαινες σε σοβαρο πρατηριο θα εβαζες 42 λιτρα με 2,059 και θα πληρωνες 86,5€!!
Σε εφαγαν 11 ευρω και στηριξες και το λαμογιο εις βαρος ενος νομιμου συναδελφου!!

Και εσυ το καταλαβες γιατι το γεμισες! Οποιος βαζει 20, 30 ευρω δεν παιρνει χαμπαρι και νομιζει οτι αγοραζει φθηνα και κανει οικονομια...

Να ρωτησω? Μπλε αποχρωσης το πρατηριο?
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 06 Μάιος 2022, 09:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#762211
saxon_747 έγραψε:
g8777 έγραψε:2.15 η αμόλυβδη σήμερα. :s_hang


Λόγω του πολέμου έτσι,μην πάει το μυαλό σας στα κουπόνια. :s_roses
Εννοείται λόγω πολέμου. Το βαρέλι έχει πέσει βέβαια αλλά είμαι σίγουρος ότι ανέβηκαν τα μεταφορικά ή κάτι άλλο τέλος πάντων.


Δεν είναι λόγω πολέμου.

Η ζήτηση είχε πέσει δραματικά με την έναρξη του covid και πολύ γρήγορα ακολούθησε η προσφορά. Το θέμα είναι πως η προσφορά δεν ακολούθησε την αύξηση της ζήτησης και δεν πρόκειται. Οι πετρελαιάδες έχουν πιστεύω καταλάβει πως δεν μένουν πολλά χρόνια και είναι σε φάση "ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας"...

Δεν πιστεύω να ξαναδούμε στα κοντά χαμηλές τιμές πετρελαίου.

Βέβαια, στα εγχώρια, η κυβέρνηση θα μπορούσε να μειώσει τον ΕΦΚ εάν ήθελε να βοηθήσει τον κόσμο ή την οικονομία, αλλά δεν θέλει, οπότε θα πάρουμε όλοι ένα @.

Χθες έβαλα 54,5 λίτρα => 118 ευρώ... :help:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#762212
melos86 έγραψε:
Geralt έγραψε:Σε ψιλοιδιο βενζιναδικο, την στιγμη που ολοι οι αλλοι επαιζαν πανω απο 2 ευρω, παντως επετευχθει η στρεβλωση του χωροχρονου in vivo
σε 45αρι τεποζιτο Κορσα που μολις ειχε αναψει το λαμπακι :lol:

Εικόνα



Την προηγουμενη ημερα της αποδειξης σου το διυλιστηριο πουλουσε 1,92 την αμολυβδη!
Τι περιμενες?? :lol:

Αν πηγαινες σε σοβαρο πρατηριο θα εβαζες 42 λιτρα με 2,059 και θα πληρωνες 86,5€!!
Σε εφαγαν 11 ευρω και στηριξες και το λαμογιο εις βαρος ενος νομιμου συναδελφου!!

Και εσυ το καταλαβες γιατι το γεμισες! Οποιος βαζει 20, 30 ευρω δεν παιρνει χαμπαρι και νομιζει οτι αγοραζει φθηνα και κανει οικονομια...


απλα να διευκρινίσω οτι δεν ημουν εγω, αλλα φίλος μου "κυνηγος τιμων" :(
προσωπικα βαζω παντα σε 1-2 πρατηρια στην περιοχη μου, που κυμαινονται στο μ.ο
Άβαταρ μέλους
By g8777
#762213 Να βρεθει "σοβαρο πρατηριο" ειναι πιο σπανιο και απο ανοθευτο καυσιμο πλεον.