Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#635792
elteo έγραψε:Μήπως έχει κλείσει από το 2010? :shifty:
Χαχαχαχ,δεν το γνώριζα.
Πάντως θα ηταν καλά να κοστίζε τόσο λίγο η βενζίνη.
By the way σε ποια περιοχή βρισκόταν το συγκεκριμένο βενζινάδικο;

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#635794 Ειρωνικά το είπα γιατί αυτές οι τιμές δεν παίζουν με την καμία.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#635795 Οι τιμές αυτές υπάρχουν κανονικά στο συγκεκριμμένο πρατήριο αλλά η ποιότητα/ποσότητα είναι λίγο περίεργες. Πάντως έχει αρκετή πελατεία και βλέπεις και κατόχους με αυτοκίνητα πιο premium να βάζουν εκεί καυσιμα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#635798 Παίδες βάζω και γω απ' το συγκεκριμένο πρατήριο μερικές φορές και έχω παρατηρήσει ότι αλλάζει την τιμή κάθε δύο μερες. Δεν έχω δει κάποια διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα.. Μένει να καταλάβω αν βάζει λιγότερη ποσότητα..

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#635799
Stilskin έγραψε:Οι τιμές αυτές υπάρχουν κανονικά στο συγκεκριμμένο πρατήριο αλλά η ποιότητα/ποσότητα είναι λίγο περίεργες. Πάντως έχει αρκετή πελατεία και βλέπεις και κατόχους με αυτοκίνητα πιο premium να βάζουν εκεί καυσιμα.
Ντάξει αν είναι να έχεις ένα πιο premium αυτοκίνητο καλο θα ηταν να μην το διακινδυνεύψεις και να βάλεις λόγω σιγουριάς από κάπου αλλού βενζίνη, τουλάχιστον εγω ετσι θα σκεφτόμουν.
Ουτως ή άλλως κάθε φορά που κατεβαίνω Ελλάδα οδικώς, τα πιο πολλά χρήματα στα καύσιμα τα ξοδευω...

< >
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#635801
Focusman91 έγραψε:Παίδες βάζω και γω απ' το συγκεκριμένο πρατήριο μερικές φορές και έχω παρατηρήσει ότι αλλάζει την τιμή κάθε δύο μερες. Δεν έχω δει κάποια διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα.. Μένει να καταλάβω αν βάζει λιγότερη ποσότητα..

< Note 8 >



Ελεγξε και αν σου βγάζει τα ιδια χλμ. ανα γέμισμα με τις ιδιες περίπου συνθήκες οδήγησης. Στην δική μου περίπτωση είδα διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#635803
Tetix έγραψε:
Stilskin έγραψε:Οι τιμές αυτές υπάρχουν κανονικά στο συγκεκριμμένο πρατήριο αλλά η ποιότητα/ποσότητα είναι λίγο περίεργες. Πάντως έχει αρκετή πελατεία και βλέπεις και κατόχους με αυτοκίνητα πιο premium να βάζουν εκεί καυσιμα.
Ντάξει αν είναι να έχεις ένα πιο premium αυτοκίνητο καλο θα ηταν να μην το διακινδυνεύψεις και να βάλεις λόγω σιγουριάς από κάπου αλλού βενζίνη, τουλάχιστον εγω ετσι θα σκεφτόμουν.
Ουτως ή άλλως κάθε φορά που κατεβαίνω Ελλάδα οδικώς, τα πιο πολλά χρήματα στα καύσιμα τα ξοδευω...

< >


Συμφωνώ μαζί σου. Ανέκαθεν έβαζα Shell και μάλιστα απο εταιρικό πρατήριο. Είπα να κάνω μια δοκιμή και σε πιο φθηνό πρατήριο και έβγαλα τα συμπεράσματα μου. Οπως σωστά είπες δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στην επιλογή καυσιμων.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#635806
Stilskin έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Παίδες βάζω και γω απ' το συγκεκριμένο πρατήριο μερικές φορές και έχω παρατηρήσει ότι αλλάζει την τιμή κάθε δύο μερες. Δεν έχω δει κάποια διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα.. Μένει να καταλάβω αν βάζει λιγότερη ποσότητα..

< Note 8 >



Ελεγξε και αν σου βγάζει τα ιδια χλμ. ανα γέμισμα με τις ιδιες περίπου συνθήκες οδήγησης. Στην δική μου περίπτωση είδα διαφορά.
Ε ναι αυτό εννοώ γιατί αν δεν βάζει την ίδια ποσότητα, μειώνονται τα χλμ.....
Είναι το πιο φθηνό του Περιστερίου. Τα λιγοτερο φθηνά μετά, εντοπίζονται στη Θηβών στο κομμάτι μεταξύ Λ. Καβάλας και Π. Τσαλδάρη τα οποία άλλαξαν σήμερα τις τιμές τους στο 1.299.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#635807
elteo έγραψε:melos86 αναμένουμε πόρισμα σου. :eat:

Αυτο που λεω καθε φορα...
Αποφευγουμε τα ακρα!! Οι μεν στα παιρνουν εν γνωση σου, οι δε εν αγνοια σου...
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#635825
Focusman91 έγραψε:
Stilskin έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Παίδες βάζω και γω απ' το συγκεκριμένο πρατήριο μερικές φορές και έχω παρατηρήσει ότι αλλάζει την τιμή κάθε δύο μερες. Δεν έχω δει κάποια διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα.. Μένει να καταλάβω αν βάζει λιγότερη ποσότητα..

< Note 8 >



Ελεγξε και αν σου βγάζει τα ιδια χλμ. ανα γέμισμα με τις ιδιες περίπου συνθήκες οδήγησης. Στην δική μου περίπτωση είδα διαφορά.
Ε ναι αυτό εννοώ γιατί αν δεν βάζει την ίδια ποσότητα, μειώνονται τα χλμ.....
Είναι το πιο φθηνό του Περιστερίου. Τα λιγοτερο φθηνά μετά, εντοπίζονται στη Θηβών στο κομμάτι μεταξύ Λ. Καβάλας και Π. Τσαλδάρη τα οποία άλλαξαν σήμερα τις τιμές τους στο 1.299.

< Note 8 >


Περα απο τα λίτρα που βάζει ενα πρατήριο μεγάλο ρόλο παίζει και η ιδια η βενζίνη. Κατα πόσο είναι καθαρή ή οχι. Αρα μην δίνεις βάση μόνο στα λίτρα. Οπως σωστά είχε ειπωθεί καλύτερα να με κλέβουν σε ποσότητα παρά στην ποιότητα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#635895 Τρεις παραγοντες λοιπον εχει το καυσιμο... (για να το υπεραπλοποιησουμε!)
Ποσοτητα, ποιοτητα και τιμη! Διαλεγεις τα δυο απο τα τρια και επιλεγεις αναλογα πρατηριο!
Οποιος νομιζει οτι τα εχει βρει και τα τρια σε ενα μαγαζι πλαναται πλανην οικτρα! :)

Εδιτ: Οπου τιμη βαλτε συν η πλην 0,02€ απο τον μεσο ορο του νομου!
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#635914
Stilskin έγραψε:Περα απο τα λίτρα που βάζει ενα πρατήριο μεγάλο ρόλο παίζει και η ιδια η βενζίνη. Κατα πόσο είναι καθαρή ή οχι. Αρα μην δίνεις βάση μόνο στα λίτρα. Οπως σωστά είχε ειπωθεί καλύτερα να με κλέβουν σε ποσότητα παρά στην ποιότητα.


Πως εννοούμε την καθαρότητα; Να μην είναι νοθευμένη ή να είναι καθαρές οι δεξαμενές;
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#635922
melos86 έγραψε:Τρεις παραγοντες λοιπον εχει το καυσιμο... (για να το υπεραπλοποιησουμε!)
Ποσοτητα, ποιοτητα και τιμη! Διαλεγεις τα δυο απο τα τρια και επιλεγεις αναλογα πρατηριο!
Οποιος νομιζει οτι τα εχει βρει και τα τρια σε ενα μαγαζι πλαναται πλανην οικτρα! :)

Εδιτ: Οπου τιμη βαλτε συν η πλην 0,02€ απο τον μεσο ορο του νομου!
Να σου πω την αλήθεια ποτε δεν είχα σκεφτεί αυτούς τους 3 παράγοντες, απλά πήγαινα και έβαζα βενζίνη,συμφωνώ μαζί σου πως πουθενά πλεον δεν μπορείς να τα βρεις αυτά, για τους περισσότερους πιστεύω,ανήκω και εγώ σε αυτούς σημασία έχει η ποιότητα και μετά ή ποσότητα και οκ η τιμή στο τέλος γιατί ουτως ή άλλως πρέπει να πληρώσεις.
Οπότε ποιότητα και ποσότητα σε ενα καλο αυτοκίνητο.
Πολύ παλιά θυμάμαι είχα ένα Opel Corsa Joy μοντέλο του 1993 όπου ότι βενζίνη και να του έβαζες δεν είχε θέμα,θέλω να πω πως ποιότητα δεν κοιτούσα καν,ήταν σκυλί ζόρικο και με ένοιαζε η ποσότητα

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#635923
Stilskin έγραψε:
Focusman91 έγραψε:
Stilskin έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Παίδες βάζω και γω απ' το συγκεκριμένο πρατήριο μερικές φορές και έχω παρατηρήσει ότι αλλάζει την τιμή κάθε δύο μερες. Δεν έχω δει κάποια διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα.. Μένει να καταλάβω αν βάζει λιγότερη ποσότητα..

< Note 8 >



Ελεγξε και αν σου βγάζει τα ιδια χλμ. ανα γέμισμα με τις ιδιες περίπου συνθήκες οδήγησης. Στην δική μου περίπτωση είδα διαφορά.
Ε ναι αυτό εννοώ γιατί αν δεν βάζει την ίδια ποσότητα, μειώνονται τα χλμ.....
Είναι το πιο φθηνό του Περιστερίου. Τα λιγοτερο φθηνά μετά, εντοπίζονται στη Θηβών στο κομμάτι μεταξύ Λ. Καβάλας και Π. Τσαλδάρη τα οποία άλλαξαν σήμερα τις τιμές τους στο 1.299.

< Note 8 >


Περα απο τα λίτρα που βάζει ενα πρατήριο μεγάλο ρόλο παίζει και η ιδια η βενζίνη. Κατα πόσο είναι καθαρή ή οχι. Αρα μην δίνεις βάση μόνο στα λίτρα. Οπως σωστά είχε ειπωθεί καλύτερα να με κλέβουν σε ποσότητα παρά στην ποιότητα.
Στην Ελλάδα έχει τύχει να βάλω 98αρα και να λέω καλά τι στα κομμάτια γίνεται,τελικα καταλάβα τελικά κατάλαβα πως μ ίσως να ήταν 95αρα.Αυτο το είχα πάθει στην Ηγουμενίτσα όταν κατέβηκα με το καράβι από Ανκόνα.
Η ποιότητα είναι το Α και το Ω και οχι μόνο στα καύσιμα

< >