Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#528135
Thomas_C200K έγραψε:
mousatos έγραψε:Ώρε χαμός σήμερα στην αγορά πετρελαίου . Οι Κινέζοι ανακοίνωσαν οτι θα τσεκουρώσουν στη φορολογία τις εισαγωγές καυσίμων από USA και θα συνεχίσουν να αγοράζουν από το Ιράν. Μπάχαλο lol .

Αυτό τώρα το παίρνουμε για καλό ή για κακό? Καλό είναι να πέσει η τιμή διεθνώς. Αλλιώς γ@μιουνται οι κινέζοι :lol:


καλό για εσάς, κακό για εμένα :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#540217 Πεφτωντας απο τα συννεφα...

Εικόνα

Για αλλη μια φορα πιαστηκε πρατηριο με κρυφες δεξαμενες να πουλαει νοθευμενα καυσιμα!! Για αλλη μια φορα ηταν μακραν το φθηνοτερο στην περιοχη!!
Για αλλη μια φορα οι υπολοιποι γειτονες πρατηριουχοι αντιμετωπιστηκαν απο τους καταναλωτες ως επιρρεπεις στην αισχροκερδεια γιατι δεν μπορουσαν να κλεψουν και αυτοι!! Για αλλη μια φορα το συγκεκριμενο πρατηριο θα ειχε ουρες απο "ευχαριστημενους" καταναλωτες!! Για αλλη μια φορα πεφτουμε απο τα συννεφα!!
Και μπονους πλυσιμο μεσα εξω με 5 ευρω...

Η ειδηση στο παρακατω λινκ:
https://www.news247.gr/koinonia/eglima/ ... 54732.html
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#540221 Γνωρίζουμε μήπως τι παίζει με το πρατήριο BP στον Γέρακα, επί της Μαραθώνος (απέναντι από τον Σκλαβενίτη); Είναι κλειστό εδώ και αρκετές μέρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#540223 Κάποια στιγμή είδα άνοιξε για λίγο και μετά έκλεισε πάλι. Βενζίνη είχε καλή πάντως, τουλάχιστον μέχρι και τον Ιούλιο που έβαλα τελευταία φορά (και έβαζα αποκλειστικά, εδώ και μία δεκαετία, χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα).

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#540224 Εγώ βάζω από εταιρικό BP στη Κλεισθένους. Φτηνή ποιοτική βενζινουλα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#540347
Scotch έγραψε:Κάποια στιγμή είδα άνοιξε για λίγο και μετά έκλεισε πάλι. Βενζίνη είχε καλή πάντως, τουλάχιστον μέχρι και τον Ιούλιο που έβαλα τελευταία φορά (και έβαζα αποκλειστικά, εδώ και μία δεκαετία, χωρίς ποτέ να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα).

< >


Πάντα είχε καλο καύσιμο, εχουν δικό τους βυτίο που ακόμα και το κάθε καύσιμο έμπαινε σε συγκεκριμένο διαμέρισμα. Άλλα προβλήματα έχουν.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#545031 Κάποιος να προτείνει καλό βενζινάδικο προς τα πάνω (Aπό Ψυχικό μέχρι Κηφισιά) ;

Σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογενείας εδώ και ~25 χρόνια βάζαμε από τις BP στην Καποδιστρίου και επειδή είναι δίπλα αλλά λες του μπιπ, όλα τα τανκ εκεί πάνε και βάζουν βενζίνη. Αλλά στην τελευταία αλλαγή φίλτρου βενζίνης βγήκε πολύ μαυρίλα και βάζω μόνο από αυτόν οπότε ήρθε ώρα για αλλαγή.


Ποια είναι τα εταιρικά ΒΡ (τα προτιμώ λόγω Amex), τα καλυψώ;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#545037
pierce21 έγραψε:Κάποιος να προτείνει καλό βενζινάδικο προς τα πάνω (Aπό Ψυχικό μέχρι Κηφισιά) ;

Σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογενείας εδώ και ~25 χρόνια βάζαμε από τις BP στην Καποδιστρίου και επειδή είναι δίπλα αλλά λες του μπιπ, όλα τα τανκ εκεί πάνε και βάζουν βενζίνη. Αλλά στην τελευταία αλλαγή φίλτρου βενζίνης βγήκε πολύ μαυρίλα και βάζω μόνο από αυτόν οπότε ήρθε ώρα για αλλαγή.


Ποια είναι τα εταιρικά ΒΡ (τα προτιμώ λόγω Amex), τα καλυψώ;


Επειδή έχω εικόνα για αρκετά πρατήρια BP και ΕΚΟ, μου κάνει εντύπωση για τον συγκεκριμένο. Και τα 2 πρατήρια (συν άλλα 2 που έχει) στη Καποδιστρίου, είναι δικά του. Έχει δικό του βυτίο και δεν έχει ακουστεί ποτέ κάτι γι'αυτόν. Από τα πιο καλά ονόματα στην εταιρία. Τα ΚΑΛΥΨΩ (ΕΚΟ και ΒΡ) είναι τα εταιρικά.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#545067 Και εμένα μου προκάλεσε έκπληξη καθώς όπως είπα, βάζουμε εκεί μια ζωή. Από το αρχικό πρατήριο, πριν ανοίξει τα άλλα 2 στην Καποδιστρίου.

Πρόσφατα μου έκανε μέχρι και misfire, ήρθε και η αλλαγή του φίλτρου και έδεσε. Ζήτημα να έχω βάλει 3-4 φορές από άλλο βενζινάδικο φέτος (όπως και κάθε χρόνο) και αυτές από 10 ευρω γιατί ήμουν με λαμπάκι.

Κρίμα γιατί με βόλευε αυτό που είναι πιο κοντά στη Κηφισίας, μιας και είναι δίπλα στο σπίτι.

Είδα ότι στην Παπανικολή έχει Καλυψώ, οπότε θα δοκιμάσω εκείνο, ευχαριστώ :) .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#545232
pierce21 έγραψε:...Είδα ότι στην Παπανικολή έχει Καλυψώ, οπότε θα δοκιμάσω εκείνο, ευχαριστώ :) .
Θυμίσατέ μου παρακαλώ πού βρίσκουμε το είδος του πρατηρίου (αν είναι Καλυψώ κλπ). Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#545439 Στο site της ΒΡ, έχει έναν χάρτη με όλα τα βενζινάδικά της. Αν πατήσεις πάνω, σου λέει την ιδιοκτησία. Εναλλακτικά σου βγάζει αριστερά μια στήλη με όλα τα βενζινάδικα στο κομμάτι του χάρτη που κοιτάς, και εκεί επίσης σου λέει την ιδιοκτησία.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#545516
sknipper έγραψε:
pierce21 έγραψε:...Είδα ότι στην Παπανικολή έχει Καλυψώ, οπότε θα δοκιμάσω εκείνο, ευχαριστώ :) .
Θυμίσατέ μου παρακαλώ πού βρίσκουμε το είδος του πρατηρίου (αν είναι Καλυψώ κλπ). Ευχαριστώ.

μπορείς να το δεις απο το παρατηρητηριο τιμων (αναφέρει το ιδιοκτησιακό καθεστως)
http://www.fuelprices.gr/CheckPrices

Επίσης αναφερει τον ιδιοκτητη η εφαρμογη fuelGR στα κινητα που σου δειχνει τις τιμες των πρατηριων γυρω σου