Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#427264 Και οχι μονο... :roll:
4 πρατηρια, 3 διαφορετικα σηματα! Χωρις βεβαια να καταλαβαινω τι σχεση εχει με την κουβεντα που κανουμε!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427265 Μιας και το έφερε η κουβέντα, θέλεις να μας εξηγήσεις πώς επιλέγεται το σήμα; Εννοώ, τι συμφωνίες γίνονται (χοντρά-χοντρά πάντα, όχι λεπτομέρειες) μεταξύ πρατηριούχους και εταιρείας και πόσο τελικά συμφέρει ή όχι να έχεις Ανεξάρτητο Πρατήριο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#427322
melos86 έγραψε:Και οχι μονο... :roll:
4 πρατηρια, 3 διαφορετικα σηματα! Χωρις βεβαια να καταλαβαινω τι σχεση εχει με την κουβεντα που κανουμε!


και πηγες και εβαλες αεριο στο αμαξι ;
με συνχωρεις αλλα μου θυμιζεις τους προτεσταντες που κουβεντιαζουμε στο αλλο τοπικο . (δεν μου πεφτει λογος βεβαια)
εχω και τον φιλο μου τον λουκακια , πρατηριουχος κι αυτος , που εβριζε ολους που εβαλαν καυστηρες πελλετ και ειχε βαλει κρυφα πελλετ κι αυτος.

Dodger πες μας την αληθεια τι πραγματικα συμβαινει ;

επισης παιδια το θερμανσης με το κινησης εχουν διαφορα; οχι τι λενε , την αληθεια αν ξερει κανεις .
Άβαταρ μέλους
By otso
#427324
Anonymous Founder έγραψε:Μιας και το έφερε η κουβέντα, θέλεις να μας εξηγήσεις πώς επιλέγεται το σήμα; Εννοώ, τι συμφωνίες γίνονται (χοντρά-χοντρά πάντα, όχι λεπτομέρειες) μεταξύ πρατηριούχους και εταιρείας και πόσο τελικά συμφέρει ή όχι να έχεις Ανεξάρτητο Πρατήριο.


παντως ο δικος μου που επελεξε με οικονομικα κριτηρια την πατησε , γιατι;

διαλεξε εταιρια που εχει ελαχιστα πρατηρια στην περιοχη μας , και σε περιοδους αιχμης μενει ,γιατι πρεπει να συμπληρωσουν βυτιο για να του στειλουν , εχει αναγκαστει να αγορασει απο συναδελφο του πετρελαιο .
αυτα επαρχια ομως , δεν φανταζομαι να μην στειλουν στον melos86.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#427412
Anonymous Founder έγραψε:Μιας και το έφερε η κουβέντα, θέλεις να μας εξηγήσεις πώς επιλέγεται το σήμα; Εννοώ, τι συμφωνίες γίνονται (χοντρά-χοντρά πάντα, όχι λεπτομέρειες) μεταξύ πρατηριούχους και εταιρείας και πόσο τελικά συμφέρει ή όχι να έχεις Ανεξάρτητο Πρατήριο.

Οι κυριοτεροι παραγωντες ειναι οικονομικοι! Τιμες αγορας των καυσιμων απο το πρατηριο, ημερες αποπληρωμης (αν υπαρχουν και δεν ειναι προπληρωμη!), εξοπλισμος που μπορει να χρειαστει να επενδυθει στο πρατηριο αλλα υπαρχουν και καποια ατου που εχουν καποιες εταιριες που μπορει να δελεασουν τον πρατηριουχο οπως μια δυνατη εταιρικη καρτα στολου που θα σου αποφερει πωλησεις (EKOcard, BPcard, CoralPass κλπ κλπ) η ακομα ακομα και τα διαφοροποιημενα καυσιμα (AVIO, V-power Diesel κλπ)
ΑΠ δεν θα επελεγα ποτε! Ειναι παντα προς το οφελος σου να εχεις ενα σημα απο πισω σου καθως το χρηματικο κερδος απο το να αγοραζεις απο τον οποιοδηποτε ειναι πολυ μικρο. Επισης το εμπορικο σημα προσδιδει και ενα κυρος και μια "ποιοτητα" στο πρατηριο απο την σκοπια του καταναλωτη και κατα την αποψη μου δεν ειναι αμελητεο. Οι εταιριες εχουν επενδυσει σημαντικα στην ποιοτητα των καυσιμων και την διασφαλιση αυτης κατα την διελευση του απο το πρατηριο ειτε με ελεγχους απο ιδιωτικα συνεργεια, ειτε μεσω των τεστ που δινει η εκο κλπ κλπ. Τελος υπαρχουν και τα διαφοροποιημενα καυσιμα ορισμενα απο τα οποια ειναι πολυ ενδιαφεροντα και προσεκλυουν αρκετους καταναλωτες.
Τελος ειναι και η σιγουρια που σου παρεχει μια μεγαλη εταιρια οτι θα σε εξυπηρετησει σε δυσκολες στιγμες οπως απεργιες, ελλειψεις κλπ... Αλλιως σε εξυπηρετει μια εταιρια με ιδιωτικο στολο βυτιων και εγκαταστασεων οταν εισαι συνεργατης της και αλλιως αν εισαι περιστασιακος πελατης η καθολου πελατης!
Άβαταρ μέλους
By melos86
#427414
otso έγραψε:και πηγες και εβαλες αεριο στο αμαξι ;
με συνχωρεις αλλα μου θυμιζεις τους προτεσταντες που κουβεντιαζουμε στο αλλο τοπικο . (δεν μου πεφτει λογος βεβαια)
εχω και τον φιλο μου τον λουκακια , πρατηριουχος κι αυτος , που εβριζε ολους που εβαλαν καυστηρες πελλετ και ειχε βαλει κρυφα πελλετ κι αυτος.

επισης παιδια το θερμανσης με το κινησης εχουν διαφορα; οχι τι λενε , την αληθεια αν ξερει κανεις .

Γιατι να μην βαλω? Πρωτα απο ολα και το αεριο εγω το πουλαω... (εν αντιθεσει με το πετρελαιο και το πελλετ)
Δευτερον οταν εβαλα το υγραεριο στα πρατηρια δεν ειχα καμια σχεση και καμια γνωση για το προιον και θεωρησα οτι θα ηταν χρησιμο να το βιωσω και απο τη σκοπια του καταναλωτη! Και νομιζω οτι δεν μετανοιωσα την αποφαση μου αυτη! Εχω διανυσει πανω απο 130.000 χλμ χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα κανοντας ταυτοχρονα και μια γενναια εκπτωση στην τσεπη μου!

Θερμανσης-κινησης υγραεριο η πετρελαιο? Δεν καταλαβα!
Άβαταρ μέλους
By elvet
#427469 Μια και το τοπικό είναι για τιμές καυσίμων,
8-12 Αυγούστου στο πρατήριο της γειτονιάς κάθε μέρα ακρίβαινε το diesel κατά 0,01.
Ξεκίνησε 0,159, 0,169, 0,179 , 0,189 και έληξε 0,199. Αποκλείεται να ανεφοδιαζόταν κάθε μέρα, έρημη η πόλη...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#427563
elvet έγραψε:Αποκλείεται να ανεφοδιαζόταν κάθε μέρα, έρημη η πόλη...


Αν και δεν ξέρω σε ποια πόλη αναφέρεσαι, λόγω της δουλειάς μου, μπορώ να σου πω πως άνετα ανεφοδιάζονται πρατήρια και εντός και εκτος Αττικής ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Αλλά να τσιμπάει κάθε μέρα και από λίγο, δεν έχει να κάνει με τη τιμή που αγοράζει. Τα υπόλοιπα πρατήρια είχαν αύξηση;
Άβαταρ μέλους
By teddx
#427599 Εδω και ενα μηνα περιπου σιγα- σιγα ανεβαινουν ολα τα καυσιμα εξαιτιας των διυλιστηρίων. Μαλλον λογω περιοδου διακοπων οπου ανεβαινει η ζητηση ειπαν να αυξησουν λιγο τα κερδη τους. Δεν ξερω βεβαια τι παιζει με τις διεθνης τιμες του πετρελαιου, ισως να ανεβηκε η τιμη του βαρελιου οποτε και συμπαρέσυρε και τα καυσιμα.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427603 Οι δυο μεγάλες πετρελαϊκές (moh, ΕΛΠΕ) αυτές τις περιόδους κάνουν shutdown αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει άμεσα τις τιμές στην αντλία
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#427613 Shut down είχε μόνο το διυλιστήριο της ΠΕΤΡΟΛΑ στην Ελευσίνα, όχι ο Ασπρόπυργος. Μόνο η διύλιση έχει σταματήσει, εισαγωγές και όλα τα υπόλοιπα γίνονται κανονικά.

Όσο για τη ζήτηση, μία η άλλη είναι. Έκοψε η κίνηση στην Αθήνα και αυξήθηκε στην επαρχία. Τώρα που γυρνάνε όλοι στις θέσεις τους, θα επανέλθει στο κανονικό. Μόνο το ναυτιλιακό πετρέλαιο είχε κίνηση λόγω διακοπών.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427621
Dodger έγραψε:Shut down είχε μόνο το διυλιστήριο της ΠΕΤΡΟΛΑ στην Ελευσίνα, όχι ο Ασπρόπυργος. Μόνο η διύλιση έχει σταματήσει, εισαγωγές και όλα τα υπόλοιπα γίνονται κανονικά.

Όσο για τη ζήτηση, μία η άλλη είναι. Έκοψε η κίνηση στην Αθήνα και αυξήθηκε στην επαρχία. Τώρα που γυρνάνε όλοι στις θέσεις τους, θα επανέλθει στο κανονικό. Μόνο το ναυτιλιακό πετρέλαιο είχε κίνηση λόγω διακοπών.


Είπα εγώ ότι έχουν όλες οι ΒΕ των ΕΛΠΕ? :dizzy:
Είπα οτι αυτή την περίοδο κάνουν και τα ΕΛΠΕ και η ΜΟΗ
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#427702 Μη χαλιεσαι ωρε, ειπα που εχουν κανει shut down. Τυχαινει να δουλευω στον Ασπροπυργο και να δουλευουν κολλητοι μου στηνΕλευσινα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#427727
Dodger έγραψε:Μη χαλιεσαι ωρε, ειπα που εχουν κανει shut down. Τυχαινει να δουλευω στον Ασπροπυργο και να δουλευουν κολλητοι μου στηνΕλευσινα.


κυριε Dodger δεν βλεπω να δινετε και τοσο ακριβεις πληροφοριες.

μηπως το μυαλο σας ειναι ακομη στις διακοπες;

μηπως και τυχον εχετε απεναντι σας κανενα χαρτη των ελληνικως νησιων; αποκαθηλωστε τον παραυτα διοτι σε μενα με εφερε καποτε ενα βημα πριν την απολυση (τρεις φορες λαθος στην ιδια επιταγη και την τεταρτη ευτυχως την προλαβα στην τραπεζα προτου εξοφληθει)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#427739 Όχι φίλε Μπάμπη, απλά λήγει η σύμβαση μου σε λίγες μέρες (2) και δεν έχω πολλή όρεξη. Αυτά που έπρεπε να κάνω, τα έκανα :)