Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#610601 Στο Ibiza το είχα ζήσει.Αν πάταγα και το κουμπάκι της εξαέρωσης έπαιρνε και 10 Lt παραπάνω.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#610605
kostis20 έγραψε:Στο Ibiza το είχα ζήσει.Αν πατάτα και το κουμπάκι της εξαέρωσης έπαιρνε και 10 Lt παραπάνω.

Ναι αυτο το εχω ακουστα, δεν εχει τυχει να εχω (και να γεμισω) τετοιο αμαξι, με κουμπακι για χωρο εξαερωσης
Αυτος ο χωρος δλδ ειναι εξτρα, απο την δηλωθείσα χωρητικοτητα ρεζερβουαρ?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#610609
elteo έγραψε:Nope. :innocent:

Why nope; Κάτι ξέρεις εσύ..
Να σταματήσω κι εγώ δηλαδή; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#610610
alexandros.K έγραψε:To ρεζερβουαρ οτι διαμορφωση και να εχει, δεν θα ειναι δηλωμένο σαν συνολική χωρητικοτητα 70λτ?
Πως να παρει παραπανω?
Ο σωληνας νομιζω λιγο δυσκολο να χωρεσει 6 λιτρα εξτρα

Εκ πείρας οσο αδειο και να ειναι ενα ρεζερβουαρ και να γεμισει μεχρι το στόμιο , δεν εχει παρει ποτέ πανω απο οσο δηλωνει η εταιρεια . Ισα ισα παιρνει και λιγοτερο. Γι αυτο μου κανει εντυπωσει πως γινεται να παρει παραπανω απο το δηλωθέν.


Σε ρεζερβουάρ 61 λίτρων έχω βάλει πολλές φορές 62-65 λίτρα. :hmmm:
Σχετικά με réservoir : Παίρνει 61 λίτρα ( δε γνωρίζω αν σε αυτά μετράν και τη ρεζέρβα, ). Πριν το γέμισμα είχα ένδειξη για εναπομείναντα 50κάτι km και είχε ανάψει λαμπάκι περίπου από τα 90 . Γεμίζω και παίρνει 60 λίτρα .......... ...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610611
Scotch έγραψε:
elteo έγραψε:Nope. :innocent:

Why nope; Κάτι ξέρεις εσύ..
Να σταματήσω κι εγώ δηλαδή; :ninja:


Δεν με βολεύει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#610636
JimClark έγραψε:Και 1 λίτρο να σου βάλουν παραπάνω, (στα 50 ρεζερβουάρ) που είναι μεγάλη κλοπή , η αντίστοιχη κατανάλωση σε ένα άδειασμα ντεποζίτου π.χ. 500 χλμ θα δείξει λίγο ανεβασμένη. Μιλάμε για 0.2 μαξ 0.25 λτ /100? Δε θα πάει το μυαλό σου στο οτι σε κλέβει στην αντλία...


E... είπα... δεν μπορώ να βρω 1 λίτρο κλέψιμο... Αλλά έχω πιάσει ένα πρατήριο (που έβαζα και κάποια χρόνια κιόλας) που ξαφνικά η κατανάλωση αυξήθηκε αισθητά... 2-3 γεμίσματα και παρέμεινε αυξημένη. Αλλάζω πρατήριο και επανέρχεται... :lol:

Μιλάω για παραπάνω από 5% λιγότερα χλμ. ΟΚ θα μου πεις, οριακά, αλλά επανήλθε αμέσως με το που άλλαξα πρατήριο και οι διαδρομές μου ήταν σταθερές...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#610676 Είναι γνωστό πως η Ελλάδα έχει αν όχι την πιο ακριβή, από τις πιο ακριβές τιμές στην βενζίνη στην Ευρώπη. Μόνον η Τουρκία είναι χειρότερη αν δεν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#610677
Scotch έγραψε:
elteo έγραψε:Nope. :innocent:

Why nope; Κάτι ξέρεις εσύ..
Να σταματήσω κι εγώ δηλαδή; :ninja:


μονο και μονο αν θυμηθεις ποσες φορες εχει κλεισει........
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610678
fokion έγραψε:
Scotch έγραψε:
elteo έγραψε:Nope. :innocent:

Why nope; Κάτι ξέρεις εσύ..
Να σταματήσω κι εγώ δηλαδή; :ninja:


μονο και μονο αν θυμηθεις ποσες φορες εχει κλεισει........


Σωστό και αυτό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#610680 Το ξέρω. Εγώ Χαλάνδρι με σύνορα Γέρακα. Γιατί το λες όμως?
Άβαταρ μέλους
By fokion
#610687 δεν ηξερα οτι το θυμωσουν. Το ειπα απλά οτι καθε μερα περναω απο εξω ( καποτε εβαζα και υγραεριο απο εκει ) και το εχω πετυχει σε διαφορες φασεις πχ να μην εχει πετρελαιο για μερες κ.λ.π. να εχει κλεισει για αξιοσεβαστα χρονκά διαστηματα χωρις εμφανη λογο ( οπως φετος με την ανακατασκευη) και διαφορά αλλα...