Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#466318
melos86 έγραψε:Σκοτιστηκε η σελλ και η καθε σελλ για το αν θα πετυχει η εφαρμογη του fuelgr. Να ενημερωσει του 2000+ που κατεβασαν την εφαρμογη για το ποτε εχει την ημερα του Vpower Diesel και της αμολυβδης Vpower τις τριτες και να τους τραβηξει στα πρατηρια τους!


Μόνο που δε χρειάζεται να το κάνουν από την εφαρμογή του fuelGR, το κάνουν ήδη από τη δική τους εφαρμογή που τη χρειάζεσαι για να περνάς του πόντους σου.

Οπότε δεν αποδεικνύεται αυτό που λες.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#466325
bibendum έγραψε:Ναι αλλα το κανουν και απο το fuelgr. Αν τους εφτανε η δικη τους θα σταματουσαν εκει :)


Αν και εμένα δε μου έχει έρθει κανένα τέτοιο notification από το fuelGR, μόνο από αυτή της Shell. :hmmm:

Ίσως φταίει το γεγονός ότι έχω επιλέξει να βλέπω μόνο πρατήρια ΕΚΟ στο χάρτη και να μου δείχνει μόνο τιμές 100άρας.

Βλέπεις, η εφαρμογή σου δίνει τη δυνατότητα να το κάνεις. :)

Και πάλι δε βλέπω κάτι κακό. Αν θέλεις, επιλέγεις να το αγνοήσεις.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#466335
Nikos! έγραψε:
bibendum έγραψε:Ναι αλλα το κανουν και απο το fuelgr. Αν τους εφτανε η δικη τους θα σταματουσαν εκει :)


Αν και εμένα δε μου έχει έρθει κανένα τέτοιο notification από το fuelGR, μόνο από αυτή της Shell. :hmmm:

Ίσως φταίει το γεγονός ότι έχω επιλέξει να βλέπω μόνο πρατήρια ΕΚΟ στο χάρτη και να μου δείχνει μόνο τιμές 100άρας.

Βλέπεις, η εφαρμογή σου δίνει τη δυνατότητα να το κάνεις. :)

Και πάλι δε βλέπω κάτι κακό. Αν θέλεις, επιλέγεις να το αγνοήσεις.


Προσωπικα την κατεβασα οταν την προτεινες, της εριξα μια ματια και την εκανα uninstall γιατι δεν μου προσεφερε τιποτα. Παρ ολ αυτα εχει γινει καλη δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#466345 Εμείς με το ios τπτ... :(
Άβαταρ μέλους
By fuelGR
#466413 Κατ'αρχήν δεν αποχώρησα απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι μόνος μου στο φόρουμ και δεν έχω συνεργάτες ή φίλους για να προωθήσουν την εφαρμογή (όπως κατηγορήθηκα, όχι δημόσια). Αυτό εξήγησα και δεν απάντησα μετά γιατί δεν είχα κάτι επιπλέον να πω.

Βλέπω ότι θίχτηκαν αρκετά θέματα και δυστυχώς είναι ανακριβή.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμα αλλά, ξεκινάμε! :iconcool:

1) Δέχομαι κάθε κριτική θετική-αρνητική. Για αυτό γράφτηκα άλλωστε για να πάρω feedback από χρήστες και γνώστες του αντικειμένου και όχι να προωθήσω την εφαρμογή. Ίσως έτσι φάνηκε με το πρώτο μου μήνυμα και (λανθασμένα) ενοχλήθηκαν μερικοί όμως κάπως έπρεπε να συστηθώ στα μέλη.

2) melos86 βλέπω ότι έχεις σχηματίσει αρνητική γνώμη για την εφαρμογή (για τους δικούς σου λόγους - δεκτό) όμως δεν είναι σωστό να διαδίδονται ανακρίβειες.
-Σχετικά με τη Shell. Το fuelGR Android υπάρχει στο Store από το 2015 (οι Windows εκδόσεις από αρχές 2014). Η χορηγία της Shell ήρθε τέλη 2016 άρα δεν έχει κάποια σχέση με την ανάπτυξη της εφαρμογής. Επίσης αφορά μόνο τις εκδόσεις Web και Android. Δηλαδή η Shell δε χορηγεί όλη την πλατφόρμα fuelGR παρά μόνο 2 εκδόσεις της. Η αξιολόγηση πρατηρίων ήρθε τον Αύγουστο του 2017. 1 χρόνο σχεδόν μετά τη χορηγία. Η Shell μας έδωσε επιπλέον πληροφορίες για πρατήριά της (εξτρα παροχές) με αντάλλαγμα να εμφανίζεται το λογότυπο της Shell κάτω δεξιά και 2 ενημερωτικά μηνύματα την εβδομάδα μέσα απο την εφαρμογή για προσφορές στα καύσιμα. Επαναλαμβάνω ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ! Δεν εμφανίζονται ούτε Push notifications ούτε τίποτα, το βλέπεις, δεν σε ενδιαφέρει; Το κλείνεις και τέλος. Τόσο τραγικό και άσχημο είναι; Επιπλέον πιστεύω δεν τιμά τη Shell σαν εταιρία να ζητήσει να χειραγωγούνται οι αξιολογήσεις προς όφελός της, αλλά ούτε και εμάς ως νέους προγραμματιστές στην αγορά. Θέλουμε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε με αξιοπρέπεια. Οπότε η Shell δε σχετίζεται ούτε με τις αξιολογήσεις ούτε με την ενημέρωση τιμών ούτε πουθενά αλλού πέρα απο αυτά που ανέφερα πριν. Άρα να είστε βέβαιοι οτι δεν γίνεται κάτι τέτοιο, ούτε υπάρχουν λαμογιές κλπ! Εντελώς φιλικά και χωρίς παρεξήγηση :s_biggrin (Επίσης οι λήψεις σε λίγο θα φτάσουν τις 100 χιλιάδες και όχι τις 2 που γράφεις)

3) Σε μερικές εβδομάδες κάθε πρατήριο θα έχει τη δυνατότητα να δηλώσει τις έξτρα παροχές του, ωράριο λειτουργίας, τι κάρτες δέχεται, αν έχει κάποια ειδική προσφορά κλπ. Άρα πάλι βλέπετε οτι δίνεται βήμα στους πρατηριούχους ακόμη και τους ιδιώτες που δεν έχουν τη βοήθεια μεγάλων εταιριών να προβληθούν στους χρήστες του fuelGR.

4) Μετά το 3 που ανέφερα θα δρομολογηθεί η έκδοση iOS για όσους ρωτάνε.

Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες. Μη βλέπετε παντού λαμογιές και κακοπροαίρετους προγραμματιστές. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#466453 Καταλαβαίνω όσους λένε ότι δεν τους προσφέρει και πολλά. Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ αν με ενδιέφερε αποκλειστικά η βενζίνη. 20 χρόνια βάζω, στα ίδια και τα ίδια πρατήρια, τι να μου προσφέρει; Ξέρω ποιο έχει καλή τιμή, ποιο κλέβει στην ποσότητα.
Τώρα όμως που καταπιάνομαι με το υγραέριο (αύριο παραλαμβάνω, πρώτα ο Θεός), ούτε ξέρω από τιμές ούτε ποια πρατήρια έχουν. Ειδικά για την επαρχία, εκεί που βρίσκονται τα εξοχικά, είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Ενδεχομένως, σε έξι μήνες να έχω μάθει όσα χρειάζεται και να μην έχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω.
Όσο για τη διαφήμιση της shell, μου φαίνεται πολύ λογική και δε με ενοχλεί.
Παράπονο; Δεν έχει τα πρατήρια φυσικού αερίου.
Άβαταρ μέλους
By fuelGR
#466457
Dimsabas έγραψε:Καταλαβαίνω όσους λένε ότι δεν τους προσφέρει και πολλά. Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ αν με ενδιέφερε αποκλειστικά η βενζίνη. 20 χρόνια βάζω, στα ίδια και τα ίδια πρατήρια, τι να μου προσφέρει; Ξέρω ποιο έχει καλή τιμή, ποιο κλέβει στην ποσότητα.
Τώρα όμως που καταπιάνομαι με το υγραέριο (αύριο παραλαμβάνω, πρώτα ο Θεός), ούτε ξέρω από τιμές ούτε ποια πρατήρια έχουν. Ειδικά για την επαρχία, εκεί που βρίσκονται τα εξοχικά, είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Ενδεχομένως, σε έξι μήνες να έχω μάθει όσα χρειάζεται και να μην έχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω.
Όσο για τη διαφήμιση της shell, μου φαίνεται πολύ λογική και δε με ενοχλεί.
Παράπονο; Δεν έχει τα πρατήρια φυσικού αερίου.
Σίγουρα αν κάποιος μετακινείται τον βοηθά στο να επιλέξει πρατήριο.

Έχουμε πρατήρια φυσικού αερίου. Υπάρχει κάποιο που δε βρήκες;

.
Άβαταρ μέλους
By fuelGR
#466476
Dimsabas έγραψε:Ε αυτό ήθελα να δω, από καθαρά εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον. Δε μου βγάζει όμως.
Τι παλαιότητα δεδομένων έχεις; Δοκίμασε τη 'μεγαλυτερη δυνατή'. Επίσης θα κοιτάξουμε να αυξήσουμε την ακτίνα αναζήτησης στο φυσικό αέριο γιατί είναι πολύ αραιά τοποθετημένα.

.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#466494 [quote="fuelGR]2) melos86 βλέπω ότι έχεις σχηματίσει αρνητική γνώμη για την εφαρμογή (για τους δικούς σου λόγους - δεκτό) όμως δεν είναι σωστό να διαδίδονται ανακρίβειες. [/quote]
Για να ειμαι ειλικρινης η εφαρμογη μου αρεσε! Στην ουσια τοποθετει σε χαρτη τις τιμες που καταχωρουμε οι ιδιοι στο παρατηρητηριο τιμων... Τα γραφικα ειναι ομορφα, το σκεπτικο επισης! Το μοναδικο πραγμα που μου χαλασε το ολο concept ειναι η ολη χορηγεια σε συνδιασμο με την βαθμολογηση!
Αν ειχες τη βαθμολογηση χωρις τη χορηγεια δεν θα ειχα το παραμικρο να προσαψω!
Αν ειχες την χορηγεια χωρις τη βαθμολογηση θα μπορουσα και αυτο να το δεχτω!
Ειχα, και εχω τις επιφυλαξεις μου στο κατα ποσο ολο αυτο ειναι αξιοπιστο... Και ελπιζω να ειναι σαφες οτι η καχυποψια μου κατευθυνεται προς την εκαστοτε εταιρια και οχι προς εσας! Ξερω ποσο δυσκολο ειναι να βρεθουν αυτη την εποχη κεφαλαια!

Απο εκει και περα ειναι θετικο οτι θα δωθει η δυνατοτητα σε ολα τα πρατηρια να καταχωρησουν τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους!
Προσωπικα την εχω εγκατεστημενη στο κινητο μου...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#466498 Τη διάκριση μεταξύ ιδιόκτητων/συνεργαζόμενων μόνο η Shell την έχει; Αν όχι, παρατήρησες το ίδιο και για τα άλλα πρατήρια;