Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By otso
#427745 συγγνωμη ειχα την εντυπωση οτι ειχες μονιμη δουλεια και σήκωνε λιγη πλακα . σου ευχομαι γρηγορα κατι καλυτερο .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427747 O Dodger είναι καλό παιδί και θα βρει κάτι καλύτερο! :rtfm:
Εξάλλου, δεν υπάρχει πιο ανθυγιεινός χώρος εργασίας από τα διυλιστήρια, μην χαλιέσαι! Πάμε γι' άλλα!
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427762
Anonymous Founder έγραψε:O Dodger είναι καλό παιδί και θα βρει κάτι καλύτερο! :rtfm:
Εξάλλου, δεν υπάρχει πιο ανθυγιεινός χώρος εργασίας από τα διυλιστήρια, μην χαλιέσαι! Πάμε γι' άλλα!
:metalo:


Δεν νομίζω οι μονάδες λιγνίτη, βωξίτη και τα χαλυβουργία να πάνε πίσω. Οι μεγάλες εταιρίες λαμβάνουν πολλά μετρα πρόληψης και καταστολής. Στη ΜΟΗ πχ, όλοι οι εργαζόμενοι φέρουν ανιχνευτή H2S, μάσκες φίλτρου κλπ. Σε αντίθεση πχ με τον γεωπόνο από τους γαργαλιανους που είναι όλη μέρα στα χημικά με ελάχιστη ως καθόλου πρόληψη.

Dodger εύχομαι τα καλύτερα. Στείλε μου με πμ την ειδικότητα σου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427767 Δεν αντιλέγω, χάλια είναι και αυτά που αναφέρεις. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως και τα διυλιστήρια είναι χάλια και πως όσα μέτρα προστασίας και να παίρνουν, δεν πρόκειται ν' αλλάξει το γεγονός πως οι εργαζόμενοι σε τέτοιους χώρους έχουν και χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής.
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427784
Anonymous Founder έγραψε:Δεν αντιλέγω, χάλια είναι και αυτά που αναφέρεις. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως και τα διυλιστήρια είναι χάλια και πως όσα μέτρα προστασίας και να παίρνουν, δεν πρόκειται ν' αλλάξει το γεγονός πως οι εργαζόμενοι σε τέτοιους χώρους έχουν και χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής.
:lipsealed:



Είχα διαβάσει μια έρευνα για το μέσο προσδόκιμο ζωής σε μεγάλες βιομηχανίες. Αν θυμάμαι καλά οι εργαζόμενοι σε μονάδες λιγνίτη μας άφηναν πρώτοι με τους εργαζόμενους σε διυλιστήρια να κερδίζουν κάμποσα παραπάνω χρόνια. Ζόρικο περιβάλλον όπως και να το δεις
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#427792 Ε, ΟΚ, για να το λήξουμε και μιας και ο Dodger μένει στον νομό Αττικής, το πιο ανθυγιεινό περιβάλλον που μπορεί να δουλέψει εδώ, είναι τα διυλιστήρια!
:lol:
Αν ήταν στην Κοζάνη, θα ήταν οι λιγνίτες! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#427794
Anonymous Founder έγραψε:Ε, ΟΚ, για να το λήξουμε και μιας και ο Dodger μένει στον νομό Αττικής, το πιο ανθυγιεινό περιβάλλον που μπορεί να δουλέψει εδώ, είναι τα διυλιστήρια!
:lol:
Αν ήταν στην Κοζάνη, θα ήταν οι λιγνίτες! :s_biggrin


Η χαλυβουργία είναι χειρότερη :lol:
Κάθε φορά που έβγαινα και φύσαγα τη μύτη μου έβγαζα χρωματιστό σμήγμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#428645 Σαν απλός καταναλωτής ένα έχω να ξαναπώ (και να το χωνέψω) : Η ποιότητα οποιοδήποτε πετρελαίου που έβαλα ήταν κάκιστη :rant:
Πρόσθετα και χημικά στα διυλιστήρια, εισαγωγής ή μη, τα καύσιμα στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με κανένα ευρωπαϊκό! Ντροπή για όλους και κρίμα για τους πελάτες :protest:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#428650
nomarxis έγραψε:Σαν απλός καταναλωτής ένα έχω να ξαναπώ (και να το χωνέψω) : Η ποιότητα οποιοδήποτε πετρελαίου που έβαλα ήταν κάκιστη :rant:
Πρόσθετα και χημικά στα διυλιστήρια, εισαγωγής ή μη, τα καύσιμα στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με κανένα ευρωπαϊκό! Ντροπή για όλους και κρίμα για τους πελάτες :protest:

Τι προβληματα αντιμετωπισες? Γενικα δεν συμφωνω με την αποψη σου αλλα θα ηθελα να ακουσω την εμπειρια σου!
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#428690
nomarxis έγραψε:Σαν απλός καταναλωτής ένα έχω να ξαναπώ (και να το χωνέψω) : Η ποιότητα οποιοδήποτε πετρελαίου που έβαλα ήταν κάκιστη :rant:
Πρόσθετα και χημικά στα διυλιστήρια, εισαγωγής ή μη, τα καύσιμα στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με κανένα ευρωπαϊκό! Ντροπή για όλους και κρίμα για τους πελάτες :protest:



#οιξενοιτοκανουνπαντακαλυτερα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#428750
melos86 έγραψε:
nomarxis έγραψε:Σαν απλός καταναλωτής ένα έχω να ξαναπώ (και να το χωνέψω) : Η ποιότητα οποιοδήποτε πετρελαίου που έβαλα ήταν κάκιστη :rant:
Πρόσθετα και χημικά στα διυλιστήρια, εισαγωγής ή μη, τα καύσιμα στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με κανένα ευρωπαϊκό! Ντροπή για όλους και κρίμα για τους πελάτες :protest:

Τι προβληματα αντιμετωπισες? Γενικα δεν συμφωνω με την αποψη σου αλλα θα ηθελα να ακουσω την εμπειρια σου!


Ευχαρίστως!
Εχω κάνει 5 γεμίσματα το τελευταίο χρόνο σε ελληνικά πρατήρια, όλα εγώ για να φτάσω στο μάξιμουμ το ρεζερβουάρ (δηλαδή είχε σίγουρα μέσα 60 λίτρα) και σε κανένα δεν είδα την αυτονομία να ξεπερνά τα 1000 km. (τα πρώτα χιλιόμετρα συνήθως αμέσως σε εθνική)
Επίσης εμφανής διαφορά στην απόκριση!

4/5 έβαλα Avio EKo. Εδώ : Καυσιμα Πελοποννησου Α.Ε Κατω Αχαιας και εδώ : https://goo.gl/maps/9e73RWND9LC2 τα 2 τελευταία


red_monster έγραψε:
nomarxis έγραψε:Σαν απλός καταναλωτής ένα έχω να ξαναπώ (και να το χωνέψω) : Η ποιότητα οποιοδήποτε πετρελαίου που έβαλα ήταν κάκιστη :rant:
Πρόσθετα και χημικά στα διυλιστήρια, εισαγωγής ή μη, τα καύσιμα στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με κανένα ευρωπαϊκό! Ντροπή για όλους και κρίμα για τους πελάτες :protest:



#οιξενοιτοκανουνπαντακαλυτερα :rtfm:

Την εξυπηρέτηση και την ευγένεια που συνάντησα στα ελληνικά πρατήρια δεν την έχω συναντήσει σε κανένα ευρωπαϊκό. Η ποιότητα είναι άλλο πράγμα!
Άβαταρ μέλους
By melos86
#428759
nomarxis έγραψε:Ευχαρίστως!
Εχω κάνει 5 γεμίσματα το τελευταίο χρόνο σε ελληνικά πρατήρια, όλα εγώ για να φτάσω στο μάξιμουμ το ρεζερβουάρ (δηλαδή είχε σίγουρα μέσα 60 λίτρα) και σε κανένα δεν είδα την αυτονομία να ξεπερνά τα 1000 km. (τα πρώτα χιλιόμετρα συνήθως αμέσως σε εθνική)
Επίσης εμφανής διαφορά στην απόκριση!

4/5 έβαλα Avio EKo. Εδώ : Καυσιμα Πελοποννησου Α.Ε Κατω Αχαιας και εδώ : https://goo.gl/maps/9e73RWND9LC2 τα 2 τελευταία

Αυτο που θα σου προτεινα θα ηταν να δοκιμασεις και το βελτιωμενο πετρελαιο καποιας αλλης εταιριας!
Αν και το feedback για το avio ειναι γενικα θετικο ισως τα προσθετα που επελεξε η εκο να μην ταιριαζουν στον κινητηρα σου η στο στυλ οδηγησης που εχεις... Γενικα δεν ειναι ολα τα πετρελαια βελτιωμενα με τον ιδιο τροπο! Αλλο προσπαθει να πετυχει αυτονομια, αλλο να δωσει δυναμη στον κινητηρα ενω ενα τριτο να στοχευει στις καθαριστικες του ιδιοτητες. Θα δοκιμαζα σιγουρα και πετρελαια αλλων εταιριων μιας και η αποψη μου ειναι οτι τα πετρελαια μας εχουν πλησιασει η και φτασει αυτα της ευρωπης και τα προβληματα που υπηρχαν λογο της απαγορευσης της πετρελαιοκινησης (που ηταν και ο βασικος λογος για τον οποιο καμια εταιρια δεν εδινε σημασια σε αυτο το καυσιμο πλην ελαχιστων εξαιρεσαιων) και κατα κυριο λογο του βιοντηζελ πλεον εχουν λυθει σε μεγαλο βαθμο!
Εδω εχουμε πλεον πετρελαια που δεν παγωνουν μεχρι τους -27 βαθμουν οταν πριν λιγα χρονια στους -5 χρειαζοσουν οπωσδηποτε αντιπαγωτικα!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#428764 Μαλιστα. Αρα
-η μειωμενη αυτονομια
- η μειωση της αποδοσης

να μην ταιριαζουν στον κινητηρα σου η στο στυλ οδηγησης που εχεις


Συμβαινουν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#465748 http://www.zougla.gr/money/forologika/a ... ti-venzini

Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης εξετάζει την εξίσωση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στο πετρέλαιο με εκείνον της βενζίνης, καταγράφοντας την αξιοσημείωτη αύξηση της κατανάλωσής του τα τελευταία χρόνια κι έχοντας απόλυτη ανάγκη ενίσχυσης των κρατικών εσόδων.
Πρακτικά, η τιμή του πετρελαίου κίνησης από τα 1,33 ευρώ ανά λίτρο που πωλείται σήμερα θα διαμορφωθεί στα 1,5 ευρώ ανά λίτρο, με την τιμή της βενζίνης να φθάνει τα 1,55 ευρώ ανά λίτρο.